2019 Malulen Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

25.06.2019
2.535
A+
A-
2019 Malulen Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

Malulen emeklilik için herhangi bir meslek çalışanın, sağlık sorunları nedeniyle işini %60 oranında yapamaz hale gelmesi gerekmektedir. Kamu ve özel sektör için sigortalı kişinin alacağı sağlık raporu malulen emeklilik için gereken ilk unsurdur. 5510 sayılı kanun çerçevesinde bildirilen malulen emeklilik şartları arasında çalışma gücünün; iş kazası, meslek hastalıkları veya ölümcül hastalıklara yakalanma nedeniyle %60 oranında kaybedilmesi yer almaktadır. Herhangi bir meslek ya da normal hastalığı bulunmayan kişilerin malulen emekli olması mümkün değildir. Malulen emekli olmak için mutlaka kişinin çalışma gücünü büyük ölçüde kaybetmesi gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik hakkı sadece ciddi sağlık sorunları yaşayan kişilere tanınmaktadır. Kamu ya da özel sektör fark etmeksizin bireyin meslekten kaynaklanan ya da başka sebeplerden dolayı çalışma gücünü kaybetmesi o kişilerin malulen emekli olarak hayatlarına devam etmelerine neden olmaktadır. Uzman sağlık kuruluşlarında yapılan testler sonucu, doktor raporuna göre kişinin en az %60 oranında çalışmaya elverişli olmaması gerekmektedir. Malulen emeklilik için tek bir doktor raporu yeterli değildir. Hastane kurulları tarafından verilen raporlar geçerli olmaktadır.

Malulen Emeklilik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik koşulu arasında en önemlisi kişinin sigortalılık süresidir. Yeterli prim ve yıl şartlarını sağlayamayan kişilerin malulen emekli olması oldukça zordur. Malulen emeklilik hakkından yararlanabilmek için ciddi sağlık sorunlarının yaşanmış ve yaşanıyor olması gerekmektedir. İş gücünü yitirmeye neden olan hastalıkların varlığı malulen emeklilik için tek başına yeterli olmamaktadır. Malulen emekli olmak için:

 • 10 yıldan daha fazla sigortalılık süresi
 • 1800 prim günü sigorta kolu ödemesi
 • Maluliyet nedeniyle işten ayrıldığının belgelenmesi
 • %60 oranında iş gücünden yoksun olunması
 • Malullük durumunun sağlık kurulu tarafından onaylanması
 • Herhangi bir nedenle geçmiş prim borcunun bulunmaması
 • Malullük aylığı için kuruma başvuru yapılması gerekir.

Şartları sağlayamayan kişiler için malulen emeklilik imkânı tanınmamaktadır. Malulen emeklilik için kişinin bakıma muhtaç olması durumunda sigorta süresine bakılmaksızın, 1800 gün primin bildirilmiş olması gerekir.

Malullük Maaşı Başvurusu İçin Nereye Başvurulur?

Malulen emeklilik başvurusu malulen emeklilik talebinde bulunan sigortalı kişinin, işvereni ya da kurumu tarafından yazılı olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaatı ile gerçekleştirilmektedir. Malulen emeklilik başvurusunda bulunan kişi eğer gerekli şartları sağlayamıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvurular reddedilmektedir. Malulen emeklilik için işveren kişi ya da kurum, malul kişi için:

 • Sosyal güvenlik il/ilçe müdürlüğüne ya da
 • Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine

Dilekçeyle başvuru yapması gerekir. Bağlı bulunduğu en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu yapılan malulen emeklilik başvurusunu incelemek üzere kabul etmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarının araştırmasına göre kişiye malulen emeklilik aylığının bağlanıp bağlanmayacağı işverene bildirilmektedir. Kamu kurumunda çalışan kişilerin malulen emeklilik başvurusunu bağlı oldukları kurumlardan başlatmaları gerekmektedir. Emeklilik için gerekli şartlar sağlandığında kişiye malulen emekli olduğuna dair bilgi tebliğ edilir.

Malulen Emeklilik Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Malulen emeklilik başvuru belgeleri ve malul kişinin işverenince yazılacak dilekçe ilgili kuruma, malulen emeklilik talebinde bulunan kişinin malul durumu kesinleştiği tarihten itibaren en kısa sürede yapılmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvurularda:

 • Tahsis talep belgesi
 • Beyan taahhüt belgesi
 • Sigortalı işten çıkış bildirgesi (işveren tarafından yapılır)
 • Malulen emeklilik sevk onayı
 • Maluliyet onayı için sağlık kurulu raporu

Kişinin malulen emekli aylığına bağlanabilmesi için kurumlara teslim edilmesi gereken belgelerin bir kısmı çalışılan kurumlardan temin edilmelidir. Malulen emeklilik için kamu çalışanları, özel sektör çalışanları ve kendi hesabına çalışanların farklı evraklarla başvuru yapmaları gerekir. Malulen emeklilik için kanunların ön gördüğü biçimde kurumlara müracaat yapılmaktadır.

Malullük Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Malulen emeklilik aylığı maluliyete neden olan durumun sona ermesi ve kişinin yeniden sigortalı olarak çalışmaya başlaması durumunda kesilmektedir. Malulen emeklilik aylığını sona erdiren diğer önemli durumlar:

 • Muayene sonucu malul durumun bittiğinin belirlenmesi
 • Sigorta kanunlarına göre işe başlamış olması
 • Hastalığın çalışma gücüne %60’dan daha az engel teşkil etmesidir.

Malul aylığının kesilmesine neden olan hallerin tespiti malul durumuna karar veren kurullarca yapılmaktadır. Bu nedenle keyfi olarak kurumlar kişinin malulen emeklilik hakkını elinden alamazlar. Usulsüzlük teşkil eden durumlarda kişinin yargı yolu açıktır. Malulen emekli olmak için gereken şartları sağlayan kişilerin bu şartları kaybetmesi durumu resmi kurul raporunca belirtilmişse kişi yeniden başvuruda bulunamaz.

Hangi Hastalıklarda Malulen Emekli Olunur?

Malulen emekliği gerektiren hastalıklar kişinin çalışma hayatına ve sağlık durumuna doğrudan etki eden ölümcül düzeydeki hastalıklar olarak tanımlanmaktadır. Olası İş kazalarından kaynaklanan ya da meslek hastalıklarından dolayı çalışma gücünün %60 üzerinde kaybolması sigortalı kişinin malul aylığına bağlanmasına olanak tanır. Malulen emeklik için kanunlarda:

 • Ölümcül düzeydeki kanser hasatlıkları
 • İleri derece epilepsi
 • Yüksek mental rahatsızlıklar (şizofreni, bipolar bozukluk vb.)
 • Organ kayıpları (kol, bacak, el vb.)
 • İleri düzeyde görme bozukluğu
 • Tüberküloz, verem, AİDS vb.
 • Yüksek derecede akciğer, böbrek, kalp vb. organ yetmezlikleri

Malulen emeklilik için sayılan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu hastalıkların dışında kişide, çalışma hayatına doğrudan etki edecek farklı hastalık türleri tespit edilirse bu hatalıklarda yine malulen emeklilik için yeterli olacaktır.

Malulen Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Malulen emeklilik maaş hesabı kişinin sigorta süresi ve sigorta primlerine göre hesaplanmaktadır. Normal emeklilikte olduğu gibi malulen aylığa bağlanacaklar içinde belirli sigorta prim şartları bulunmaktadır. 10 yıldan daha az sigorta süresine sahip kişilerin malulen emeklilik hakkından yararlanmaları mümkün değildir. Malulen emeklilik maaşı:

 • 90 bin günden az prim günü olanlar için 90 bin üzerinden
 • 90 binden fazla prim gününe sahip olanlar için prim ödeme gün sayısı üzerinden hesaplanmaktadır.

Malulen emeklilik maaşıyla birlikte, yaşlılık ve ölüm sigortaları kapsamında geçen prim günleri yılda 360 gün üzerinden %2 oranında hesaplanmaktadır. Malulen emeklilik aylığına bağlanan kişiler için aylık bağlama oranı:

 • Çalışma gücü kayıp oranı ve
 • Toplam prim ödeme gün sayısıyla çarpımı sonucu
 • %60’a bölünerek bulunmaktadır.

Malulen emeklilik için sigorta prim gün sayısı yetmeyenler malul aylığından yararlanamazlar. Sigortalı kişinin prim gün sayısı ve sigortalılık süreleri yetse bile eğer önceki dönemlere ait prim borcu varsa malulen emeklilik aylığı talebinde bulunamaz.

Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Malulen emeklilik maaşı sigortalı kişinin tabii olduğu sigorta kapsamına ve sigorta prim gününe göre farklılık göstermektedir. Bu farklılığın temel sebebi sigortalı olarak geçirilen hizmet süreyle, sigorta prim günün malulen emeklilik maaşını hesaplamada temel etken olmasından kaynaklıdır. Geçmiş yıllara ait ortalama hesaplamalarda:

 • 4/A ve 4/B sigorta kapsamında malulen emeklilik maaşı:
 • 850 – 1000 TL
 • Tarım çalışanı Bağ Kur kapsamında:
 • 600 – 800 TL
 • 4/C kamu çalışanları için:
 • 1800 – 2000 TL

Malulen emeklilik maaşı alınabilmektedir. Malulen emekli olmak için kişinin taşıması gereken en önemli şart sigortalılık süresidir. Malulen emeklilik maaşının belirlenmesinde sigorta prim gün sayısı ve sigortalı çalışma süresi etkili olmaktadır. 10 yıldan daha az süredir sigortalı çalışmış kişiler malulen emeklilik aylığı alamamaktadır.

4c, Bağkur, SSK, Engelli Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplaması

Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 457 YORUM
 1. emrullah çakmak dedi ki:

  merhaba ben 2005 sigorta giriş ve 4100 günüm var şeker hastasıyım şuan emekli olsam nekadar maaş alırım .insülün kullnıyorum nekadar rapor çıkar bana heyetten tşklr

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bildiğimiz kadarıyla sadece şeker hastalığı bulunanlara maluliyet verilmiyor.

   1. HABİBULLAH CANDIR dedi ki:

    Ben Habibullah Candır yüzde Doksan Roporluyum Emekli Oldum BiMilyar İki Yüz TLMaaş Alıyorum BuHakmi Adalet Bunun Neresinde Gelde Geçinİstanbulda 700Tl
    Kira Gelde Geçin Istanbuldat

   2. Mesut dedi ki:

    Selamın aleyküm 5.5.2003 ssk girişliyim 4750 prim günüm var brüt maaşim 6600 son 12 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum ms hastasıyım malülen emekli olsam nekadar maaş alırım

    1. Mesut dedi ki:

     Selamın aleyküm 5.5.2003 ssk girişliyim 4750 prim günüm var brüt maaşim 6600 son 12 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum ms hastasıyım malülen emekli olsam nekadar maaş alırım

   3. Mesut dedi ki:

    Selamın aleyküm 5.5.2003 ssk girişliyim 4750 prim günüm var brüt maaşim 6600 TL son 12 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum ms hastasıyım malülen emekli olsam nekadar maaş alırım

   4. Hulya dedi ki:

    Merhaba ben aştım.hastadiyim.. ikibin beşyüz iş gücüm.var .malulen emekli olabilirmiyim

 2. mikail özturk dedi ki:

  merheba hocam 03 03 1972 doğumluyum sska girişim 15 06 1996 şu anda 4330 gunum var yuzde 46 raporum var maaşım brut 4200 tl son 9 yıldır ayni işyerinde çalışiyorum duzenli yatiyor sskam ne zaman emekli olurum ne kadar maaş alırım saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1500-1800 TL alabilirsiniz.

 3. Niyazi dedi ki:

  Merhaba hocam 6000 günüm var brüt maaşım 2700 tl burger hastayım bacağımda damar tıkalı parmaklar alındı ayak kesilme ihtimali var malulen emekli olsam ne kadar bağlanır acaba saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışmalarınız hangi yıllara ait ?

   1. Muhammet dedi ki:

    merhaba hocam 4500 sigorta primim var. 2003 sgk girişliyim. son bürüt maaşım 9000 lira. Uyku apnesinden %60 maluliyetim var. Ne kadar maaş alabilirim.

 4. Burak dedi ki:

  Merhaba Hocam
  22/09.1997 sigorta girişliyim, toplamda 5250 günüm var 2005 yılından beri sgk düzenli ödenmekte son 5 yıldır brüt maaşım ortalama 7600₺ %47 raporum var malulen emekli olursam ne kadar emekli aylığı alabilirim?

  Saygılarımla.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1600-1900 TL alabilirsiniz.

   1. Umit umit dedi ki:

    Merhaba. 1979 doğumluyum genetik hastalıktan dolayı malül isteğinde bulunacağım 2017 den itibaren benim gibi olan hastalar malül ediliyor fakat en büyük endişem maaşım 1997 ilk giriş bağkur 800gün sonrası 2500 gün ssk asgari ücretle yatmış olan sigortalar. Son 10 yıldır her hangi bir giriş yok, maasım ne kadar olur acaba

 5. güler sönmez dedi ki:

  merhaba benim 1986da işe girişim var 2007boyun fıtığı ameliyati 2010 kolon 2013 rahim ameliyatı oldum geçtiğimiz mayıs ayında kalp krizi geçirdim stent takıldı ağır derecede uyku apnesi var alet kullanıyorum sol bacakta venöz var 1963 doğumluyum 3600 iş günüm bulunuyor yaşa takıldım yukarı daki rahatsızlıklarından dolayı malulen emekli olabilir miyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 6. Aydın K. dedi ki:

  Merhaba,

  01.01.1995 sigorta başlangıcım. 7000 gün sigorta primim var. 1975 doğumluyum. %90 iş göremezlik raporu veriyorlar. ne kadar emekli maaşı alabilirim? tahimini bir aralık söyleyebilirmisiniz? teşekkür ederim.

  1. Hıdır kalu dedi ki:

   4200gün pirimim var 1986 ssk girişim omurligimde fıtık ve disk kayması var malülen emekli olabikirmiyim olursam ne kadar maaş alırım

 7. Ali dedi ki:

  Merhaba Hocam, Omurilik tümörü nedeniyle ameliyat oldum, Nörojenik mesane ve bağırsak teşhisi var, Günde 3 defa Tak kullanıyorum, 3090 gün primim var prim tutarım tavan üstünden yatmaktadır. malulen emekli olabilir miyim? takribi maaşı ne olur?

 8. funda dedi ki:

  mrb. ssk ve sonrasında tarım bagkurluyum ılk gırısten ıtıbaren 10 yılım gectı ..3.600 gunum var. cronh ..romotoıdartrıd .. rıtım bozuklugu ve bel fıtıgı var .. malulen emeklı olmus olsam ne kadar maas alabılırım . tesekkurler.

 9. Salim dedi ki:

  Ahmet bey merhaba,05/76 doğumluyum, 07/95 ssk girişliyim.5400 günüm var.2000 yılında aort darlığı teşhisi konuldu.Hipertansiyon raporum var ve ilaç kullanıyorum.malulen emeklilik mümkün olabilir mi?
  Saygılar.

 10. Efe dedi ki:

  Merhabalar.
  Cevaplarsanız çok sevinirim.
  Ben 19 yıldır kanser hastasıyım kanserden dolayı sağ bacağım protez. ilk rapor oranım %44 dü ve 1900 günüm var. Devlet hastanesinden sağlık kurulu heyete girdim. Engel oranını bilmiyorum sanki %60 ‘ın üzerinde olur ve Malüliyet baş vurusu yaptım. Bana geri dönüş ”Ara karar” olarak sakatlığımın son güncel hali istendi tekrar onu aldım hastaneden ve tekrar yolladım. Sizce ben malülen emekli olabilirmiyim ? olursam kaça para alabilirim?
  Saygılarımla

  1. Efe dedi ki:

   ”Ara karar” vermeleri bana az umut verdi yoksa Ret verebilirlerdi diye düşüne düşüne bi hal oldum 🙂 bu arada 16 yaşında kanser oldum koltuk değnekleri ile yürüyorum sağ bacağımı hiç kullanamıyorum

 11. sezer dedi ki:

  Merhabalar ben agır akciger hastasıyım %80 raporum var 2006 sigorta girişim var şuan 3700 günüm var ve işimden ayrılmak zorundayım cünki nakil olmam gerekli bakım parası alıyorum malulen emekliyede başvurdum uygun olursa nekadar maaş alırım acaba ve malülen emeklilik icin işyerinden cıkışımızı vermemiz gerekli diyorlar bu dogrumu acaba teşekürler

 12. hakan dedi ki:

  Merhaba hocam.%90 engelli raporum var sigorta girişim 17.07.2008 prim 1742 yani 2 ay sonra 1800 prim ve 10 yıl tamamlanmış olucak ve emekli olucam nekadar maaş aırım bilgi verirseniz memnun olurum.Teşekkürler

 13. genco dedi ki:

  benim bir böbreğim böbrek kanserinden alındı. daha sonra yaptirdiğim taramalarda tiroid bezimde de kanser teshisi koyuldu ve suan troid bezimin alınması için gün sayıyorum. 12 yıldır duzenli sigortam yatıyor ve öncesi sonrası 4500 civarı prim günüm var. brüt 7300 civarı maasım var ki daha önceleri bürütüm 8000-8500 civari idi. malülen emeklilik alsam ne kadar aylık ücret alabilirim.

 14. ismail dedi ki:

  ii geceler kolay gelsin prim gün sayım 6200 benim brüt maasım 5800 tl ne kadar maas bağlanır

 15. ŞAHAP dedi ki:

  MERHABA HOCAM 2004 YILINDA BAGKUR GİRİŞLİ SİGORTA BAŞLANGICIM VAR 2009 YILINA KADAR 2009 YILINDAN SONRA SGK GİRİŞİ YAPTIRDIM VE HALEN DEVAM ETMEKTE DÜZENLİ OLARAK ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE YATMAKTADIR PRİM GÜNÜ YAKLAŞIK 5100 GÜNÜ GEÇMEKTEDİR KANSER HASTASIYIM YÜZDE 70 MALÜLİYETİM VAR MALÜL AYLIGI NE KADAR BAGLANIR

  TEŞEKKÜRLER

 16. Ahmet dedi ki:

  1997 .28.02 sigorta girişim 15 yılıdır bipolar bozukluğu rahatsızlığım var doktorum istersem malulen emekli olmamı öneriyor ne kadar ikramiye ve maaş alırım birde yıpranma payı varmi BİZE imam hatip lise mezunuyum imamım yardımcı olursanız sevinirim:)

 17. ali dedi ki:

  Mrb hocam 2001 ssk girişim 3718 gün primim var böbreğimin birisi 3 yıl önce çürüdüğü için alındı buna bağlı kronik hiper tansiyon hastasıyım bu şekilde özür oranı alsam yüzde kaç alabilirim birde malulen ne kadar maaş bağlanır ? teşekkür ederim

 18. Ceyhun Öztürk dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2002 de giriş yaptim 5800 gunum varburut maasim 2900 16 yil calisiyorum % 41 raporum var ne kadar emekli maas alirim

 19. özkan dedi ki:

  merhaba işe giriş tarihim 28.08.2003 1975 doğumluyum 5000 günüm var prim yüksekten yatıyor 330000 tl ödenmiş bürüt maaş 5050 malulen olursam maaşım ne kadar olur askerliği yatırsam 540 gün ne kadar maaşta etki yapar vergi indirimden emekliliği beklesem dahamı iyi 3 sene var teşekkür ederim şimdiden

 20. Erhan dedi ki:

  Merhaba

  Ben Kule Vinç operatörü olarak çalışmaktayım ve 2017 de emar çekildim boynumda 3 fıtık vardı şuan boynumda 8 fıtık var 2 si kemikleşmeye başladı ve doktor durumun çok ciddi dedi bunun yanı sıra 1 sol kasık fıtığım ve belimde 3 fıtık cıktı 2015/6 tarihinden bu zaman kadar aynı firmada görev almaktayım ve şuanda 2475 gün sgk primim var 32 yaşındayım meslek hastalığından emekli olabilir miyim ?

  Teşekürler.

 21. pelin bucak dedi ki:

  Merhaba Böbrek nakilliyim işe giriş tarihim 01.12.2008 toplam 1981 gün primim var.
  02.01.2019 tarihi itibariyle malulen emekli olabilmek için dilekçe vereceğim, sizce ne kadar emekli aylığı alabilirim.
  Teşekkürler.

 22. Burak dedi ki:

  Merhaba.. 1952 doğumluyum. 01.11.1980 işe giriş tarihi ve toplam 2041 gün sayısına sahibim. Raporum %80 oranında. Malulen emekli olursam alacağım maaş ne kadar olur ?

 23. Musa dedi ki:

  Selamun aleykum hocam ben ankolozon salantı hastalığım var bel omurga eyilemiyorm ağrılarım var sigorta girişim 01.6 1995 günüm 5640 ne kadar malulen oluru

 24. RIZA KAAN KESKEN dedi ki:

  Merhaba %70 engelleyim böbrek nakil oldum 5 sene oldu.3246 günüm mevcut ilk giriş tarihim 2004 ne kadar alabilirim

 25. erhan dedi ki:

  merhaba ben erhan 1 60 raporum var 2759 prım var ıse gırıs 2010 6 ayı bende dogustan organım yok ne kadar maas alırım ve kalıcı olurmu yukselırmı bas vurum olurmu

 26. Ömer yalman dedi ki:

  Merhaba ben baypas ameliyati 4 ay önce kontrole gittim ve kalbimin hala %30 çalıştığını söylediler bunun için engelli raporu için heyete girmem gerektiğini söylediler ilk raporum da %100 engellidir dedi doktor ve sigorta girişim 2000 yılında primimde 1793 gün malulen emekli olabilirmiyim olursada ne kadar maaş alabilirim

 27. Murat yılmaz dedi ki:

  Merhaba 1.4.1986 sigorta girişim var 2000 öncesi 1896 gün var toplam 4720 günum var malulen emekli olursam ne kadar maaş alırım yaşım 47

  1. Ayse dedi ki:

   Mrb 93 yilin da annem vefat eti babamda 1ay once vefat etti ama emeklI degildi calisan di gunude 1115gundu sgk.bende dulum 3yasin da oglum var bu durumda anneanneden yada dedemden maas alabilirmiyim

 28. Murat yılmaz dedi ki:

  Merhaba 1.4.1986 sigorta girişim var 2000 öncesi 1896 gün var toplam 4720 günum var malulen emekli olursam ne kadar maaş alırım yaşım 47 malûllük %60

 29. Selcuk dedi ki:

  Merhaba hocam sigorta başlangıcım 2005 de 3200 gün pirim var brüt ücretim 5000 TL en düşük şuan meslek hastalığı nedeniyle malulen emekli olma durumum söz konusu rapor ise en az %80 verilir diyor doktorlar eğer malulen emekli olursam ne kadar maaş alırım. Tesekkur ederim

  1. Turkan dedi ki:

   Merhaba 2000 yılı SSK girisliyim 6000 is gunum var ileri derecede astim teshisi konuldu..Koah baslangici var dendi..Ayrica bronsaktazi hastasiyim..Malulen emekli olabilme ihtimalim var mi? Olursam ne kadar maas baglanir? Simdiden tesekkur ederim..Iyi calismalar..

 30. Cuma kirlangic dedi ki:

  Merhaba ben 2004 sigorta girisim ve 5186 gun pirimim var suan lenf kanseriyle mucadele etmekteyim malulen emekli olabilirmiyim olursam nekadar maas baglanir

 31. Ayse dedi ki:

  Mrb 93 yilin da annem vefat etti babamda 1ay once vefat etti ama emeklI degildi calisan di gunude 1115gundu sgk.bende dulum 3yasin da oglum var bu durumda anneanneden yada dedemden maas alabilirmiyim

 32. Umit dedi ki:

  Merhaba. 1979 doğumluyum genetik hastalıktan dolayı malül isteğinde bulunacağım 2017 den itibaren benim gibi olan hastalar malül ediliyor fakat en büyük endişem maaşım 1997 ilk giriş bağkur 800gün sonrası 2500 gün ssk asgari ücretle yatmış olan sigortalar. Son 10 yıldır her hangi bir giriş yok, maasım ne kadar olur acaba

 33. BARAN SEMERCİOĞLU dedi ki:

  2768 günüm var 28.12.2006 girişliyim malullen emeklilik için kaç günüm daha var

 34. Zeynep dedi ki:

  1975 Aralık doğumluyum 4125 gün yatan primim var. Geçirdiğim beyincik ameliyatı sonrası epilepsi hastası oldum. Malulen emekli olsam ne kadar maaş alırım. Yaklaşık 2 yıl 9 ay prim kaldı ama yaştan 8-9 yıl var

 35. Murat deveci dedi ki:

  2001 girişli hemşireyim %46 raporum var hep devlette caliştım ne zaman emekli olabilirim

 36. Esra Topal dedi ki:

  1998 yılından itibaren çalışmaktayım.sigorta sürem ve yılım doldu.21.yılımı çalışıyorum.
  2 kere kalp kapakçığından ameliyat oldum.kalpte üfürüm var ve mitral kapakta hafif kalınlaşma mevcut.
  iltihaplı romatizmam var.boyun fıtığım var.hemoroidim var.yüzde kaç verirler bana acaba?
  emekli olabiliyormuyum?
  emekli olursam ne kadar maaş bağlarlar?

  1. Ssk calusani dedi ki:

   2100 lira yada 2300 arasi baglanir

 37. Cihan dedi ki:

  Merhaba. Benim annem 8 kere ameliyat geçirdi.Trafik kazası geçirmişti. Yüksek tansiyon şeker ve kolestrol var. 2 baston kullanarak yürüyebiliyor. Sol ayağını %80 hissetmiyor. SGK kurumuna sordum 1800 günü olması lazım dediler emekli olması için. Acaba heyete çıksak emekli olma ihtimali var mı sizce. Ortalama 1500-1600 günü gözüküyor.

 38. Mesut dedi ki:

  Selamın aleyküm 5.5.2003 ssk girişliyim 4750 prim günüm var brüt maaşim 6600 TL son 12 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum ms hastasıyım malülen emekli olsam nekadar maaş alırım

 39. Erol dedi ki:

  İyi günler. 2008 yılı temmuz ayı devlet memuru (V.H.K.İ) olarak işe başladım. Emekli sandığına bağlıyım. Şimdi derece kademem 4/1 . Prim ödeme günüm 4050 %40 engelli raporum var. Malulen emekli olursam emekli maaşım kaç lira olur?

 40. nizam dedi ki:

  şeker hastaları da %40 ve üzeri raporla vergi muafiyet belgesi alarak erken emekli olabilirler..

 41. Ssk calusani dedi ki:

  2200 2400 arasi

 42. Serkan gündüzer dedi ki:

  Merhaba hocam 17 ay dir hosgin lenfoma tedavisi goruyorum %80 raporum var malunen emekli masi ne kadar alabilirim 2001 sigorta girisim 5600 gunum var
  Kolay gelsin

 43. Levent dedi ki:

  Merhaba,
  01.10.1997 Sigorta girişim 1981 doğumluyum 7400 gün prim ödedim sağ gözüm hiç görmüyor %40 rapor almaya çalışıyorum ne kadar emekli maaşı alabilirim. Teşekkür ederim.