Miras Kavgasına Son!

Miras Kavgasına Son! Yadigar kalan miras kavgaların baş nedenidir. Paylaşılamayan miras aile içerisinde, kardeşler arasında eşit paylaşımı hep sorun olmuştur. Türkiye’de çıkan anlaşmazlıkların başında gelmektedir. Bir türlü paylaşılamayan miras yüzünden kardeş kardeşe düşman olmaktadır. Bu sebepten yıllarca süren mahkeme ve kırgınlar bulunmaktadır. Bazı durumlarda miras mahkemesi, miras olarak kalan varlığın değerini maddi olarak geçmektedir.

Miras olarak kalan gayrimenkulle ilgili anlaşmazlık varsa, gayrimenkul üzerinden kira alınamıyor, paylaşım yapılamıyor, mülkün üzerine çivi dahi çakılması mümkün olmamaktadır. Mahkeme miras kalan gayrimenkul üzerine tedbir koyduğu için hiçbir şekilde kullanım ya da fayda sağlanamamaktadır. Miras kalan gayrimenkulden fayda sağlanamadığı gibi miras paylaşımı için ekstra giderler de mevcuttur. Bunlar avukat vekalet ücreti, bilirkişi ücreti, gayrimenkulü kullanamamaktan doğan zarar, satılamadığı için kaçan fırsatlar ve bunun gibi diğer avantajlı olanaklar. Bu gibi fırsatların kaybını artık önlemek mümkün hale gelmiştir.

Miras olarak kalan mülkler için artık tek çözüm mahkeme salonları olmaktan çıkmış durumda. Miras işlemlerinin çözümü 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren arabuluculuk müessesi sizler için miras konularına çözüm üretmektedirler. Arabuluculara adliye koridorlarındaki bürolarından başvuru yapabilirsiniz.

Arabulucular miras kalan mülk paylaşımı ile ilgili metni sizin için hazırlamaktadırlar. Bu metin uzlaşmaya dayalı olarak hazırlandığı için Temyiz edilememektedir. Dava işlemleri süren mirasçıların da başvuru sağlayabildiği arabulucular işlemlerinizi kısa sürede çözüme kavuşturmaktadırlar.

Arabulucu Sistemi Nasıl İşlemektedir?

Arabulucu Sistemi Nasıl İşlemektedir? Arabulucu sisteminin işlem şekli aşağıdaki gibi ilerlemektedir.

  • Gayrimenkul paylaşımı için arabulucuya başvuru yapılıyor.
  • Gayrimenkulün piyasa değeri, imar ve tapu durumu araştırılıyor.
  • Tarafların talepleri ayrı ayrı dinleniyor ve raporlanıyor.
  • Gayrimenkulün nasıl paylaşılacağı bir anlaşma metni ile düzenleniyor.
  • Söz konusu anlaşma metni (tutanak) mahkemede şerh ettiriliyor.
  • Şerh ettirilen metin mahkeme (ilam) hükmünde oluyor.

Uzlaşmaya dayalı olduğu için temyize gidilemiyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu