Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK borçlarına yönelik olarak önemli bir gelişme yaşandı. KYK borçlarının silinmesi pek çok kredi almış öğrencinin merak ettiği konu olurken, konuyla ilgili silinme olmasa bile yapılandırma açısından önemli bir adım atılıyor.

KYK Borçları Yapılandırma Geliyor

Üniversite dönemi boyunca öğrencilerin KYK’ya başvurarak kullandıkları krediler, özellikle mezun olduktan sonra iş bulamayan pek çok kimse için büyük sorunlar yaratıyor. Bu yüzden KYK kredisi kullanan her öğrenci borçlarının silinmesini uzun bir zamandır talep ediyorlar. Konuyla ilgili ise geçen günlerde gündeme gelen hükümetin borçlar hakkında yapılandırma kanun teklifi ile birlikte KYK da bu konuya dahil edildi. Hazırlanan paket kapsamında 4 milyon kimsenin 500 milyar lira civarındaki borcu yapılandırmaya gidilecek. Paket içinde emlak vergisinden trafik cezalarına kadar kamu kurumlarına olan neredeyse tüm borçların ödemesinin kolay hale getirilmesine ya da daha sonraki dönemlere ertelenmesi söz konusu ediliyor. Bu bakımdan öğrenin kredisi borçlarının da yapılandırma kapsamına dahil edilmesi bekleniyor. Üniversitelerden mezun olanları yakından ilgilendiren bu detay kapsamında, borçları yapılandırması paket içerisine dahil edilecek. Böylece öğrencilere kredilerini daha kolay bir şekilde ödeme sağlanabilecek.

Paket Geniş Borçları İçeriyor

Meclise sunulacak paket kapsamında pek çok borç yapılandırması bulunuyor. Özellikle koronavirüs salgını nedeniyle de borçlarını ödemekte zorlanan kimselerin çoğalması ve devlet tahsilatının azalması nedeniyle devlet böyle bir yapılandırma söz konusu ederek, hazineye girecek olan tutarın arttırılmasını amaçlıyor. Bu bakımdan trafik, emlak, tarım kredi gibi pek çok borçlar paket içerisinde değerlendirilecek. Paketin içinde en çok öne çıkan noktaları ise SGK prim ve vergi borçları yapılandırması oluşturuyor. Bu sayede prim borcu olan kimseler de bu imkândan yararlanarak sigortalılık haklarından yararlanmaya devam edecekler. KYK borçları başta olmak üzere diğer tüm borçlarda yapılandırma gündeme gelirken, borcu olanlar için bu durum borçlarının silinmesi anlamına gelmiyor. Sadece yapılandırma koşulları kapsamında toplam olan borç daha düşük tutarlardan ya da faiz oranlarından hesaplanıyor ve eşit taksitlere ana borç bölünerek borcu olanların daha kolay ödemesi mümkün hale geliyor.
Editör: TE Bilisim