2019 Memurların Hamilelik Ve Doğumdan Doğan İzin Ve Sosyal Hakları

25.06.2019
1.617
A+
A-
2019 Memurların Hamilelik Ve Doğumdan Doğan İzin Ve Sosyal Hakları

2019 memur anne izin hakkı annelere özel haklar arasında bulunmakta ve annelere yapılan birçok düzenleme ile avantaj sağlamaktadır. Memur anneler doğum yaptıktan sonra 16 hafta doğum izni kullanabilme hakkına sahiptir. Ayrıca 6 aya kadar olan yarım gün çalışma hakkını 24 aya kadar uzatarak ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptir. 2019 memurların hamilelik ve doğumdan doğan izin ve sosyal hakları devlet yardımları ve destekleri ile devam etmektedir. Memur görevinde bulunan annelerin hamilelik ve doğum yapmaları sonucunda elde ettikleri avantajlı haklar yazının devamında bilgilendirme amacı ile paylaşılmıştır.

Memurların 2019 Annelik İzni 

Kadın memur annelik izni süresi kanunda belirtildiği üzere doğum öncesi sekiz ve doğum sonrası sekiz hafta olmak üzere onaltı hafta olmaktadır. Çoğul gebelik yaşayan memur annelerin annelik izin sürelerine iki hafta ekleme yapılmaktadır. buna göre;

 • Memur annelere verilmesi gereken yasal izin süreleri doğum öncesi sekiz ve doğum sonrası sekiz hafta olmak üzere toplam 16 hafta olmaktadır.
 • Çoğul gebelik yaşayan memur annelerin doğum öncesi süreleri iki haftalık süre ilavesi ile 10 hafta olmaktadır.
 • Annelik izin kullanımlarından sadece kadın memurlar yararlanmaktadır.
 • Annelik izinleri kesintisiz olarak kullanılabilir. Annelik izin süreleri kesintisiz olarak kullanılması yanı sıra aralıklı süreler halinde kullanma hakkı da bulunmamaktadır.

Memurların Annelik Süresine Eklenen İzin Süreleri

Doğum sonrası izin kullanım süreleri haricinde kadın memurların annelik izin sürelerine eklenebilecek bazı süreler bulunmaktadır. Doğum sonrasında annelik izin sürelerine eklenebilecek diğer süreler ve bu süreler için geçerli olan şartlar şunlardır;

 • Anne adayı çalışan memurlar dağlık durumlarının çalışmaya uygun olduğunu doktor raporu ile belgelendirmeleri sonucunda kendi istek ve arzuları ile doğum yapacakları tarihten önce üç haftaya kadar olan sürede işyerlerinde çalışmaya devam edebilmektedir.
 • Çalışmaya engel durumunun olmadığına dair doktor raporunun doğum tarihinden önceki annelik izin sürecinin başlangıcında işyerine iletilmesi gerekmektedir.
 • Konu ile ilgili doktor raporu SGK sözleşmeli olan ya da sözleşmesiz olarak sağlık kurumlarından alınabilir.
 • Doktor raporu ile doğum öncesi çalışma yapan anne adaylarının çalıştıkları süreler doğum sonrası izin sürelerine ilave edilmektedir. Bu nokta dikkat edilmesi gereken önemli konu çalışmaya uygun olduğunun doktor raporu ile belgelendirilmesidir. Aksi durumlarda kadın memurların çalıştıkları süreler doğum sonrası annelik izinlerine eklenmemektedir.

Erken ve Geç Doğum Yapılması Halinde Annelik İzni

Anne adayı memur erken doğum yapması durumunda doğum öncesi kullanamadığı annelik izin süreleri doğum sonrası annelik izin sürelerine ilave edilmektedir. Ancak anne adayının beklediği doğum tarihinden daha geç doğum yapması durumunda geç doğum için geçirilen fazla süreler doğum sonrasındaki annelik izin sürelerinden düşürülmemektedir.

Ölü Doğumlarda Memurlara Sağlanan Annelik İzni

Memur annelerin ölü doğum yapması sonucunda kullanacakları annelik izin hakları sağ doğum yapan annelere uygulanan annelik izin hakları ile aynı olmaktadır. Ölü doğum yapan bir memur sağ doğum yapmış olan bir memura verilen annelik izin hakkından aynı şartlarda yararlanmaktadır. Verilecek olan kararda etkili olacak husus ise memur annenin düşük mü ya da ölü doğum mu yaptığına dair doktor raporu olacaktır.

2019 Memurlara Sağlanan Süt İzni

Doğum yapan memurlar nasıl süt izni kullanır sorusu 657 sayılı kanunun 104. maddesinde şu şekildedir;

 • Doğum sonrasında annelik iznini bitiminin ardından ilk 6 aylık süre için 3 saat ve ikinci 6 aylık süre için günde bir buçuk saat olmaktadır.
 • Süt izni süresi kullanım saatlerini belirleme hakkı tamamen anneler tarafından yapılmaktadır.
 • Süt izni hakkının hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağına anneler karar vermektedir.
 • Memur annelerin süt izni verilmeksizin belirli şartlar doğrultusunda yarım gün izin kullanma hakları bulunmaktadır.
 • Annelik izin süresi biten memur anneler dilekçe ile çalışmakta oldukları kurumlara süt izni hakkı için başvuruda bulunmalıdır.
 • Süt izni için memur annelere sağlanan süreler çoğul bebek sahipleri için aynı şekilde uygulanmaktadır.
 • Süt izni kullanım hakkı sadece kadın memurlara sağlanan bir haktır.
 • Süt izni hakkı uygulanırken bebeğin vefat etmesi durumunda süt izni hakkı otomatik olarak sona ermektedir.
 • Yarım gün izin hakkı kullanan memur anneler günlük süt izni emzirme saatleri hakkından yararlanamazlar.
 • Devlet memuriyetine atamaları yapılmadan önceki sürede doğum yapmış olan anne memurlar doğum sonrasındaki kullandıkları 8 haftalık izin süresi bitiminde süt izninden kalan kısmı kadar bu izinden yararlanma hakkına sahip olmaktadır.
 • Doğum sonrası atamaları gerçekleşen memur anneler yarım gün izin kullanma talebinde bulunma hakkına sahiptir. Bu haktan yararlanmak için çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir.

Memurların Aylıksız İzin Kullanım Hakları

Doğum nedeni ile verilen aylıksız izin hakkı için kanunda belirlenen düzenlemeler ile memur annelerin aylıksız izin süre ve aylıksız izin kullanımları şu şekildedir;

 • Doğum yapan memurların kendilerine ve eşi doğum yapan memurlara istekleri doğrultusunda 24 aya kadar aylıksız izin hakkı verilmektedir.
 • Eşi doğum yapmış olan bir memur eşinin devlet memuru olup olmadığına bakılmaksızın isteğe bağlı olarak 24 aya kadar aylıksız izin kullanma hakkı verilmektedir.
 • Eşlerin iki sininde memur olmaları durumunda her iki eşe aynı dönemde ya da birbirlerini takip eden dönemlerde aylıksız izin kullanma hakkı verilmektedir.
 • 24 ayı aşmayacak şekilde kısımlar halinde aylıksız izin kullanma hakkı bulunmaktadır.

2019 Çocuk Parası

Çocuk parası devlet yardımı olarak ailelere verilmektedir. Uzun yıllardan beri devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar arasında bulunan çocuk yardımı parası almak için gereken bazı şartlar vardır. Çocuk yardımından yararlanmak isteyen memur anne ve babaların çalışmakta oldukları kuruma başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Doğum yapan annelere verilen çocuk yardımı parasından memur anneler doğmuş olan çocuğun hayatta olması şartı ile yararlanmaktadır. Çocuk yardım parası almak için gerekli şartlar ise;

 • Doğum tarihinin 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması gerekliliği ve yardım yapılacak çocuğun kaçıncı çocuk olduğu ile ilgili olmaktadır.
 • Yardım alacak olan çocuk kaçıncı çocuk ise o tarihten önce doğmuş olan çocuklarda sayılmaktadır. Örneğin; 1.çocuk 2011 yılında doğmuş ise ve ikinci çocuk 2017 yılında doğmuş ise yasal olarak ikinci çocuk yardım alma hakkına sahip olacaktır.
 • Ölü doğum olayı gerçekleşen memur anneler ve eşi ölü doğum yapmış olan memur babalara doğum nedeni ile verilen aylıksız izin hakkı imkanı sağlanmamaktadır.

2019 Çocuk Parası Ne Kadar Ödenir

2019 doğum parası ödemesi doğum yapan anneler için belirlenen ödeme tutarları şu şekildedir;

 • Birinci çocuk için 300 TL olarak
 • İkinci çocuk için 400 TL olarak ve
 • Üçüncü çocuk için 600 TL olarak ödenmektedir.
 • Doğum olayı çoğul gerçekleşmesi sonucunda yapılacak ödeme tutarları değişmektedir. İkiz bebek doğumlarında farklı tutarlar ödenirken üçüz bebek doğumlarında farklı ödemeler yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 310 YORUM
 1. emrah dedi ki:

  İlk 6 ay günde3 saat izin ddoğrudur degilmi. 4857 de sürekli 1.5 saat diyor. 667 de 3 saat midir. Birde yeni torba yasa ile doğum yardimi 2. Çocuk için 400 TL oldu sanirim. 15 mayista yürürlüğegirecek. DDoğrumudur?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.
   Yeni torba kanuna göre ödenecek doğum yardımı birinci çocuğa 300,00 t.l,ikinci çocuğa 400,00 T.L üçüncü ve sonraki çocuklara 400,00 tl şeklinde ödenecek.Uygulama 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için olacak.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. ayse dedi ki:

    Hocam ben bayan rutbeli askerim. Bizim kedimize gore bir yönetmeliğimiz yok. Devlet memurlari gecerli bizdede. Haileleik suresinde hafta sonlari mesaiye cagirilabilirmiyiz?

    1. SGK Editör dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Çalışma saatleri” başlıklı 99 uncu maddesinde; “Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir. Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir. Ancak özel kanunlarla yahut bu kanuna veya özel kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir.

     16 Ağustos 2013 tarih ve 28737 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik’te aşağıdaki hükümler bulunmaktadır.

     Kadın çalışanlar, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar.
     -Yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Bu sürenin sonunda sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlendiği dönem boyunca gece çalıştırılmaz.
     – Gebe veya emziren çalışan günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz.
     – Gebe çalışanlara gebelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilir.

 2. ... dedi ki:

  Dogum izninden sonra kullanilan 24 aylik ucretsiz izin suresi fiili calisma suresinden sayilir mi acaba?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Devlet memurlarının kanunları gereği kullanmış oldukları aylıksız izin sürelerini borçlanma hakkı bulunmaktadır.Borçlanma yaparsanız doğum sonrası kullanmış olduğunuz 24 aylık süre hizmetinize sayılır.Onun haricinde bu dönemde primleriniz yatmadığı için prim gün sayısı hesabında dikkate alınmaz.Ancak sigortalılık süresi hesabında dikkate alınır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. Fatma dedi ki:

  Doğum sonrasında aylıksız izne ayrılmada aday memur olunması bir engel teşkil eder mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   657 sayılı Devlet memurları Kanununun 14.7.2004-5223 Kanunun 1 inci maddesi ile değişik 104 üncü maddesinde “Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki sekiz haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.” ve ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 108 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında da “Doğum yapan memurlara istekleri halinde 104 üncü maddenin (A) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 12 aya kadar aylıksız izin verilir.” hükümleri yer almaktadır.
   Aday memurlar da tıpkı asil memurların sahip olduğu haklara sahiptirler.Kısaca özetlemek gerekirse doğum sonrası bir yıl ücretsiz izin kullanabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. edip dedi ki:

  iyi günler ben devlet memuru olarak çalışmaktayım eşim ev hanımı iki gün önce bir çocuğumuz dünyaya geldi bu doğumdan dolayı ne tür ücretler alabiliriz ve nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kendi kurumunuza başvurarak doğum yardımı ödemesi alacaksınız.Ayrıca çocuğun doğum tarihinden itibaren 10 günlük babalık izin hakkınız var.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. Gizem dedi ki:

  Merhaba aralık-ayında doğum yapacağım öğretmenim iznimin ardından rapor alarak hazirana kadar raporlarımı kullanmak istiyorum diğer öğretim yılının başında eylül ayında ücretsiz izne ayrılabilir miyim? Yoksa ücretsiz izni direk 8 haftalık dogum iznin ardından almak zorunda miyim teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   657 Sayılı Kanuna göre doğumdan sonra anneye verilen ücretsiz izin 16 ile 18 haftalık doğum izinden sonra analık izni süresinin bitiminden itibaren annenib isteği üzerine yirmi dört aya yani 2 yılı kadar verilebilmektedir.Analık izninin bitiminden ibaresine dikkat etmeniz gerekiyor burda.Rapor aldığınız takdirde rapor bitiminden itibaren alabilirsiniz.24 aylık süreden düşer.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. ismail dedi ki:

  BEN DEVLET MEMURUYUM EŞİM EV HANIMI. 18.12.2015 TE İLK BEBEĞİMİZ OLCAK NASİPSE. MEMUR OLARAK HAKLARIM NEDİR VE SÜT PARASI YADA EMZİRME PARASI İLK 6 AY MI VE NE KADAR…AYRICA MAAŞIMA NE KADAR ÇOCUK YARDIMI GELİR…
  HANGİ KURUMA BAŞVURU YAPILIR. TEŞEKKÜRLER

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   TArafınıza 300,00 T.L. tutarında bir defaya mahsus doğum yardımı ödenir.Ayrıca Maaşınıza da 40 T.L.’ye yakın çocuk parası eklenir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 7. merve dedi ki:

  Merhaba ben aday öğretmenim ve 2. dönem doğum iznine girmiş olacağım.Bu yüzden aday performans değerlendirmem olamayacak. Adaylığım kalkmaz mı ve de Ağustos da eş tayinim gerçekleşmez mi?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bu konu ile ilgili Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşü şöyle;
   Aday memurların asli memurluğa atanabilmeleri için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun öngördüğü asgari bir, azami iki yıllık sürenin fiilen Devlet memuru olarak geçirilmiş olması gerektiğinden, adaylık süresi içerisinde doğum, askerlik vb. sebeplerle aylıksız izne ayrılan personelin aylıksız izinde olduğu sürelerin adaylık süresine dahil edilemeyeceği mütalaa edilmektedir.

   1. seçil dedi ki:

    Merhaba Şubat 2016 atamasıyım. 32.hafta aldığım çalışabililir raporuyla işime devam ediyorum 34.haftamda çalışamaz raporuyla izne ayrılmayı düşünüyorum ancak bir dönemde 60 gün fiili çalışma şartım dolmadığı için 2.aday değerlendirmemin yapılmayacağı ve adaylık sınavına giremeyeceğim söyleniyor.
    Sorum şu; devletin analıkla ilgili bizlere tanıdığı 16 haftalık doğum izni fiili çalışma olarak görülmüyor mu?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Analık izin süreleri fiili çalışma olarak görülür. Ancak analık iznindeyken adaylık sınavına giremezsiniz. İzinlisiniz çünkü.
     Analık izin bitiminden sonra sizin için adaylık sınavı yapılması gerekir.

 8. TUNCAY KUTLU dedi ki:

  EŞİM, ANKARA İLİ ETİMESGUT İLÇESİNDE SINIF ÖĞRETMENİ OLARAK GÖREV YAPMAKTADIR.EŞİM, GEBELİĞİNİN 32. HAFTASINDA,DOĞUMA 3 HAFTA KALAYA KADAR(YANİ 37.HAFTAYA KADAR) ÇALIŞABİLİR RAPORU ALMIŞTIR.BU RAPORDAKİ AMACIMIZ DOĞUM ÖNCESİ 8 HAFTALIK DOĞUM İZNİMİZİN 5 HAFTASINI DOĞUM SONRASINA AKTARABİLMEKTİR.FAKAT 34. HAFTASINDA GEÇİRDİĞİ GRİBAL ENFEKSİYON RAHATSIZLIĞINDAN DOLAYI AİLE HEKİMİ TARAFINDAN 5 GÜN SÜREYLE İSTİRAHAT RAPORU VERİLMİŞTİR.BU İSTİRAHAT RAPORUNU OKULA SUNDUĞUMUZDA,DOĞUM SONRASINA AKTARMAK İSTEDİĞİMİZ 5 HAFTALIK DOĞUM İZNİNDEN DÜŞME SÖZ KONUSU OLACAK MIDIR?CEVABINIZI BEKLİYOR,SAYGILAR SUNUYORUM.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Tuncay Bey,
   13/2/2011 tarihli ve 6111 sayılı Kanun106 maddesi ile değişik 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (A) bendinde “Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir. ”
   Kalın ve italik olarak belirtilen alana göre, 5 haftanın sadece fiili olarak çalıştığı sürelerin doğum sonrasına aktarılabileceğini anlıyoruz.

 9. TUNCAY KUTLU dedi ki:

  KONUYLA İLGİLİ YARDIMCI OLACAK BİRİSİ YOK MUDUR ACABA?

 10. SEMRA YILDIZ dedi ki:

  merhaba.ben 657 devlet memuruyum.37. haftaya kadar çalışabilir raporu alıp 35. haftada yıllık iznime ayrılmak istiyorum.kullandığım yıllık izin analık iznimden düşülür mü?yani 8+5 haftadan kullandığım 3 haftalık izin düşer mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   37. haftaya kadar çalışabilir izni aldıktan sonra 35. haftada yıllık izne ayrılırsanız kullanacağınız yıllık izinle analık izin hakkınızdan düşmez.Analık izni 37. haftadan itibaren başlar ve toplam 112 gün yani 16 hafta olarak kullanabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. TUNCAY KUTLU dedi ki:

  SAYIN SGK UZMANI.BENİM SORUMA YAZDIĞINIZ YANITLA,SEMRA YILDIZ HANIMA YAZDIĞINIZ CEVAP ARASINDAKİ TUTARSIZLIĞI FARKETMİŞSİNİZDİR UMARIM.BENİM SORUMDA YALNIZCA FİİLEN ÇALIŞILAN SÜRELER DOĞUM SONRASINA AKTARILIR DİYORSUNUZ FAKAT SEMRA HANIM YILLIK İZİN ALINCA DOĞUM SONRASINA AKTARILIR DİYORSUNUZ.YILLIK İZİN ALINCA FİİLEN ÇALIŞMAYA DEVAM MI ETMİŞ OLUYORSUNUZ…BU NE YAMAN ÇELİŞKİDİR.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Siz yanlış anlamışsınız ya da biz yanlış aktarmışız.Yıllık izin süreleri fiilen çalışılmış sayılmaz.İfadede yanlışlık olabilir.Ama doğum izni yıllık izinden sonra başlar.Onu anlatmaya çalışırken ortaya farklı bir anlam çıkmış.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 12. Grande dedi ki:

  Merhabalar.2015 yılının Eylül Ayında öğretmen olarak atandım.mart ayının ilk haftası doğumum gerçekleşecek.2.dönem doğum izni i kullanacağım yetmediği takdirde rapor alacağım.bu durumda 2. Dönem performans değerlendirmem yapılamayacak.peki değerlendirmem yapılmadan Eş durumu tayini isteyebilir miyim?adaylık durumum ne olur?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Konu ile ilgili size net bir bilgi aktaramayacağım maalesef.Kurumunuz insan kaynakları servisinden bilgi alsanız daha sağlıklı olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 13. Ayşegül dedi ki:

  İyi çalışmalar ben devlet memuru emziren bir anneyim şuan günde 3 saat süt izni kullanıyorum ancak kurumumun beni turne görevi ile şehir dışına gönderme durumu var. Ben kurumun beni emzirme sürecinde il dışına göreve göndermemesi gerektiğini düşünüyorum ancak yasal dayanağı ne olur araştırıyorum bulamadım sizin fikriniz nedir.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Konu ile ilgili yasal bir dayanak bizim elimizde de yok . Ancak mantıken sizi şehir dışına görevlendirmemeleri gerekir. Sonuçta çocuğunuz var ve emziriyorsunuz. Umarım orta bir yol bulabilirsiniz. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 14. IŞIL dedi ki:

  merhaba ben de devlet memuruyum.3 aylık hamileyim ve düşük riskim var. çalıştığım ilçede kadın doğum uzmanı bulunmamakta. yıl içinde heyet raporu hariç alabileceğim rapor süresi maksimum 40 gün müdür? ayrıca merkeze tayin isteme hakkım varmı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Tek hekimdem bir takvim yılı içerisinde en fazla 40 gün rapor alabilirsiniz. Ancak raporun heyet olması halinde bu süre 6 aydır. Merkeze atamanıza onay verecek amir İl Müdürünüz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 15. Nurgül dedi ki:

  21 haftalik gebeyim. Nöbet tutmak istemiyorum,ayakta uzun süre kalınca sancı gibi ağrılarım oluyor. Doktorlar nöbet tutamaz raporu 27. Haftadan önce verilmez diyor. Bu durumda ne yapılabilir?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yapılabilecek bir şey yok maalesef. Amirinize rica edeceksiniz artık.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 16. Nurgül dedi ki:

  Öğretmenlerin yaz tatili zorunlu olarak o tarihte olduğu için fiili çalışma süresi sayılabilir mi? Yani Eylül ün ilk haftasına gelen doğum için doğum öncesi izinler yaz tatiline geldiğinden 5 haftası, raporla, doğum sonrasına ertelenebilir mi?
  Cevaplarınız için teşekkür ederim. Emeklerinize sağlık…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Fiili çalışma olmadığı için 32. Hafta yaz tatiline denk geliyorsa 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu geçersiz olur. Çünkü ortada fiili bir çalışma yok. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 17. Suna dedi ki:

  Merhabalar. Ben de ikizlere gebe 19haftalık bir devlet memuruyum. Gebelik başladığından itibaren risk söz konusu olduğundan dolayı rapor alıyorum. Bir kez 30 günlük diğerleriyse 10’ar günlük heyet raporları. Şantiye ve arazide çalışan bir memur olduğum için geri dönmem durumum için aşırı risk taşıdığından doktorlarımın uygun gördüğü sürece hatta analık izinlerime kadar bu şekilde rapor almak istiyorum. İşyerimden ise çalışmam yönünde baskılar alıyorum. Sizce İzlediğim yol doğru be yasal bir yol mudur? Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Heyet raporuna dayanarak yani birden fazla doktorun verdiği raporlardan bahsediyorum 6 aya kadar rapor alabilirsiniz sıkıntı olmaz. Ancak tek hekimden analık raporu hariç bir takvim yılında en fazla 40 gün rapor alabilirsiniz. Buna dikkat ederseniz sıkıntı olmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 18. Çimen dedi ki:

  Aday memur hamile ise hamilelik izni aldığında kullandığı izin adaylığını nasıl etkiler? Çalışmadan hamile olarak geçirdiği süreler adaylıktan sayılır mı sayılmaz mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Analık iznindeki devlet memurlarının primleri ve maaşları aynı şekilde yatmaya devam ettiği için analık izin süreleri adaylık için izin süresine dahil edilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 19. hatice dedi ki:

  merhaba devlet memuruyum. doğum izninden dolayı çalışmadığım 8 haftanın ücreti alınabilirimi.böyle bir yasa mevcutmudur.teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Zaten doğum izninde olduğunuz sürelerde maaşınız tam ödenmekte. dolayısıyla bunun haricinde bir ödeme alabilmeniz mümkün değil.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 20. Ali dedi ki:

  Merhaba;
  İzmirde özel bir firmada 05/2008 den beri çalışmaktayım. 06/2013 tarihinde aynı işverenin farklı işyerinde sigorta primlerim yatırılmaya başlandı.Sonra tekrar değiştirildi ve 10/2013 tarihinden beri günümüze kadar aynı işyeri kodundan yatmaktadır.
  Eşim 4/B li sağlık personeli olarak farklı bir ile devlet hastanesine atandı.Bu 1 Haziranda göreve başlayacak. 1 yıl hiç bir durumda tayin hakkı bulunmuyor (becayiş/eş d.) ve gidip çalışması gerekiyor diye bilgi verdiler.
  Belirttiğim tarihlerden beri benim primlerimde hiç eksik gün bulunmamaktadır ancak 12/2015 tarihinde 1 günlük istirahatimden dolayı prim günüm 29 olarak yatırılmış.
  Eş durumu tayinlerinde yeni yönergede; giden eşin tayin istemesi için diğer eşin 3 yıl “KESİNTİSİZ” tayin istenecek ilde prim yatırılma zorunluluğu varmış. Eşimin önümüzdeki ay tekrar kpss tercih yaparak 657 li olma ihtimali bulunuyor.
  Bu şartlarda (4/B yada 657) li olma durumunda eş durumu için benim bu 2015 aralık ayındaki istirahat raporu nedeniyle 1 gün eksik primim sorun oluşturur mu? Firmam bu 1 günü geriye dönük yatırabilirmi? Bu konuda ne gibi bir tavsiyede bulunabilirsiniz teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kesintiden kasıt hizmet akdinin sona ermesi. Raporlu olduğunuz gün kesinti olarak sayılmaz. Herhangi bir sıkıntı teşkil etmez merak etmeyin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 21. duygu dedi ki:

  merhaba;
  6 aralık 2015 tarihinde doğum yaptım, 6 martta işbaşı yapmam gerekiyordu ama 2 ay heyet raporu almak zorunda kaldım, ilk çocuğa 2 ay boyunca yarım gün çalışma ahkkını kaybetmiş mi oluyorum ve süt iznimi nasıl kullanacağım, teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   2 aylık yarı zamanlı çalışma hakkından faydalanabilmek için analık izninin bitim tarihinden itibaren çalışmanız gerekirdi. Ondan faydalanamazsınız. hangi kapsamda sigortalısınız?

   1. duygu dedi ki:

    657. Devlet memuruyum.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Süt izni analık izninin bitiminden sonraki ilk 6 ay 3 saat ikinci altı ay ise 1,5 saat olarak verilir. 2 aylık heyet raporundan sonra göreve başlarsanız 4 ay boyunca günde 3 saat süt izni kullanırsınız.

     1. duygu dedi ki:

      anladım çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

 22. Elmas dedi ki:

  İyi günler hastalık sebebiyle hastane de yatış süresi yıllık hakkımız olan 40 günlük rapordan mi düşer yoksa hastane çıkışı yapıldığı tarihten itibaren mi rapor yazilir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ayakta istirahat süresi 40 günlük sürede sayılır. Yatarak tedavi süreleri sayılmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 23. özgül dedi ki:

  Şubat 2016 da atanan aday öğretmenim. Aralık ayında doğum iznine ayrılacağım adaylığının kalkması için doğum iznindeyken marttaki adaylık kaldırılması sınavına girebilir miyim? Adaylığının kalkması için fiili kaç ay çalışmam gerekir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Doğum izni süreleri de çalışma sürelerine eklenir. Katılabilirsiniz sıkıntı olmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 24. Ali dedi ki:

  Merhabalar;
  Eşim 1 ay önce 4b sozlesmeli olarak bir saglik kurumuna saglik personeli gorevine atandi. Goreve basladi ve 15 gundur calisiyor. 16 aylik bi kizimiz var ve onun uzerindan ucretsiz izin alabiliyormuyuz. 24 aya kadar bir izin suresinden bahsetmislerdi bu izin yada benzeri bizim icin gecerlimidir. Tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sizin bahsettiğiniz izin hakkı 4/c yani emekli sandığı kapsamında olanlar için geçerli. Eşiniz sözleşmeli ise 4/a yani SSK hükümlerine tabi. Bu durumda izin hakları SSK’ya göre değerlendirilecektir. 24 aylık ücretsiz izin hakkı SSK da yok maalesef.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Ali dedi ki:

    Merhaba.
    Bazi kaynaklarda 4b li bayan memurlarin cocuk 24 aylik olana kadar izin alabilecegi yonunde bilgi var. Esim ozelde calismiyor neden 4a kapsaminda degerlendirilsin. 657 li kanunun 4b maddesinde bu yokmu?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Maalesef sözleşmeli personelin doğum sonrası aylıksız izin hakkı yok. Kaynak gösterin ben de bir bakayım. Neye dayanarak söylüyorlar.

 25. Șerife dedi ki:

  Merhaba benim 7 aylık kızım var ve ben 657 ye tabi hemşire olarak atanirsam acaba hemen ücretsiz izne ayrılabilir miyim 24 aylık olana kadar kizim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Analık izninin bitim tarihinden sonraki 24 aylık süre boyunca ücretsiz izin hakkınız var. Ayrılabilirsiniz.

 26. murat dedi ki:

  Mrb . Ben askeri personelim . Esim ev hanimi . 03.07.2016 tarihinde cocugumuz dunyaya geldi . Yani babalik izni 9 gunluk resmi tatile denk geldi . Bu durumda babalik izni hemen baslar mi yada resmi tatil bitiminde mi baslar ? Tskler

 27. TURAN dedi ki:

  Ben Devlet Memuru olarak görev yapmaktayım. Eşim ise özel sektörde çalışmaktadır.
  Eşim 26/07/2016 tarihinde gününden önce erken doğum yaptı. Şu an için kendisi 16 haftalık doğum izninde. İş yerinden AYLIK MAAŞ almamaktadır.

  Sorum ise; benim alabileceğim ve eşimin alacağı sosyal haklar nelerdir? Ayrıca eşimin durumundan dolayı bu 16 haftalık zaman zarfı içerisinde ben Kurumumdan AGİ ve AİLE YARDIMI alabilirmiyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Eşinizin doğum izni sürecinde işyeri tarafından ödenmeyen 112 günlük ödemesi sosyal güvenlik kurumu tarafından yapılacak. Ayrıca eşiniz sosyal güvenlik kurumundan bir defaya mahsus olmak üzere 122 tl tutarında emzirme yardımı alacak. Siz de kurumunuza başvurarak doğum yardımı alacaksınız. Eşiniz aktif sigortalı olduğu için agi eş yardımı alamazsınız. Saygılarımızla

 28. Sedaa100 dedi ki:

  Merhaba ben öğretmenim. 32. Haftada çalışabilir raporumu alıp 35+4 haftamda doğumumu 10 temmuzda yaptım. Benim dogum iznim dogum sonrası 8 hafta dogum öncesi 8 hafta olarak mı geçerli olur. Bilgi verebilir mısınız

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Doğum öncesi kullanmadığınız süreler doğum sonuna aktarılır. Her halukarda 112 gün analık izni kullanırsınız.
   Saygılarımızla.

   1. Sedaa100 dedi ki:

    Çok teşekkürler ama şöyle bir durum var, milli eğitim müdürlüğünde bugün gittiğimde, doğumunuz yaz tatiline geldiği için dogum öncesi izinlerinizi kullanamazsınız dediler, 32. Haftada çalışır raporunu 16 haziranda aldım, okulda 1 temmuza kadar çalıştım. 35. Haftamda erken dogum yaptım. 14 gününüz sadece dogum sonrasına ilave edilir dediler. Dogum sonrası 56 gun, dogum öncesi 14 gün toplam 70 gün eklenir deyip Sorun çıkardılar. Okul idareniz insiyatif kullansın dediler. Nasıl bir çözüm yolu bulabilirim ?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Doğru. Eğer öğretmenseniz ve yaz tatiline denk geliyorsa fiili çalışma olmadığı için doğum sonuna aktarılmıyor.

 29. Sedaa100 dedi ki:

  13 nisan 2016 da personel daire başkanlığının resmi gazete yayimladigı yazıda öğretmenler için Yaz tatili içinde beklenen doğum tarihinden önce doğum yapan öğretmenin erken doğum sebebiyle kullanamadığı doğum öncesi analık izin süresi, doğum sonrası analık izni süresine ilave edilecektir.
  Diye bir ibare var. Bu konuda ne yapabilirim

  1. Sedaa100 dedi ki:

   ben 1 temmuza kadar çalıştım. 10 gün sonra dogum yaptım. Erken dogum yaptığım için dogum öncesi 8 haftalik iznin sadece 10 günü yas tatilinde olduğum için 56-10gun sen 46 günün dogum sonrasına aktarılması gerekmez mi sizce?

  2. SGKuzmani dedi ki:

   Ben öyle bir ibare görmedim ama buradan paylaşabilir misiniz lütfen ilgili ibarenin tam metnini

   1. Sedaa100 dedi ki:

    13 Nisan 2016 ÇARŞAMBA
    Resmî Gazete
    Sayı : 29683

    TEBLİĞ

    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Devlet Personel Başkanlığı)’ndan:
    KAMU PERSONELİ GENEL TEBLİĞİ
    (Seri No: 6)

    10/2/2016 tarihli ve 29620 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılan değişiklikler sonrası, doğum ve evlat edinme sebebiyle verilecek izinlerin kullanımında kamu kurum ve kuruluşları arasında uygulama birliğinin sağlanması amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.
    I. DOĞUM SEBEBİYLE VERİLECEK İZİNLER
    A) Analık İzni
    657 sayılı Kanunun 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla değiştirilen 104 üncü maddesinin (A) fıkrasında, “Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile analık izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.…” hükmü yer almaktadır.
    657 sayılı Kanunun değişik 104 üncü maddesinin (A) fıkrası çerçevesinde verilecek analık izninin uygulanmasına ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir:
    1) Analık izni süresi
    a) Memura beklenen doğum tarihinden önce sekiz ve doğum yapmasından sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle analık izni verilecektir.
    b) Çoğul gebeliklerde (ikiz, üçüz, …) doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki haftalık bir süre daha ilave edilecektir. Böylece, çoğul gebeliklerde doğumdan önceki analık izni süresi on haftadır.
    2) Analık izninin kullanımı
    a) Annenin ölüm hali hariç analık izninden sadece kadın memur yararlanır.
    b) Analık izninin kesintisiz kullanılması gerektiğinden, bu izin kısım kısım kullanılamaz.
    3) Doğum sonrası analık izni süresine eklenebilecek süreler
    a) Memur, sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporu ile belgelendirmesi kaydıyla, isteği üzerine beklenen doğum tarihinden önceki üç haftaya kadar Kurumunda çalışabilir.
    b) Beklenen doğum tarihinden önceki üç haftaya kadar Kurumunda çalışmaya devam etmek isteyen memurun sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğuna dair tabip raporunu, doğum öncesi analık izin süresinin başlangıcında Kuruma iletmesi zorunludur.
    c) Memura beklenen doğum tarihinden önceki üç haftaya kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğuna dair verilen tabip raporu, Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli veya sözleşmesiz bir sağlık hizmeti sunucusundan alınabilir.
    ç) Memurun sadece tabip raporuna dayanarak doğumdan önce Kurumunda fiilen çalıştığı süreler (tekil gebeliklerde azami beş hafta, çoğul gebeliklerde azami yedi hafta) doğum sonrası analık izni süresine eklenecektir. Sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporu ile belgelendirmeden bu süre içinde Kurumunda çalışmaya devam eden memurun fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenmeyecektir.
    d) Beklenen doğum tarihinden önceki üç haftaya kadar Kurumunda çalışabileceği tabip raporuyla onaylanan memurun bu süre içinde kanuni izinlerini (hastalık izni, mazeret izni, yıllık izin vb.) kullanması mümkündür. Ancak, bu kanuni izin süreleri doğum sonrası analık izni süresine ilave edilmeyecektir.
    e) Her hal ve şartta memurun beklenen doğum tarihinden önceki üç hafta içinde Kurumunda çalışması mümkün değildir.
    4) Erken doğum halinde analık izni
    a) Beklenen doğum tarihinden önce doğum yapan memurun, doğum yapmadan önce kullanamadığı doğum öncesi analık izni süresi, doğum sonrası analık izni süresine ilave edilecektir.
    aa) Beklenen doğum tarihinden önce sekiz hafta süreli analık iznine (çoğul gebeliklerde on hafta süreli analık iznine) ayrılan ve bu süre içinde erken doğum yapan memurun, erken doğum sebebiyle kullanamadığı doğum öncesi analık izni süresi, doğum sonrası analık izni süresine ilave edilecektir.
    ab) Beklenen doğum tarihinden önceki üç haftaya kadar Kurumunda fiilen çalışan kadın memurun, son üç haftalık doğum öncesi analık izni süresi içinde erken doğum yapması halinde doğum öncesinde kullanamadığı analık izni süresi, kurumunda fiilen çalışarak geçirdiği süreler ile birlikte, doğum sonrası analık izni süresine ilave edilecektir.
    ac) Beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesinde doğum öncesi analık iznine (çoğul gebeliklerde on haftalık analık iznine) ayrılmayarak, sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğuna dair tabip raporu almak suretiyle kurumunda fiilen çalışmaya devam eden kadın memurun, bu süre içinde erken doğum yapması halinde, erken doğum sebebiyle kullanamadığı doğum öncesi analık izni süresi ile birlikte kurumunda fiilen çalışarak geçirdiği süreler doğum sonrası analık izni süresine ilave edilecektir.
    aç) Doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten (tekil gebeliklerde 32 nci haftadan-çoğul gebeliklerde ise 30 uncu haftadan) önce gerçekleşen doğumlarda, erken doğum sebebiyle kullanılamayan sekiz haftalık doğum öncesi analık izni süresi ile birlikte doğum tarihinden doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihe kadarki süre, doğum sonrası analık izni süresine ilave edilecektir.
    Örnek: Tekil gebe olan memurun 29 uncu haftada doğum yapması halinde doğum öncesi analık izninin başlaması gereken 32 nci haftaya kadarki üç haftalık süre, erken doğum sebebiyle kullanılamayan sekiz haftalık doğum öncesi analık izni süresi ile birlikte doğum sonrası analık izni süresine ilave edilecektir. Böylece, memurun doğum sonrasında kullanacağı analık izni süresi 19 hafta olacaktır.
    b) Doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce doğum yapan ve 657 sayılı Kanunun 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla değiştirilen 104 üncü maddesinin (A) fıkrasının yürürlüğe girdiği 10/2/2016 tarihinde analık iznini kullanmakta olan memurun doğum sonrası analık izni süresine, doğum tarihi ile doğum öncesi analık izninin başladığı tarih arasındaki süre ilave edilecektir.
    5) Geç doğum halinde analık izni
    a) Doğumun beklenen tarihten sonra gerçekleşmesi halinde, fazladan geçen süreler doğum sonrası analık izni süresinden düşülmeyecektir.
    6) Ölü doğum halinde analık izni
    a) Ölü doğum yapan memur, sağ doğum yapan memura verilen doğum öncesi ve doğum sonrası analık izninden aynı şekilde yararlanacaktır.
    b) Memurun düşük mü yoksa ölü doğum mu yaptığı hususunda tabip tarafından verilen rapora göre karar verilecektir.
    7) Annenin ölümü halinde babaya verilecek izin
    a) Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilecektir.
    8) Aylıksız izinde doğum yapan memurun analık izni
    a) İlgili mevzuat gereğince aylıksız izin kullanmakta olan hamile memura, isteği halinde aylıksız izninin kesilmesi suretiyle göreve başlama şartı aranmaksızın, doğum öncesi ve doğum sonrası analık izni verilecektir.
    9) Doğum öncesi sekiz ve doğum sonrası sekiz haftalık süre içinde Devlet memurluğuna atanma halinde verilecek analık izni
    a) Beklenen doğum tarihinden önceki sekiz haftalık süre (çoğul gebeliklerde on haftalık süre) içinde Devlet memurluğuna ataması yapılan kişiye, göreve başlaması kaydıyla doğum öncesi analık izni süresinin kalan kısmı ile doğum sonrası analık izni kullandırılacaktır.
    b) Doğumdan sonraki sekiz haftalık süre içinde Devlet memurluğuna ataması yapılan kişiye, göreve başlaması kaydıyla sadece sekiz haftalık doğum sonrası analık izni süresinin kalan kısmı kullandırılacaktır.
    10) Öğretmenlere verilecek analık izni
    a) Yaz tatili içinde beklenen doğum tarihinden önce doğum yapan öğretmenin erken doğum sebebiyle kullanamadığı doğum öncesi analık izin süresi, doğum sonrası analık izni süresine ilave edilecektir.
    b) Öğretmenlerin yaz tatiline denk gelen ve fiilen çalışılması halinde doğum sonrası analık izni süresine eklenebilen doğum öncesi beş haftalık (çoğul gebeliklerde yedi haftalık) analık izin süresi, doğum sonrası analık izni süresine ilave edilmeyecektir.
    B) Süt İzni
    657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (D) fıkrasında, “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” hükmü yer almaktadır. Diğer taraftan, aynı maddenin (F) fıkrasında doğum yapan memura süt izni verilmeksizin belli şartlarla yarım gün izin hakkı tanınmıştır.
    657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (D) fıkrası çerçevesinde doğum sebebiyle verilecek süt izninin uygulanmasına ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir:
    1) Süt izni talebi
    a) Memur, doğum sonrası analık izni süresi bitiminden itibaren yarım gün izin hakkından mı yoksa süt izninden mi yararlanmak istediğini çalıştığı kurumuna dilekçe ile bildirecektir.
    2) Süt izni süresi
    a) Memura, doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.
    b) Çoğul doğumlarda da süt izni süresi aynıdır.
    3) Süt izninin kullanımı
    a) Süt izninden sadece kadın memur yararlanır.
    b) Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı memur tarafından belirlenir.
    c) Memur, süt izninden ve 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (F) fıkrasında yer alan yarım gün izin hakkından aynı anda yararlanamaz.
    ç) Süt izninin, memurun çocuğunu emzirmesi için günlük olarak kullanması gereken bir izin hakkı olması sebebiyle bu izin birleştirilerek sonraki günlerde kullanılamaz.
    d) Süt iznini kullanmakta iken çocuğun ölümü halinde memur bu iznin kalan süresini kullanamaz.
    4) Yarım gün izin hakkından süt iznine geçiş hali
    a) Doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren yarım gün izin kullanmayı tercih eden memur, yarım gün izin hakkından faydalanmayı bırakıp süt izni kullanmayı talep etmesi halinde süt izni süresinin kalan kısmı kadar bu izinden yararlanacaktır.
    b) Doğum sonrası analık izni süresi bitiminden itibaren yarım gün izin hakkını kullanmayı talep eden ve bu haktan yararlanma süresi biten memur, süt izni süresinin kalan kısmı kadar bu izinden yararlanacaktır.
    5) Devlet memurluğuna atanmadan önce doğum yapan kadın memurun süt izni
    a) Devlet memurluğuna atanmadan önce doğum yapan memur, doğumdan sonra sekiz haftalık sürenin bitiminden itibaren süt izni süresinin kalan kısmı kadar bu izinden yararlanacaktır.
    C) Yarım Gün İzin
    29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesine eklenen (F) fıkrasında, “Doğum sonrası analık izni süresi sonunda kadın memur, isteği hâlinde çocuğun hayatta olması kaydıyla analık izni bitiminde başlamak üzere ayrıca süt izni verilmeksizin birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilir. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilir. Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki on iki ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hâllerinde bu süreler on iki ay olarak uygulanır… Memurun çalışacağı süreler ilgili kurum tarafından belirlenir.” hükmü yer almaktadır.
    657 sayılı Kanunun değişik 104 üncü maddesinin (F) fıkrasında düzenlenen doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren kullanılabilecek yarım gün iznin uygulanmasına ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir:
    1) Yarım gün izin talebi
    a) Doğum sonrası analık izni süresi bitiminden itibaren yarım gün iznin kullanımı memurun dilekçe vererek talepte bulunmasına bağlıdır. Söz konusu talep, çocuğun hayatta olması kaydıyla kurumca yerine getirilir.
    2) Yarım gün izin süresi
    a) Memurun yarım gün izin süresi, doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı aydır.
    b) Yarım gün izin süresinin tespitinde memurun doğum yapması esas alınacak olup, bu süre memurun yaşayan çocuğunun sayısına göre belirlenmeyecektir.
    Örnek: Memurun ölü doğum yapmasını müteakip bir çocuğunun doğması ve yarım gün izin talep tarihinde çocuğunun hayatta olması halinde bu memurun yarım gün izin süresi dört aydır.
    3) Yarım gün iznin kullanımı
    a) Yarım gün izin hakkından sadece kadın memur yararlanır.
    b) Yarım gün izin hakkından yararlanan memura ayrıca süt izni verilmeyecektir.
    c) Yarım gün izin hakkını kullanmakta iken çocuğun ölümü halinde memur bu iznin kalan süresini kullanamaz.
    ç) Memurun çalışacağı sürelerin başlangıç ve bitiş saati kurumu tarafından belirlenecektir.
    d) Yarım gün izin hakkından yararlanan memurun günlük çalışma süresi, 657 sayılı Kanunun 100 üncü maddesi uyarınca belirlenen günlük çalışma süresinin yarısı kadardır.
    e) Günün yirmi dört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde görev yapan ve yarım gün izin hakkından yararlanan memurun çalışma şekli, haftalık yirmi saatlik çalışma süresinin dikkate alınması suretiyle kurumlarınca düzenlenir.
    4) Çoğul doğumlarda yarım gün izin süresi
    a) Çoğul (ikiz, üçüz,…) doğumlarda yarım gün izin süresine birer ay ilave edilecektir.
    Örnek: Memurun birinci doğumda ikiz çocuğunun olması halinde yarım gün izin süresi üç aydır. Söz konusu memurun ikinci doğumda tekrar ikiz çocuğunun olması halinde ise yarım izin süresi beş aydır.
    5) Çocuğun engelliliği halinde yarım gün izin süresi
    a) Çocuğun engelli doğması halinde yarım gün izin süresi doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren on iki aydır.
    b) Doğumdan sonraki on iki ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti halinde memurun yarım gün izin süresi, doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren on iki aylık sürenin kalan kısmı kadardır.
    6) Süt izninden yarım gün izin hakkına geçiş hali
    a) Doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren süt iznini kullanmayı tercih eden memur, süt izninin kesilerek yarım gün izin hakkını talep etmesi halinde yarım gün izin süresinin kalan kısmı kadar bu izin hakkından yararlanacaktır.
    7) Devlet memurluğuna atanmadan önce doğum yapan memurun yarım gün izni
    a) Doğum yaptıktan sonra Devlet memurluğuna ataması yapılan kişi, çocuğunun hayatta olması kaydıyla yarım gün izin hakkını talep edebilecektir. Ancak, bu memurun yarım gün izin süresi, doğum sonrası sekiz haftalık sürenin bitiminden itibaren birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı aylık sürenin kalan kısmı kadardır.
    8) 10/2/2016 tarihinden önce doğum yapan memurun yarım gün izni
    a) 657 sayılı Kanunun 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla değiştirilen 104 üncü maddesinin (A) fıkrasının yürürlüğe girdiği 10/02/2016 tarihinde analık iznini kullanmakta olan memur, doğum sonrası analık izni süresinin bitiminde yarım gün izin talep etme hakkına sahiptir.
    b) 657 sayılı Kanunun 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla değiştirilen 104 üncü maddesinin (A) fıkrasının yürürlüğe girdiği 10/2/2016 tarihinden önce analık izni süresi bitmiş olan ve yürürlük tarihi itibariyle süt iznini kullanmakta olan memur, analık izni süresinin bitiminden itibaren birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı aylık sürenin kalan kısmı kadar isteği halinde yarım gün izin hakkından yararlanacaktır.
    Ç) Doğum Sebebiyle Verilecek Aylıksız İzin
    657 sayılı Kanunun 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla değiştirilen 108 inci maddesinin (B) fıkrasında, “Doğum yapan memura, 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin veya aynı maddenin (F) fıkrası uyarınca verilen izin süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir.” hükmü yer almaktadır.
    657 sayılı Kanunun değişik 108 inci maddesinin (B) fıkrasında düzenlenen doğum sebebiyle verilecek aylıksız izne ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir:
    1) Aylıksız iznin süresi
    a) Doğum yapan memur ile eşi doğum yapan memura istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilecektir.
    2) Aylıksız iznin kullanımı
    a) Doğum yapan memura verilecek aylıksız iznin başlangıç tarihi, doğum sonrası analık izni süresinin veya yararlanılması halinde 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (F) fıkrası uyarınca verilen izin süresinin bitimi; eşi doğum yapan memura verilecek aylıksız iznin başlangıç tarihi ise doğum tarihidir.
    b) Eşi doğum yapan memura, eşinin Devlet memuru olup olmadığına bakılmaksızın isteği halinde yirmidört aya kadar aylıksız izin verilecektir.
    c) Eşlerin her ikisinin de memur olması halinde, doğum sebebiyle verilen aylıksız iznin, süreleri içerisinde her iki eşe aynı dönemde veya birbirini takip edecek şekilde kullandırılması mümkündür.
    ç) Doğum sebebiyle verilen aylıksız iznin, yirmidört aylık sürenin aşılmaması kaydıyla, kısım kısım kullanılması mümkündür.
    3) Aylıksız izinde iken doğum yapan veya eşi doğum yapan memura doğum sebebiyle aylıksız izin verilmesi
    a) İlgili mevzuatı gereğince aylıksız izinli iken doğum yapan memura, analık iznini kullanması halinde doğum sonrası analık izninin bitiminden, analık iznini kullanmaması halinde ise doğumdan sonraki sekiz haftalık sürenin bitiminden itibaren yirmi dört aylık sürenin bitimini aşmayacak şekilde, göreve başlama şartı aranmaksızın talep ettiği süre kadar aylıksız izin verilecektir.
    b) İlgili mevzuatı gereğince aylıksız izinli iken eşi doğum yapan memura, isteği halinde göreve başlama şartı aranmaksızın doğum tarihinden itibaren yirmi dört aya kadar aylıksız izin verilecektir.
    4) Ölü doğum halinde aylıksız izin
    a) Doğum sebebiyle verilen aylıksız izin, ölü doğum yapan memur ile eşi ölü doğum yapan memura verilmeyecektir.
    5) Devlet memurluğuna atanmadan önce doğum yapan veya eşi doğum yapan memurun aylıksız izni
    a) Doğum yaptıktan sonra Devlet memurluğuna ataması yapılan kişiye, göreve başlaması kaydıyla isteği üzerine doğum sonrası sekiz haftalık sürenin veya yararlanması halinde yarım gün izin süresinin bitiminden itibaren yirmi dört aylık sürenin bitimini aşmayacak şekilde, aylıksız izin kullandırılacaktır.
    b) Devlet memurluğuna atanmadan önce eşi doğum yapan memura isteği halinde doğum tarihinden itibaren yirmi dört aya kadar aylıksız izin verilecektir.
    6) 10/2/2016 tarihinden önce doğum yapan memurun aylıksız izni
    a) 657 sayılı Kanunun 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla değişik 108 inci maddesinin (B) fıkrasının yürürlüğe girdiği 10/2/2016 tarihinden önce doğum yapan kadın memurun, yarım gün izin hakkından kalan süre kadar yararlanması halinde yirmi dört aylık aylıksız iznin başlangıç tarihi yarım gün izin süresinin bitiş tarihi olarak belirlenecektir.
    II- EVLAT EDİNME HALİNDE VERİLECEK İZİNLER
    A) Ortak Açıklamalar
    1) Evlat edinme sebebiyle verilecek izin haklarından yararlanacak memurlar
    a) Evlat edinme sebebiyle verilecek izin haklarından;
    – Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte evlat edinen memurlar,
    – Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu, münferit olarak evlat edinen bekâr veya evli memurlar,
    – Memur olmayan eşin üç yaşını doldurmamış bir çocuğu münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşleri
    yararlanacaktır.
    b) Evlat edinme sebebiyle izin haklarından yararlanmada kadın veya erkek memur ayrımı gözetilmeyecektir.
    B) Evlat Edinme Sebebiyle Verilecek Sekiz Haftalık İzin
    657 sayılı Kanunun 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla değiştirilen 104 üncü maddesinin (A) fıkrasında, “… Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşlerine, çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren sekiz hafta süre ile izin verilir. Bu izin evlatlık kararı verilmeden önce çocuğun fiilen teslim edildiği durumlarda da uygulanır.” hükmü yer almaktadır.
    657 sayılı Kanunun değişik 104 üncü maddesinin (A) fıkrasında düzenlenen evlat edinme sebebiyle verilecek sekiz haftalık izne ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir:
    1) Sekiz haftalık iznin kullanımı
    a) Bu iznin başlangıç tarihi çocuğun teslim edildiği tarihtir. Ancak, evlatlık kararı verilmeden önce çocuk fiilen teslim edilmiş ise iznin başlangıç tarihi çocuğun fiilen teslim edildiği tarihtir.
    b) Her iki eşin de memur olması ve üç yaşını doldurmamış bir çocuğun birlikte evlat edinilmesi halinde bu izin hakkından her iki eş de yararlanacaktır.
    2) Devlet memurluğuna atanmadan önce evlat edinme halinde verilecek sekiz haftalık izin
    a) Evlat edinilen çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren sekiz haftalık süre içinde Devlet memurluğuna ataması yapılan kişiye, göreve başlaması kaydıyla sekiz haftalık izin süresinin kalan kısmı kadar izin kullandırılacaktır.
    3) Evlat edinmelerin 10/2/2016 tarihinden önce gerçekleşmesi halinde memurun sekiz haftalık izni
    a) Evlat edinmelerin 657 sayılı Kanunun 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla değiştirilen 104 üncü maddesinin (A) fıkrasının yürürlüğe girdiği 10/2/2016 tarihinden önce gerçekleşmesi halinde bu kapsamdaki memura evlat edinilen çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren sekiz haftalık sürenin kalan kısmı kadar izin kullandırılacaktır.
    C) Yarım Gün İzin
    29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesine eklenen (F) fıkrasında “… Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşleri de, istekleri üzerine (A) fıkrası uyarınca verilen sekiz haftalık iznin bitiminden itibaren bu haktan aynı esaslar çerçevesinde yararlanır. Memurun çalışacağı süreler ilgili kurum tarafından belirlenir.” hükmü yer almaktadır.
    657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (F) fıkrasında düzenlenen evlat edinme sebebiyle yarım gün izne ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir:
    1) Yarım gün izin talebi
    a) Evlat edinmelerde, 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (A) fıkrası uyarınca verilen sekiz haftalık izin süresinin bitiminden itibaren yarım gün iznin kullanımı memurun dilekçe vererek talepte bulunmasına bağlıdır. Söz konusu talep, çocuğun hayatta olması kaydıyla kurumunca yerine getirilir.
    2) Yarım gün iznin kullanımı
    a) Evlat edinme sebebiyle yarım gün izin talep eden memur, bu haktan doğum yapan memurun yarım gün izin kullanmasına ilişkin esaslar çerçevesinde yararlanır.
    b) Her iki eşin de memur olması ve üç yaşını doldurmamış bir çocuğun birlikte evlat edinilmesi halinde yarım gün izin hakkından istekleri halinde her iki eş de yararlanacaktır.
    c) Yarım gün izin süresi, evlat edinilen çocuğun evlat edinen kişinin kaçıncı çocuğu olduğu dikkate alınarak belirlenecektir. Çocuk sayısının tespitinde öz veya evlatlık ayrımı gözetilmeyecektir.
    Örnek: Bir sağ çocuğu olan memurun ölü doğum yapmasını müteakip bir çocuğu evlat edinmesi ve talep tarihinde evlat edinilen çocuğun hayatta olması halinde bu memurun yarım gün izin süresi altı aydır.
    3) Evlat edinmelerin 10/2/2016 tarihinden önce gerçekleşmesi halinde memurun yarım gün izni
    a) Evlat edinmelerin 657 sayılı Kanunun 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla değiştirilen 104 üncü maddesinin (F) fıkrasının yürürlüğe girdiği 10/2/2016 tarihinden önce gerçekleşmesi durumunda bu kapsamdaki memur, çocuğun teslim tarihinden itibaren sekiz haftalık sürenin bitiminden başlayan yarım gün izin süresinin kalan kısmı kadar bu haktan yararlanacaktır.
    Ç) Evlat Edinme Sebebiyle Verilecek Aylıksız izin
    657 sayılı Kanunun 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla değiştirilen 108 inci maddesinin (C) fıkrasında, “Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşlerine, 104 üncü maddenin (A) fıkrası uyarınca verilen sekiz haftalık iznin veya aynı maddenin (F) fıkrası uyarınca izin kullanılması hâlinde bu iznin bitiminden itibaren, istekleri üzerine yirmi dört aya kadar aylıksız izin verilir. Evlat edinen her iki eşin memur olması durumunda bu süre, eşlerin talebi üzerine yirmidört aylık süreyi geçmeyecek şekilde, birbirini izleyen iki bölüm hâlinde eşlere kullandırılabilir.” hükmü yer almaktadır.
    657 sayılı Kanunun değişik 108 inci maddesinin (C) fıkrasında düzenlenen evlat edinme sebebiyle verilecek aylıksız izne ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir:
    1) Aylıksız iznin süresi
    a) Evlat edinmelerde memura isteği üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilecektir.
    2) Aylıksız iznin kullanımı
    a) Evlat edinmelerde verilecek aylıksız iznin başlangıç tarihi, 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddenin (A) fıkrası uyarınca verilen sekiz haftalık iznin veya aynı maddenin (F) fıkrası uyarınca izin kullanılması halinde bu iznin bitimidir.
    b) Evlat edinme sebebiyle verilecek aylıksız iznin, yirmidört aylık sürenin aşılmaması kaydıyla kısım kısım kullanılması mümkündür.
    c) Her iki eşin de memur olması ve üç yaşını doldurmamış bir çocuğun birlikte evlat edinilmesi halinde aylıksız izin süresi, eşlerin talebi üzerine yirmidört aylık süreyi geçmeyecek şekilde, birbirini izleyen iki bölüm halinde eşlere kullandırılabilir.
    3) Devlet memurluğuna atanmadan önce evlat edinme halinde verilecek aylıksız izin
    a) Evlat edinmelerin Devlet memurluğuna atanmadan önce gerçekleşmesi halinde bu kapsamdaki memur, isteği üzerine evlat edinme sebebiyle verilecek aylıksız izin hakkını kullanabilir. Bu iznin başlangıç tarihi, çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren sekiz haftalık sürenin veya yararlanılması halinde yarım gün izin süresinin bitimidir.
    4) Evlat edinmelerin 10/2/2016 tarihinden önce gerçekleşmesi halinde memurun aylıksız izni
    a) Evlat edinmelerin 657 sayılı Kanunun 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla değiştirilen 108 inci maddesinin (C) fıkrasının yürürlüğe girdiği 10/2/2016 tarihinden önce gerçekleşmesi halinde bu kapsamdaki memurun yirmi dört aylık aylıksız izin süresinin başlangıç tarihi, sekiz haftalık iznin kalan süre kadar kullanılması halinde bu iznin bitiş tarihi, yarım gün izin hakkından kalan süre kadar yararlanılması halinde ise yarım gün izin süresinin bitiş tarihi olarak belirlenecektir.
    III- YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILAN TEBLİĞ
    A) 15/4/2011 tarihli ve 27906 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2 Seri Nolu Kamu Personeli Genel Tebliğinin “Devlet Memurlarına Doğum Sebebiyle Verilecek İzinler” başlıklı (A) Bölümü yürürlükten kaldırılmıştır.
    Tebliğ olunur.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Öğretmenlerin fiilen çalışması halinde doğum sonrasına eklenebilen doğum öncesi kullanmadığı 5 haftalık izin bu sürenin yaz tatiline denk gelmesi halinde doğum sonrasına aktarılmaz diyor. Benim dediğim gibi

   2. Sedaa100 dedi ki:

    Söylediğinizden bir şey anlayamadım. Erkem doğum sebebiyle dogum öncesi 56 günden, tatilde olduğum 10 gün çıkarılarak bana 46 gün izin verilmesi gerekiyor mu ?

 30. Gülbahar dedi ki:

  Merhabalar.ben gelir uzman yardımcısıyım.dogum izni fiili çalışma süresine dahil midir?becayiş için çalışılan süreler dikkate alındığı için.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Memurlarda analık izin süreleri de fiili çalışma süresine dahildir. Saygılarımızla

 31. Gökhan dedi ki:

  İyi günler eşim ve ben öğretmeniz. farklı illerde görev yapıyoruz eşim 3 ay sonra doğum yapacak eşim şubat ayında öğretmen olarak atandı aralık ayı gibi doğum yapacak 8 hafta doğum izninin kulandıktan sonra 2. dönem şubat ayından ücretsiz izne ayrılacak. sorum şu ilk dönem yaklaşık 1 ay çalışmış olacak 2. dönem de haziran sonuna kadar ücretsiz izinde olacak temmuz başında yeniden göreve başlayacak eşim normal aday memurlara işleyen sürece tabi olacak mıdır? yani ağustos ayında eş durumu ataması ile yanıma gelebilir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Ücretsiz izin süreleri fiili çalışma olarak sayılmaz. Dolayısıyla adaylık sürecinin tamamlanması gerekir ki eş durumu tayini istenebilsin.
   Saygılarımızla.

 32. nur dedi ki:

  iyi gunler ben hemşireyim,38 haftalık hamileyim 32 haftada calışamaz raporu almıştım eşimin tayini cıktı ben dogum izninde oldugum için tayin isteyebilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Tayin isteyebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 33. Hülya dedi ki:

  Iyi gunler. Ben 19.09.2005 de 4/C ye tabi ogretmen olarak atandim. 07.07.2006da bizi 4/B kismi zamanli geçici öğretici kadrosuna aldılar. 2010da da kadro verildi. Bu sürede 2 kızım oldu. Ilkinde sadece ucretli iznimi kullandım. Diğerinde ucretli izinden sonra 9 ay ayliksiz izin kullandım. Simdi görevdeyim. Ama emekliligimde 9 ay 10 gun çalışmış görünüyorum. Memuriyette 9 ay 5 gün. Bu hesaplamalarda bi yanlışlık yokmu. Dogum borçlanması yaptigimda emeklilik günüm değişir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Emekliliğimde 9 ay 10 gün görünüyor kısmına nereden bakıyorsunuz? Onu anlamadım.
   Doğum borçlanması prim gün sayınıza eklenir emeklilik yaşınızı etkilemez.
   saygılarımızla.

 34. Hülya dedi ki:

  Emeklilik surem 9 yıl 10 ay. Memuriyet 9 yıl 5 ay görünüyo. Pardon yanlışlık olmuş.

 35. Ali dedi ki:

  Hocam selamlar…ben bir kamu kurumunda devlet memuruyum.şu an geçici görevle yurtdışındayım. Sorum şu: eşim yaklaşık 20 ay önce doğum yaptı. O zaman herhangi bir izin kullanmadım. Ama şimdi ücretsiz izin kullanmak istiyorum. Şu andan itibaren 24 ay aylıksız izin kullanabilirmiyim. Veya bebeğim kaç yaşına gelene kadar bu Hakkı kullanabilirim. Cevabınız için çok teşekkürler.. Saygılar…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ücretsiz izin hakkınız doğum sonrası analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren 24 aydır. Kalan süreleri kullanabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 36. nur dedi ki:

  Cevabınız için tekler ama ben kamu hastaneler birliğindekadrolu hemsireyim 32 haftalik calisamaz raporu aldım eşimin tayini çıktı bana doğum izninde olduğum için tayin isteyemeywcegimi söylediler siz hangi kaynağa göre tayin isteyebilecegimizi dilekçede belirtmek istiyoruz kaynağınız bizimle (kanun yönetmelik tuzuk) paylasabilirmisiniz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kanunda ya da yönetmeliklerde tam olarak buna uygun bir hüküm yok. Ancak eş durumu tayini istemek için gerekli şartları sağlıyorsanız analık iznindeyken bunu talep edebilirsiniz. Eğer atamanız uygun görülürse size ancak izin bitiminde tebliğ edilebilir. Orada istisnai bir durum vardır. Yani bir şekilde analık izniniz bitmeden diğer yerde göreve başlayamazsınız.

 37. banu dedi ki:

  Iyi gunler 2013 yilinda sozlesmeden kadroya gectim muhendisim sozlesmeli calistigim donemle birlikte 8 yillik kamuda calismam var su an 24 aylik ucretsiz izindeyim ancak ucret alamadigim icin ekonomik olarak sıkılıyorum bir yapi denetim firmasindan projeleri haftada bir kac kez benim istedigim saatte ugrayip incelemem karşılığında ekonomik katkilari olacak ancak sigortamida yapmak zorunda bu durum memuriyetime bir sakinca olusturur mu yada bunun yasal olmayan bir yani var mi sonucta su an primlerim yatmiyor yanlis bir is yapmak istemem uzman gorusunuz benim icin onemli simdiden tesekkur ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Her ne kadar ücretsiz izinde olsanız da siz aktif olarak 657 ye tabi çalışan memursunuz. Dolayısıyla sizin diğer kapsamlarda çalışma hakkınız kanunen bulunmamakta. Ha dışardan sigorta yatırılmadan yapabilirseniz olur. Ancak sigorta olmaz.
   Saygılarımızla.

 38. Jose dedi ki:

  Merhaba, Eşim ikiz bebeklere hamile ve devlet memuru. Yeni yönetmeliğe göre doğum yardımı nasıl olacak? Yani 2. ve 3. çocuk art arda gelecegi için 400+600 mü alacak?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sanırım sıralama önemli .Yani yönetmelikte yok ama ikinci çocuk olduğu için her birine 400,00 TL ödenir. 600 ödenmez diye düşünüyorum.
   Saygılarımızla.

 39. ayser dedi ki:

  Saglıkcıyım hamileyim 16.haftadayım ohal den istirahat alamıyorum başhekim rapor kabul etmiyormuş 24.haftaya kadar nöbet tutmak zorundamıyım bazıları hamilelik pozitif olunca nöbetten çıkıyormuş ne yapmalıyım zorlanıyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   24. haftaya kadar yapılabilecek bir şey yok maalesef.
   Saygılarımızla.

 40. Ayse dedi ki:

  Ben şubatta atandim öğretmenim nisanda doğumum var bizim adaylık sınavı martta sanırım. Sınav olduğu sırada ben doğum iznine ayrılmış olacağım izindeyken sınava katılabilir miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İzindeyken sınava katılamazsınız. İzin dönüşü yapılması gerekir.

 41. yılmaz aydan dedi ki:

  Merhaba sormak istediğim eşim aralikta doğum yapacak doğumdan sonra yasal olarak kaç gün kullanabilir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Doğum izni doğumdan önce 8 sonra da 8 olmak üzere topla im 16 haftadır. Çoğul gebeliklerde doğum sonrası 10 haftadır.

 42. Gülfem dedi ki:

  Merhaba hocam ben şuan calismiyorum 1.5 aylık bebeğim var ekim ayındaki sözleşmeli öğretmen atamalarında atanmam halinde ise başlar başlamaz analık izni ve ücretsiz izin kullanabilir miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt izni süresi doğum tarihinden sonraki 8 haftalık süreden sonra başlar. İlk 6 ay 3 saat ikinci altı 6 ise 1,5 saattir. Kalan süre kadar kullanabilirsiniz.

 43. Arzu dedi ki:

  26 haftalık hamileyim 657 ye tabi ziraat mühendisiyim. İş gereği araziye çıkmak mecburiyetindeyim. Arazide çalışamaz raporu diye bir şey var mı acaba? Böyle bir rapor alma şansım var mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Valla böyle bir rapor hiç duymadım desem yeridir:). Siz alırsanız ilk olacaktır.

 44. Damla dedi ki:

  Ücretsiz analık izni kullanırken adaylık sınavlarına girilir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Analık izin süreniz bittikten sonra girebilirsiniz. Analık iznindeyken giremezsiniz.

 45. Sümeyye Toprak dedi ki:

  Hocam ben 2016 şubatta atanan aday öğretmenlerdenim. 19 temmuzda doğum yaptım. Doğum iznim bitmek üzere aylıksız izin kullanmak istiyorum. İki yıl aylıksız izin alabiliyor muyum? Bu iki yıllık süre içinde adaylığım kalkmayacağı için memuriyetimi kaybetme riskim var mı? Faydalı bilgileriniz için şimdiden teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Analık izin bitim tarihinden itibaren 24 ay süreyle ücretsiz izin hakkınız var. Ama bana kalırsa adaylık sürecini tamamladıktan sonra izne ayrılmanız daha iyi olacaktır.

 46. mesut dedi ki:

  Merhaba ben memurum, eşim Şubat 2016 da doğum yaptı 24 aylık ücretsiz babalık iznimin süresi sanırım Şubat 2018 de bitiyor. Ama şu ana kadar bir başvuru yapmadım izin için fakat mayıs 2017 de başvurup 24 aylık ücretsiz iznin kala aylarını kullanabilir miyim ? Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kalan kısım kadar kullanabilirsiniz. Analık izin bitim tarihinden itibaren 24 aylık sürede kalan kısım yani

 47. Esra dedi ki:

  Mrh bende sağlıkçıyım 112 de çalışıyorum ve 8 haftalık gebeym. Yönetmeligi okuyorum ama 24.cü Haftaya kadar nöbet tutma ibaresini göremedim.gebe çalışan gece çalıştırılamaz diyor haftadan bahsedilmiyor. Bu konuda kesin bi bilgi alabilir miyim. Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Konuyla ilgili memurlar.net sitesinde detaylı bir yazı yazılmış. İncelemek için lütfen TIKLAYINIZ

 48. Hakan ŞAMLI dedi ki:

  sağlık memuru babanın eşi 20.10.2016 da doğum yaparken vefat etti. bebek sağ. Anne devlet memuru değil. baba 8 haftalık doğum sonrası izni kullanabilir mi?

  ”Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir. ” 657 nin 104. maddesinin A bendinde yazan bu ifadeden faydalanmak için annenin de memur olması şart mı? evde tek ebeveyn baba kaldığı için 8 haftalık doğum sonrası izinden baba da faydalanabilir mi.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Tabi ki baba kalan süre kadar analık izninden faydalanabilir. Annenin memur olma şartı yok.

 49. fatima topçu dedi ki:

  Ben öğretmenim. Oğlum 2011 doğumlu ücretsiz iznimin dokuz ay kadarını kullandım doğumdan sonra.Şimdi beş yaşında. Bakacak kimse olmadığı için (yaşadığım yerden ötürü)kalan doğum iznimi kullanmak istiyorum bu mümkün mü,nasıl yapabilirim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Doğum sonrası ücretsiz izin hakkınz analık izninin bitiminden sonraki 24 ay içinde kullanılabiliyor. Şu an kullanma hakkınız yok maalesef.

 50. Sedaa100 dedi ki:

  Internette atastirin isterseniz. Meslek hayatımızda 2 kere toplamda 1 sene daha çeşitli gerekçelerle ücretsiz izin alma hakkımız var diye okumuştum. Bende öğretmenim. Oradan biliyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Doğum haricinde ayrıca devlet memurlarının ücretsiz izin hakkı var. Doğumdan dolayı olan ise doğum sonrasındaki 24 aylık süre için geçerli. Ayrıca memuriyette 5 yılını tamamlayan memurların ücretsiz izin hakları bulunmakta.

 51. Mehmet dedi ki:

  4 A kapsamında özel bir okulda öğretmen olarak çalışmaktayım.babalık izni yeni kanuna göre 5 gün üçretli izin olarak görünmektedir.bu izne cumartesi ve pazar dahilmidir.yoksa 5 iş günümüdür.üçretli izinden kasıt nedir.teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Babalık izninde hafta sonu da hesaba dahil ediliyor. 5 iş günü değil yani. Ücretli izin demek izinli olduğunuz sürede maaşınızın ödenmeye devam edilmesi demek.

 52. Nursah dedi ki:

  Merhaba çok acil Yardımınızà ihtiyacım var ben öğretmenim 03.02.2016 tarihinde doğum yaptım eylulde göreve başladım fakat şuan ücretsiz izin kullanmak istiyorum mümkün mü?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Tabi ki kullanabilirsiniz. Kurumunuza bu talebinizi ileterek ücretsiz izne ayrılabilirsiniz.

 53. Gizem dedi ki:

  Özel sektörde çalışıyorum. kasım 16sı ile doğum öncesi iznine çıkıcam. doğum sonrası iznimide kullandıktan sonra yeni çıkan yasa ile çocuk 1 yaşına gelene kadar anne yarım gün çalışma hakkına sahip oluyormuş. Bu yarım günleri toplam olarak tek seferde kullanabilir miyim? teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yarı zamanlı çalışma hakkı çocuk 1 yaşına gelene kadar değil.
   İlk çocukta 60 gün,
   İkinci çocukta 120 gün,
   Üçüncü ve üzeri çocuklarda ise 180 gün yarı zamanlı çalışma hakkınız var.

 54. Sevil dedi ki:

  Merhaba,doğum sonrası işe erken baslamak istersek en erken ne zaman baslanabilir??

  1. SGKuzmani dedi ki:

   En erken analık izin bitim tarihinden itibaren başlayabilirsiniz.

 55. Asli dedi ki:

  Merhaba kamuda çalışıyorum hamileyim ve amir baskısına ugruyorum. Asli

  1. SGKuzmani dedi ki:

   MOBBİNG şikayetinde bulunabilirsiniz. Alo 170 hattına başvurun lütfen.

 56. Fatma dedi ki:

  Hemsire olarak gorev yapan bir gebe gunde 7.5 saatten fazla calistirilamaz mi boyle bi uygulama var mi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Hamileliğin 24. haftasından sonra geçerli. 24. haftaya kadar çalıştırılabilir.

 57. TUlin dedi ki:

  2015 eylülde atandim.doğum yaptım ve iznim 23 aralıkta bitiyor.adaylık sınavı sonuçları ise şubatta belli olacak.ücretsiz izne ayrilabilirmi yim adayligim kalkmadan.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Adaylık kalkmadan ücretsiz izne ayrılabilirsiniz. Ancak ücretsiz izin bitimine kadar aday memurluğunuz devam eder

 58. muhammed dedi ki:

  eşimle birlikte özel sektörde çalışıyoruz. eşim şuan doğum iznine ayrıldı. doğum sonrası iznini kullandıktan sonra işten ayrılacak. ilk cocukta 60 günlük yarı zamanlı çalışma hakkını ben kullanabilir miyim? Haberlerde çıkan “çocuk okul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalşma hakkını baba kullanabilir” maddesi ile nasıl bir yol izlemem gerekiyor. eşim işten ayrıldıktan sonra bu hakkım devam eder mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eşin doğum yapması halinde özel sektörde çalışan babanın izin hakları;
   -doğum sebebiyle 5 günlük doğum izni verilir.
   -Doğumda veya doğum sonrasında annenin ölümü hâlinde, doğum sonrası kullanılamayan süreler babaya kullandırılır
   -Üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen eşlerden birine veya evlat edinen işçiye, çocuğun aileye fiilen teslim edildiği tarihten itibaren sekiz hafta analık izni kullandırılır.
   -Ücretsiz izin, üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinme hâlinde eşlerden birine veya evlat edinene verilir.
   Kısmi süreli çalışma talebinin şartları
   MADDE 10 – (1) Ebeveynlerden birinin çalışmaması hâlinde, çalışan eş kısmi süreli çalışma talebinde bulunamaz. Ancak, ebeveynlerden birinin çalışma şartı;
   a) Ebeveynlerden birinin sürekli bakım ve tedavisini gerektiren bir hastalığının olması ve bu hastalığın tam teşekküllü hastane ya da üniversite hastanesinden alınacak doktor raporuyla belgelendirilmesi,
   b) Velayetin mahkemece eşlerden birine verilmesi hâlinde çocuğun velayetine sahip ebeveynin talepte bulunması,
   c) Üç yaşını doldurmamış bir çocuğun münferiden evlat edinilmesi,
   hâllerinde aranmaz.
   (2) Birinci fıkra kapsamındaki kısmi süreli çalışma talebi şartları, sadece başvuru sırasında aranır. Bu şartların kısmi süreli çalışma sırasında kaybedilmesi durumunda söz konusu hak devam eder.

 59. hsanlı dedi ki:

  iyi günler size bir sorum olacak eşim hamile ve 112 de görev yapıyor 24.hafta dolduğu için aralık ayında mesaiye geçecek ancak vakalara çıkacak dendi.kaç gündür araştırıyorum birşey bulamadım 112 de çalışan bayan gebelik durumunda 24. haftadan sonra mesaiye geçince vakaya çıkması veya çıkmaması hakkında bi yönetmelik varmı? biliyorsunuz ki 112 de gebe bayan için vakaya çıkmak çok riskli hasta taşıması var kaza riski var ambulansta sürekli sarsıntı vs vs sıkıntılar mevcut.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu konuda bir yönetmelik yok bildiğim kadarıyla.

 60. Fatma yücel dedi ki:

  Ben 3. Çocugumu temmuz 11 de digum yaptım.Analık iznim 3 ekimde bitti.6 aylık yarım zamanlı izin kullanıyorum.Benim maaşımda yada sabit dönerimde veya ek dönerimden kesilirmi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maaşınız da yarım olarak ödenir.

 61. Fatma yücel dedi ki:

  Çok güzel.Bilgilendirdiginiz için teşekkürler.Çünkü herkes birşeyler söylüyor.Benide bilgilendirirseniz mutlu olurum.

 62. Hatice uçar dedi ki:

  Merhabalar. Öğretmenim 32. Hafta 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. Ancak Doğum iznine ayrılmadan önce 2016 yılında kullanmadığım 10 günlük mazeret iznimi kullanmak istiyorum. Bu mümkünmüdür yardımcı olursanız çok sevinirim. Kolay gelsin

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Mazeret izninden kasıt yıllık izin midir?

 63. Hatice uçar dedi ki:

  Merhabalar. Öğretmenim 32. Hafta 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. Ancak Doğum iznine ayrılmadan önce 2016 yılında kullanmadığım 10 günlük mazeret iznimi kullanmak istiyorum. Bu mümkünmüdür yardımcı olursanız çok sevinirim. Kolay gelsin.

 64. Harun dedi ki:

  İkimizde devlet memuruyuz. Eşimin doğum öncesi kontrollerinde amirin kısıtlama yetkisi varmı. Hamile bayana yarım gün sana yeter kontrolüne git işe gel demesini engelleyen bir mevzuat varmıdır vican dışında? Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ben ne yönetmelikte ne genelgelerde ne de kanunda öyle bir düzenleme görmedim..

 65. harun dedi ki:

  peki bu hamilelikteki kontrolleri amirin uygun göreceği şekilde mi yapılmalıdır… sınuçta doktorun verdiği periyoda ve hamile memurun sağlık durumuna göre gerek muayene gerekse kontrol zamanları değişebiliyor. ne yapılabilir sizce… Tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Hamile memura 24. haftadan sonra kontrollerinin olması halinde amir izin vermek zorundadır. Tabi ki süresini amir belirler. Yani kanunda bunun için belirtilen belli bir süre yoktur.

 66. Hilal dedi ki:

  24 ay doğum sonrası ücretsiz izin kullandım. Bu süreler çalışma süresine dahil ediliyor mu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba .Ücretsiz izin süreleri çalışma sürelerine dahil değil. Ancak borçlanmanız halinde çalışmadan sayılır.

 67. Hmyr2 dedi ki:

  Merhaba ben özel sektörde çalışıyorum temmuz 2016 da doğum yaptım. Doğum iznim bittikten sonra ücretsiz izine ayrıldım. Ama ücretsiz içindeyken tekrar hamile kaldım. Ilk doğumu da SGK dan aldigim doğum yardım ücretini ikinci doğumum da nasıl alabilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. SGK’dan analık iş göremezlik ödemesi alabilmeniz için doğumdan önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün priminizin olması gerekir. Söylediğinize göre yok. Bu durumda alamazsınız tabi. Emzirme yardımı ve doğum yardımından faydalanabilirsiniz ama.

 68. Nezahat Yurttaş dedi ki:

  Merhaba ben 2016 şubatta öğretmen olarak atandım 6 aylık adaylık sürecinde memleketimde çalıştım.Eylül 2016 da asıl atandığım yerde göreve başladım.şu anda 5 aylık hamileyim ve Doğum tarihim 27 Nisan fakat ben en fazla 6nisana kadar çalışabilicem.Benim sorum Doğum iznimin fiili çalışma süresinden sayılıp sayılmayacağı be ağustos 2017 de eş durumu isteyebilecekmiyim yoksa 1 yılı tamamlamak için tekrar atandığım yere dönmek zorunda kalabilirmiyim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Analık izin süresi boyunca fiili çalışmış sayılırsınız. Çünkü sigorta Primleriniz yatmaya devam eder. Ancak adaylıktan asil memurluğa geçmiş olmanız gerekir eş durumundan atama isteyebilmeniz için.

 69. musty bilge dedi ki:

  Merhaba, ben memurum, eşim 30 ekimde doğum yaptı ben de babalık iznimi sonra kullanırım diye Yıllık izin hakkımdan kullandım.. babalık iznim yandı mı yoksa ne zamana kadar kullanmam gerekir? teşk ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Babalık izni çocuğun doğum tarihinden itibaren 10 gndür. sonrasında kullanılmaz.

 70. Çelik dedi ki:

  Merhabalar ben memurum.32 haftalık hamileyim.hafta sonu fazla mesaiye gelebilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Eğer istiyorsanız gelebilirsiniz . Kanunen bir yasak yok.

 71. Meraklıhemşire dedi ki:

  Hamile memur istemediği halde hafta sonu çalışmaya getirilebilir mi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Hamileliğin 24. haftasından sonra gece vardiyasında çalıştırılamaz, fazla mesai yaptırılamaz. Haftalık çalışma saati iş kanununa göre 45 saattir. Hamile kadın onayı olmadan bu saat üzerinde çalıştırılamaz.

 72. Ebubekir dedi ki:

  Merhaba bi sorum olacak esim 1.5 yil once dogum yapti ve ikiz bebeklerimiz oldu ucretsiz izini bitmek uzere bende memurum ben esimin icretsiz izni bittikten sonra cocuklara bakmak icin ben ucretsiz izne ayrilabilirmiyim cocuklara bakici bulamiyorum

  1. Merhaba. Evet ücretsiz izin hakkını siz kullanabilirsiniz.

 73. Ebubekir dedi ki:

  Merhaba esim 1.5 yil once dogum yapti ve ikiz cocuklarimiz oldu esimin ucretsiz izninin bitmesine 5 ay var esimin izni bittikten sonra ben ucretsiz izine ayrilabilirmiyim cocuklara bakici bulamiyiruz bende memurum

 74. mesut dedi ki:

  eşim sağlık bakanlığında memur hemşire ve 6 haftalık gebe..
  fazla mesai yaptırıyorlar bununla ilgili bir madde varmı ?

  1. Merhaba. Hamileliğin 24. haftasına göre yaptırılabilir. 24. haftadan sonra gece vardiyasında çalıştırılamaz ve fazla mesai yaptırılamaz.

 75. Ebubekir dedi ki:

  Hocam yukaridaki sorumu cevapladiginiz icin tesekkur ederim.boyle durumlarda amir izin vermek zorunda midir.bide ohal kapsaminda da bu izne ayrilabilirmiyim .cocuga baktigim icin tesekkurler hocam

  1. Kanunen bu izin talebiniz karşılanmak zorunda. Ohalde böyle bir kısıtlama yok

 76. AysekuzeyyyyyyAysekuzeyyyyyy. dedi ki:

  Ablam devlet memuru 22 haftalik dogum yaptı ve bebeği öldü doğum izni hak ediyormu ve ediyorsa kaç gündür

  1. Merhaba. Maalesef doğum izni hakkı yok.

 77. Hafsa Eda Duran dedi ki:

  İyi akşamlar kuran kursuna yeni atancak biri doğum yaptığı an izin kullanma hakkı var midir? Belli bir süre çalışması gerekli midir bunun için? Birde aday konumunda olduğu için kaç ay izin kullanabiliyor? Acil cevap yazarsaniz sevinirim.

  1. Merhaba. Evet aday memur da asil memur gibi doğum izin hakkına sahiptir. Belli bir süre çalışma zorunluluğu yok.

 78. Zeynep dedi ki:

  Mrh ben dogum iznindeyim memurum fakat ikinci defa hamile olduğumu ogrendim dogum izni bitmeden ikinci cocuk dogacak tekrar izin almam nasil olur bilgilendirmenizi rica ediyorum

  1. Merhaba. Yeniden doğum izin haklarınız başlar. 32. haftadan itibaren doğum öncesi izne ayrılma hakkınız var.

 79. Gökhan Akar dedi ki:

  Merhaba. Eşim şu an 1 buçuk aylık hamile, doğum Ağustosun sonu gözüküyor. Doğum öncesi izni yaz tatiline geldiği için iznini doğum sonrasında kullanabilir mi?

  1. Merhaba. Eşiniz öğretmen sanırım. Öğretmenlerin yaz tatiline denk gelen izinleri doğum sonrasına aktarılmaz.

 80. Ebubekir dedi ki:

  Mrb hocam esim ve ben memuruz. Esim 27.07.2015 de dogim yapti.bu aya kadar da ucretsiz izin aldi.ve yeni basladi isine.ve ben ucretsiz zine ayrilmak istiyorum simdi.ben dogum tarihinden itibaren mi ucretsiz izne ayrilabilirim yoksa dilekceyi bu ay versem bu aydan sonra mi izne ayrilabilirim cocuklara bakmak icin. Bide izini ne kadar kullanabilirim .

  1. Merhaba. Analık izin bitiminden itibaren 24 aylık süre için ücretsiz izin hakkınız var.

 81. ayça dedi ki:

  Merhaba devlet memuruyum 10.11.16 32haftalik dogum oncesi iznime ayrildim 14.12.16 dogum yaptim dogum oncesi iznim 4.12.16 bitmis simdi benden rapor istiyolar bu dogum yaptigim gune kadar 8 gunluk bosluk oluyo onuda alamadim nasil bi yol izlemem gerekiyo

  1. Merhaba. Bunu doğum yaptığınız hastane ile görüşün . Raporu düzeltsinler. Gerekirse araya hastalıktan dolayı rapor girsinler.

 82. Ayca dedi ki:

  İyi günler…
  Ben 2ay önce doğum yaptım şuan analık iznindeyim.Devlet memur u olarak çalışmaktayım.Sorum su; analık izni maasdan kesilirmi??( Ek tazminat lar varya ise gitmediğinizde kesilen onu kasdediyorm)

  1. Merhaba. Maaştan kesinti yapılmaz.

 83. pelin dedi ki:

  Nisan 2016 resmi gazetede yayınlanan Kamu Personeli Genel Tebliğine göre kadın memur, süt izni hakkını ilk 6 ay(günde 3 saat) kullandıktan sonra, ikinci 6 aylık(günde 1,5 saat) süre içerisinde ilk doğum için 2 ay olan yarım gün izin hakkından yararlanılabilir mi?

  1. Merhaba. 2 aylık yarım günlük izin hakkı analık izin bitim tarihinden itibaren başlar. sonrasında kullanılamaz.

 84. Lale dedi ki:

  Ben ogretmenim.15 agustosta dogum yapacagim insallah.onve ve sonrasinin buyuk kismi yaniyor dogum izninin oncesinde 9 hazirandan sonraki 3 haftalik seminer doneminde calisip dogumdan sonrasina ekleme oluyor mu acaba

  1. Merhaba. Öğretmenler için yaz tatilinde geçen süreler doğum sonrasına aktarılmıyor maalesef.

 85. Hafsa Eda Duran dedi ki:

  iyi günler. ilk defa atamam yapildi.Dogum iznine cikacagim ardindan ucretsiz izne ayrilacagim.Sorum şu ucretsiz izindeyken baska bir kuruma açıktan atamam yapilirsa muvafakatname alarak yeni kurumda işe başlayabilir miyim? Yani ilk defa atandigim kurumda hiç göreve baslamadan boyle bir durum sözkonusu olursa geçiş yapabiliyor muyum? çok acil cevap yazarsaniz sevinirim.

 86. Hamilekpss dedi ki:

  Ben kpss sınavına girdim hamileyim ama hamile iken atanirsam sağlık raporu alabilirmiyim aldim diyelim doğumdan ne adar süre sonra ise başlamam gerekir bide resmi nikâhım yok bu benim önüme geçer mi

 87. hatice dedi ki:

  iyi günler ben devlet memuru olarak çalışmaktayım. 05.08.2015 tarihinde doğum yaptım.32.haftada doğum öncesi izne ayrıldım.doğum raporunda 8+2 hafta+1 gün şeklinde rapor verildi.16.10.2015 tarihinde iş başı yaptım.analık izni bitiminden sonra 10 gün yıllık izin kullandım ve sonrasında 30.10.2015 tarihinden itibaren 24 ay süreyle ücretsiz izne ayrıldım.ücretsiz izin bitiş tarihi 29.09.2017 görünüyor.hesaplamada bi yanlışlık var mı?birde ücretsiz izin süresi hesaplanırken içerisinden yıllık izin süresi düşer mi?şimdiden teşekkür ederim.

 88. pelin dedi ki:

  merhaba. 657’ye tabi devlet memurları, gebelerin günde en fazla 7.5 saat çalıştırılabilir maddesinden faydalanabiliyorlar mı acaba?

 89. Oö öğretmeni dedi ki:

  İyi günler ben öğretmenim ve zaten yarım gün çalışıyorum süt izni ve yarım gün çalışma hakkı benim için de geçerli mi?

 90. Batu dedi ki:

  Merhaba, arkadasimin eşi hamile. Doğum izninden sonra 2 yillik ucretsiz izin alacaklarmis. Son senesinde kişi tkrr hamile kalsa ve ucretsiz izin bittiğinde gorev başlayıp 32. Haftasnda tkrrdan doğum iznini kullanabiliyor mi ve sonrasinda tkrrdan ucretsiz izin alabilir mi ? 🙂

 91. Nevay dedi ki:

  Merhaba ben öğretmenim 1 mayista sezeryan ile dogum yapacağım. 8 hafta öncesi izin almak istiyorum fakat 30. Hafta oluyor.. 32. Haftayi beklemek gerekiyor mu? Sezeryan oldugu için 38. Haftada bebek doğuyor..sonrasina aktaramiyorum çünkü yaz tatiline denk geliyor..

 92. Seval dedi ki:

  Merhaba ben aday öğretmenim. Doğum iznim bitikten sonra sağlık kurulu raporu aldım. Eş durumu tayini isteyebilmem için de atandığım ilde 1 yıl çalışmak zorundayım. Ben raporlu olduğum günlerde fiilen çalışmış oluyor muyum? Eş durumu tayini için raporum sıkıntı olur mu?

  1. Merhaba. Analık izinde geçen ücretli izin süreleri fiilen çalışma olarak sayılır. İsteyebilirsiniz

 93. Erva dedi ki:

  Mrb ben öğretmenim ve ağustosun 20 gibi doğum olacak . 1 Temmuz gibi doğum iznine çıktığımda maaş doğumdan önce ve sonra aylık düzenli yatacak mı?

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Maaşınız düzenli olarak yatar.

 94. Celine sezer dedi ki:

  Merhaba,
  Ben sözleşmeli öğretmenim 20 temmuzda doğumum olacak mayıs ya da haziran gibi izne ayrılacağım. Bu süreçte okuldan maaş alacak mıyım? Yaz döneminde zaten hiç bir öğretmen okulda olmadığı için ben izinli mi görüneceğim yoksa normal olarak devam edecek öi maaş? Teşekkürler.

  1. Merhaba. Analık izninde olduğunuz süre boyunca maaşınız ödenmeye devam edilir. Kesinti yapılmaz.

 95. Zeynep Anil dedi ki:

  Ben 4/B ‘li hemsire olarak calismaktayim.12 ocak 2017 tarihinde dogum iznine ayrildim doguma 8 hafta kala.bu surecte maasimi alabilecek miyim subat ayinin 15inde yoksa dogum iznimin tamami bittikten sonra mi yatacak maasim?

  1. Merhaba. Analık izninde olduğunuz süre boyunca maaşınız ödenmeye devam edilir. Kesinti yapılmaz.

 96. Gmzgmz dedi ki:

  Hamile Memur 24. Haftadan itibaren nöbet tutamaz deniliyor.peki 23. Hafta bitince mi cikmaliyz nobetten yoksa 24. Hafta bitince mi?

  1. kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her
   hâlde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası
   görevi verilemez. Engelli memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

 97. Ş.Karasu dedi ki:

  Eşim ögretmen doğum öncesi izne ayrılmadan 15 tatil içinde 34. Haftada erken doğumla ikiz çocuklarımız oldu 01.02.2017 de, dogum oncesi 8 haftalik izni kullanamadik sonrası için kaç hafta doğum izni kullanabiliriz, doğumun 15 tatil içinde oldugu tarihmi baz alınır yoksa okulların tatile girdigi son iş günümü, yani bu şartlarda toplamda kaç hafta doğum sonrası izin kullanabiliriz. Cevap için şimdiden teşekkürler

 98. Hacer dedi ki:

  Acil cevabınıza ihtiyacım var ben öğretmenim 19.09.2016 ve 21.01.2017 tarihlerinde ücretsiz izne ayrıldım 4 ay 2 günlük yani yine izne ayrılacak arada 15 tatil var 15 tatil ücretsiz izne dahil edilir mi yani ne zaman izne ayrılmalıyım 21.01.2017 tarihinden hemen sonra mı yoksa okullarin 2. dönem başlangıç tarihinde mi cevabınız çok önemli

  1. Merhaba. İkinci dönem başlangıç tarihinden sonra ayrılmanız daha mantıklı.

 99. Melek dedi ki:

  Mrb ben 657 devlet memuruyum 2 yıllık ücretsiz doğum iznindeyim fakat tekrar hamileyim tam ücretsiz izin bitim tarihinde 25 haziran gibi doğumum oluyor,sorum üzretsiz izindeyken doğum öncesi 8 hafta ücretli iznimi doğum sonrasında yani ücretsiz izin bitiminden sonra kullanabilir miyim

  1. Merhaba. Fiili olarak çalışılmayan süre doğum sonrasına aktarılmaz.