Müjde %50 Kira Desteği Geliyor!

25.12.2019
550
A+
A-
Müjde %50 Kira Desteği Geliyor!

Müjde % 50 Kira Desteği Geliyor! Resmi Gazete’nin bu gün itibarı ile yayımlanan sayısında Lisanslı Depoculuk Sistemi ile ilgili olarak bir karar yayımlanmış bulunmaktadır. Gazetenin bu günkü sayısında yayımlanmış olan karardaki kira desteği dikkat çekmektedir. Tarımsal ürünlerin sağlıklı olarak depo edilmeleri, piyasada arz – talep dengesi ile fiyat istikrarının sağlanmasını amaçlayan kararın detayları aşağıda belirtilmektedir.

Lisanslı Depoculuk sisteminde kira ücretinin % 50’si kadar kira desteği geliyor. Alınan karar kapsamında yapılan destekleme ödemelerinde kamu kaynağı olduğu için hak sahibinin hesabına yansıtılmadan önce haciz – icra ve temizlik gibi benzeri işlemler yapılamayacak. Bu bağlamda kira, ilave kira, analiz ve nakliye destekleme ödemeleri için gereken finans ödeneği, bütçenin ilgili harcama kaleminden sağlanacaktır.

Bu gün itibarı ile resmi gazetede yayımlanan kira desteği ile amaç, üreticilerin sağlıklı ve sigortalı bir şekilde depo imkanlarına sahip olmalarıdır. Mahsullerinin fiyatların düşük olduğu hasat zamanlarında ellerinden çıkarmak zorunda kalmamaları adına piyasada arz – talep dengesinin ve fiyat istikrarının sağlanmasını amaçlamaktır. Ayrıca tarıma dayalı olarak ticaret ve sanayi sektöründeki işletmelerin ihtiyaç duydukları ürünler adına depo inşa etmeden talep edilen miktar, tür ve kalitedeki ürüne istenilen zamanda kolaylıkla ve güvenli bir şekilde ulaşabilmek amacı ile depoculuk sistemi beş yıllık bir süre ile desteklenecektir.

Depoculuk Sistemine Göre Hangi Ürüne Ne Kadar Destek Verilecek?

Depoculuk Sistemine Göre Hangi Ürüne Ne Kadar Destek Verilecek? % 50 Kira desteği verilecek olan ürünler aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Fındık, zeytin, zeytinyağı, kuru kayısı, antepfıstığı, kuru incir, kuru üzüm için 10TL
  • Çavdar, yulaf, buğday, mısır, arpa, pirinç, çeltik, nohut, fasulye, mercimek, bezelye, ay çiçek için destek miktarı 3TL olarak aylık ton başına ödenecektir.
  • Pamuk için destek miktarı 7TL aylık ton başına ödenecek olan meblağ olmaktadır.

Bu bağlamda kira, ilave kira, analiz ve nakliye destekleme ödemeleri için gereken finansman bütçeden sağlanacak. Finansman ödeneği ilgili harcama kaleminden tahsil edilerek karşılanacaktır.

Alınan kararın uygulanmasında Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’na hizmetlerinden dolayı, kira yardımı desteğinin ödenen destekleme tutarının %0,2 kadar komisyon olarak ayrıca ödenecek.

Alınan karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğu için hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz – icra ve temizlik gibi benzeri işlemler yapılmayacaktır.

Cumhurbaşkanlığı’ndan Değerli Konut Açıklaması Geldi?

Cumhurbaşkanlığı’ndan Değerli Konut Açıklaması Geldi? Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim kalın kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarında Değerli Konut Vergisi ile ilgili olarak “1 yıllık erteleme söz konusu olabilir” dedi.

İbrahim Kalın açıklamalarına “Sayın Cumhurbaşkanımızın bir değerlendirmesi oldu. Bu konu ile ilgili bir çalışma yapılması talimatı verdiler. Önümüzdeki günlerde bir çalışma yapılacak. Konuyla ilgili 1 yıllık erteleme söz konusu olabilir. Yapılacak olan çalışma Cumhurbaşkanımıza arz edilecek. Sonrasında bunun üzerinde bir karar verilecek. Gelen değerlendirmeleri, eleştirileri ve çağrıları dikkate aldığımızı ifade etmek isteriz” dedi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.