Nakdi Ücret Desteği Ödemeleri Cuma Günü Başlıyor! Başvurular Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna duyurduğu, yeni tip koronavirüs salgını ile mücadelede “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” kapsamında gerçekleştirilen maddi destek uygulamalarının ödemeleri tüm hızıyla devam ediyor. Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen sigortalı çalışanlar için İŞKUR işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği devreye girdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan başvuru koşullarını sağlayan sigortalı vatandaşlar; işsizlik maaşlarını ve kısa çalışma ödeneklerini tahsil etti. Bu iki haktan yararlanamayan işsiz ve ücretsiz izne ayrılan vatandaşlar içinse nakdi ücret desteği ödemeleri başlatıldı. Nakdi ücret desteği ödemelerinde başvuruda bulunup onay alan vatandaşlara 1000’er TL’lik ödemelere önümüzdeki Cuma günü başlanacak. 1000 TL tutarında nakdi ücret desteği hakkında bilinmesi gereken tüm yeni gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz.

Yeni tip koronavirüs pandemisi dolayısıyla işsiz kalanlardan, son 3 yılda en az 600 prim günü ve son 120 gün hizmet akdi şartını sağlayanlar İŞKUR’dan işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor. İŞKUR’a zamanında başvurusunu tamamlamış olan hak sahiplerine işsizlik maaşı ödemeleri geçen hafta gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” kapsamında üretim ve hizmet faaliyetlerinin durdurulduğu iş yerinde çalışan sigortalılardan, son 3 yılda en az 450 prim günü ve son 60 gün hizmet akdi koşuluna sahip olanlara da kısa çalışma ödeneği bağlandı.

Başvurular Mayıs Ayı Sonuna Kadar Devam Edecek

Devletin resmi kurumları tarafından verilen işsizlik maaşı hakkından yararlanamayan işsizler ve kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayan ücretsiz izne çıkartılmış olan vatandaşlar ise günlük 39.24 TL aylık ise kesintisiz 1.168 TL tutarındaki nakdi ücret desteğinden yararlanabilecekler. Nakdi ücret desteğine 3 Mayıs tarihine kadar başvuru yapan vatandaşlara ödemeleri 8 Mayıs Cuma günü yapılacak. Üç aylık işten çıkarma yasağı döneminde ücretsiz izne çıkartılmış olan sigortalı çalışanlar, iznin kullanıldığı ayı takip eden ayın sonuna kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirilecek.

Çalışma Bakanlığı’ndan açıklanan düzenlemeye göre, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler için nisan ayına ait ücretsiz izinler dolayısıyla mayıs ayının sonuna kadar başvuru yapılabilecek. Başvuru için işverenlerin, aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde “18-Kısa çalışma ödeneği” şeklinde bildirmiş oldukları eksik prim gerekçesini, “28-Pandemi ücretsiz izin” olarak güncellemesi gerekiyor. Bununla birlikte işverenler lgili ayda işçinin ücretsiz izne ayrıldığı gün sayısını, işçinin TC kimlik numarasını, IBAN numarasını ve cep telefonu bilgilerini SGK başvuru ekranı üzerinden bildirmek durumundadır.

İşsizlerin Kendileri Başvuru Yapabilecek

15 Mart sonrasında işsiz kalanların 1000 TL’lik nakdi ücret desteği alabilmeleri için kendilerinin başvuruda bulunması gerekmektedir. Ancak daha önce İŞKUR’a işsizlik başvurusunda bulunmuş olanların ayrıca başvuruda bulunması gerekmemektedir. Çünkü kuruma başvurduğu halde işsizlik maaşına hak kazanamamış olan kişilerin nakdi ücret desteği ödemeleri, İŞKUR tarafından re’sen gerçekleştirilecek.

Öte yandan 15 Mart tarihinden sonra işsiz kaldığı halde daha önce işsizlik maaşı başvurusunda bulunmamış olan vatandaşlar ise “https://esube.iskur.gov.tr/” internet adresinden veya e-Devlet Kapısı sisteminden 1000 TL nakdi ücret desteği başvurusunda bulunması gerekmektedir. Nakdi ücret desteği 17 Nisan’dan sonraki süreler için ödenecek. Uygulama 17 Temmuz’a kadar sürecek. Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni bir uzatma kararı verilmezse nakdi ücret desteği ödemeleri 17 Temmuz 2020 tarihinde sona erecek. Nisan ayı için 17-30 Nisan tarihleri arasında 14 günlük nakdi ücret desteği verilecek. Başvurusu onaylanın alacağı nakdi ücret desteği ödemeleri başvuru sahiplerinin belirtmiş olduğu banka hesaplarına yatırılacak. Nisan ayındaki 14 günlük süre için belirlenen tutar ise binde 7.59 oranındaki damga vergisi kesildikten sonra net 545 TL olarak açıklandı.

1000 TL Sosyal Yardım Başvuru Sonuçları Açıklanıyor! Öğrenme Ekranı

Kimler 1000 TL Sosyal Yardım Başvurusunda Bulunabilir, Şartları Neler ?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 4 çocuğum var bir ay o beş gündür çalışmıyorum sadece 1000 TL yardım aldım zor durumdayım ne yapmam gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu