Milyonlarca Emekliyi İlgilendiriyor! Emekli Maaşını Bankaya Taşıma Şartları

Türkiye’de son dönemde gündemi meşgul eden emekliye promosyon ödemelerinin ardından milyonlarca emekli ve emekli adayı maaşlarını hangi bankadan alacaklarını merak etmeye başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli maaşı almaya hak kazanan vatandaşlara ilk emekli maaşını anlaşma yaptığı banka üzerinden ödemeye başlıyor. Emekli maaşını bu bankadan almak yerine farklı bir bankaya taşımak isteyenler de bankaya emekli maaşı taşıma şartlarını araştırmaya devam ediyor. Emekliye promosyon ödemesinden nasıl faydalanılır? SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı emeklilerinin maaşlar ödemeleriyle ilgili bilinmesi gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtları haberimizde yer alıyor.

Milyonlarca emekli vatandaşın yanı sıra emekli olmaya gün sayan adayların da aklında emekli maaşlarını hangi bankalardan alacakları merak konusu haline geldi. Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gerekli şartları yerine getirerek emekli olmaya hak kazanmış vatandaşların ilk emekli aylıklarını, anlaşmalı olduğu bankaya yatırıyor. SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı fark etmeksizin emekli olduğunuzda maaşınızı hangi bankadan nasıl alacağınızı bilmiyorsanız, bu konuyla ilgili olarak mutlaka bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Bu Şartlara Uyarak Emekli Maaşını İstediğiniz Bankaya Taşıyabilirsiniz

Emekliliğe hak kazanan milyonlarca vatandaş, il aylıklarını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlemiş olduğu anlaşmalı bankadan alıyor. Fakat SGK2nın anlaşmalı olduğu bu bankadan memnun olmayanlar ya da diğer bankaların emekli maaş müşterilerine sundukları avantajlı promosyon kampanyalarından yararlanmak isteyenler talep etmeleri halinde emekli maaşlarını istedikleri bankaya taşıyabiliyor. Ancak bunun için gerekli olan bazı şartlara dikakt edilmesi gerekiyor.

4A, 4B ve 4C gibi sigorta statüleri yani SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı emeklilerinin fark etmeksizin maaşlarını diledikleri bankaya taşımaları mümkün oluyor. Emekli maaşını farklı bankaya taşıma işlemi nasıl yapılır? Bunun için öncelikle maaşınızı taşımak istediğiniz bankaya T.C. kimlik belgeniz ile birlikte müracaat ederek talep oluşturmanız gerekir. Daha sonra bankaların tekliflerini değerlendirerek almak istediğiniz promosyon ödemesinden de yararlanabilirsiniz. Bunun ardından ikinci maaşınızı talep ettiğiniz bankadan almaya başlayabilirsiniz.

Emekli Maaş Müşterisi Promosyon Ödemesi Nasıl Alınır?

İlk maaşınızı Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) belirlemiş olduğu anlaşmalı bankadan aldıktan sonra maaşınızı istediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz. Söz konusu taşıma işlemleri sırasında bankalar 3 yıl boyunca kendi bankalarından emekli maaşını almayı taahhüt etmeniz halinde size maaş tutarınıza göre belirlenen miktarlarda nakit promosyon ödemesi yapacaktır. bu sayede ikinci ay emekli maaşınızı bankanızdan promosyon ücreti ile birlikte almış olursunuz.

E-devlet Kapısı sistemi üzerinden emekli maaşınızı alacağınız banka değişikliğini yapabilirsiniz. Emekli maaşınızı PTT’ye ya da ülkemizde faaliyetlerini sürdüren diğer kamu veya özel bankalara taşımak istiyorsanız bu işlemleri online platform üzerinden e-Devlet Kapısı sistemini kullanarak kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Emekli Maaş Değişikliği Nasıl Yapılır?

  • E-devlet Kapısı sistemine T.C. kimlik numaranız ve kendi adınıza oluşturulmuş e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan e-Hizmetler arasında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sayfasına tıklayın.
  • Bu aşamada hangi kurumdan emekliyseniz (4A, 4B, 4C) bu seçeneklerin arasında banka ve adres değişikliği işlemleri menüsünü bularak tıklayın.
  • Açılan sayfada kimlik bilgilerinizi görebilirsiniz. Bu alanda sol tarafta bulunan banka / şube değişikliği menüsüne tıkayarak yeni banka bilgilerinizi ilgili alanlara girebilirsiniz.
  • Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra sayfanın alt kısmında bulunan güncelleme kısmına tıklayarak işlemlerinizi başarılı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu