Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı! Son dakika haberleri Merkez Bankası’ndan faiz indirme kararı. Piyasaların merakla beklediği haber sonunda geldi. Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, banka politika faizini 325 baz puan indirerek yüzde 19,75’ten 16,50’ye çekti. Merkez Bankası’nın faiz indirim kararından sonra gözler Dolar ve Euro’ya çevrildi. Hem Dolar hem de Euro karşısında TL değer kazanırken, borsa yükseliş çizgisine geçti.

Yatırım yapmak isteyen bireylerin ve vatandaşların merakla beklediği haberi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından öğlen saatlerinde açıklandı. Yapılan açıklamaya göre Merkez Bankası faiz indirimine gitti. Buna göre Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 325 baz puan düşürerek % 19,75’ten % 16,50’ye çekti.

Yapılan açıklamada Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan PPK’nın, politika faizinin yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye indirilmesine karar verdiği bildirildi. Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamanın ardından politika faizi son 1,5 ay sonrasında ilk kez 750 baz puan düşmüş oldu. Dolar kuru 5,70TL’nin altına gerilemiş durumda.

Para Politikaları Kurulu Açıklaması Hangi Yönde Oldu?

Para Politikaları Kurulu Açıklaması Hangi Yönde Oldu? Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ile toplanan Para Politikaları Kurulunun aldıkları ortak karar neticesinde politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının % 19,75’ten % 16,50’ye indirilmesine karar vermiştir, açıklaması yapılmıştır. Geçtiğimiz dönemde gelen açıklamalar neticesinde iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiminin devam ettiği göstermektedir. Net ihracat oranının, büyümeye katkıda bulunmaya devam etmesi, yatırımlar düşük seyretmiş ve tüketim kademeli olarak artmış bulunmaktadır.

Küresel büyüme döngüsündeki zayıflama belirtileri, rekabet gücündeki artışın etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış göstermektedir. Özellikle turizmdeki artış, doğrudan ve bağlantılı olarak iktisadi faaliyetleri desteklemektedir. Göstergeler iktisadi faaliyetin iyileşme yönünde ilerlediğini göstermektedir. Büyümedeki olumlu çizgi dış dengeyi de olumlu olarak etkilemektedir. Cari işlemlerdeki iyileşmenin devam etmesi beklenmektedir. Para Politikaları Kurulu’nun değerlendirmelerine göre enflasyondaki düşmenin sürekliliği, ülke olarak risk oranının gerilemesi ve uzun vadeli faizlerin aşağı düşmesi ekonominin kendini toparlayıp güç kazanması son derece önemlidir, açıklaması yapıldı.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu