2020 Malulen Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

09.01.2020
8.138
A+
A-
2020 Malulen Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

2020 yılında malulen emekli olan kişin maaşı, ortalama 971 TL civarında olmaktadır. Ancak sigortalıdan sigortalıya değişen bir tutardır. Malulen emekli olan kişilerin emekli aylıklarını kontrol edebilmeleri için https://www.turkiye.gov.tr adresine girmeleri gereklidir. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılabilecek olan işlemler içerisinden sigorta koluna göre aylık bilgisi seçilmelidir.

Malulen Emeklilik Nedir ve Hangi Kanun Kapsamındadır?

Malulen emeklilik; ciddi sağlık sorunu yaşayan, çalışma gücünü belirli bir oranda kaybetmiş olan kişinin mağdur olmaması emekli edilmesi ve belirli bir aylık bağlanması durumudur. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında şartları açıklanmaktadır.

Malulen Emeklilik Aylığı Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Malulen emeklilik aylığı için koşullar aşağıda verilmiştir:

 • En az 10 yıllık bir sigortalılık süresine sahip olması gerekmektedir.
 • Bağlı olduğu sigorta kolundan en 1.800 prim günü ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • İşten ayrılışının maluliyet nedeni ile olduğunun belgelenmesi istenmektedir.
 • Malul aylığı almak için başvuracak olan kişinin en az %60 oranında iş gücünden yoksun olması talep edilmektedir.
 • Başvuru sahibinin geçmiş pirim borcunun olmaması istenmektedir.
 • Hali hazırda kuruma yapılmış bir başvurusunun olması gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Malulen emeklilik maaşı evrakları kamu çalışanlarına, özel sektör çalışanlarına ve kendi işini yapanlara göre değişiklik göstermek ile beraber bu belgeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Başvuru sahibinin işvereninin yazdığı dilekçe gerekmektedir.
 • Tahsis talep belgesi istenmektedir.
 • Beyan taahhüt belgesi talep edilmektedir.
 • İşverenin yaptığı işten çıkış işlemini belgeleyen, sigortalı işten çıkış bildirgesi istenmektedir.
 • Malulen emeklilik sevk onayı talep edilmektedir.
 • Maluliyeti onaylayabilmek için sağlık kurulu raporu gereklidir.

Malulen Emeklilik İçin Sağlık Raporu Alınabilecek Olan Kurumlar Hangileridir?

Maluliyet onayı için sağlık raporu veren kurumlara bakıldığında; tam teşekküllü bir kurumdan raporun alınması gereklidir. Bu raporda iş gücü kaybının açık bir şekilde belirtilmesi istenmektedir. Alınan raporun en kısa süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştırılması gereklidir.

Sağlık kurulu raporu alınabilecek olan sağlık kuruluşları ise aşağıdaki gibidir:

 • Eğitim ve araştırma hastanesine giderek sağlık kurulu raporu alınabilmektedir.
 • Üniversite hastanesinden sağlık raporu alınabilmektedir.
 • Malulen emeklilik için sağlık raporu veren kurumlar arasında devlet hastaneleri de bulunmaktadır.

Malulen Emeklilik Maaşı Başvurusu Hangi Kurumlara Yapılır?

Malulen emeklilik aylığı başvuru kurumları aşağıda belirtilmiştir:

 • Çalışılan iş yerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il veya ilçe müdürlüğüne gerekli belgeler ile beraber başvuruda bulunulabilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu merkezi başvuruları kabul etmektedir.

Malulen Emeklilik Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik maaşı başvurusu için öncelikle kişiden istenen belgelerin bir araya toplanması gereklidir. Malulen emeklilik koşullarını sağlayan, yeterli iş gücüne sahip olmayan vatandaşların; malulen emeklilik aylığı alabilmek için dilekçe yazmaları istenmektedir. Belgeler ve dilekçe ile beraber de Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güven Kurumu merkezine gidilmelidir. Ardından başvuru işlemleri kurumdaki görevli yardımı ile başlatılmalıdır.

Kurumdaki görevli başvuru sahibini bir sağlık kuruluşuna sevk etmektedir. Bu sağlık kuruluşundan ise malulen emekli olmaya uygun olunduğuna dair bir sağlık kurulu raporu alınmalıdır. Alınan raporun ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi gereklidir. Belgelerin tamamlanması ile beraber kurum tarafından başvuru incelemesi yapılmaktadır. Değerlendirme sonucunun olumlu veya olumsuz çıkması fark etmeksizin, sonuç başvuru sahibinin işverenine bildirilmektedir.

Ardından sonuç kişiye tebliğ edilmektedir ve gerekli koşulların sağlanmış olması durumunda malulen emekli olunabilmektedir. Kamu çalışanlarının bağlı oldukları kurum aracılığı ile başvuru işlemlerini başlatmaları gereklidir.

Malulen Emeklilik Başvurusu Yapılabilecek Olan Hastalıklar Nelerdir?

Malulen emeklilik hakkı veren hastalıklar şu şekildedir:

 • Ölümcül düzeydeki kanser hastalarının malulen emekli olabilme durumları bulunmaktadır.
 • İleri derece epilepsi hastaları malulen emeklilik başvurusu yapabilmektedirler.
 • Şizofreni ve bipolar bozukluk gibi yüksek mental rahatsızlıklara sahip kişilerin malulen emeklilik başvuru hakkı vardır.
 • El, kol, bacak gibi herhangi bir organın kaybı üzerine malulen emekli olunabilmektedir.
 • Malulen emekli olabilecek kişiler arasında, ileri derecede görme bozukluğu olan kişiler vardır.
 • Tüberküloz, verem ve AIDS gibi hastalıkların sahipleri malulen emekli olabilmektedirler.
 • Yüksek derecede akciğer, böbrek, kalp ve benzeri organ yetmezliği yaşayan vatandaşlar; malulen emeklilik başvurusu yapabilmektedirler.
 • Yukarıda sayılan hastalıklar haricinde; kişinin çalışma hayatına doğrudan etki edecek olan bir rahatsızlığının ortaya çıkması durumunda, bu rahatsızlık da malulen emeklilik için neden olarak gösterilebilecek bir hastalık olmaktadır.

Malulen Emeklilik Maaşının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

Malulen emeklilik maaşının kesildiği haller aşağıda açıklanmıştır:

 • Malulen emekli olmuş olan bir kişinin eğer malullük durumunun bitmiş olduğu belgelenir ise; bu durumda aylığı da kesilmektedir.
 • Malulen emeklilik aylığı alan bir kişinin sigortalı olarak işe başlamış olması halinde; malullük aylığı kesilmektedir.
 • Geçirilen hastalığın iş gücüne etki oranı eğer %60’ın altına düşmüş ise; malulen emeklilik maaşı kesilmektedir.

Malulen emeklilik maaşının kesilmesine neden olan durumların kurul tarafından tespit edilmiş olması gerekmektedir. Haksız yere aylığının kesildiğini düşünen kişilerin ise; yargı yolu ile bu iddialarının peşini arama hakları bulunmaktadır. Resmi kurul raporuna göre malullük şartlarının kaybedilmiş olması belgelenir ise; bu durumda kişinin tekrar başvuruda bulunabilme şartı da olmamaktadır.

Hastalıklara Göre Malul Aylığı Süresi Ne Kadardır?

Hastalıklara bağlı olarak malul maaş süresine bakıldığında; tanı koyulmuş olan hastalıklarda 12 ay ile 24 ay arasında malul aylığı bağlanabilmektedir. Kişinin kendisine hastalık tanısı konduktan sonraki bir yıl içerisinde ilgili hastalık üzerinden malullük raporu alması gereklidir. Kanser hastalarının 18 ay, kemik iliği nakli yapılanların 12 ay, kan kanseri tedavisi görenlerin 24 ay, verem hastalarının 24 ay malul aylığı alma hakları vardır.

Malulen Emekli Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Malulen emekli aylığı hesaplaması yapılırken; bu hesaplama sigorta süresi ve sigorta prim gün sayısı üzerinden yapılmaktadır. Sigorta süresinin en az 10 yıl olması gerekirken; prim gün sayısı olarak da 90 bin baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. 90 binden daha az prim günü olanlar 90 bin, daha fazla prim günü olanlar ise prim gün sayısı üzerinden aylık hesaplamasına tabi tutulmaktadırlar.

Malulen Emekli Aylık Bağlama Oranı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Malullük maaşının bağlama oranı hesaplanırken; çalışma gücündeki kayıp oranı ile toplam prim ödeme gün sayısının çarpılması gereklidir. Ardından çıkan sonuç %60’a bölünmelidir. Bu hesaplama sadece malullük aylığı koşullarını sağlayanlar için yapılmaktadır.

Malulen Emeklilik Aylığı Ne Kadar Bağlanmaktadır?

Malulen emekli olanların aldıkları aylık tutarı; bağlı oldukları sigorta koluna, ödenen sigorta prim gün sayısına, sigortalılık günlerine göre değişiklik göstermektedir. Sigorta kollarına göre ortalama aylık tutarları ise şunlardır:

 • 4A ve 4B mensupları; 850 TL ile 1.000 TL arasında maaş almaktadırlar.
 • Tarım çalışanı olan Bağ-Kurlular; 600 TL ile 800 TL aylık almaktadırlar.

4C’ye ödenen malullük aylıkları; 1.800 TL ile 2.000 TL arasında olmaktadır.

4c, Bağkur, SSK, Engelli Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplaması

Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 487 YORUM
 1. Mahoni dedi ki:

  Selamlar. 2004 yılında sigortalı olarak ise başlayıp sadece 147 gün çalıştım. 2012 yılında ise 4cli yani memur olarak ise başladım ve 6 yılım doldu. Yüzde 60 maluliyet üzerinden 4c emeklisi olarak emekli olmak istesem durumum ne olur. 2012 de memuriyete başladığım için bekler mıyım yoksa 2004 tarihinde sigorta başlangıcım olduğu için 10 yıllık sigortalılık süreci 2004 yılından mı başlar. Toplamda 2100 günüm var ama dediğim gibi memuriyet başlangıcı 2012 sigorta başlangıcı 2004. Yani 4a başlangıcı 2004

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2004 yılından başlar hizmet süreniz.

 2. omer dedi ki:

  Gozden %40 seker % 20 aldim heyete girecem malulen emekli olabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 3. özlem binkanat dedi ki:

  1997 SGK GİRİŞİM şu an özel sektörde çalışıyorum toplam 749 günüm oldu yüzde 90 engelli raporum var ne zaman emekli olurum teşekkür ededrim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vergi indiriminiz var mı ?

 4. ahmet dedi ki:

  merhaba 1986 girişliyim ama prim günüm çok az prim günüm 2000 inşaattan düştüm ve belimde platinler var malulen bacağımda menüsküs var malulen emekli olmak istesem nasıl olurum ve ne kadar maaş alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 5. ahmet dedi ki:

  malulen emeklilikte vergi indirim olayı nasıl oluyor ne anlama geliyor ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;malulen emeklilik ve vergi indirimi farklı şeyler.Malulen emeklilik oranı en az %60 iken vergi indirimi oranı en az %40 tır.

 6. Hasan yaz dedi ki:

  Merhaba. Özel banka emekli sandığına tabiiyim. 2000 yılından önce tamamı tavandan ödenen 950 gün, 2000 yılından sonra ortalama tavanın %70 i oranındaki aylık ile 5520 günüm var. %90 maluliyet ile tahmini ne kadar maaş alırım. 2000 yılından sonra ödenekler için daha düşük maaş olur demişsiniz, beklenti düşük mü olmalı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;özel banka sandığından mı emekli olacaksınız ?

 7. Tarkan Çırakoğlu dedi ki:

  Maluliyet oranının 9000 prim günü ile çarpılıp %60 a bölünmesi ne demek açıklayabilir misiniz? Yani %80 maluliyet olunca 80*9000/100*60?Matematikte %60’a bölmek gibi bir işlem mi var? %80 maluliyet aylık bağlama oranı nedir?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çıkan sayını yüzde 60 ı alınır.

   1. tarkan çırakoğlu dedi ki:

    7200*80=576000*%60=34560 yani aylık bağlama oranı %34,56 mi oluyor?Bu hesaplama ile maluliyet oranı 99 bile olsa abo en fazla %43 çıkıyor.

 8. cenk sert dedi ki:

  merhaba sag gozum %20 goruyor, 2000 tarihli sigorta baslangicim, 4600 gun sgk primim, son 3 yildir aldigim maasdan primim yatiyor,malulen emekli olabilrmiyim, ne kadar maas alabilirim ve diger haklarim nelerdir?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 9. Özgür dedi ki:

  Merhaba,
  01.04.1977 Doğumluyum
  Hastalığım 23 yıldır BİPOLAR BOZUKLUK (tedavi ile işlevselliği düzelmeyen)

  Ssk girişim 14.01.2005
  2005 te 73, 2006 da 128, 2014 te 100 2015 te 2 toplamda 303 gün ssk var.

  Malülen emekli olabilmem için ne yapmam gerekir. 
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 10. bekir dedi ki:

  merhaba 2004 yılında stent takıldı raporlu 3 tane ilaç kullanıyorum %43 rapor aldım 1987 sgk girişim 6000 gün primim var malulen emekli olabilirmiyim maaşım ne olur tşekürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 11. SED dedi ki:

  Merhaba
  Annem 01.01.1989 yılında sigortalı başlamış 4507 prim ödemesi var
  Böbreği alındı ve bacağından ameliyat oldu. %40 rapor alabilir miyiz bilmiyorum
  Ama alırsak emeklı olabiliyor mu malulen

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 12. Barış Eriçok dedi ki:

  Merhaba annem 2001 yılından itibaren aralıklarla çalışmakta. Toplamda 1000 günü var. 2008 yılında sigortalı olarak çalışmadığı bir dönemde kanser hastası oldu ve göğsü alındı. Daha sonra Bel fıtığı ve menisküs ameliyatları geçirdi. Şu anda da çocuğuma bakıyor ve ben onun sigortasını ödüyorum. 1800 güne tamamladıktan sonra malülen emekli olmak istiyor. Yeni düzenlemeye göre tüm kanser hastalarının malüliyet kapsamına alındığı, toplamda 10 yıl sigorta şartını yerine getirdiği ve 1800 günü tamamladığı düşünülürse emekli olabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 13. Filiz dedi ki:

  Esim görevi başında kalp krizi gecirip vefat etti daha önce bi kalp rahatsızlığı yoktu vazife malulu sayılırmı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kalp krizleri SSK’da iş kazası olarak sayılıyor;ancak Emekli Sandığında sayılıyor mu bilemiyoruz maalesef.Yine de başvuru yapabilirsiniz.

 14. Tolga dedi ki:

  5500 prim var bel fıtığı ameliyatı oldum sol gözüm görmüyor malunen emekli olabilirmiymi emekli maaşım ne olur meail atarmısınız

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 15. ramazan arslan dedi ki:

  Kolay gelsin. 1974 dogumluyum.1996 eylul den itibaren 11 ay sigortam var. 1998 haziran egm emeklisandigi 19 yillik calismam var ve halen devam ediyor.askerlik 18 ay odedim ve 4 yil yipranmam var . %60 raporum var . malulen yada engelli emeklilik in basvursam yaklasik ne maas alirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 2000 TL aylık alabilirsiniz.

 16. Serkan dedi ki:

  Merhaba 5300 günüm var şeker hastalığı ve uyku apne rahatsızlığı var malulen emekli olabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 17. Niyazi eyibil dedi ki:

  Merhaba sigorta girişim 2000 6200 gün primim var 10 yıldır burger hastasıyım ve suan hastalığım çok ilerledi sol ayağimda damar tıkalı 50 metre yürüyemiyorum ve ayağimda yara oluştu kan gitmediği için iyileşme yerine daha kötüye gidiyor ankara ibni sina hastanesinde 2 aydır tedavi görüyorum ve hastene konsey heyeti yapılacak herhangi bir cerhahi yöntem olmadığına karar alıp beni hastaneden çıkardılar bu durumda malülen ekmekli olma şansım varmıdır çünkü gerçekten yürüyemiyorum bilgilendirme yaparsanız sevinirim kolay gelsin şimdiden

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 18. Nermin karakaya dedi ki:

  Merhaba 2010 yilinda sigortam basladi. Yaklasik 1 yil kadar ucretsiz izin kullandim 2 yildir da rahatsizlik sebebiyle raporluyum %88 engelli raporu aldim malulen emekliligim olur mu olursa da ne kadar maasim olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 19. İmren dedi ki:

  % 85 malulen emekli edildim.1802 gün pirmim var.e devlet te ek ödeme 67 TL yazıyor.maaşım yazmıyor maaşım kaç TL dır.ilk işe giriş 03.11.1999.ödemeler asgari ücretten

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 750-1000 TL arası maaşınız olur.

 20. ALİ dedi ki:

  ALİ
  işe giriş tarihi 11/1989 hiper tansiyon, astım,şeker,ve belfıtığı rahatsızlığım var 1977 doğumluyum ve halen çalışmaktayım 6820 gün pirimim var malülen emekli olabilirmiyim maaş nekadar bağlanır bürüt maaş 5220 görünüyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 21. Yusuf gülerdem dedi ki:

  Kolay gelsin kardeşim ben 1985 sigorta başlangıcım 8.700 günüm var uzun zamandan beri mahtarım yüksek yatıyor yüzde 62 rapor aldım vergi indiriminden emekli olursam ne kadar emekli maaşı bağlanın aydınlatırsanız çok sevinirim selamlar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba.Emekli maaşı ortama prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanıyor. Biz ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda bir hesap yapamıyoruz.

 22. ismail dedi ki:

  merhabalar. eşim 1997 yılında öğretmenliğine başladı. malulen emekli olduğununda ne kadar maaş alır. birde emeklilik ikramiyesi ne kadar olur .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; derece kademe ek gösterge bilgilerinizi alabilir miyim ?

   1. ismail dedi ki:

    derece 1 kademe 1 ek gösterge 3000…..şimdiden teşekkürler. görev süresi 19 yıl 10 ay 2 gün

   2. ismail dedi ki:

    derece kademe 1/1 ek gösterge 3000.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;2110 TL aylık ve 58 bin TL ikramiye alabilir.

 23. Hasan tekşen dedi ki:

  Kazanç 124.739.49 01/07 1986 başlama 16/ 07/2017 bitiş 1/204/2/724/3/2774/toplam 3702 prim var yüzde 60 iş gücü kaybı var organ nakli oldum yüzde 76 sosyal yardım ve engelli kimlik kartı alma hakkı var maaş ne kadar olmalıdır

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;alacağınız maaş ortalama olarak 800-1000 TL civarı olur.

 24. Omer Faruk Yöntem dedi ki:

  Mrb ben 1988 dogumluyum 2004 sigorta girişimliyim 2005te sol gözümden%40 rapor aldim son 1 yildir ise ms teshisi koyuldu 3600 günüm doldu malulen emeklilik ne yapmaliyim yada olurmu
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 25. ismail dedi ki:

  derece 1 kademe 1 ek gösterge 3000…..şimdiden teşekkürler. görev süresi 19 yıl 10 ay 2 gün

 26. ismail dedi ki:

  sayın Ahmet bey….Öğretmenlerin malunen emekli işlemleri için takip etmesi gereken prosedür nedir….. ilk okula mı dilekçe verilecek…. vb rapor başvuru
  dilekçesini meb mi isteyecek ..lütfen yardım ..yaşadığım ilde kimse bilmiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;öncelikle kurumunuza başvurmanız gerekiyor.Kurumunuz gerekli işlemleri takip edecektir.

 27. Muhittin dedi ki:

  4a dan malülen emekli olan bir kişi 4b bağkur a geçtiğinde malülen emeklilik maaşı kesilirmi ve bağkur aylık prim ödemesi varmı.teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;konuyu biraz daha açar mısınız ?

   1. Muhittin dedi ki:

    4a statüsünda bütün sartları taşıyıp malülen emekli olan ve malülen emeklilik maaşı alan kişi;

    -kendi namıma işyeri açtığında 4b statüsüne geçtiginde malülen emeklilik maaşı almaya devam edebilir mi?

    -aynı kişi 4b li olarak bağkur primi öder mi yoksa emekli olduğu için prime tabi değil mi.

    (sigorta başlangıcı 2001)

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;malulen emekliler herhangi bir kapsamda çalışmaya başladıkları zaman aylıkları kesilir.

 28. DÜZCE'Lİ dedi ki:

  merhaba
  1980 doğumluyum.
  6130 prim günüm var
  net maaşım 2500 tl tam sigorta ödeniyor. önceki maaşlarımda yüksek yaklaşık 12 yıldır.
  malulen emekli olmam durumunda düşük maaş alırmıyım?
  normal şartlarda ssk prim günüm doldu yaş bekliyorum.
  yardımcı olurmusunuz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1200-1500 TL maaş alabilirsiniz.

 29. ibrahim akam dedi ki:

  merhaba %52 engel raporum var 2007 ssk girişliyim malulen emekli olabiliyormuyum, olsam maaşımne kadar olur. tşkler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;6/8/2003 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olanlardan sakatlık derecesi;
   Birinci derecede sakatlığı (% 80 – % 100 arasında) olanlara en az 15 yıl sigortalılık süresi ve en az 3600 gün,
   İkinci derecede sakatlığı (% 60 – % 79 arasında) olanlara en az 18 yıl sigortalılık süresi ve en az 4000 gün,
   Üçüncü derecede sakatlığı (% 40 – % 59 arasında) olanlara en az 20 yıl sigortalılık süresi ve en az 4400 gün,
   şartlarıyla yaşlılık aylığı bağlanacaktır.

 30. musa şirin dedi ki:

  1973 .doğumluyum 1989 yılında sigortalı oldum 1850 günlük primim var by passlıyım şeker hastasıyım.sanırım malülen emekli olabilirim.ne kadar maaş alırım.teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100-1300 TL maaş alabilirsiniz.

 31. Cıdelı dedi ki:

  Merheba benım yuzde 70 raporum var 2003 ssk gırısım var 4200gun prımım var asgarı ucretten yatan malulen emeklılık ıcın basvursam ne kadar maas alırım acaba?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;750-1000 TL arası maaş alabilirsiniz.

 32. Cıdelı dedi ki:

  Merheba benım yuzde 70raporum var 2003ssk gırısım 4a 4200gun prımım var malulen emeklı olursam maasım ne kadar olur acaba ?

 33. ayse dedi ki:

  ben 23 yıldır devlet memuruyum mululen emekli olursam ne kadar emekli ıkramıye alirm ve maasim ne kadar olur tesekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;derece kademe ek gösterge bilgilerinizi alabilir miyim ?

 34. ibrahim akam dedi ki:

  benim 3317 sigortalı günüm var engel raporum %52
  2005 temmuz girişliyim malulen emekli olsam ne kadar meaşalabilirim.tşkler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 700 TL maaş alabilirsiniz.

 35. Cıdelı dedi ki:

  Merheba 2003 ssk gırısım var 4200gun prımım asgarıden odenen % 70 raporum var malulen emeklı olursam ne kadar maas alabılırım…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 800-900 TL maaş alabilirsiniz.

 36. Dilek dedi ki:

  Merhabalar,

  Lokal ileri evre (3. Derecede) meme kanseri tanisiyla mastektomi ve 1/16 oraninda lenfim alindi. 15 yildir devlet memuruyum. (1/2 derecem) Sizce erken emekli ya da malulen emekli olma sansim var mi? Maasim ortalama ne olur? Ozurlu indirimi alabilur miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 37. davut dedi ki:

  Merhaba 02/02/1974 doğumluyum 31/10/1995 tarihinde bağkurlu oldum ve 4yıl 9 ay 28 gün primim var.24/07/2004 yılında özel bir şirkette sigortalı olarak işe başladım şuana kadarki kazanç toplamım432015,54 tl mesaisiz brüt maaşım 4890 tl sol ayağımdan doğuştan pescavus rahatsızlığı var ve 2011 yılında amaliyat oldum aynı zaman dayüksek tansiyon hastasıyım bu durumda malülen emekli olabilirmiyim.olursam ne kadar maaş alırım normal emekliliğe göre maaş kaybım olurmu saygılarımla.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 38. Erkan dedi ki:

  Merhaba 09.10.1971 doğumluyum 11.11.1995 tarihinde ssk girişim var 10 aydır raporluyum beyin kanaması geçirdim toplam 3950 günüm var malulen emeklilik maaşı ne kadar alabilirim ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 900-1100 TL aylık alabilirsiniz.

 39. Korkutbayraktar dedi ki:

  1988den beri sgk lıyım8700 gün prim var %80 hastane rapor var nekadar malüllük maaşı alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1300 TL maaş alabilirsiniz.

 40. ömer dedi ki:

  iyi gunler . 1985 bagkur girişim var toplmda 4550 gun prim ödeme günüm var hizmet sürelrim eski .. malülen emkli olursam ne kadar maaş alabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 800 TL alabilirsiniz.

 41. Emin Can dedi ki:

  Merhaba 2000 yılı SGK girişliyim primlerim tavandan yatıyor ve brüt maaş 5000 tl ve 4 ikramiyemden de vergi kesiliyor bu durumda malulen emekli olursam maaşım tahmini ne kadar olur?şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 2000-2300 TL maaş alabilirsiniz.

 42. Mehmet dedi ki:

  2002 sigorta başlangıcım var %50engelli raporun var 4000 pirim gün sayım var emekli olabilir miyim bel fitigindanda engelli sayilabiliyormu

  1. Merhaba. %40 raporla toplamda 19 yıllık sigortalılık süresi ve 4240 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

   1. Gülçin dedi ki:

    En düşük emekli maaşı 1500 tl oldu. Bu haktan biz malulen emeklilik maaşı alanlarda yararlanabiliyor muyuz? 1.020 tl maaş alıyorum

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba
     Söz konusu düzenlemeden SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olan ve maaşları 1500 TL’nin altında olan vatandaşlar yararlanacak.

 43. Mucahit dedi ki:

  Merhaba ben 2003 ssk girisim var 2004 den son sonra 3700 gunum var kanser hastasiyim %80 rapor alabiliyorum2010 sonrasi maasim 2800 tl pirimler tavandan yatiyor 4 bin tl civari emekli olursam maasim nekadar olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1800-2000 TL alabilirsiniz.

 44. Buğra dedi ki:

  Merhaba,2006 yılı başlangıç olmak üzere 3800 prim günü var tamamı tavandan yattı,rapor oranı%71 son brüt maaş 13.350 tl ve yıl içi alınan primlerde vergiye dahildir .Maaş kpnusunda fikir verebilirseniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1500-1900 TL maaş alabilirsiniz.

 45. Sinan dedi ki:

  İyi günler değerli üstadım. Annemin Ssk sigorta başlangıcı 1/10/1999 ve 5711 gün ödenmiş durumda. 1500 lira maaş alıyor kendisi. %65 engelli raporlu. Malülen emekli olduğunda ortalama ne kadar maaş alır? Çok tesekkürler şimdiden.

  1. Merhaba. Ortalama 900-1100 TL arasında bir emekli maaşı alır

 46. İ. Ozturk dedi ki:

  Merhaba, minimum düzeyden olmak üzere prim ödemelerim doldu. Emeklilik için 1.5 yıllık bir çalışma sürem kaldı, malülen emekliliğe başvurduğum takdirde alacağım maaş ne kadar olacaktır?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk işe giriş tarihinizi çalıştığınız yılları öğrenebilir miyim ?

 47. İ. Ozturk dedi ki:

  94-96 Bağkur, 1996 Şubat’ından bugüne kadar SSK.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1200 TL aylık alabilirsiniz.

 48. Kahraman dedi ki:

  Mrb %91 engelli raporumum var ve 800 yüz prim var 100gunde çocukların üzerinden borçlanma yaptım. Ve aylık maaş nekadar alabilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;malulen emeklilik şartlarında en az 1800 günü tamamlamanız gerekiyor.Ölüm aylığı mı bağlanacak tarafınıza ?

 49. orhan dedi ki:

  ahmet bey merhaba

  1998/8 ay sigorta girişliyim 4524 sigorta günüm bulunmakta bürüt maaşım 4736 tl olup malulen emekli olursam alacağım maas ne kadar olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1200-1400 TL aylık alabilirsiniz.

 50. Mustafa can dedi ki:

  Merhabalar 1990 ögrenci sigarta baslangici 1996 prim yatmaya basladi suan brut 6000 tl den yatiyor prim gun sayisi 6750 uyku apnesi %70 raporu ile malulen emekli olunabiliyor mu olursak maas ne kadar alirim tsk

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;malulen emeklilik için başvuru hakkınız var.Alaacağınız maaş ortalama 1500-1700 TL olur.

 51. uğur şenses dedi ki:

  25.10.1976.doğumluyum 1992 girişliyim 5600 küsür günüm var 2750 brütüm var bugün
  % 67 le malülen emekli olsam aşağı yukarı ne kadar maaş alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100 TL alabilirsiniz.

 52. Mustafa Dinçer dedi ki:

  Merhabalar benim sigorta girisim 1998 lakin o tarihte öğrenci görünüyorum yani giriş var prim yatmamış ama ben 1998 sonunda askere gittim yani öğrenci değildim sigorta girişim şimdi 2007 görünüyor askerlikle beraber 1900 kusur günüm var %53 iş kazasından dolayı rapor aldım bu şart larda malulen emekli olabilir miyim ve olursam ne kadar maaş alırım şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.Alacağınız maaş ortalama 750 TL dir.

 53. Ümit dedi ki:

  Babam hastalanmadan önce 27 yıl kadar sigortalı çalıştı hastalığından dolayı malul emekliliğe başvurduk babam vefat edince malul emekli annemin ve kız kardeşimin üzerine geçti maaşlarının toplamı 880 tl civar sizce dogru mudur bu maaş babamın maaşı ise asgari ücret

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;babanız hangi yıllarda çalıştı ve kaç günü vardı ?

 54. Memur dedi ki:

  Hocam merhaba. %45 raporla memur olarak atandım. 2000 yılından prim başlangıcım var memuriyette de 1800 gün primim var bu durumda (raporumu yükseltmeye gerek olmadan) emekli olabilir miyim? Ne kadar maaş alırım? İyi çalışmalar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapordaki oranın önemi yok,maluliyet oranınızı doktorlardan oluşan bölge sağlık kurulları veriyor.Alacağınız maaş 1900 TL civarı olacaktır.

   1. Memur dedi ki:

    Hocam peki bölge sağlık kurulu %60 ın altında bi oran verirse yinede emekli olabilir miyim? Çünkü 25. madde rapor oranının %60 a çıkması gerekir diyor. Selamlar.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba,hayır malulen emekli olamazsınız

     1. gülin dedi ki:

      hocam bana 1000 tl alırsınız dedınız aynı şartlardayım bende sadece raporum %80 nasıl oluyor acaba

     2. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba;sorunuzu toparlayıp yeniden sorar mısınız lütfen

 55. Emre dedi ki:

  Ahmet bey merhaba
  Benim ssk girisim 2007 toplamda 3650 gun ssk pirim gunum var benim gecen sene ssk net masim 3500 du hata 2 sene o sekildeydi son alti yedi yil 2500 tl ustu ben malulen emekli olursam ne kadar alirim bilginizi rica ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ortalama 900-1100 TL alabilirsiniz.

 56. Gökhan dedi ki:

  Merhaba hocam %76 raporum var 1800 günlük primle ne kadar maaş alabilirim emekli olursam

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ilk işe giris ve çalışma yillarinizi alabilir miyim

 57. Memur dedi ki:

  Hocam son bi soru soracağım; malulen emekliliğe kurumumuz üzerinden mi başvurmak daha iyi direk SGK ya mı dilekçe vermeliyiz? İkisi arasında maaş farkı var diye bir söylenti var oyuzden sordum. İyi çalışmalar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba memursaniz kurumunuzdan basvuracaksiniz maaş farkı olması zaten mumkun değildir

 58. Memur dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum sayın hocam, yaptığınız iyiliklerin karşılığını görmenizi diliyorum. İyi çalışmalar.

 59. Reyhan reyhan dedi ki:

  Merhaba 2005 girişliyim prim sayım 4300 %76 raporum var malulen emekli olmak için 16 yıl doldurmak zorundamıyım yoksa hemen başvurabilirmiyim.tşk

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;10 yıl 1800 gün yeterli.

 60. zübeyr dedi ki:

  Selamunaleyküm başlangıç 15-05-1998 full 7000 günüm var,maaş brüt 5lira hocam, malülen emekli olursam kaç lira alırım
  Askerliği Ödeyipte 1996 mayısını başlangıç yapsam ne farkeder tşk

  1. Merhaba. Asgariden yüksek yattığı için emeklilik hesabı yapamayız. Sgk emeklilik hesaplama sisteminden hesap yapabilirsiniz.

 61. Önder dedi ki:

  Hocam 01/11/1995 girişim ve 4100 günüm var..maaşım ne olur..teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaş hesabı yapabilmemiz için çalışma yıllarınızı da belirtmeniz gerekiyor.

 62. Şener dedi ki:

  1993 1 Ocak sigorta girişliyim 4300 prim günüm var , brütüm şuan 5000 üzerinden yatıyor %42 malülen engelim var ne kadar maaş alabilirim teşekkürler.

  1. Merhaba. Ortalama 900-1100 TL arasında ödeme alırsınız.

 63. şakir ileri dedi ki:

  hocam 1973 doğumluyum 15.01.1997 girişim var 4946 % 66 raparum var nekadar maaş alabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 900-1100 TL alabilirsiniz.

 64. zübeyr dedi ki:

  sgk emekliden hesaplarken çıkan sonuca neler ekliyoruz ,bir şeyler eklendiğini söylediler %4 + 100 lira gibi doğrumu tşk

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;100 TL eklenmiyor.Ama zammı ekleyebilirsiniz Ocak ayı için.

 65. Hakan dedi ki:

  Ahmet bey kolay gelsin sigorta girişim 1aralık 2000 5463 gün prim ödemem var malulen emeklilik başvuru m kabul edildi ne kadar maaş alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;alacağınız maaş ortalama 800-1000 TL civarı olacaktır.

 66. Boran Uysal dedi ki:

  Merhaba
  3637 günüm var 1992 yılında Ssk başlangıcı ile %80 engelli raporu aldım. Primlerim sürekli en yüksek tavandan yattı. Ne kadar maaş alırım acaba? Şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 2500 TL aylık alabilirsiniz.

 67. halil dedi ki:

  1966 doğumluyum ve ben 1990 yılından beri sigortalıyım. sigortalı olduğum günden sonra yaşım 1968 olarak değiştirildi. şu anda ağır kalp hastalığı geçirdim. emekliliği mi beklemeliyim yoksa malulen emekli mi olmalıyım. alacağım maaş ne kadar fark eder.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;malulen emeklilik hakkınız var ise beklemenize gerek yok;maaşınız da nispeten yüksek olur.

 68. gülin dedi ki:

  hocam sorumu toparlayıp tekrar soruyorum ilk sigorta girişi 13/11/2002 daha sonra engelli kadrosundan memur olarak atandım 2012 de 1800 gününmü tamamladım ne kadar maaş alırım primlerim ememkli sandından ödeniyor %80 agır engelli raporum var

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2008 den sonra memur olduğunuzdan dolayı maaşınız düşük oluyor.

 69. emin akgün dedi ki:

  selamlar hocam 1986 sigorta girişim, 7000 günüm var. iş kazası geçirdim halen acık olarak raporluyum. normal emeklimi yoksa malulen mi emekli avantajlı olur sormak isterim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;malulen emekliliğin maaşı biraz daha yüksek olur.

 70. recai sarigül dedi ki:

  1988 ssk girişliyim, doğum tarihim 1971, toplam 5700günüm var, son son 7 yıl kzancım 2500- en son 4200 brüt maaş..ms hastasıyım ortalama hangi oranlarla ne kadar maaş alırım..Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1300-1500 TL arası aylık alabilirsiniz.

 71. yavuz dedi ki:

  merhba 1 .1 1969 dogmluyum 1. 15.1996 dan beri devlet merruyum halen calışmaktayım engeli kadrosunda degilim 2007 de yüzde 40 vergı indirimi aldım. 2017 yüze 80 engeli raparo aldım mallen emekli olabılirmiyim. olursam nekadar ayılk alırm yavuz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;malulen emeklilik için en az yüzde 60 işgücü kaydı gerekiyor.Vergi indirimiyle erken emekli olabilirsiniz sadece.

 72. Murat dedi ki:

  Merhaba.benim 2750 gunüm var yüzde 80 raporum var. Sigorta girişim 11.11.1989 emekli maaşı ne kadar alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 900 TL alabilirsiniz.

 73. Hasan çelebi dedi ki:

  Merhabalar 1995 sigorta girişim var 1975 doğumluyum toplam 2000 günüm var.malulen emekli olabilecek hastalıklarım var eğer emekli olursam ne kadar maaş alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 900-1100 TL aylık alabilirsiniz.

 74. selçuk dedi ki:

  merhaba,
  hocam benim %50 raporum var 01.02.1998 işe giriş 4250 gün pirim var 10.05.1983 doğumluyum bürütüm 2500 tl den yatıyor sigortalı olduğmda 15 yaşında olduğumdan 18 yaş baza alınıyormu doğrumu birde hocam 2019 da emekli oluca ne kadar maaş alırım saygılar sevgiler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk işe giriş baz alınır;ancak 25 yıllık sigortalılık süreniz 18 yaşınızı doldurduğunuz tarihten başlar.

 75. selçuk dedi ki:

  merhaba,
  hocam benim %50 raporum var 01.02.1998 işe giriş tarihi 4250 gün pirimim var 10.05.1983 doğumluyum bürütüm 2500 tl 01.02.2019 da normal engelli olarak emekli olucam emekli maaşım tahminen nekadar bağlanır şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ortalama 1100 TL bağlanır

 76. kenan özoral dedi ki:

  1996 ssk girişim 6000 gün 140 raporum var malulen ne kadar emekli maaşı alırım en son maaş 2000 tl görunuyo

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100 TL alabilirsiniz.

 77. osman dedi ki:

  4000 gü yakın primi var acaba ne kadar maaş ala biliriz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışmalarınız hangi yıllara ait.

 78. İbrahim Tekoğlu dedi ki:

  01.01.1970 doğum tarihim.01.04.1988 sigorta girişim var.2003 yılına kadar 1730 sigorta günüm var.2003 ten 2012 ye kadar 3550 tarım bağkur günüm var.2012 yılından bu zamana kadar da 870 gün sgk prim günüm var.Malulen olsak ne kadar normal olsak ne kadar maaş alırız.Şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; ortalama 1200 TL alabilirsiniz.

 79. şener dedi ki:

  merhabalar 83 doğumlu 2001 sigorta giriş 4900 günüm var iş kazası geçirdim sağ el bilekten kayıp emeklilik işlemleri hangisi makul ne kadar maaş olur teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;alacağınız iş göremezlik geliri işgöremezlik derecenize göre değişir.En aşağı bağlanacak gelir 200 TL olur.

 80. Murat Ünlü dedi ki:

  Selamlar hocam.1996 sigorta girişim var.Prim gün sayım 5650. 1976 doğumluyum.Brüt maaşım 3200 tl yüzde 60 raporla malülen maaşım ne olur.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1200 TL alabilirsiniz.

 81. NECDET dedi ki:

  1994 GIRISIM VAR VE %60 MALULEN EMEKLI OLDUM MAASIM NE KADAR OLUR 3700 GUNUM DE VAR

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100 TL aylık alabilirsiniz.

 82. Ali dedi ki:

  1992 sigorta girişim var toplam 9000 gün sayım var askari ücretli çalışıyorum malülen emekli olsam maaş ne olur teşekürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1300 TL alabilirsiniz.

 83. ibrahim dedi ki:

  hocam meraba normal emeklilik için 3 yılım var 1969 doğumluyum 1997 sigorta girişim ayrıca 1991 yılında yurtdışından sigorta başlangıçım var malulen emekli olmalımıyım yada maaşsız emekli olup normal emekliliği beklemelimiyim.malulen emekli olursam maaşım ne kadar olur normal emekli olursam ne olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaş hemen hemen aynı olur,hangisini önce hakkediyorsanız hemen emekli olun,beklemenizin anlamı yok.

 84. Mehmet tasdemir dedi ki:

  20.11.1999 ssk girisim var toplam gun sayim 4200 sigortam asgari ucret uzerinden yatti YUZDE 42 VERGI indiriminden raporum var erken emekli olabilirmiyim eger olursam maasim ne kadar olur yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;18 yıl ve 4080 gün ile emekli olabilirsiniz.Ortalama 1000 TL alabilirsiniz.

 85. Mehmet tasdemir dedi ki:

  20.11.1999 sigorta girisim vardir.4200 gun sigorta gunum mevcut.sigortam askeri gun uzerinden yatti.%42 vergi indiriminden raporum var bu sekilde emekli olabilir miyim? Olursam ne kadar maas alabilirim ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;18 yıl ve 4080 gün ile emekli olabilirsiniz. Ortalama 1000 TL alabilirsiniz.

 86. taner türk dedi ki:

  merhabalar..malülen emekli oldum bu ay aralıgın 20 sinde baş vurcam sgk 5000 günüm var yüzde /80 raporum var lenfoma hastasıyım ne kadar maaş baglanır mümkünse yardımcı olabilirmisiniz tesekür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100 TL alabilirsiniz.

 87. taner türk dedi ki:

  kusura bakmayın benim sigorta girişi 2003 yılındabu günekadar hiç aralıksız devam eddi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 88. cemil dedi ki:

  Merhaba 01.11.2002 sigorta girişim var 4,600 tl brüt ücretim ve 4000 gün sigortam primim %80 raporum var malulen emeklilik durumunda ne kadar maaş alabilirm?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1400 TL alabilirsiniz.

 89. mustafa. Özdemir dedi ki:

  Merhaba
  1994 yılı 4-c iş girişliyim 8200 pirim günü ve 24 yıl hizmetim var. Yüzde 6 rapor ile malulen emekli olam ne kadar maaş ve tazminat alırım.
  cevaplarsanız sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yüzde 6 rapor ile malulen emekli olabilmeniz mümkün değil.

 90. Mustafa dedi ki:

  2005 sigorta girişim var.3000 is günüm var son ödenen 3 yıl sigortam 3800tl aşağı burutum yok. Diyelim sgk genel sağlık kurulunda %90 alıp maluden oldum ne kadar maaş bağlanır ortalama bilgi verirmisiniz.tsk

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 900-1100 TL alabilirsiniz.

 91. ersin urkan dedi ki:

  hocam merhabalar 1979 doğumluyum işe giriş tarihim 21.06.1997 şuan 5233 günüm var askelik saydırmadım.%60veya 63 oranında raporum çıkıyor malulen emekli olursam ne kadar ucret alırım askerliği saydırsam herhangi bir yararı olurmu tşkler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanmanız maaşınızı fazla etkilemez;ortalama 1100 TL maaş alabilirsiniz.

 92. Mustafa dedi ki:

  Merhaba hocam askerlik borçlanması yaptım 21.11.1998 başlangıcım oldu şuan 3420 günüm var böbrek nakli oldum maaşım 3650 tl şuanda yüksekten yatiyor 4 senedir malulen emekli olursam ne kadar maaş alırım tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1400-1600 TL alabilirsiniz.

 93. ömer dedi ki:

  HOCAM 1986 doğumluyum işe giriş tarihim 17.04.2004 şuan 3900 iş günüm var % 76 raporum va malulem emekli olursam ne kadar maaş alırım saygılar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 900-1100 TL alabilirsiniz.

 94. Ersan dedi ki:

  Merhaba Hocam

  Aşağıda ki SSK gün sayıma ve maaşıma göre malulen emekli olsam tahmini ne kadar maaş alırım
  Mevcut bürüt maaş 5250
  Sigorta giriş 01.10.2002
  4 a sigorta yatırma başlangıcı 01.01.2006
  Öğrenci iken devlette çalıştım 2004 den sonra 500 gün sigorta yatırmışlar sigorta kodu 11 a görünüyor ama o kodun ne olduğu görünmüyor ve gün sayımı etkilemiyor henüz SGK dan bilgi alamadım

  25.12.2017 tarihi itibariyle hesaplanan Aylık : 1433.27
  Gösterge
  Ortalama Yıllık Kazanç 18,216.00 Ortalama Aylık Kazanç 4,761.90
  Aylık Bağlama Oranı Aylık Bağlama Oranı 2 35.00 Aylık Bağlama Oranı 3 28.03

  Hizmet Kütüğü Diğer Günler Toplam
  2000 Öncesi
  2000-2008/10 Arası 970 970
  2008/10 Sonrası 2758 2758
  Toplam 3728 3728

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1500 TL alabilirsiniz.

 95. İsimsiz dedi ki:

  1960 doğumluyum 1978 işe giriş tarihim %80 raporluyum
  1800 iş günüm var ne kadar maaş alırım. Tabandan

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100-1300 TL alabilirsiniz.

 96. binali aydın dedi ki:

  yaş:46 71 doğumluyum
  giriş:1986
  toplam uuzn vade gün sayısı:5785
  engelli oran:%67
  4a ssk kayıtlıyım
  malülen maaş ne kadar alırım normalle arasındaki fark ne kadar?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;normal emeklilikle maaş fark etmez,ortalama 1200-1500 TL alabilirsiniz.

 97. Mustafa dedi ki:

  1980 doğumluyum.
  2003 den beri neredeyse aralıksız çalışmaktayım. 5100 iş günüm oldu.
  Brütüm ortalama 6500tl. Ne kadar maaş yatar. Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;malulen mi emekli olacaksınız normal emekliliğinize 22 yıl daha var çünkü

 98. Savas dedi ki:

  Merhaba.1975 gogumluyum. 1993 ssk girisim var 3110 gunum var.belediyede calistigim icin primim yuksek yatiyordu iki askari ucret uzerinden.malulen emekliklik icin basvurdum %80 rapor verdiler suan bekliyorum ne kadar maasim olur acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1500-1800 TL alabilirsiniz.

 99. cemo dedi ki:

  03.08.2006 girişliyim 4090 günüm var malulen emekli olursam ne kadar maaş alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 800-1000 TL alabilirsiniz.

 100. cemo dedi ki:

  03.08.2006 girişli ve %60 raparum var 4080 günüm var malülen emekli olursam ne kadar maaş alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 900-1100 TL alabilirsiniz.