Memurlara Yıllık İzin Müjdesi!

Devlet memurlarının yıllık izinlerinde sadece işgünleri esas alınacak mı? Devlet memurları yıllık izinlerini 657 Sayılı Kanun hükümlerine göre kullanmakta. Mevcut düzenlemede devlet memurları yıllık izne ayrıldığında hafta sonu ve resmi tatil günleri de yıllık izin gün sayısından düşülmekte. Halbuki memurun fiilen çalışmadığı bu günlerin yıllık izin hakkından düşülmesinin hiçbir mantığı bulunmamakta. Kaldı ki 4a ssk kapsamında çalışan özel sektör çalışanları yıllık izne ayrıldıklarında resmi tatil günleri ve hafta sonu tatilleri yıllık izin hakkından düşülmemekte. Memurların yıllık izin ve mazeret izin hakları konusunda Memurların Yıllık İzin Hakları başlıklı yazımızda ayrıntılı bilgi vermiştik.

Şimdi resmi tatil ve hafta sonu tatillerinin memurların izninden düşülmemesi konusunda bir düzenleme yapılması bekleniyor. Düzenleme yapılması halinde memurlar fazladan yıllık izin hakkı kullanabilecek. 

Konu Kamu Personeli Danışma Kurulunda Görüşülecek

Hafta tatilleri ile resmi tatillerin memurların yıllık izin hakkından düşülmemesi konusu Kamu Personeli Danışma Kurulunda görüşülecek. Devlet memurlarının bu talebi gerçekleşirse;

  • Hafta tatilleri ile resmi tatiller ve bayram tatilleri memurun yıllık izin hakkından düşmeyecek.
  • Devlet memurları yıllık izin kullandığı süre sadece iş günü süreleri olacak.
  • 10 gün izin alan bir memur 14 gün izin kullanmış olacak.

Devlet Memurlarının Yıllık İzin Hakları Kaç Gün?

Devlet memurlarının yıllık izin hakları kıdemine göre belirlenmekte.

  • 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) hizmeti olan devlet memurlarının yıllık izin hakları 20 gündür.
  • Hizmeti 10 yıldan fazla olan devlet memurlarının da yıllık izin hakları 30 gündür.

Memurun yıllık izin hakkı ne zaman doğar?

Memurun yıllık izin hakkı 1 yılı tamamladıktan sonra doğar. 1 yılını tamamlamayan devlet memurlarının da mazeret izin hakkı vardır. Bunun için amirin onayı gerekir.

Sözleşmeli memurların yıllık izin hakkı var mıdır, kaç gündür?

Sözleşmeli memurların da yıllık izin hakları kadrolu memurlarınki gibidir. İzin gün sayısı olarak bir farklılık yoktur. Ancak sözleşmeli memurların her yılın izin hakkını yıl sonuna kadar kullanması gerekir. Yıllık izin hakları diğer senelere aktarılmaz. Yanar.

Memurun yıllık izin hakkı devredilir mi?

Memurun yıllık izin hakkı takip eden yılın sonuna kadar aktarılır. Yani 2017 yılına ait izin hakkınızı 2018 sonuna kadar kullanabilirsiniz. 01.01.2019 tarihinden itibaren 2017 yılı için kullanılmayan izin hakkınız düşer.

Aday memurların yıllık izin hakları var mıdır?

Memurlukta 1 yılını tamamladıktan ve asalet tasdik edildikten sonra amir onayıyla yıllık izin haklarını kullanabilirler.

Devlet memuru yıllık izin hakkını parça parça kullanabilir mi?

Memur, amir onayı da olması koşulu ile yıllık iznini istediği kadar bölerek kullanabilir. Belirli bir süre kullanma zorunluluğu yoktur.

Öğretmen yıllık izin kullabilir mi?

Öğretmenlerin yıllık izin hakkı yoktur. Ancak idari kısımdaki öğretmenlerin Müdür, Müdür yardımcısı v.s. yıllık izin hakları yukarıda belirtildiği gibidir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 37 sene 6 aylık memurum 2018 ocakta 37 sene 7 ay olacak emekli olursam ocak zammınla beraber ikramiyem ve aylığım ne kadar olur 6/9 zunda kaldım ilk okul mezunuyum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu