Merkez Bankasın’dan Yeni Hamle

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan Yeni Gelişme, Merkez Bankası alınan karar ile yabancı para vade mevduatlarında artırıma gitti. Merkez Bankası alınan karar ile birlikte yabancı para mevduat ve katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırıma gidilmesine karar alındı.

Merkez Bankası’nın Son Kararı Ne Oldu?

Merkez Bankası’nın Son Kararı Ne Oldu? Merkez Bankası döviz mevduatlarında zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerine 100 baz puan artırımda bulundu. Buna göre alınan karar ile piyasadan 2,1 milyar dolar çekilmesi öngörülmüş oldu.

Merkez Bankası yaptığı açıklama ile Ülkemizde finansal istikrarı sağlamak adına yabancı para mevduat ve katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerine 100 baz puan artırılması kararı alınmıştır. Alınan bu karar ile piyasa genelinden 2,1 milyar ABD doları tutarınca likitide çekilmesi öngörülüyor. Gerçekleşmesi beklenen değişiklikler 4 Ekim 2019 tarihinden itibaren başlayacaktır. Yükümlülük başlangıç tarihi ise 20 Eylül 2019 olarak belirlenmiştir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu