Malulen Emeklilik Ne Demek, Malulen Emeklilik Yaşı Nedir?

02.03.2018
805
A+
A-
Malulen Emeklilik Ne Demek, Malulen Emeklilik Yaşı Nedir?

Malulen emeklilik nedir, malulen nasıl emekli olunur konusunda ayrıntılı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. İlk defa sigortalı olduğunuz, bağkur ödemeye başladığınız, memur olduğunuz ya da başka kapsamlarda sigortalı olduğunuz tarihten sonra çalışma gücünüzdeki kayıp oranınızı en az %60 ve üzeri kaybettiğiniz Sağlık Kurulu tarafından tespit edilirse ve kanunda gerekli şartları sağlarsanız yaş beklemeden emeklilik hakkına sahip olursunuz. İşte bu emeklilik kanunda malulen emeklilik olarak tanımlanır. . Malülen emeklilik konusunda merak ettiğiniz ve sayfamızdan sıklıkla sorulan soruların cevabı konusunda da bu yazımızda ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz. 

Malulen emekli olma şartları nelerdir?

  Malulen emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için;

 • İlk defa çalışmaya başladığınız, bağkurlu olduğunuz ya da diğer kapsamlarda çalışmaya başladığınız tarihten itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresini tamamlamanız,
 • Bu 10 yıllık sigortalılık süresi içerisinde en az 1800 günlük sigorta priminizin olması gerekir.
 • Eğer malulen emekli olacak kişi ağır engelli ise 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmaz.

Bu şartları sağlamanız halinde yaş beklemeden emekli olabilirsiniz.

Malulen emeklilikte sigortalılık süresi ne anlama gelir?

Sigortalılık süresi ilk defa uzun vade sigorta kollarına tabi girişinizin olduğu tarihten itibaren başlamak kaydı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik dilekçesi vermiş olduğunuz tarih arasında geçen süreyi ifade eder. Bu sadece süre olarak hesaplanır. Bu sürenin tamamında prim ödenme zorunluluğu yoktur. Staj girişi sigortalılık süresinde giriş olarak değerlendirilmez.

Malulen emeklilik maaşı ne kadar, Malulen emeklilik hesaplama

Malulen emekli olacağınızda alacağınız malülen emekli aylığı ile normal emekli olacağınızda alacağınız maaş arasında çok fazla bir fark yoktur.

Malülen emekli maaşı 2017 yılı için ortalama 800-1000 TL arasındadır. Tabi bu maaş sigortası hep tabandan/asgariden yatanlar için geçerlidir. Eğer sizin sigorta primleriniz yüksekten ödendiyse daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

Malulen emeklilik işlemleri için başvuru nasıl ve nereye yapılır?

 • Eğer son çalışmanız 4a ssk ise en son çalışmanızın olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Son çalışma bağkur ise 4b bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Eğer devlet memuru iseniz kendi kurumunuza talepte bulunmanız gerekir.

Malulen emeklilik başvuru dilekçesi, Malulen emeklilik başvurusu için gerekli evraklar

Malulen emeklilik başvurusu için gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Malulen emeklilik talep dilekçesi (İndir)
 • Erkekler için askerlik terhis belgesi, eğer yoksa askerliğe elverişli olmadığına dair belge,
 • İlk işe giriş sağlık raporu (Yoksa başvuru dilekçesinde ilk işe giriş sağlık kurulu raporunu temin edemedim seçeneğini işaretleyin)
 • Daha önce almış olduğunuz raporlar varsa raporları ekleyin,
 • Eğer bağkurlu iseniz İB formu

Malulen emeklilik başvurusu sonucu ne zaman sonuçlanır?

Malulen emeklilik başvuru sonucu size yazılı olarak bildirilir. Süreç ortalama 2-3 ay sürer. Başvuru sonucu eğer çalışma gücünüzdeki kayıp oranını %60 üzerinde kaybetmediğiniz ve malulen emeklilik hakkından yararlanamayacağınız şeklinde bildirilirse itiraz edebilirsiniz. İtirazınız sonucu dosyanız incelenmek üzere Yüksek Sağlık Kurulu’na gönderilir.

Malulen emeklilik avantajları ve dezavantajları nelerdir, malulen emeklilik araba almadan yararlanır mı?

Eğer çalışma gücünüzdeki kayıp oranı en az %60 ve üzeri ise ve çalışmakta zorlanıyorsanız, normal emeklilik için yaşı bekleme süreniz de bir hayli uzun ise tabi ki malulen emekli olmak sizin için en mantıklısı olacaktır. Bu size avantaj sağlayacaktır.

Ancak malulen emekliliğin bazı dezavantajları da vardır. Örneğin malulen emekli olduktan sonra sigortalı olarak çalışmaya devam edemez, resmi olarak çiftçilik ya da esnaflık yapamazsınız.

Malulen emeklilerin hepsi ÖTV’siz araba almadan yararlanamaz. Bunun için raporunuzda ağır engelli ibaresinin olması ve işgücü kayıp oranınızın en az %90 ve üzerinde olması gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Hidayet dedi ki:

  Merhaba benim sorum şu 2013 de % 80 le malulen emekli oldum 2016 dokuz ayında maaşım kesildi sgk ya gittim beni tekrar heyet raporu almaya yönlendirdiler şimdi ne oran alırım bilmiyorum yalnız sicil kaydımda malüllükten emekli yazıyo ben kontrol hastası isem malüllükten emekli yazarmı cevap alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sicil kaydında son statünüz yazar.Bu nedenle Malulen Emekli olarak görünüyorsunuz.

 2. Mehmet Gencturk dedi ki:

  Merhabalar. Benim abimin %73 engelli raporu var. 01.05.1998 sigorta giris tarihi ve 2750 gun primi var. Su anda bi yerde calisamiyor. 450 gun askerlik yapti. Ogrendigime gore 3600 gun prim yatirmasi lazim. Askerligi de borclanarak 3200 gun primi oluyor. Geri kalanini istege bagli sigorta yaptirarak odeyebilir miyiz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet ödeyebilirsiniz.

 3. Arzu dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey 100/100 özürlü raporum , 1500 prim günüm var. 2018 ekim ayinda sanirim 1800pirim gunumu tamamlamis olacam.2009 sgk girisim var 2019 ekim ayinda 10 yil sigortali olma suremi doldurmus olacam bu durumda benim malul emeklisi olabilmem icin butun sartlarim uygun olmus oluyormu ben malulemekli si olabilecekmiyim gelecegimi garantiye almak zorundayim.tedekkur ederim .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Kurum Sağlık Kurulu kararı verecektir alacağınız rapora göre.Biz herhangi bir yorum yapamıyoruz maalesef.

 4. Arzu dedi ki:

  18 kasım 2017 ait sorularimin cevabini ogrenmeyi cok istiyorum kutfen yanitlarmisiniz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,sorunuza cevap verilmiştir