Meslek liselerinde okurken staj gören öğrenciler hangi belge kodu ile SGK’ya bildirilir

Meslek liselerinde okurken zorunlu olarak staj görmesi gereken öğrencilerin aylık prim ve hizmet belgesinde hangi belge kodu ile bildirileceği bu işlemleri yapan öğretmen ya da memur tarafından bilinmediği için çoğu zaman hatalı işlem yapılmasına sebep olmaktadır.Sosyal Güvenlik Kurumu’da 22.05.2015 tarihli duyurunda meslek liselerinde okurken staja tabi tutulan öğrencilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na aylık prim hizmet belgesi ile hangi kodda bildireleceği konusundaki tereddütleri ortadan kaldırmıştır.

3308 sayılı Kanunda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hangi belge kodu ile bildirilir?

Bu öğrencilerden bakmakla yükümlü olunanlar yani staja başlayacağı tarihte anne ya da babasının sağlık güvencesinden faydalananlar:

-Aylık prim ve hizmet belgesinde 7 nolu belge türü ile,

Bu öğrencilerden bakmakla yükümlü olmayanlar yani staj başlangıcında sağlık provizyonu olmayanların ise:

-Aylık prim ve hizmet belgesinde 42 nolu belge türü ile Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmeleri gerekmektedir.

Meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler ile 2547 sayılı kanun uyarınca üniversitelerde kısmi zamanlı çalıştırılan öğrenciler hangi belge kodu ile bildirilir?

STAJYER ÖĞRENCİ APHB SGK BELGESİ KODLARI

Bu öğrencilerden bakmakla yükümlü olunanlar yani staja başlayacağı tarihte anne ya da babasının sağlık güvencesinden faydalananlar:

-Aylık prim ve hizmet belgesinde 22 nolu belge türü ile,

Bu öğrencilerden bakmakla yükümlü olmayanlar yani staj başlangıcında sağlık provizyonu olmayanların ise:

-Aylık prim ve hizmet belgesinde 44 nolu nolu belge türü Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmeleri gerekmektedir.

Bu bağlamda, meslek liselerinde okumakta iken staja tabi tutulan öğrencilerin bakmakla yükümlü kişi kapsamında olup olmadıklarına bakılarak 22 veya 44 nolu belge türü ile bildirilmeleri gerekmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. iyi günler meslek liselerinde açık öğretim lisesinde yüz yüze eğitim gören öğrenci haftada iki gün okula gelmekte, sigorta kaydı kaç gün üzerinden yapılması gerekir.

 2. Son düzenlemelerle öğrencilerin sigorta giriş kodları kafamızı karıştırdı.

  10,11 sınıflarda okuyan meslek lisesi öğrencileri hangi kodla sisteme girilmeli (7,42,49,50)
  12. sınıf yani (işletmelerde beceri eğitimi – bir nevi staj) gören öğrencilerimiz hangi kodla bildirilmeli.

  SGK hepsini 49,50 yapın dedi ancak okul idareleri keza biz farklı kodlar kullanıyoruz.

  Saygılarla

 3. Ekim ayı için e bildirge göndereceğiz. Ancak ilk defa bu işi yaptığım için tam bilmiyorum. Belge türlerini aynı cari dönemde nasıl yapıyoruz.Yani e bildirgeye girdiğimizde zaten belge türünü seçiyoruz. Aynı cari dönemde farklı bir belge türünü eklemek nasıl oluyor.

  1. Ben sorunuzu tam anlayamadım. Sigortalınız için belge türü neyse onu seçmeniz gerekir. Aynı cari dönemde nasıl yapıyoruzdan kastınız nedir acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu