MSÜ Subay – Astsubay Alımı Başvuruları Yeniden Açıldı! Yaş ve Mezuniyet Şartı Nedir?

2020 Milli Savunma Üniversitesi geç başvuru dönemi bugün itibarıyla başladı. Lise mezunu kadın ve erkek adayların başvuruda bulunabileceği MSÜ personel alımında yaş ve mezuniyet şartları da açıklandı. Subay ve astsubay olmak isteyenlerin kayıt yapabileceği MSÜ geç dönem başvuruları hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan yazılı açıklamada lise mezunu subay ve astsubay alımı başvurularının başladığı belirtildi. 2020 Milli Savunma Üniversitesi yazılı sınavına başvuru yapamayan adayları için açılan geç başvuru ekranında bugün itibarıyla başvuruların kabul edilmeye başlandığı belirtildi. Başvuruları geçtiğimiz ay tamamlanan Milli Savunma Üniversitesi sınavına, belirtilen süre içinde müracaat edemeyen gençler için yapılan geç başvuru döneminde adayların başvurularını yapabilecekleri belirtildi.

Milli Savunma Üniversitesi Subay – Astsubay Öğrenci Alımı

Milli Savunma Üniversitesi sınavı ile erkek ve kadın gençlerden subay ve astsubay askeri öğrenci alımı yapılacağı açıklandı. Kadın ve erkek adaylar subay alımı ilanına başvuruda bulunabilecekken astsubay alımı sadece erkek adaylar arasından yapılacağı belirtildi. Başvuruları kabul edilen gençlerin, eğitimden geçtikten sonra TSK bünyesinden subay ve astsubay olarak göreve başlayacakları açıklandı.

Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 yaşında olma şartı bulunduğu belirtildi. Buna göre 1 Ocak 2000 tarihi ve sonrasında doğumluların başvuruda bulunabileceği açıklandı. Astsubay Meslek Yüksekokulları içinse en fazla 21 yaşında olma şartı açıklandı. Sadece erkek adaylardan astsubay alımı yapılacağı ve adayların 1 Ocak 1999 tarihi ve sonrası doğumlu olmaları gerektiği belirtildi. Yaş hesabının içinde bulunan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edileceği belirtilirken çıkan rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olması gerektiği açıklandı.

Milli Savunma Üniversitesi Mezuniyet Şartı Nedir?

Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2020 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olma şartı açıklandı. Adayların dönemine bakılmaksızın 2018 ve 2019 yıllarında mezun olmaları gerektiği belirtildi. Bu tarihlerden daha önce mezun olmuş adayların başvurularının iptal edileceği ve 2017 yılı ve öncesi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların başvuru yapmaları halinde bu başvuruların sistem tarafından engelleneceği açıklandı. Lise ve dengi okulların tamamından bu maddede belirtilen tarihlerde mezun olan ya da mezun olabilecek tüm adayların başvurularında herhangi bir sorun bulunmadığı kaydedildi.

Adayların MSÜ subay – astsubay askeri öğrenci alımı yerleştirme işlemlerine esas olmak üzere Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM tarafından 20 Haziran 2020 tarihinde yapılan YKS Temel Yeterlilik Testi’ne katılmış ve MSÜ’nin teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek 2020 YKS – TYT taban puanı almış olma şartı bulunduğu belirtildi. Ayrıca adayların 21 Haziran 2020 tarihinde yapılacak 2020 YKS Alan Yeterlilik Testlerine katılmış ve 2020 YKS sayısal ve eşit ağırlık puan türünden Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenmiş taban puan türünü almış olma şartı yer aldı.

MSÜ Subay – Astsubay Alımı Başvuru Ücreti Ne Kadar?

İnternet üzerinden başvuru yapanların 150 TL olan başvuru ücretini bankaların internet şubelerinden veya ATM’lerinden belirtilen hesaba yatırdıktan sonra başvurularını onaylayabilecekleri açıklandı. Başvuru ücretinin odeme.osym.gov.tr adresi üzerinden kredi kartı ve banka kartı kullanılarak yatırılacağı belirtildi.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu