Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilindiği üzere yaklaşık 40 meslek için 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu geliyor. Mesleki yeterlilik belgesi almadan sigortalıları çalıştıran işverenlere idari para cezası uygulanacak. Peki belge zorunluğu olan meslekler nelerdir, mesleki yeterlilik belge başvurusu nasıl yapılır ve nereden alınır? İşte konu hakkında merak edilen tüm soruların cevapları;

Ocak 2017 den İtibaren Belge Zorunluluğu Olan Meslekler

Aşağıdaki tabloda belirtilen mesleklerde çalışan sigortalılar için 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmadan Çalıştırılan Sigortalılar İçin Uygulanacak Ceza Tutarı

01 Ocak 2017 tarihinden itibaren yukarıda belirtilen mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmadan işçi çalıştıran işverenlere sigortalı başına 500 TL tutarında idari para cezası uygulanacak. Cezalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın teftişlerine istinaden uygulanacak.

24 Mart 2017 Tarihinden İtibaren 8 Meslekte Daha Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu Var

8 meslek için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu 24 Mart 2017 tarihinden itibaren başlayacak. Bu meslekler aşağıdaki tabloda belirtilmiştir;

 

 

 

 

 

 

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl ve Neren Alınır?

Bireylerin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmeleri için belge almak istedikleri mesleğe ait ulusal yeterliliğin olması ve MYK tarafından bu ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunun bulunması gereklidir.

Adaylar, belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarını MYK internet sitesindeki yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları arama modülünden  sorgulama yaparak öğrenir.

Sınav ve belgelendirme sürecinin tamamı yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yürütülür, bireyler sınav başvurularını belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına yaparlar.

Ulusal yeterliliklere göre yürütülen teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaya MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı düzenlenir

  • T.C. Kimlik numarası ile Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulamak için TIKLAYINIZ
  • Mesleki Yeterlilik Belgesi örneği için TIKLAYINIZ

 

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. merhabalar ben havalandırma ve izalasyon yapan 51 yaşında emekli bir ustayım.yine yanımda kalfa olarak aynı iş yapan 30 yaşında bir yardımcım var.
    geçen gün patron beni çağırdı ve 24 MART 2017 tarihi itibarıyla Mesleki yeterlik belgesi zorunluluğu getirildiğini ve bu belgeyi almam gerektiğini söyledi.alamasak bizim işimize son verecekmiş.araştırmaya başladık.bizim meslek için böyle bir belge veren yetkilendirilmiş bir kuruluş bulamadık.lütfen bize yardım edin ,ne yapacağız .bu kanun yüzünden işsizmi kalacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu