MEMURLAR DOĞUM YARDIMI İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPACAK

Bilindiği üzere yeni torba kanun gereği 15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı doğan birinci çocuğa 300,00 T.L., ikinci çocuğa 400,00 T.L ve üçüncü çocuğa da 600,00 T.L doğum yardımı yapılacak.

Öncelikle anneye yapılacak bu yardımdan çocuğu 15.05.2015 tarihinden önce doğan kişiler faydalanamazken bu tarihten önce doğan çocuklar çocuk sayısı hesabında dikkate alınacak.

Aile ve Sosyal Politikalar tarafından doğum yardımları ile ilgili yapılan açıklamaya göre doğum yardımı alabilmek için şu yolun izlenmesi gerekiyor.

Memur doğum yardımı (çocuk parası) için nereye başvurmalı?

KADIN MEMURA DOĞUM YARDIMI
KADIN MEMURA DOĞUM YARDIMI

Doğum yardımından yararlanmak isteyen memurlar, kendi kurumlarına başvuracak.

Doğum yardımında, doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun tespitinde, 15 Mayıs’tan önceki doğumlar da sayılacak.

Doğum yardımı için başvurular ne zaman başlıyor?

Doğum yardımı başvuruları 15/05/2015 tarihinde başlayacaktır.

Memura 15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuğu için doğum yardımı ödenecek mi?

Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Başvurular nereye yapılacak?

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır.

Başvurular posta yoluyla yapılabilecek mi?

Başvurular şahsen yapılabileceği gibi , iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılabilecektir.

Doğum yardımları ile ilgili danışma hattı numaraları ise şu şekilde:

Detaylı bilgi, ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alınabilir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu