Memurlara Müjde, Doğum Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma Geliyor

Memurlara Müjde, Hükümet doğum sonrası yarı zamanlı çalışmanın gerçekleşmesi için kolları sıvadı. Buna göre doğum sonrası yarı zamanlı çalışılabilmesi için hizmet sınıfı, kadro unvanı ve kurumlara göre belirlenmesini amaçlayan çalışmalar başladı. Doğum sonrası yarı zamanlı çalışma hakkında kadın ya da erkek memur sınıflandırılması yapılmayacak. Eşlerin her ikisinin de memur olması durumunda yarı zamanlı çalışma hakkından her ikisi de faydalanabilecekler. Eşler bu hakkı eğer isterlerse aynı dönemde ya da birbiri ardına dönemlerde kullanabilecek. Evlat edinen memur da bu haktan faydalanabilecek.

Bir Ay Önce Bildirim Yapılması Gerekiyor

Bir Ay Önce Bildirim Yapılması Gerekiyor, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum sonrası yarı zamanlı çalışma hakkının kullanımına ilişkin esasları belirlemek için Dışişleri, Milli Eğitim Bakanlığı temsilcilerinin de yer aldığı kapsamlı bir toplantı yaptı. Doğum sonrası yarı zamanlı çalışma hakkı tüm boyutuyla masaya yatırıldı.

Yarım zamanlı çalışma dönemi doğum sonrası analık izninin veya kullanılan iznin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağını takip eden aybaşına kadar olan dönemi kapsıyor. Taslağa göre memur, yarım zamanlı çalışma döneminin herhangi bir periyodunda yarı zamanlı çalışmayı talep edebilecek. Bunu çalışmaya başlamadan bir ay önce dilekçe ile kuruma bildirecek. Yararlanma şartları, uygunluk yönünden değerlendirilip sonuçlanacak. Değerlendirme sonucu, memurun çalışma usulü ve günlük çalışma saatlerinin bitiş ve başlangıcı, yetkili amir tarafından belirlenecek.

Memurun haftalık çalışma süresi, haftada üç günü ve günde sekiz saati aşmamak şartıyla günlere bölünecek. Bu şekilde çalışan memurun günlük çalışma süresi eşit olabileceği gibi farklı da olabilecek. Memurun haftalık çalışma süresi, günde üç saatten az olmamak kaydıyla günlere taksim edilecek. Memur, çalışma saatleri içinde kalan yıllık izin, hastalık ve mazeret izni ile diğer izinlerde geçen sürelerde yarım zamanlı çalışmış sayılacak. Yarı zamanlı çalışanlar ayrıca süt izni kullanamıyor.

Evlat edinen memur da haktan faydalanabiliyor. Evlat edinme halinde memurun yarım zamanlı çalışma dönemi, evlat edinilen çocuğun fiilen teslim edildiği tarihten verilen sekiz haftalık iznin ya da kullanılan iznin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağını takip eden aybaşına kadar olan dönemi kapsayacak.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu