Öğrenim Kredisi Yapılandırma 2017

27 Mayıs 2017 Tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7020 Sayılı Kanun ile vergi ve SGK prim borçları yeniden yapılandırma kapsamına alınıyor. SGK ve Vergi Affı 2017 başlıklı yazımızda yapılandırma detaylarına yer vermiştik.Bu yazımızda ise öğrenim kredilerinin yeniden yapılandırılması işlemleri konusunda sizlere bilgi aktarmaya çalışacağız. Öğrenim kredisi yapılandırma başvuruları başladı mı? Başvurular nereye ve nasıl yapılacak? Kaç taksitle ödeyebilirim? İşte öğrenim kredisi yapılandırma konusunda merak ettiğiniz tüm soruların cevabı;

Öğrenim kredisi yapılandırma son başvuru tarihi ne zaman, başvurular nereye ve nasıl yapılacak?

7020 sayılı kanun gereği öğrenim kredisi borçlarınızı yeniden yapılandırma başvurularınızı 01 Haziran 2017 tarihi ile 30 Haziran 2017 tarihleri arasında yapılandırma başvuru formu ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yapabilirsiniz.

Öğrenim kredisi yapılandırmam devam ediyor, yeni kanunla yeniden yapılandırılır mı?

7020 sayılı kanuna eklenen ” Kanunun yayım tarihi itibariyle yapılandırması devam edenler bu kanun hükümlerinden yararlanamaz” hükmü gereği kanunun yayım tarihi olan 27 Mayıs 2017 tarihi itibariyle yapılandırma hükümlerinden yararlanmaya devam ediyorsanız bu kanun gereği öğrenim kredisi borçlarınızı yeniden yapılandıramazsınız.

Önemli hatırlatma: 2016/Ağustos ayında yürürlüğe giren 6736 sayılı yasa kapsamında borcunuzu yapılandırdıysanız birinci ve ikinci taksit için son ödeme tarihinin 31 Mayıs 2017 olduğunu hatırlatmak isteriz. 31 Mayıs 2017 gün sonuna kadar yapılandırma taksidinizi ödemezseniz yapılandırmayı ihlal etmiş olacaksınız ve yapılandırmanız bozulacak. Yeni kanun gereği de yeniden yapılandırma başvurusu yapamayacaksınız.

Yeni kanunla hangi borçlarımı yapılandırabilirim?

7020 sayılı kanun ile 2017/Mart ayı öncesinde kesinleşmiş olan öğrenim kredisi borçlarınızı yeniden yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

İlk taksit son ödeme tarihi ne zaman?

İlk taksit son ödeme tarihi 31 Temmuz 2017 olacak.

Borçlar kaç taksit ile ödenecek?

Yeni kanun kapsamında borçlarınızı peşin, 6,9,12 ve 18 taksit seçenekleri ile yeniden yapılandırabileceksiniz.

Peşin ödemede indirim olacak mı, borçların ne kadarı silinecek?

Borçlarınızın gecikme zammı ve gecikme cezalarının tamamı silinecek. Enflasyon oranlarına göre anapara üzerinden yeniden hesaplanacak. Peşin ödeme yapmanız halinde enflasyon farkından da %50 si alınmayacak. Taksit ile ödeme seçeneğini seçmeniz halinde ayrıca taksit farkı da uygulanacak.

***Yani diyelim ki 12 bin ana para 8 bin gecikme zammı ve cezası olmak üzere toplam 20 bin tl borcunuz olsun. 8 bin TL’lik kısmı silinecek. 12 bin TL üzerinden enflasyona göre yeniden hesaplama yapılacak.

Öğrenim kredisi yapılandırma taksitleri nereye ve nasıl ödenecek, kredi kartı ile ödenebilecek mi?

Yapılandırma ödemenizi vergi dairesi ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerine, vergi dairelerine ödeyebilirsiniz. Ayrıca internet vergi dairesini kullanarak kredi kartı ile öde ödeme yapabilirsiniz. İnternet vergi dairesine nasıl giriş yapabileceğinizi konusunda İnternet Vergi Dairesine Giriş başlıklı yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Borcumu yapılandırdım ödemezsem ne olur, kaç taksit ödemezsem yapılandırmam bozulur?

7020 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan vergi borçları için ilk taksit son ödeme tarihi 31 Temmuz 2017 olacak. Yapılandırma hükümlerinden yararlanmaya devam edebilmeniz için 31 Temmuz 2017 tarihli yapılandırma ilk taksidi ile 30 Eylül 2017 tarihli yapılandırma ikinci taksidini vadesinde ve eksiksiz olarak ödemeniz gerekir. Aksi halde yapılandırmayı ihlal etmiş olacaksınız ve yapılandırmanız bozulacak.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

205 Yorum

  1. kyk borcumu yapılandırdım taksit ödemesini geciktirirsem bu seneki aftan yararlanmam da sıkıntı olur mu

  2. Merhabalar,

    Benim ödemem hacze girmiş. Daha yeni öğreniyorum bunu. 9 binlik ödeme 16 bin tl olmuş. Şu anda gidip nakit ödemek istersem eğer bana indirim yaparlar mı? Bir bilginiz var mı bu konuda?

  3. Merhaba, yapılandırma borcunu kaçırdık öğrenim kredi borcu için. Vergi dairesiyle anlaşıp taksite bölüp ödemeye başladığımızda yapılandırma çıktığında yararlanabilir miyiz. Maaşa e- haciz konur mu ödemeye başlamazsak.Ne yapmamız gerekir acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu