Merkez Bankası’ndan Şaşırtan Faiz İndirimi

Merkez Bankası’ndan Şaşırtan Faiz İndirimi, Son dakika açıklaması olarak yayınlanan Merkez Bankası’nın faiz indirimi beklenenin de altında olarak gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu Ekim ayı için faiz kararını açıkladı. Buna göre gerçekleştirilen indirim 250 baz puan indirerek faiz oranını % 14’e çekti. Piyasasın beklenen indirim oranı ise 100 ya da 150 baz puanlık indirim olması yönündeydi.

Gelen açıklama şu şekilde ifade edildi, Para Politikası Kurulu politika faizi olan haftalık vadeli repo ihale faiz oranının % 16,50 oranından % 14’e indirilmesine karar vermiştir. olarak yapıldı.

Yatırımların Artırılması Hedefleniyor

Yatırımların Artırılması Hedefleniyor, Merkez Bankası açıklamalarına yatırım oranlarının zayıf seyir ettiğini de belirtirken, sanayi üretiminin az da olsa toparlanma yönüne girdiğini belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada enflasyon görünümündeki iyileşme sürecinin devam ettiği belirtildi. Açıklamalar şu şekilde devam ederek ilerledi.

Enflasyondaki düşüşün devamlı olması, ülkenin risk primlerinin gerilemesi, vadesi uzun olan faizlerin aşağı çekilmesi ile tüm bunların ekonominin toparlanması ve güç kazanması açısından son derece önem taşıdığı ifade edildi. Enflasyonun düşmesi, hedeflenen politika ile aynı oranda ilerlemesi için para politikasında temkinli duruşun sürdürülmesi gereklidir.

Bu şekilde parasal sıkılığın düzeyi ana eğime doğru gösterge dikkate alınarak enflasyon oranındaki düşüşün devamlılığını sağlayacak nitelikte gerçekleştirilecektir. Merkez Bankası’nın fiyat ve istikrar amaçlı olarak hedeflenen orana doğru elindeki tüm araçları kullanmaya devam edecektir, açıklaması yapıldı.

2019 Yılı İçerisinde Toplam Faiz İndirimi Ne Kadar Oldu?

2019 Yılı İçerisinde Toplam Faiz İndirimi Ne Kadar Oldu? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası toplam 4,5 yıl aradan sonra politika faiz indirimini ilk Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Para Politikası Kurulu 4,5 yıl aradan sonra Temmuz 2019’da faiz indirimini 425 baz puan olarak açıklamış ve % 19,75 oranına kadar indirim gerçekleştirmişti.

Yapılan indirim Eylül ayı içerisinde de devam ederek 325 baz puan daha indirime giderek % 16.50 oranına ulaştırarak faiz indirimi gerçekleştirdi. Buna göre Temmuz ve Eylül aylarında toplam 750 baz puan indirime gidilmiş olundu. Eylül ayı içerisinde de 250 baz puan indirim uygulayarak oranın % 14’ indirilmesine karar verilmiş olundu. Böylece 2019 yılı içerisinde toplam olarak 1000 baz puan politika faiz indirimine gidilmiş olundu.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu