15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişi ülkemizde büyük bir yankı yaratmış ve Başbakanlık 18 Temmuz 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 2016/16 sayılı Genelge ile memurlara ikinci bir emre kadar yıllık izin verilmemesi ve izinde olanların da geri çağrılması şeklinde bir karar vermişti.

İzin iptalinin tatil zamanına denk gelmesi tatil planı yapan bir çok memurun da bu konuda mağdur olmasına neden olmuştu. Peki izin iptali kaldırılacak mı? Memurlara yeniden ne zaman izin verilmeye başlanacak? Memurlar izin iptal süresi boyunca babalık, evlilik, ölüm, doğum ve analık izni gibi mazeret izinlerini kullanabilecek mi? İşte detaylar:

Memurların Yıllık İzin Hakları Ne Kadardır?

[caption id="attachment_7421" align="alignleft" width="300"]emekli sandığı memur kamu çalışan yıllık izin verilecek mi 2016 emekli sandığı memur kamu çalışan yıllık izin verilecek mi 2016[/caption]

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 23. maddesi: "Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler." 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 102. maddesi: "Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olanlar için 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir." 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 103. maddesi: "Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer. Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez. Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir.

Mazeret İzni Verilebilir mi?

657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesi çerçevesinde alınmış olan evlilik, ölüm, analık izni veya 105 inci madde çerçevesinde alınan refakat izni ve 108 inci madde çerçevesinde alınan aylıksız iznin iptali söz konusu değildir. Dolayısıyla memurların mazeret izni kullanma hakları var. Uçak Bileti Alan Memurların Yıllık İzin Verilmemesi Sebebiyle Paraları İade Edilecek mi? -Türk Hava Yolları daha önce yaptığı resmi açıklama ile daha önce bilet almış olan memurlara biletin iptal edilmesi halinde para iadesinin yapılabileceğini duyurmuştu. Geçerli bir mazeret olduğu için aynı durum diğer Hava Yolları için de geçerli. Yani biletini iptal eden memurlar para iadesi alabilecekler.

Tur Paketi ya da Tatil Paketi Alan Memurlar Yıllık İzin Verilmemesi Sebebiyle Para İadesi Alabilecek mi?

Darbe girişiminden önce tatil paketi ya da tur paketi alan memurların başvuru yapmaları halinde tatil rezervasyonları sonraki bir tarihe ertelenebilmekte. Aynı şekilde para iadesi de alınabilmekte.

İzin İptali Ne Zaman Kaldırılacak?

Genelgeyle getirilen izin iptalinin kaldırılması için Başbakanlığın yeniden bir genelge yayımlaması gerekmektedir. Kimi görüşe göre olağanüstü halin bitim tarihine kadar izin iptalinin devam edeceği, kimi görüşe göre de gözaltı işlemlerinin sona ermesi ve ortalığın biraz durulmasının ardından izinlerin kısmi olarak verilebileceği.

Umarız bu problem kısmi olarak çözülecektir. Ülke ekonomisi, piyasanın canlanması açısından bu durum büyük önem arz etmekte.

Editör: TE Bilisim