2019 Memurların Hamilelik Ve Doğumdan Doğan İzin Ve Sosyal Hakları

25.06.2019
3.329
A+
A-
2019 Memurların Hamilelik Ve Doğumdan Doğan İzin Ve Sosyal Hakları

2019 memur anne izin hakkı annelere özel haklar arasında bulunmakta ve annelere yapılan birçok düzenleme ile avantaj sağlamaktadır. Memur anneler doğum yaptıktan sonra 16 hafta doğum izni kullanabilme hakkına sahiptir. Ayrıca 6 aya kadar olan yarım gün çalışma hakkını 24 aya kadar uzatarak ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptir. 2019 memurların hamilelik ve doğumdan doğan izin ve sosyal hakları devlet yardımları ve destekleri ile devam etmektedir. Memur görevinde bulunan annelerin hamilelik ve doğum yapmaları sonucunda elde ettikleri avantajlı haklar yazının devamında bilgilendirme amacı ile paylaşılmıştır.

Memurların 2019 Annelik İzni 

Kadın memur annelik izni süresi kanunda belirtildiği üzere doğum öncesi sekiz ve doğum sonrası sekiz hafta olmak üzere onaltı hafta olmaktadır. Çoğul gebelik yaşayan memur annelerin annelik izin sürelerine iki hafta ekleme yapılmaktadır. buna göre;

 • Memur annelere verilmesi gereken yasal izin süreleri doğum öncesi sekiz ve doğum sonrası sekiz hafta olmak üzere toplam 16 hafta olmaktadır.
 • Çoğul gebelik yaşayan memur annelerin doğum öncesi süreleri iki haftalık süre ilavesi ile 10 hafta olmaktadır.
 • Annelik izin kullanımlarından sadece kadın memurlar yararlanmaktadır.
 • Annelik izinleri kesintisiz olarak kullanılabilir. Annelik izin süreleri kesintisiz olarak kullanılması yanı sıra aralıklı süreler halinde kullanma hakkı da bulunmamaktadır.

Memurların Annelik Süresine Eklenen İzin Süreleri

Doğum sonrası izin kullanım süreleri haricinde kadın memurların annelik izin sürelerine eklenebilecek bazı süreler bulunmaktadır. Doğum sonrasında annelik izin sürelerine eklenebilecek diğer süreler ve bu süreler için geçerli olan şartlar şunlardır;

 • Anne adayı çalışan memurlar dağlık durumlarının çalışmaya uygun olduğunu doktor raporu ile belgelendirmeleri sonucunda kendi istek ve arzuları ile doğum yapacakları tarihten önce üç haftaya kadar olan sürede işyerlerinde çalışmaya devam edebilmektedir.
 • Çalışmaya engel durumunun olmadığına dair doktor raporunun doğum tarihinden önceki annelik izin sürecinin başlangıcında işyerine iletilmesi gerekmektedir.
 • Konu ile ilgili doktor raporu SGK sözleşmeli olan ya da sözleşmesiz olarak sağlık kurumlarından alınabilir.
 • Doktor raporu ile doğum öncesi çalışma yapan anne adaylarının çalıştıkları süreler doğum sonrası izin sürelerine ilave edilmektedir. Bu nokta dikkat edilmesi gereken önemli konu çalışmaya uygun olduğunun doktor raporu ile belgelendirilmesidir. Aksi durumlarda kadın memurların çalıştıkları süreler doğum sonrası annelik izinlerine eklenmemektedir.

Erken ve Geç Doğum Yapılması Halinde Annelik İzni

Anne adayı memur erken doğum yapması durumunda doğum öncesi kullanamadığı annelik izin süreleri doğum sonrası annelik izin sürelerine ilave edilmektedir. Ancak anne adayının beklediği doğum tarihinden daha geç doğum yapması durumunda geç doğum için geçirilen fazla süreler doğum sonrasındaki annelik izin sürelerinden düşürülmemektedir.

Ölü Doğumlarda Memurlara Sağlanan Annelik İzni

Memur annelerin ölü doğum yapması sonucunda kullanacakları annelik izin hakları sağ doğum yapan annelere uygulanan annelik izin hakları ile aynı olmaktadır. Ölü doğum yapan bir memur sağ doğum yapmış olan bir memura verilen annelik izin hakkından aynı şartlarda yararlanmaktadır. Verilecek olan kararda etkili olacak husus ise memur annenin düşük mü ya da ölü doğum mu yaptığına dair doktor raporu olacaktır.

2019 Memurlara Sağlanan Süt İzni

Doğum yapan memurlar nasıl süt izni kullanır sorusu 657 sayılı kanunun 104. maddesinde şu şekildedir;

 • Doğum sonrasında annelik iznini bitiminin ardından ilk 6 aylık süre için 3 saat ve ikinci 6 aylık süre için günde bir buçuk saat olmaktadır.
 • Süt izni süresi kullanım saatlerini belirleme hakkı tamamen anneler tarafından yapılmaktadır.
 • Süt izni hakkının hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağına anneler karar vermektedir.
 • Memur annelerin süt izni verilmeksizin belirli şartlar doğrultusunda yarım gün izin kullanma hakları bulunmaktadır.
 • Annelik izin süresi biten memur anneler dilekçe ile çalışmakta oldukları kurumlara süt izni hakkı için başvuruda bulunmalıdır.
 • Süt izni için memur annelere sağlanan süreler çoğul bebek sahipleri için aynı şekilde uygulanmaktadır.
 • Süt izni kullanım hakkı sadece kadın memurlara sağlanan bir haktır.
 • Süt izni hakkı uygulanırken bebeğin vefat etmesi durumunda süt izni hakkı otomatik olarak sona ermektedir.
 • Yarım gün izin hakkı kullanan memur anneler günlük süt izni emzirme saatleri hakkından yararlanamazlar.
 • Devlet memuriyetine atamaları yapılmadan önceki sürede doğum yapmış olan anne memurlar doğum sonrasındaki kullandıkları 8 haftalık izin süresi bitiminde süt izninden kalan kısmı kadar bu izinden yararlanma hakkına sahip olmaktadır.
 • Doğum sonrası atamaları gerçekleşen memur anneler yarım gün izin kullanma talebinde bulunma hakkına sahiptir. Bu haktan yararlanmak için çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir.

Memurların Aylıksız İzin Kullanım Hakları

Doğum nedeni ile verilen aylıksız izin hakkı için kanunda belirlenen düzenlemeler ile memur annelerin aylıksız izin süre ve aylıksız izin kullanımları şu şekildedir;

 • Doğum yapan memurların kendilerine ve eşi doğum yapan memurlara istekleri doğrultusunda 24 aya kadar aylıksız izin hakkı verilmektedir.
 • Eşi doğum yapmış olan bir memur eşinin devlet memuru olup olmadığına bakılmaksızın isteğe bağlı olarak 24 aya kadar aylıksız izin kullanma hakkı verilmektedir.
 • Eşlerin iki sininde memur olmaları durumunda her iki eşe aynı dönemde ya da birbirlerini takip eden dönemlerde aylıksız izin kullanma hakkı verilmektedir.
 • 24 ayı aşmayacak şekilde kısımlar halinde aylıksız izin kullanma hakkı bulunmaktadır.

2019 Çocuk Parası

Çocuk parası devlet yardımı olarak ailelere verilmektedir. Uzun yıllardan beri devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar arasında bulunan çocuk yardımı parası almak için gereken bazı şartlar vardır. Çocuk yardımından yararlanmak isteyen memur anne ve babaların çalışmakta oldukları kuruma başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Doğum yapan annelere verilen çocuk yardımı parasından memur anneler doğmuş olan çocuğun hayatta olması şartı ile yararlanmaktadır. Çocuk yardım parası almak için gerekli şartlar ise;

 • Doğum tarihinin 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması gerekliliği ve yardım yapılacak çocuğun kaçıncı çocuk olduğu ile ilgili olmaktadır.
 • Yardım alacak olan çocuk kaçıncı çocuk ise o tarihten önce doğmuş olan çocuklarda sayılmaktadır. Örneğin; 1.çocuk 2011 yılında doğmuş ise ve ikinci çocuk 2017 yılında doğmuş ise yasal olarak ikinci çocuk yardım alma hakkına sahip olacaktır.
 • Ölü doğum olayı gerçekleşen memur anneler ve eşi ölü doğum yapmış olan memur babalara doğum nedeni ile verilen aylıksız izin hakkı imkanı sağlanmamaktadır.

2019 Çocuk Parası Ne Kadar Ödenir

2019 doğum parası ödemesi doğum yapan anneler için belirlenen ödeme tutarları şu şekildedir;

 • Birinci çocuk için 300 TL olarak
 • İkinci çocuk için 400 TL olarak ve
 • Üçüncü çocuk için 600 TL olarak ödenmektedir.
 • Doğum olayı çoğul gerçekleşmesi sonucunda yapılacak ödeme tutarları değişmektedir. İkiz bebek doğumlarında farklı tutarlar ödenirken üçüz bebek doğumlarında farklı ödemeler yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 311 YORUM
 1. ayşe dedi ki:

  Merhabalar
  Bayan öğretmenin nöbetten düşmesi ile ilgili yönetmelik ” Bayan öğretmenlere, doğumuna üç ay kala nöbet görevi verilmez” diyor. Buna göre kaçıncı haftada nöbetten düşülüyor?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,28. Haftadan itibaren

  2. Handan dedi ki:

   28. Hafta degil 24. Haftadan itibaren nobet gorevi verilmez.24-28.haftalar 6 aylik kabul edilir.

 2. MERVEM dedi ki:

  MRB BEN DİYALİZDE CALISIYORUM HEMSİREYIM DIYALIZ CUMARTESI GUNLERIDE CALISIYO BEN SUAN 4 AYLIK GEBEYIM CUMARTESI GUNLERI CALISMAMA ZORUNLULUGUM VARMI VARSA NE ZAMAN BASLIYO NE ZAMAN BITIYOR BUNUN YASA SI FALAN VAR MI IDAREYE SUNMAK ICIN 2 SORUM ISE HAFTA ICLERI MESAİMİZ 8/17 AMA BAZEN CIHAZ VE HASTALARDAN DOLAYI 21DE CIKTIGIMIZ OLUYO YADA 19 DA FALAN GEBEYKEN BUNLARDAN MUAF OLABILIRMIYIM IDAREM PERSONEL YOK DIYE BENI CALISTIRABILIR MI 3 SORUM DA BEN DOGUMDAN SONRA UCRETSIZ IZNE AYRILMAK ISTIYORUM IDAREM BANA DILEKCENI 2 YIL OLARAK VERMEK ZORUNDASIN DIYO BEN SADECE BIR YIL AYRILMAK ISTIYORUM BOYLE BISSE VAR MI 2 YILLIK DILEKCE YAZIP BIR YIL GECTIKTEN SONRA DILEKCE ILE DONMEK ISTEDIGIMI SOYLEMEM MI GEREKIYO O ZAMANDA CALISTIGIM YERDE BOŞLUK YOKSA BENI IKI YIL IZIN ALDIN IKI YIL SONRA DONECEKSIN DIYEBILIR MI
  CEVABINIZ ICIN SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM IYI GUNLER

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sağlık personeli vardiyalı olarak görevini sürdürdüğü için hafta içi hafta sonu kavramı olmaz.Ancak 24 üncü haftadan sonra hamile personele nöbet görevi verilemez.Doğum sonrası ücretsiz izninizi istediğiniz kadar alabilirsiniz.2 yıllık alsanız bile tekrar göreve dönebilir 2 yıl dolmadan tekrar ücretsiz izin hakkınızı kullanabilirsiniz.

 3. eda tunç dedi ki:

  Merhaba, 09/08/2006 tarihinde memuriyete başladım. 11/08/2014 tarihinde doğum yaptım. ve iki yıllık ücretsiz izin hakkımıda kullandım. fiilen 24/11/2016 tarihinde göreve başladım. 2016 yılında yıllık izin hakkım var mı ve 2016 ve 2017 yıllarında 20 günmü 30 gün mü izin hakkım var. şimdiden teşekkür ederim. iyi günler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür.Ücretsiz izinler hizmetten sayılmaz.

 4. Zehra dedi ki:

  20 haftalık gebeyim. Atamam yapıldı yerleştirme bekliyorum. Oncesi de sigortali isci olarak calisiyordum. 1 hafta oldu isten ayrilali. Yerleştirme yapıldığın da emekli sandigi maddi tüm haklardan yararlanmaya hak kazanıyor muyum? Ssk da olduğu gibi aktif olarak calisilmis belli bi prim gun sayısı isteniyor Mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum izinlerinin hepsinden faydalanabilirsiniz.

 5. aslı dedi ki:

  399 a tabi memurum. şu an iki yıllık ücretsiz doğum iznindeyim. Yeniden hamileyim ve ücretsiz iznim bitmeden doğum olacak. işe başlayıp yeniden izne ayrılacağım. fakat 4 aylık ücretli doğum izninden yararlanabilmem için işe başlayıp 5 hafta fiili olarak çalışmam gerekiyormuş,sonrasında 8-8 ücretli izne ayrılabilirmişim yani başlayış yapıp 5 hafta çalıştıktan sonra. Bu doğru mu acaba?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Fiili olarak çalışılmayan süre doğum sonrasına aktarılmaz.

  2. Çiğdem dedi ki:

   6 mart 2019 da doğum yapacakken 18 martta doğum yaptım ve doğumdan sonra kullanacağım iznimin 12 günü doğumdan öncesinde kullanmış oldum. Ben 12 gün doğumdan sonra kullanmam gerekn iznimi şuan talep edebilir miyim. Edebilirsem nereye nasıl başvurmam lazım.

 6. Poyraz dedi ki:

  Merhaba iyi günler,
  Bir sorum olacaktı size?
  Eşimin branşı att.Eşimin kadrosu devlet hastanesinde geçici görevli olarak 112 istasyonunda çalışıyor.Yerinden memnun lakin böyle bir sıkıntı var.Eşim 3 haftalık gebe olduğunu öğrendik.2015 yılında sıkıntı bir gebelik süreci geçirdi düşük oldu.2016 yazında da mide fıtığından dolayı mide ameliyatı oldu.Eşimde zayıf 38 kilo.Şimdi bu gebelik durumunu öğrenince devlet hastanesinde doktordan 2. Gebelikte te sıkıntı yaşamayalım mesaiye tabi olması için rapor istedik vermedi.24 hafta muhabbetini yapmış.Bizim burada izlememiz gereken süreç nedir ne değildir? Sizn yukarıda belirtmiş olduğunuz 24 haftadan önce ibaresini açar mısınız? 2 kez düşük olma ihtimali endişesi taşıdığımız için mesaiye gitse iyi olut düşüncesindeyiz.Bulunduğumız yerde yollar kötü olduğu için ambulansla gidip gelirken Allah muhafaza düşük olur ihtimalinden dolayı kaygılıyız.Bunlarla ilgili kanun yönetmelikler nelerdir?Nette her kafadan bir ses çıkıyor!!!

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,24 haftadan sonra nöbet görevi verilemez ,görev değişimi için uzman doktorun rapor vermesi gerekir

 7. ceren dedi ki:

  merhaba,32. haftada çalışabilir raporu aldıktan sonra herhangibir sebeple(grip,sakatlık gibi) 1 haftalık sağlık rapaoru alırsak, bu 1 haftalık sağlık raporu doğum sonrası izne aktaracağımız (doğum öncesi olan 5 haftalık izinden düşer mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet düşer.

 8. sibel dedi ki:

  merhaba ben memurum ve haziranda doğum yapıcam, toplamda 12 aylık süt iznimi kullandıktan sonra ücretsiz izne ayrılabilir miyim, yoksa doğum izni bittikten hemen sonra mi ücretsiz izni başlatmam gerekir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk 24 ay içinde istediğiniz zaman ücretsiz izin hakkınızı kullanabilirsiniz.

 9. semiha dedi ki:

  Merhaba, özel sektörde çalışıyorum doğum öncesi izine 1 haftaya kadar ayrılacağım. Devlet kurumuna atanma işlemlerimin tamamlanması muhtemelen doğum öncesi izinime denk gelecek. Sorum: Doğum öncesi izinde özel sektörden istifa edince çıkışımı yapmaları doğum sonuna mı kalır? Yoksa doğum öncesi izine çıkmadan mı istifa etmeliyim?
  Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çıkışınızı aynı gün işyeri verir.

 10. Fatma dedi ki:

  Merhabe ben muvazzaf subayım öğrenmek istediğim doğum sonrası annelik izni olarak 12 ay ücretsiz izin alabilir miyim ikincisi de 12 aylik izni kullandiktan sonra ki doğumda ücretsiz izin alma hakkım oluyor mu? Yardımlarınız icin simdiden tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;12 ay ücretsiz izin alabilirsiniz.Her doğumda 24 ay ücretsiz izin hakkınız vardır.

  2. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;12 ay ücretsiz izin alabilirsiniz.Her doğumda 24 ay ücretsiz izin hakkınız vardır.

 11. Fatma dedi ki:

  Askeri personelin ücretsiz annelik izni toplamda 12 ay mı 24 ay mıdır. Sitelerde 12 ay yazıyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;TSK personel Kanununa göre 12 ay.

 12. Hemsire dedi ki:

  Kadın memura çocuğu 24 aylık olana kadar gece nöbeti yazılamaz peki fazla mesai yaptirilabilir mi mesela bnm bu ay 16 saat fazla mesai yazıldı yazabilirler mi yani ??

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;gece hizmeti değilse verilebilir.

 13. Duygu dedi ki:

  Adalet bakanlığı 4/B’li çalışanım hamileliğimin 32.haftası eylül 2017ayına geliyor. 4/B’li çalışanların yıllık izinleri bir sonraki yıla devretmiyor. Sorum şu 32. Haftadan sonra yıllık iznimi kullanabiliyor muyum? Öncesinde kullanmak istemiyorum yasal hakkım olan bir izni, Doğuma yakın zor dönemlerinde kullanmak istiyorum. Yıllık iznimi bu şekilde kullanmamın bir yolu var mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; yıllık izninizi cari yıl içinde istediğiniz zamanlarda amirin uygun görmesi şartıyla kullanabilirsiniz.

 14. Gül çicek dedi ki:

  Merhaba doğum izni bitip ise başlayıp sonrasında 5-6 ay sonra ücretsiz izin hakkımızı kullanabilir miyiz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ilk iki yıl içinde istediğiniz zaman izin hakkınızı kullanabilirsiniz

 15. Mevla AKGÜL dedi ki:

  Merhaba,öğretmenim 35.haftada doğum öncesi rapor aldim.Sorum şu öğretmenler doğum öncesinde ve sonrasinda rapor parasi aliyor mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;657 kapsamında öğretmenseniz rapor parası alamazsınız.Zaten o dönemlerde maaşınız alıyorsunuz.

 16. Fatma dedi ki:

  Devlet memuru olarak çalışıyorum ve 32 haftalık hamileyim. Kurumumdaki nöbet yönetmeliği genelgesi değişmiş. Daha önce hamileler doğumdan önce 7 aydan sonra doğumdan sonra da 2 yıl süre ile nöbetten muaftır yazıyordu. Şimdi gönderilen genelgede hamileler ile ilgili herhangi bir atıfta bulunmamış ve bir önceki genelge geçersizdir deniliyor. Ben son haftalarıma kadar nöbet tutacak mıyım herhangi bir yasa da hamilelerin nöbet tutması ile ilgili bir açıklık var mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. Engelli memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez hükmü kanundan gelen bir hükümdür genelgede yazması ya da yazmaması sonucu değiştirmez.

 17. Aslı dedi ki:

  Ben öğretmenin 32. Haftadayım hamileliğimde. Bugün itibariyle(24/05/2017) 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. Normalde 40 haftam 20 Temmuz’da doluyor fakat dr 7 Temmuz’da Doğum gerçekleşebilir dedi. Bu 5 haftayı Doğum sonrası izne ekletebilir miyim? 5 eylül iş başı görünüyor. 8 haftalık Doğum sonrası iznimin dolduğu tarih 4 eylül ve bu da kurban bayramının son gününe denk geliyor.kurban bayramı tatili de yaz yetişti ile birleşmiş oluyor. Hesaplamada ve 5 haftalık izni kullanabileceğim hakkında yardımcı olur musunuz?Aciiilll

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum öncesi kullanamadığınız izinleri doğum sonrasında kullanabilirsiniz.Yani doğumdan sonra 8+5 hafta izniniz olacaktır.

 18. Bahadir dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben devlet memuruyum. Rahmetli eşim ev hanımıydi. Bebek doğduktan 1 ay sonra eşimi kaybettik. Eşim adına doğum sonrası kullanılan doğum izni tarafımdan kullanıla bilirmiş?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizde memur olsaydı kullanabilirdiniz.

 19. Edfn dedi ki:

  Merhaba memurum süt izni nde birinci çocuk 2 ay ikinci 3 ay üçüncü için altı ay yarim gün süt izni var peki kalan aylarda 3 saat ve son 6 ay bir buçuk saatlik iznimizi kullanabiliyormuyuz çok karışık her kurum kafasına göre yapıyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Yarım gün çalıştığınız süreler süt iznine dahildir.İkinci 6 ay günde 1.5 saat süt izni kullanabilirsiniz.

 20. Ebubekir dedi ki:

  Merhaba hocam.hocam ben emniyet gorevlisiyim esim ise milli egitimde gorevli memuruz.esimin 2 yillik cocuktan dolayi ucretsiz izin hakki bitti.ve bes yilini da doldurmadigi icin ucretsiz izin hakki alamiyor ama ben yedi yil oldu benim 1 yil ucretsiz izin kullanma hakkim var cocuklarimiza bakacak kimse yok ve ben bu iznimi alabilir miyim? Ohal de de verirler mi ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Memura, yıllık izinde esas alınan süreler itibarıyla beş hizmet yılını tamamlamış olması ve isteği hâlindememuriyeti boyunca ve en fazla iki defada kullanılmak üzere, toplam bir yıla kadar aylıksız izin verilebilir.

 21. Ebubekir dedi ki:

  Tesekkur ederim hocam peki ohal dede verilir mi bu iznim ikiz cocuguma bakmam icin baska carem yok bakici bulamiyorum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanunen herhangi bir engel yok, yalnız izinler idarenin taktirine bağlıdır.

 22. ZEYNEP dedi ki:

  MERHABA
  BEN BEBEĞİM 6 AYLIKKEN DEVLET MEMURU OLARAK ATANDIM SÜT İZİN HAKKIM NASIL OLACAK. BANA SADECE 1,5 SAATLİK SÜT İZNİ VERDİLER VE BEBEĞİNİZ 12. AYINI DOLDURUNCA İZNİNİZ BİTECEK DEDİLER. ÇALIŞIRKEN DOĞUM YAPSAYDIM EN KISA HALİYLE 8 HAFTALIKKEN İŞE BAŞLASAM BEBEK 14 AYLIKKEN SÜT İZNİM BİTECEKTİ. BU DURUMDA YASAL OLARAK 2 AY DAHA 1,5 SAAT İZİN HAKKIM VARMI ÖĞRENMEK İSTİYORUM. ÇOK TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Kurumunuzun verdiği bilgi doğru,işe başladığınız tarihten itibaren süt izni başlar.

 23. Semra dedi ki:

  İyi günler ben yeni atandım ama henuz belge teslimi aşamasındayız. Ağustos sonu gibi iş başı olacak ve benim şuan dokuz aylık bir bebeğim var aday memur olarak süt izni yada ücretsiz izin hakkım varmı.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3 aylık süt izin hakkınız var.1 yılda ücretsiz izin hakkınız bulunmaktadır.

   1. Semra dedi ki:

    Teşekkür ederim. Bu ücretsiz izni aday memurken kullanabiliyormuyuz yani.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;evet kullanabilirsiniz.

 24. Feride dedi ki:

  İyi gunler hocam, doktor raporu ile dogumdan once 3 haftaya kadar calisabilmek icin gereken raporu tam olarak 32. Haftada mi almak gerekir? Yoksa daha evvelden alinabilir mi? Bir de olur da dogum beklenen tarihten daha gec gerceklesirse dogumdan onceki kullanmak istemedigim 5 haftadan mi kullanmis sayilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet 32. hafta raporu almanız gerekiyor.Evet doğum öncesi izninizden düşer.

 25. dertsiz dedi ki:

  Öğretmenim.2 yıl ücretsiz doğum iznine ayrildim.Kadrom okulumdan alinip ilçeye çekilmiş. Itiraz hakkim var mi?kadromun ilçeye çekilmesinin yasal dayanagi var mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;idarenin taktir yetkisi bulunmaktadır,bir dilekçe ile sebebini öğrenebilir,idare mahkemesinde dava açabilirsiniz.

 26. dertli dedi ki:

  2 yıl ucretsiz dogum izni aldim diye kadrom okulumdan alinmis.Okul idaresi de hemen ilisik kesmis ve bana gel imzala diyor.Imza atmaya gitmedim.Ne gibi bi durumla karsilasirim.Yaptirim ne olur?Ben dürüst olani yaptim.baskalari gibi parca parca izin alip yaz ayinda maasimi alirim kadromda okulumda kalir demedigim icin cezalandiriliyorum.Hic adil bulmuyorum .imzalamadim o yuzden idareyle papaz oldum.Bana yasal olarak ne uygularlar.ya da haklari var mi ben imzalamadigim halde kadromu alirlar mi okuldan.şu an zaten ucretsiz izindeyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;idarenin taktir yetkisi bulunmaktadır,bir dilekçe ile sebebini öğrenebilir,idare mahkemesinde dava açabilirsiniz.

 27. Elif dedi ki:

  Ben iki yıllık Doğum iznimdeyken atamam yapılmış beni çağırıp tebliğ ettiler ancak beni işten tamamen ayırmışlar ve atandığım yere hiçbir bildirim yapmamışlar. Ben izin bitiminde eski işinden ayrılıp Yen’i işe başlayacağımı zannettiğim için hiç soruşturmadım. Yeni atandığım yerde ben başlamadığını için bir şey yapmamış yaklaşık 9ay SGK ödenmemiş sonra Yen’i işyerim fark edip sağlık primini Ödemiş. Şimdi işe başladım kimse ne yapılacağını bilmiyor. Sizce ne yapabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;talebiniz tam olarak nedir ?

 28. ali dedi ki:

  merhaba, doğum sonrası annelik izni bitiminde yarım gün izin hakkını talep eden ve bu yarım günlük iznin süresi dolan 657’ye tabi memura kalan 6 aylık günde 1,5 saat olan süt izni devam edilir mi? teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ikinci altı ayda süt izninizi kullanabilirsiniz.

 29. Yakup dedi ki:

  Merhaba;
  1-Eşim 112 de çalışıyor ve kısa süreli aldığı izinler toplamda 8 saati 1 ay içinde geçerse yıllık izin den 1 gün düşlüyor. Bu durumun yasal bi dayanağı varımdır.
  2- 6331 Sayılı Kanun da calisanlara hamilelik surecinde muayeneler için ücretli izin verilir diyor. 1 – 2 ile çelişmez mi ?
  Bu durum uygunsuzluk ise nereden hakkımızı aramaliyiz. Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;muayene için izin alıyorsa eşiniz izninden düşmemesi gerekiyor.Hastaneden çalışabilir belgesi alıp personel servisine vermesi gerekiyor.

 30. hatice dedi ki:

  Hocam merhabalar hemsireyim 32 haftalik hamileyim ve calisabilir raporu aldim bayramdan dolayi verilen resmi tatilde izinlimi olurum yoksa idare calistira bilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;idarenin taktiri çalıştırabilir.

   1. Havva dedi ki:

    Hocam merhabalar ben adalet bakanliginda katibim 3 aylik bebegim var hem sozlesmeliyim hemde asaletim tasdik olmadi ucretsiz izne ayrilabilirmiyim. Bide bu ucretsiz izin hakki kurumdan kuruma degisiyo mu ayrilip ayrilamama gibi simdiden tesekkur ederim

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba,657 4/b li iseniz diğer memurların sahip olduğu tüm haklara sahipsiniz ücretsiz izin hakkinizi kullanabilirsiniz.

 31. Gülnur dedi ki:

  Merhaba, ben kadrolu öğretmenim. 05.09.2017 tarihinde 32.haftada çalışabilir raporu aldım ve 10.10.2017 tarihinde normalde raporum sona eriyor ama ben 19.09.2017 tarihinde çalışamaz raporu almayı düşünüyorum. 28.10.2017 tarihinde hamileliğimin 40. haftasında oluyorum. Sorum şu; Bebeğim 38 veya 39. haftalarda doğduğu takdirde kullanacağım (8 hafta + 2 hafta) olan izin sürem 40. haftadan itibaren mi hesaplanmış oluyor yoksa bebeğin doğum tarihinden itibaren mi hesaplanıyor?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanun doğumdan önce ve doğumdan sonra diye ikiye ayırmış bu nedenle doğumdan sonra başlar.

 32. Hümeyra dedi ki:

  Merhaba ben üniversite hastanesinde 4 bli çalışıyorum doğum sonrası 1 yıllık ücretsiz izin aldım şimdi işe başlayacağım bebeğim 15 aylık nöbet yazabilirler mi yoksa 657 memur gibi bebeğimin 2 yaşına gelene kadar nöbetten muaf tutulur muyum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2 yaşına kadar nöbetten muafsınız.

 33. Mustafa BALÇIK dedi ki:

  Merhaba.Maliye Bakanlığı Gelir idaresi başkanlığında gelir uzmanı olarak görev yapıyorum.Doğum öncesi ve sonrası kullanmış olduğum analık izni ve 3 ay süreli heyet raporu kullandım.Bu süreler fiili çalışma süresinden sayılır mı sayılmazmı.Kurumun yönetmeliğinde sadece yıllık izinler fiili çalışma süresinden sayılır diye cevap geldi.Sizin görüşünüz?Teşekkürler.Cevabınız bekliyorum.şimdiden teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum öncesi ve doğum sonrası ücretli izin olduğu için fiili çalışma sayılması gerekiyor.Yani prim yattıysa fiili çalışma olarak değerlendirilmesi gerekir.

 34. Dilek dedi ki:

  Mrb. Ben 4b sözleşmeli olarak devlet hastanesine atandim. 2 aylık bebeğim var. Süt izni sozlesmelilere 1 yıl 1.5 saat yazıyor sitelerde. Fakat bana kurumumdan ilk 6 ay 3 saat, sonraki 6 ay 1.5 saat dendi. Bu kurumla alakalı bir durum mu. Yoksa tüm sozlesmelilere böyle mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,657 ye tabi iseniz 3 saat ve 1.5 saat uygulanır

 35. Rukiye dedi ki:

  Merhaba hocam ben kadrolu hemşireyim. 2 yıl Ücretsiz izin aldım. Eşim özelde taşeron olarak çalışıyo eşim agi den eş yardımı alırmı. Calismiyomu yazdirmaliyiz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet alır.Çalışmıyor olarak beyan edebilirsiniz.

 36. ümmü dedi ki:

  Merhabalar;
  Süt izni olan 657 ye tabi mühendis ilçelere arazi görevine gönderilebilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanunen herhangi bir engel yok,sadece ilk 24 ay personele nöbet hizmeti verilemez.

 37. yasemin genç dedi ki:

  devlet memuruyum. ve çocuğum 6 yaşında. doğum yaptıktan sonra hiç ücretsiz izin almadım. bu durumda çocuğum için 2 yıla kadar ücretsiz izin alabilirmiyim. teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ücretsiz izin ilk 2 yıl alınıyor bu nedenle ücretsiz izin hakkiniz bulunmamaktadır

 38. Yeşim dedi ki:

  Sozlesmeli ogretmenim. Adayligim henuz kalkmadi. Nisanda doğum iznim bitiyor. Bittikten sonra Nisan mayis ve haziran ayı için 3 aylık ucretsiz izin alabilir miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet alabilirsiniz.

 39. Yeliz dedi ki:

  Merhaba ben ücretsiz doğum iznine ayrıldım,öğretmenim,izne ayrılmadan maaşima çocuk yardımı eklenmeye başlamıştı fakat izne ayrılınca kesildi ,kesilmesi dogru mudur ve çalışmaya başlayınca geriye dönük ödeme yapılır mı teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ücretsiz izindeyken sosyak haklar ödenmez.Geriye dönük olarakta alamazsınız.

 40. Halil dedi ki:

  Ben öğretmenim eşim çağrı merkezinde çalışıyor. 16 haftalık doğum iznine ayrıldı. Bu süre zarfında benim maaşıma eş yardımı eklenir mi ? Ücretsiz izinde alabiliyoruz ama 16 haftalık doğum izninde alabilir miyiz acaba ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ücretsiz ise evet aile yardımı alabilirsiniz.

 41. Sevgi dedi ki:

  Merhabalar. Eğitim araştırma hastanesinde asistan doktorum. Doğum iznimin bitiminde süt izni kullanarak işe başlayacağım. Hafta sonlari gündüz saatlerinde yarim nöbet yazılabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yazılabilir.

 42. Sevil dedi ki:

  1 Ocak 2015 tarihinden itibaren ilk altı ay içerisinde çocuğu doğan memurlar, net 198,27 TL doğum yardımı alacaktır. (0,079308 X 2500 = 198,27)

  Merhabalar
  Burada bahsi gecen doğum yardımını nasıl alıyoruz acaba ?? benim 3. çocuğum ve böyle bi yardım almadım daha. nereye başvurmam gerekiyor ?? teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,memurlar için bu yasa 2015 Mayıs ayında yürürlükten kaldırıldı.

 43. methe dedi ki:

  Mrb. Eşim öğretmen (ikiz gebe) nisanın başında doğum sonrası izni bitecek. Nisan- Mayıs -Haziran ayında göreve devam edip eylülün başında izne ayrılmayı düşünüyor. Mümkünmüdür. Teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet mümkün

 44. Merve dedi ki:

  Merhaba MEB de öğretmenim bebeğim 06kasım 2016yılında doğdu Doğum iznim de şubat ayında bitti. Su an ücretsiz izindeyim. Ücretsiz iznimi sonuna kadar kullanma tarihim nedir? Bebeğimin doğumundan itibaren iki yıl mı yoksa Doğum iznimin bitiminden itibaren iki yıl mı? Bir de çok kısa bir süre çalışır görünüp (yaz aylarında) yeniden Doğum yaparak iki yıl ücretsiz izin kullanma hakkım var mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum sonrası analık izninizin bittiği tarihten itibaren 2 yıl olarak hesaplanır.

   1. Çiğdem dedi ki:

    6 mart 2019 da doğum yapacakken 18 martta doğum yaptım ve doğumdan sonra kullanacağım iznimin 12 günü doğumdan öncesinde kullanmış oldum. Ben 12 gün doğumdan sonra kullanmam gerekn iznimi şuan talep edebilir miyim. Edebilirsem nereye nasıl başvurmam lazım.

 45. Mervee dedi ki:

  Merhaba MEB de öğretmenim ücretsiz Doğum iznimdeyim. Beş yıllık memurların Doğum sonrası ücretsiz izinlerini üç yıla çıkarabildiğini duydum. Tam beş yıllık memurum. Ücretsiz izin hakkımı üç yıla çıkarma şansım var mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;dediğiniz tam öyle değil,5 yılı dolduran memurun 1 yıl ücretsiz izin alma hakkı var.Ama bunu memuriyetiniz boyunca tek sefer kullanabiliyorsunuz.2+1=3 yıl olarak ücretsiz izin kullanabilirsiniz.

 46. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar.657 ye tabi devlet hastanesinde hemşireyim. Eşim 8aylık gebe ve evde yalnız kalıyor. benim nöbet tutmama gibi bir hakkım var mı artı 2016 dan kalan yanacak yıllık iznim var bunu kullandırmama gibi birşey söz konusu olabilir mi (serviste hemşire eksikliği var) tşkler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;öyle bir hakkınız bulunmamaktadır.

 47. Merve dedi ki:

  Merhaba öğretmenim ve ücretsiz izindeyim. Hiç işe başlamadan ikinci bebeğimin doğumuyla beraber tekrardan ücretsiz izin alabiliyor muyum?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,alabilirsiniz

 48. Merve dedi ki:

  Merhaba annelik izni ile 16haftalık Doğum izni aynı şey mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet aynı

 49. demet dedi ki:

  merhaba hocam, 112 personeliyim. 36 haftalık gebeyim ve yarın tayin yerleri açıklanacak. Haftaya analık iznine ayrılacak olmam, tayin durumuna engel teşkil eder mi veya herhangi bir becayiş talebini engeller mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;analık izin süresi de görevden sayılır bu nedenle özlük haklarınıza engel teşkil edecek bir durum yok.

 50. ayşe dedi ki:

  iyi günler 12 haftalık hamileyim eşim özel sektörde çalışıyor şimdi memleketi olan izmire taşınmak için uğraşıyor devlet memuruyum belediyede çalışıyorum nakil yaptırmada eş durumundan dolayı gidebilir miyim yada ne kadar beklemem gerekiyor ikinci çocuğum bu arada hamilelikten ve cocuklardan dolayı nakil işleminde esneklik gösterebilirler mi

 51. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben öğretmenim hamileliğimin 37. Haftası eylül 19 a denkgeliyor .1 eylül işe başlayıp bu 19 günü doğum sonrasına ekletmek istiyorum. 32. Haftamda ağustos a yani yaz tatiline denkgeliyor çalışabilir raporu mu Almam gerekiyor mu

 52. R. Kuştaşı dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmen olarak 9 ağustos ta atandım şuan gs sürecini bekliyorum. 33 haftalık hamileyim gs sonuçlanıp göreve başlama tarihi belli değil.1. Sorum=Doğum yapmadan önce başlarsam doğum öncesi 8 haftam ın hepsini kullanamamış oluyorum doğumdan sonra eklenip kullanabilirmiyim. 2.sorum=doğumdan sonra göreve başlarsam eğer o zaman yine doğum öncesini kullanbilirmiyim.3.sorum =sözleşmeli öğretmenin ücretsiz izin hakkı 12 ay mı 24 ay mı

 53. 112 paramedik dedi ki:

  merhabalar 112 de 657 olarak paramedik olarak görev yapmaktayım şuan 23 haftalık gebeyim 24.haftada 112de çalışmaya devam edebilmem için benden kendi kurumum 112 de çalışabilir ibareli rapor almam karşılığında rapor istiyor ilçede bulunduğum için 24 haftadan sonra komutaya geçip oturduğum yerden mesai yapamayacağım için ya 112de çalışabilir raporu al 112 de vakalara çık sorumluluk sana ait diyor yada hastane asm ye dilekçe yaz oralarda kalan hamileliğini mesai olarak geçir diyor.başka ilçelerde çalışan bazı arkadaşlarım istasyonunda mesaisini evrak yaparak tamamlıyor sonra doğum iznine ayrılıyor bu konudaki yasal yönetmelik nedir yardımcı olabilir misiniz ben kendi istasyonumda doğum yapana kadar ki süre de 112 evrakları sayım malzeme isteği gibi şeyler yaparak geçirmek istiyorum bana yardımcı olur musunuz?

 54. Aynur dedi ki:

  Merhaba ben bir sağlık çalişaniyım. Bir arkadaş doğum yaptıktan bir yıl sonra tekrar işe başladı . Bir yıl ücretsiz izin kullanıp döndü. Sonrasında fazla mesai ye giremeyeceği söylendi ona ama yasa da böyle birşeye rastlamadım . Fazla mesaiden kasıt cumartesi günleri