Öğrenci Devamsızlıkları Artık SMS İle Bildirilecek

Öğrenci Devamsızlıkları Artık SMS İle Bildirilecek, öğrencilerin devamsızlığı ile ilgili olarak azaltma rolü olması beklenen bir gelişme yaşanmaktadır. Milli eğitim Bakanlığı öğrencilerin devamsızlıklarını azaltmak için yepyeni bir çalışma başlatmış durumda. Bundan sonra 1 gün devamsızlıkta bulunan öğrencilerin velilerine SMS ile bilgilendirme yapılacak.

Yapılan bu uygulama ile amaç öğrencilerin devamsızlıklarını azaltmak olduğu belirtildi. Gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda öğrencilerin devamsızlıklarında büyük bir etken rol oynayan durumların, okul çevresinde bulunan internet cafe ve oyun salonların önemli ölçüde etkiledikleri görülmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı devamsızlık yapan öğrenciler için harekete geçmiş durumda. Geçtiğimiz yıl içinde okul devamsızlığı yapan öğrencilerin üzerinde araştırma gerçekleştirerek, devamsızlık üzerine bir rapor hazırlayarak nedenleri üzerinde araştırmalar gerçekleştirmiş bulunmakta. Yapılan çalışmanın ardından ortaya çıkan rapor sonucuna göre,

Mesleki ve Teknik Liselerde Okuyan Öğrencilerin Devamsızlık Oranı % 39,81’i 20 gün ve üzeri devamsızlık, İmam Hatip Liselerinde Okuyan Öğrencilerin Devamsızlık Oranı % 30,96 oldu, İlkokul öğrencilerinin devamsızlık oranı ise % 6,21 olarak en az orana sahip olmaktadırlar.

Öğrenci Devamsızlıkları Alışkanlık Haline Geliyor

Öğrenci Devamsızlıkları Alışkanlık Haline Geliyor, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı araştırma çerçevesinde, hazırlanan raporda öğretmen görüşlerine de yer verildi. Buna göre öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu, öğrencilerin temel eğitim esnasında devamsızlık alışkanlıklarına lisede eğitim almaya başladıklarında devam ettiğini belirtti. Diğer bir çoğunluk ise okulun eve olan uzaklığını sebep göstererek büyük şehirlerde okulun uzak olmasının önemli bir faktör olduğunu vurguladılar.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği araştırmanın sonucundaki rapor baz alınarak, konu hakkında Cumhurbaşkanlığı öğrencilerin devamsızlıkları ile ilgili olarak kolları sıvamış durumda. Yapılacak olan çalışma üzerinde henüz bir netleşme oluşmaz iken çalışmalara İl İl başlandığı belirtildi. Alınan bilgiye göre velilerin iletişim bilgileri sistem üzerinden güncelleme yapılarak işlemlere başlanacak.

Artık okul yönetimi öğrencilerin devamsızlıklarını sisteme günlük olarak girecek. Buna göre rehber öğretmen üç kere geç kalan öğrenci ile birebir görüşme yapacak. Yapılan görüşmeye nazaran durumun devamı halinde veli, öğrenci ve öğretmen birlikte görüşme sağlanacak. Yapılacak olan görüşmede sonuç odaklı çözümler aranacak.

Öğrenci Devamsızlıklarında Veli Telefonla Aranacak

Öğrenci Devamsızlıklarında Veli Telefonla Aranacak, Devamsızlığı bir gün olan öğrencilerin velilerine SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak. İki gün peş peşe, ya da aralıklarla yapılan devamsızlıklar için veli telefonla aranarak bilgi verilecek. Öğrencilerin okul devamsızlığını azaltmak adına çeşitli faaliyetler düzenlenecek.

Belirli gün ve haftalar çerçevesinde devamsızlık yapan öğrencilere görevler verilerek öğrencilerin okul devamsızlığı azaltmak adına öğrenci katılımı artırılacak. Öğrencilerin okul çevresindeki vakit geçirdikleri oyun alanları ve internet cafe gibi alanlara denetlemeler gerçekleştirilecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu