Meslek öğretmeni ve şeflerin alabileceği maksimum ek ders ücreti ne kadardır?

30.09.2015
1.119
A+
A-
Meslek öğretmeni ve şeflerin alabileceği maksimum ek ders ücreti ne kadardır?

Merhaba arkadaşlar,

Meslek ve kültür öğretmenlerinin en çok sorun yaşadığı konulardan biri  ek ders miktarı.

Bilindiği üzere kültür öğretmenleri maaş karşılığı 15 saat saat derse girmekle yükümlüyken meslek öğretmenleri ise 20 saat maaş karşılığı derse girmekle yükümlü. Buna karşılık meslek öğretmenlerinin 100 tl civarı bir tazminatları mevcut her ay.

Kültür öğretmenlerinin 15 saatten sonra aldığı ek ders mahiyetindedir.

Meslek öğretmenlerinin ise maaş karşılığı girmesi gereken ders sayısı 20 dir. Bunun üstündeki dersler ek ders kapsamındadır.

Ayrıca işletmelerde beceri eğitimi, rehberlik ve kulüp, yüzyüze eğitim kapsamında olmadığı için bunlar maaş karşılığı ders hesaplamasına dahil edilemez. Yani mesela bir kültür öğretmeni 10 saat derse girse maaş karşılığını bile doldurmasa rehberliği varsa 2 saat ek ders alacaktır rehberlikten. Çünkü rehberlik ve kulüp ikisinide alsa birinide alsa 2 saat ek derstir.

Alan ve atölye-laboratuvar şefleri 27 saatten fazla ek ders alamaz. Çünkü rehberlik ve kulüp alamazlar.

Fakat alan ve atölye-laboratuvar şefi olmayan bir meslek öğretmeni 29 saat ek ders alabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 38 YORUM
 1. sedat dedi ki:

  kız meslek lisesinde uygulama anasınıfı öğretmeniyim.aynı zamanda atölye şefiyim.müdürüm alabileceğim en fazla ek dersin 15 saat oldugunu bu sebepten ötürü atölye şefliğinden 6 saatlik ücreti alamayacağımı söyledi.ek ders ücreti ile ilgili çok fazla bilgim olmadığından ötürü bunun doğruluk payını merak ediyorum.yani ben okul öncesi öğretmeni olarak yarım gün çalışarak 15 saat ek ders ve 2 saatlik nöbet ücretiyle birlikte toplam 17 saat ekders alıyorum..bunun dışında atölye şefliğinden de 6 saat ücret alabilirmiyim alamazmıyım bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba,
   Kültür öğretmenleri sizin aldığınız gibi maksimum 15 saat ek ders ücreti alabilir. Sınıf rehberlik ve sosyal etkinlik hariç. Alan ve laboratuvar şefleri 27, şef olmayan meslek öğretmenleri toplam 29 saat ek ders alabilir. Bu bağlamda eğer 15 saat ek dersinizi doldurduysanız 6 saat şeflikten ek ders ücreti alamayacağınızı değerlendirmekteyiz.
   Yani atölye şefliğinden anlattıklarınıza göre ücret almanız bizce mümkün görünmemektedir.

 2. serkan dedi ki:

  kız meslek lisesinde uygulama ana sınıfı öğretmeniyim. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK in Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları kısmında ğ) (Ek:RG-28/10/2016-29871) Özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile çocuk gelişimi alanına ait uygulama ana sınıflarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri nöbet görevinden muaf tutulur. ibaresi yer aldığından haftada 2 saat nöbet ücretini alamazsınız yorumu yapılıyor.2 saat nöbet ücretini alabilirmiyim alamazmıyım bilgi verirseniz sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba,

   2016-2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem Hizmet Kolu Toplu Sözleşmesi’nin “Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti” başlıklı 22. maddesinde, “Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir” hükmü yer almaktadır.

   buna binaen ek ders ücreti almak için bu görevi fiilen yapmış olmak gerekiyor.
   Muaf tutulan kişi bu görevi fiilen yapmadığı için ödeme alamayacaktır şeklinde değerlendirmekteyiz.

   Muaf tutulmak fiilen yapmış sayılmak mıdır şeklinde bir karmaşaya düşülmüş zannımızca.
   Muaf tutulmak; Bağişlanmiş, Affa Uğramiş, Bir Kisim Imtiyazlar Taninmiş.demektir. bu fiilen yaptığı anlamına gelmez şeklinde değerlendirmekteyiz.
   iyi çalışmalar dileriz.

 3. sezer yıldırım dedi ki:

  turizm otelcilik lisesinde meslek dersleri öğretmeniyim. Atölye şefliğim var. 33 saat ders 1 saatte rehberlik olmak üzere toplam 34 saat dersim var. Ek ders hesaplaması yapılırken 20 saat maaş karşılığı olup 14 saat mi ek derse sayılır. Yoksa rehberlik dikkate alınmadan 13 saat olarakmı hesap edilir. Bilgi verirseniz çok teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba,
   Koordinatörlük göreviniz yoksa ve şefseniz ve 33 saat derse giriyorsanız alabileceğiniz ek ders:
   33+3(hazırlık planlama)=36
   36-20(maaş karşılığı)=16 saattir.
   Şefler yazımızda da belirttiğimiz sınıf ve kulüpten ek ders alamazlar.

 4. Gaye dedi ki:

  Iyi aksamlar. Mesleki lisede uygulama anasinifinda okul oncesi ogretmeni olarak gorev yapmaktayim.bizim uygulama siniflarimizin girisi ve cikisi liseye bagli degil.bagimsiz kullaniyoruz.yeni yonetmelige gore nobet tutmuyoruz.lisede nobet tutan ogretmenlerin mesaisi 16.30 da bitiyor ve bizden de bagimsizlar.bizim mesai 17.30 da bitiyor.veliler cocuklarini unutabiliyor…servis gec geliyor vb.sorunlar yasanabiliyor.nobetci ogretmen olmayinca, sorunlar cikabiliyor.eger biz ogretmenler dilekceyle okula bildirirsek yonetmelikte esneklik yapilarak ucret karsiligi nobet tutabilir miyiz.tskler
  Baska bir sorum var di.haftalik 15 saat ek ders aliyoruz.ek olarak atolye sefligi icin 3 ders saati ucret alamazssiniz diyorlar.Acaba yonetmelikte alamazmiyiz mi diye mi yaziyor.haftada 3 gun ders oncesi 40 dak.erken gidip hazirlik yapiyoruz.tskler

 5. Admin dedi ki:

  Gaye hanım merhaba,
  28 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİĞİN
  31. maddesinde şu ifade geçmektedir:
  ğ) Özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile çocuk gelişimi alanına ait uygulama ana sınıflarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri nöbet görevinden muaf tutulur.”

  sizin durumunuzda bulunan öğretmenlerimize nöbet görevinin verilemeyeceğini değerlendirmekteyiz.

  ikinci sorunuz için:
  kimlere şeflik görevi verileceği hususu yönetmenlikte belirtilmiştir ve okul öncesi öğretmenliği alanı mezunları bu şartları taşımamaktadır.
  ayrıntılı bilgi için lütfen şu haberimizi okuyun.
  http://www.sgkhocasi.com/uygulama-sinifi-icin-seflik-ve-okul-oncesi-ogretmeni-sef-olabilir-mi.html

  Rica ederiz..

 6. Gaye dedi ki:

  Sorularima kisa surede cevap verdginiz icin tesekkurler.
  Cevabiniza gore…Bizim uygulama siniflarimiz sabah gurubu 3. Ogretmen,oglen gurubu 3 ogretmeniz.
  nobet ucreti kesin ifadeyle belirttildigini ve okul idaresi istese dahi alamayacagimizi ifade ediyorsunuz.
  Atolye sefliginde de eger uygulama siniflarinda cocuk gelisimi bransinda olsaydik alabilecegimizi soyluyorsunuz.
  Dogru mu anladim.tekrar tesekkurler.

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Merhaba,
   ” okul öncesi öğretmenleri nöbet görevinden muaf tutulur” ifadesini nöbet görevi alamayacağını ve dolayısıyla nöbet ücreti almak için de bu görevi fiilen yerine getirmek gerektiği için alamayacağınızı düşünüyoruz.
   Evet atölye şefliği için de aşağıdaki şartları taşımanız gerekiyor. Aksi durumda alamayacağınızı düşünüyoruz.

   MADDE 8 – (1) Şef olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki şartlar aranır:

   a. Görevlendirileceği alanda okulun kadrolu atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak,

   b. Öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak,

   c. Görevlendirileceği tarih itibarıyla, son dört yıl içinde adli veya idari soruşturma sonucu şeflik ve/veya yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak.

   (2) Şef görevlendirilecek alanda bu maddenin birinci fıkrasında sayılan şartları taşıyan aday bulunmaması halinde, belirtilen şartları taşıyan öğretmen atanıncaya kadar, okul müdürü tarafından yakın alan durumu da dikkate alınarak okuldaki atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden biri alan/bölüm veya atölye/laboratuvar şefi olarak görevlendirilir.

  2. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Gaye hanım;
   sorduğunuz soru ile ilgili (okul öncesi öğretmeni nöbet görevi ve ücreti alır mı?) farklı illerde farklı uygulamalar olduğunu öğrendim.
   Bazı iller bu konuda Bakanlıktan görüş yazısı istemişler ve gelen görüş yazısında okul öncesi öğretmenlerin nöbet ücreti alacağı söylenmiş.
   Konuyu okul müdürlüğünüz aracılığıyla bağlı olduğunuz ilçe milli eğitim müdürlüğü ile görüşmenizde fayda var.

 7. turgut kaya dedi ki:

  Kadromun oldugu okulda 4 saat derse giriyorum. Ayrica cok programli lisede 10 saat derse giriyorum ve klubum var. Anadolu lisesinde ise btr gorevi yurutuyorum. Ek ders olarak18 saat yaziliyor. Klupten ek ders yazilmasi gerekmez mi

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Merhaba,
   BT rehber öğretmeni olarak görevlendirilen öğretmenler nöbet, hazırlık ve planlama, kulüp ve sınıf öğretmenliği, merkezi sınav görevi ücreti gibi bir çok ücreti alabilirler.
   Şöyle ki;
   anladığım kadarıyla toplamda fiilen 14 saat derse giriyorsunuz.
   bu 14 saatin ücretini alamazsınız çünkü bu saatler sizin normalde BTR olarak görev yaptığınız saatlerdedir..
   Fakat bu 14 saatten dolayı gelen 1 saat hazırlık ve planlama ücreti ile 2 saat kulüp ek dersini alırsınız.
   18 saat BTR görevinizden + 2 saat kulüp görevinden + 1 saat hazırlık planlama görevinden olmak üzere toplamda 21 saat ek ders almanız gerektiğini değerlendiriyoruz.

   Siz görevlendirildiğiniz asli görevinizin gün ve saatleri içerisinde öngörülen bir ücret dışında bir ücret alamazsınız fakat Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” kısmı iyi anlaşılırsa belirttiğimiz ücretleri alacağınız görülür.
   MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR

   Kolay gelsin..

 8. Uğur dedi ki:

  Meslek lisesinde meslek öğretmeniyim; şef değilim , ek ders dağılımı yapılırken şefler kaç saat ek ders alır? meslek öğretmeni kaç saat maksimum ek ders alabilir?

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Merhaba,
   Alan ve Laboratuvar ve atölye şefleri 27 saat ek ders alır.
   Diğer meslek öğretmenleri 29 saate kadar ek ders alabilir.
   kurs, açık öğretim v.s gibi uygulamalar bunun dışındadır.
   kurs ve açık öğretim gibi uygulamalarda ayrıca eklenir..

 9. Uğur dedi ki:

  Yorumunuz çok faydalı oldu.

 10. Ali dedi ki:


  Alan ve Laboratuvar ve atölye şefleri 27 saat ek ders alır.
  Diğer meslek öğretmenleri 29 saate kadar ek ders alabilir.
  kurs, açık öğretim v.s gibi uygulamalar bunun dışındadır.
  kurs ve açık öğretim gibi uygulamalarda ayrıca eklenir. ” demişsiniz. Meslek lisesinde bir alan şefi 10 saat şeflik , 16 saat koordinatörlük ve 10+1 den 1 saat olmak üzere 27 saat ücretini dolduruyor. Bunun yanında iki saat olan nöbet tutma ücretini de alıp 29 mu alır . yoksa yine 27 alır koordinatörlük 16 yerine 14′ demi düşürülür. Bunun dayanağı nedir acaba , rastgele uygulamalar var bu konuda çünkü

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   toplu sözleşmede:
   “(1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.”

   ifadesi geçer..

 11. Sevval dedi ki:

  Meslek öğretmeni maaş karşılığını kendi dersleri ile doldurup sonrasında başka bir alandan ders alarak ek ders üretim alabilir mi

 12. gülay dedi ki:

  yeni bir yönetmelik çıktı artık koordinatörlük te ders görevi olarak geçecek peki bu durumda alan ve atölye şefleri nasıl etkilenecek diyelim ki bir alan şefi 12 saat teorik derse giriyor 20 saat te koordinatörlük görevi var ve alan şefliği, bunun ek dersi nasıl hesaplanır bilginiz varmı veya bu şekilde olabilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Koordinatörlük göreviniz yoksa ve şefseniz ve 33 saat derse giriyorsanız alabileceğiniz ek ders:
   33+3(hazırlık planlama)=36
   36-20(maaş karşılığı)=16 saattir.
   Şefler yazımızda da belirttiğimiz sınıf ve kulüpten ek ders alamazlar.

 13. nihat dedi ki:

  Selamlar, yeni okulumda alanımda 10-11-12. sınıflar var, okul müdürü 40 saat fiili ders, okula 60 km de 3-4 işyeriyle ibe için 4 saat veririm, şeflik gelirse 2 saat veririm buyuruyor, ücretli öğretmen alımı, şeflik ve koordinatörlük ek dersleri bu şekilde keyfi verilebilir mi, teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;idarenin taktir yetkisi vardır. Ancak anayasanın eşitlik ilkesine ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aykırı bir davranıştır.

 14. Nefise dedi ki:

  Şanlıurfa da bir meslek lisesinde bilişim öğretmeniyim. Okullar 18 eylül de açılmasına rağmen okulumuzda koordinatörlük görevleri Ekim de dağıtılıyor. Öğrenciler işletmelere Ekim de gitmeye başlıyor. Bir çok okulda okulun açılmasıyla işletme görevleri ve yerleri belli. Okullar işletme dağıtım tarihleri konusunda inisiyatife sahip mi? Bizim okulumuzda koordinatörlük görevleri Ekimde başlıyor. Ekim e kadar koordinatörlük ek dersi almıyoruz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;idareye yetki verilmiş olabilir.Bu MEB’in iç düzenlemesiyle ilgili bir olay.

 15. Meslek ogretmeni dedi ki:

  Merhaba.44 saat ders+1 saat sınıf öğretmenligim var.Öğrencilerimizin yaz stajlarinda eksik kalan günleri okulda hafta sonları yapmayı düşünüyoruz.Fakat 29 saat ek ders aldığım ve hafta ici+hafta sonu toplamda 40 saat ek dersi asamayacagimiz söyleniyor.Koordinatorlukte hafta sonlari16 saat+29 saat hafta ici 45 saat olduğu bu yüzden fahri olarak 5 saat koordinatörlük yapılacağı doğru mudur?

 16. Deniz dedi ki:

  Hocalarım 26+rehberlik 27 saat derse 17 saatte koordinatörlüğüm var bölüm şefi olursam ne gibi değişiklikler olucak kaç saat derse gireceğim yada kaç saat kordinatörlük alacağım vs bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda belirttik.

 17. feray dedi ki:

  Deniz hocam yine 27 saat ücret alırsın rehberliğin gider 10 saat şefliğin 8 saatini fahri yapmış olursun ancak ders saatini 19 saate düşürürsen ve 17 saat koordinatörlük alırsan ve 10 saat şeflikle beraber 27 saat ücret alırsın şefler maksimum bu kadar alabilir. öğretmenler ise rehberlikle beraber 29 saat alabilir açık lise dersleri ve nöbet ücretleri dahil değildir onlar ayrıca ilave edilir.

 18. serkan dedi ki:

  okul öncesi öğretmeni nöbet görevi ve ücreti alır mı? farklı illerde farklı uygulamalar olduğunu öğrendim.
  Bazı iller bu konuda Bakanlıktan görüş yazısı istemişler ve gelen görüş yazısında okul öncesi öğretmenlerin nöbet ücreti alacağı söylenmiş.
  Konuyu ilgili gelen görüş yazılarını bizimle paylaşır mısınız.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;görüş yazısı maalesef bizde yok,Kurumunuzdan edinebilirsiniz.

 19. serkan dedi ki:

  Kurumumuz bize verilmeyeceğine yönelik yazı gösteriyor. Eğer ödenebileceğine yönelik resmi yazıyı gösterebilirsek en azından ödenmesi konusunda talepte bulunabiliriz. Sizin aracılığınızla ödenebilir yazısını bize ulaştırabilirseniz seviniriz. Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Kurumlar arası yazışma olduğundan dolayı maalesef elimizde bulunmuyor.

   1. serkan dedi ki:

    Kız meslek lisesinde uygulama ana sınıfında kadrolu okul öncesi öğretmeniyim. Kız meslek lisesinde uygulama ana sınıfında kadrolu okul öncesi öğretmenliği yapan bir öğretmen meslek lisesine valilik onayıyla geçici 6 aylık müdür yardımcılığına görevlendirmesi yapılabilinir mi? Bununla ilgili ülke genelinde uygulamanın nasıl olduğu ve yönetmeliğin nasıl uygulanacağını öğrenebilir miyim. Teşekkürler iyi çalışmalar.

 20. serkan dedi ki:

  Kız meslek lisesinde uygulama ana sınıfında kadrolu okul öncesi öğretmeniyim. Kız meslek lisesinde uygulama ana sınıfında kadrolu okul öncesi öğretmenliği yapan bir öğretmen meslek lisesine valilik onayıyla geçici 6 aylık müdür yardımcılığına görevlendirmesi yapılabilinir mi? Bununla ilgili ülke genelinde uygulamanın nasıl olduğu ve yönetmeliğin nasıl uygulanacağını öğrenebilir miyim. Teşekkürler iyi çalışmalar.

 21. Levent dedi ki:

  Merhabalar Ben Meslek Lisesinde Alan Şefiyim. Alan ve Dal Şefleri seminer dönemlerinde planlama Bakım Onarım adı altında verilen eksersiz ücretlerini seminer sonrasında okulda kalmak ve planını hazırlamak koşuluyla alabilirler mi?

 22. Leyla dedi ki:

  Merhabalar,ben yiyecek icecek hizmetleri öğretmeniyim.Kadromun bulunduğu okulda 3.kişi olarak geldim ve ders sayısı maaş karşılıgini doldurmadığı için,mesleki egitim merkezine görevlendirildim.Sormak istedigim,kadromun bulundugu okuldan koordinatörlük alabilirmiyim?Bununla ilgili yönetmelikte açıklama varmı?

 23. Aster dedi ki:

  Anadolu meslek lisesinde alan şefiyim. bölümdeki diğer atölye şefleri fiili derslerin herkese eşit dağıtılması gerektiğini söylüyorlar. hiç bir yönetmelikte önce fiili dersler eşit dağıtılır ibaresini görmedim. Şefliğin ek dersten sayıldığını ne kadar söylesem de fiili ders eşit dağıtılır da ısrar ediyorlar. Hatta yönetmelikte şeflik ek dersten sayılırı çok farklı yorumluyorlar. bu konuya yönetmeliklerle açıklık getirir misiniz?