2019 Malulen Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

25.06.2019
2.561
A+
A-
2019 Malulen Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

Malulen emeklilik için herhangi bir meslek çalışanın, sağlık sorunları nedeniyle işini %60 oranında yapamaz hale gelmesi gerekmektedir. Kamu ve özel sektör için sigortalı kişinin alacağı sağlık raporu malulen emeklilik için gereken ilk unsurdur. 5510 sayılı kanun çerçevesinde bildirilen malulen emeklilik şartları arasında çalışma gücünün; iş kazası, meslek hastalıkları veya ölümcül hastalıklara yakalanma nedeniyle %60 oranında kaybedilmesi yer almaktadır. Herhangi bir meslek ya da normal hastalığı bulunmayan kişilerin malulen emekli olması mümkün değildir. Malulen emekli olmak için mutlaka kişinin çalışma gücünü büyük ölçüde kaybetmesi gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik hakkı sadece ciddi sağlık sorunları yaşayan kişilere tanınmaktadır. Kamu ya da özel sektör fark etmeksizin bireyin meslekten kaynaklanan ya da başka sebeplerden dolayı çalışma gücünü kaybetmesi o kişilerin malulen emekli olarak hayatlarına devam etmelerine neden olmaktadır. Uzman sağlık kuruluşlarında yapılan testler sonucu, doktor raporuna göre kişinin en az %60 oranında çalışmaya elverişli olmaması gerekmektedir. Malulen emeklilik için tek bir doktor raporu yeterli değildir. Hastane kurulları tarafından verilen raporlar geçerli olmaktadır.

Malulen Emeklilik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik koşulu arasında en önemlisi kişinin sigortalılık süresidir. Yeterli prim ve yıl şartlarını sağlayamayan kişilerin malulen emekli olması oldukça zordur. Malulen emeklilik hakkından yararlanabilmek için ciddi sağlık sorunlarının yaşanmış ve yaşanıyor olması gerekmektedir. İş gücünü yitirmeye neden olan hastalıkların varlığı malulen emeklilik için tek başına yeterli olmamaktadır. Malulen emekli olmak için:

 • 10 yıldan daha fazla sigortalılık süresi
 • 1800 prim günü sigorta kolu ödemesi
 • Maluliyet nedeniyle işten ayrıldığının belgelenmesi
 • %60 oranında iş gücünden yoksun olunması
 • Malullük durumunun sağlık kurulu tarafından onaylanması
 • Herhangi bir nedenle geçmiş prim borcunun bulunmaması
 • Malullük aylığı için kuruma başvuru yapılması gerekir.

Şartları sağlayamayan kişiler için malulen emeklilik imkânı tanınmamaktadır. Malulen emeklilik için kişinin bakıma muhtaç olması durumunda sigorta süresine bakılmaksızın, 1800 gün primin bildirilmiş olması gerekir.

Malullük Maaşı Başvurusu İçin Nereye Başvurulur?

Malulen emeklilik başvurusu malulen emeklilik talebinde bulunan sigortalı kişinin, işvereni ya da kurumu tarafından yazılı olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaatı ile gerçekleştirilmektedir. Malulen emeklilik başvurusunda bulunan kişi eğer gerekli şartları sağlayamıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvurular reddedilmektedir. Malulen emeklilik için işveren kişi ya da kurum, malul kişi için:

 • Sosyal güvenlik il/ilçe müdürlüğüne ya da
 • Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine

Dilekçeyle başvuru yapması gerekir. Bağlı bulunduğu en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu yapılan malulen emeklilik başvurusunu incelemek üzere kabul etmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarının araştırmasına göre kişiye malulen emeklilik aylığının bağlanıp bağlanmayacağı işverene bildirilmektedir. Kamu kurumunda çalışan kişilerin malulen emeklilik başvurusunu bağlı oldukları kurumlardan başlatmaları gerekmektedir. Emeklilik için gerekli şartlar sağlandığında kişiye malulen emekli olduğuna dair bilgi tebliğ edilir.

Malulen Emeklilik Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Malulen emeklilik başvuru belgeleri ve malul kişinin işverenince yazılacak dilekçe ilgili kuruma, malulen emeklilik talebinde bulunan kişinin malul durumu kesinleştiği tarihten itibaren en kısa sürede yapılmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvurularda:

 • Tahsis talep belgesi
 • Beyan taahhüt belgesi
 • Sigortalı işten çıkış bildirgesi (işveren tarafından yapılır)
 • Malulen emeklilik sevk onayı
 • Maluliyet onayı için sağlık kurulu raporu

Kişinin malulen emekli aylığına bağlanabilmesi için kurumlara teslim edilmesi gereken belgelerin bir kısmı çalışılan kurumlardan temin edilmelidir. Malulen emeklilik için kamu çalışanları, özel sektör çalışanları ve kendi hesabına çalışanların farklı evraklarla başvuru yapmaları gerekir. Malulen emeklilik için kanunların ön gördüğü biçimde kurumlara müracaat yapılmaktadır.

Malullük Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Malulen emeklilik aylığı maluliyete neden olan durumun sona ermesi ve kişinin yeniden sigortalı olarak çalışmaya başlaması durumunda kesilmektedir. Malulen emeklilik aylığını sona erdiren diğer önemli durumlar:

 • Muayene sonucu malul durumun bittiğinin belirlenmesi
 • Sigorta kanunlarına göre işe başlamış olması
 • Hastalığın çalışma gücüne %60’dan daha az engel teşkil etmesidir.

Malul aylığının kesilmesine neden olan hallerin tespiti malul durumuna karar veren kurullarca yapılmaktadır. Bu nedenle keyfi olarak kurumlar kişinin malulen emeklilik hakkını elinden alamazlar. Usulsüzlük teşkil eden durumlarda kişinin yargı yolu açıktır. Malulen emekli olmak için gereken şartları sağlayan kişilerin bu şartları kaybetmesi durumu resmi kurul raporunca belirtilmişse kişi yeniden başvuruda bulunamaz.

Hangi Hastalıklarda Malulen Emekli Olunur?

Malulen emekliği gerektiren hastalıklar kişinin çalışma hayatına ve sağlık durumuna doğrudan etki eden ölümcül düzeydeki hastalıklar olarak tanımlanmaktadır. Olası İş kazalarından kaynaklanan ya da meslek hastalıklarından dolayı çalışma gücünün %60 üzerinde kaybolması sigortalı kişinin malul aylığına bağlanmasına olanak tanır. Malulen emeklik için kanunlarda:

 • Ölümcül düzeydeki kanser hasatlıkları
 • İleri derece epilepsi
 • Yüksek mental rahatsızlıklar (şizofreni, bipolar bozukluk vb.)
 • Organ kayıpları (kol, bacak, el vb.)
 • İleri düzeyde görme bozukluğu
 • Tüberküloz, verem, AİDS vb.
 • Yüksek derecede akciğer, böbrek, kalp vb. organ yetmezlikleri

Malulen emeklilik için sayılan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu hastalıkların dışında kişide, çalışma hayatına doğrudan etki edecek farklı hastalık türleri tespit edilirse bu hatalıklarda yine malulen emeklilik için yeterli olacaktır.

Malulen Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Malulen emeklilik maaş hesabı kişinin sigorta süresi ve sigorta primlerine göre hesaplanmaktadır. Normal emeklilikte olduğu gibi malulen aylığa bağlanacaklar içinde belirli sigorta prim şartları bulunmaktadır. 10 yıldan daha az sigorta süresine sahip kişilerin malulen emeklilik hakkından yararlanmaları mümkün değildir. Malulen emeklilik maaşı:

 • 90 bin günden az prim günü olanlar için 90 bin üzerinden
 • 90 binden fazla prim gününe sahip olanlar için prim ödeme gün sayısı üzerinden hesaplanmaktadır.

Malulen emeklilik maaşıyla birlikte, yaşlılık ve ölüm sigortaları kapsamında geçen prim günleri yılda 360 gün üzerinden %2 oranında hesaplanmaktadır. Malulen emeklilik aylığına bağlanan kişiler için aylık bağlama oranı:

 • Çalışma gücü kayıp oranı ve
 • Toplam prim ödeme gün sayısıyla çarpımı sonucu
 • %60’a bölünerek bulunmaktadır.

Malulen emeklilik için sigorta prim gün sayısı yetmeyenler malul aylığından yararlanamazlar. Sigortalı kişinin prim gün sayısı ve sigortalılık süreleri yetse bile eğer önceki dönemlere ait prim borcu varsa malulen emeklilik aylığı talebinde bulunamaz.

Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Malulen emeklilik maaşı sigortalı kişinin tabii olduğu sigorta kapsamına ve sigorta prim gününe göre farklılık göstermektedir. Bu farklılığın temel sebebi sigortalı olarak geçirilen hizmet süreyle, sigorta prim günün malulen emeklilik maaşını hesaplamada temel etken olmasından kaynaklıdır. Geçmiş yıllara ait ortalama hesaplamalarda:

 • 4/A ve 4/B sigorta kapsamında malulen emeklilik maaşı:
 • 850 – 1000 TL
 • Tarım çalışanı Bağ Kur kapsamında:
 • 600 – 800 TL
 • 4/C kamu çalışanları için:
 • 1800 – 2000 TL

Malulen emeklilik maaşı alınabilmektedir. Malulen emekli olmak için kişinin taşıması gereken en önemli şart sigortalılık süresidir. Malulen emeklilik maaşının belirlenmesinde sigorta prim gün sayısı ve sigortalı çalışma süresi etkili olmaktadır. 10 yıldan daha az süredir sigortalı çalışmış kişiler malulen emeklilik aylığı alamamaktadır.

4c, Bağkur, SSK, Engelli Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplaması

Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 458 YORUM
 1. taylan dedi ki:

  selamlar,diyalize girmeden böbrek nakli oldum acaba bu maaşımı etkilermi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Malulen emekli misiniz?

   1. taylan dedi ki:

    emeklilik işlemlerime başladım kararı bnekliyorum

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Eğer almış olduğunuz rapor kontrollü bir raporsa yani rahatsızlığınız iyileşebilir bir rahatsızlık olarak kurulca değerlendirildiyse bir sonraki rapor için iş gücü kayıp oranınızı etkileyebilir.
     Ancak sürekli rapor verildiyse bir sıkıntı olmaz.

     1. taylan dedi ki:

      %70 iş göremezlik raporum var ve 11 yıl ve 2024 günüm var lakin bir türlü organ nakillerine kaç lira maaş bağlanacağını anlamış değilim kimi 971 lira kimi sgk lı ise 7200 üzerinden bağ kur sa 9000 gün üzerinden baz alındığını kimi de yatırdığı prim üzerinden alacagını söylüyor acaba bunların hangisi doğru

     2. SGKuzmani dedi ki:

      Değerli Okurumuz;
      Eğer ssk kapsamında emekli olacaksanız 7200 gün üzerinden Bağ-Kur’dan olacaksanız 9000 gün üzerinden bağlanır.
      Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. Cumali Sümer dedi ki:

  05/05/1986 dogumluyum.%47 vergi muafiyeti ve %60 da engelli raporum var.01/01/2003 sigorta girişim var .08/08/2006 da işe başladım.Bu bilgilerle ben nezaman (malulen) emeklima olurum ve nekadar maaş bağlanır.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   İş gücü kayıp oranı yüzde 60 mı? İşe giriş ten sonra mı oldu rahatsızlık yoksa önce de var mıydı?

 3. Hasan dedi ki:

  Sgk dan maaş hesaplamasi yaptık 1800 tl çıktı ben malulen emekli olursam bu ücret ne kadar olucak (7200 iş günüm var )

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Hesapladığınız aylığa yakın bir aylık alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. Ali dedi ki:

  Öncelikle merhaba, lise son sınıfta diyalize girmeye başladım (2008) daha sonra bağ-kur yatırmaya başladım diyalizdeyken 2009 aralık da nakil oldum. 1800 gün primim doldu ise emekli olabiliyor muyum %90 raporum var. olabiliyorsam ne kadar maaş alırım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Malulen emeklilik hakkından faydalanamazsınız. Çünkü hastalığınız Bağ-Kur’lu olmadan önce de varmış. Siz 15 yıl 3960 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. gokhan dedi ki:

  1971 doğumluyum 1986 da sigortalı olmama karşın 3 yıl stajdan dolayı sayılmıyor. 1989 12. aydan itibaren kayıtlı görünüyorum. 8666 günüm var 25 yılım bitti sadece yaş bekliyorum ancak bazı rahatsızlıklarımdan dolayı malullük için hastaneden raporlar topladım ve heyet için teslim ettim.
  Şu an SSk nın sitesinden emekli maaş hesabı yaptırdığımda 2656 tl çıkıyor ama yaş bekliyorum. ilgili heyet raporu çıktığında gerekli başvuruyu yaparsam ve kabul olursa alacağım maaş düşecekmi 2656 tl mi olacak

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sizin hesapladığınız 2016 yılında geçerli olan emekli maaşı.Yani yaklaşık maaş. Eğer 2016 yılında emekli olursanız aşağı yukarı aynı maaşı alırsınız. MAlulen emekli maaşı normal maaşa göre düşük olabilir. Yaşınız geldiğinde müraacat ederek normal aylığa çevirebilirsiniz.Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  2. Musa dedi ki:

   Selamun aleykum hocam ben ankolozon salantı hastalığım var bel omurga eyilemiyorm ağrılarım var sigorta girişim 01.6 1995 günüm 5640 ne kadar malulen oluru

 6. gokhan dedi ki:

  Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bildiğim kadarıyla Maaş rakamları vermiyorsunuz Benim merak ettiğim Malulen emekli maaşı 2656 tl ye göre nekadarlık bir oranla düşük olabilir. aşağı yukarı bir rakam hesaplama sistemi varmı. Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Dediğiniz gibi bir hesap yapamıyoruz. Yapabilen de yok zaten.

 7. gokhan dedi ki:

  ilginiz için çok teşekkür ederim.

 8. KOTGOK dedi ki:

  Merhaba: Ben askeri (Jandarma Asb) olarak 03.09.2002 yılında askeri okula girdim ve derece kademem 3/2 dir. İki ay önce periyodik sağlık muayenesine girdim ve diyabet hastalığı ve depresif uyum bozukluğu rahatsızlıkları nedeniyle sınıfı görevini yapamaz raporu verdiler. Daha sonra rapor MSB Sağlık daire başkanlığınca onaylanmasına müteakip kurumuma personel malülen emekli olabilir(SGK bahse konu raporu onaylayıp, malül sayarsa), rapora itiraz edip sınıfında görevine devam edebilir veya sınıf değişikliği de yapabilir diye yazı gönderdi. Sorum: eğer sınıf değişikliği yaparsam ileriki dönemlerde malullük hakkım kaybolur mu? Bu şartlarda malulen emekli olursam artılarım ve eksilerim ne olur. Malulen emekli olurken 5510 sayılı kanun ile 5434 sayılı kanun arasındaki fark nedir. Bu kanunlara tabbilik şartları nedir? Biraz sorum uzun oldu. cevaplarsanız sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   01.10.2008 tarihinden önce devlet memuru olanlar için malulen emekli aylığı ile normal emekli aylığı arasında bir fark bulunmuyor ve emekli aylığınız 5434 sayılı kanun hükümlerine göre hesaplanıyor. Yalnızca ikramiye konusunda normal emekliliğe göre daha az ödeme yapılıyor o da kıdem yılınızla ilgili. Aynı şekilde 5510 Sayılı Kanuna göre malulen emekli olanların da normal aylığa göre çok kaybı olmuyor. Prim günü 9000 günden az olanlar için aylık 9000 gün üzerinden hesaplanıyor. Yani 25 yıl çalışmış gibi hesaplanıyor.
   -Sınıf değişikliği yapmanız daha sonra malulen emekli olmanıza engel teşkil etmez.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. alameddin dedi ki:

  52 yaşındayım ve 3 yıl önce % 81 oranında rapor verildi. 2002 ile 2008 arasında tütün ekiciliği yaptım.hem şeker hastası hem kronik akciğer hastası hem böbrek hastalığı hemde kalp yetmezliği hastalıklarım var.malulen emekli olabilirsin denildi sgk tarafından.ama ne kadar maaş alırım veya ne kadar borcum çıkar bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ne kadar maaş alınacağı konusunda bir hesap yapamıyoruz. Borçlanacağınız Bağ-Kur gün sayısı kaç gün ve hangi kapsamda Bağ-Kur’lusunuz?

 10. mustafa dedi ki:

  merhaba arkadaşlar adım mustafa

  01/03/1985 doğumluyum
  2007 de işe başlarken %56 raporluydum ve vergi indiriminden yararlanıyordum
  şuanda %71 ağır özürlü ve makıcıya muhtaç durumdayım
  pirim gün sayım 2420 malulen emekli olursam ne kadar maaş alabilirim

  bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Maalesef emekli maaş hesabı yapamıyoruz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. Ahmet dedi ki:

  Merhaba…
  05/07/1987 Sgk başlangıcım var daha sonra 05/07/1992 tarihinde Bağkurlu olarak prim ödedim, 08/10/2007 tarihinden beri de Sgk da primlerim ödeniyor. Toplam prim ödeme gün sayım 8753 tür. Şu an Non Hodgin Lenfoma ve Diyabet2 rahatsızlıklarım var. Malulen yada normal şartlarda hangi emeklilik benim için avantajlı olur. Bu konuda yardımcı olmanız dileği ile, Saygılarımla…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Normal emeklilik ya da malulen emeklilik arasında maaş farkı olmaz. Eğer malulen olabilme imkanınız varsa dilekçe verebilirsiniz. 50 yaşı tamamlamanız halinde SSK’da normal emeklilik hakkı elde edebiliyorsunuz.

 12. Okan dedi ki:

  Benim kalp naklim olacak 1952 primim var 2008 de ise giris tarihim doktorum %90 rapor veririm diyor suan 10 yili tamamlamayi bekliyoruz ssk 1600 den yatiyor benim emekli oldugumda maasim tahminen ne olur bilgi verirseniz sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maalesef maaş hesabı yapamıyoruz.

 13. Emin Kılıçlar dedi ki:

  3500 gunluk sigortam var malulen emeklilik icin heyete girdim emekliligimi bekliyorum eger emekli olursam eşim benim uzerimden bakim parasi alabilrmi oranin kac olmasi gerkiyor sartlari ne

 14. kenan akman dedi ki:

  merhabalar ben eşim için sorum olacak 2004 yılında sigorta girişi 1550 gün prim ödenmiş geçtiyimiz haft% 72 işgöremez raporu var 1800 gün ile emekli olabilirsiniz denildi ayrıntılı bilgi yazarmısınız emekli olması durumunda ne kadar maaş alabilir biz dışarda ssk yatırabilirmiyiz saygılarımla iyi çalışmalar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eşinizin maluliyeti işe girişten önce var mıydı yoksa sonradan mı oluştu?

 15. sedat dedi ki:

  sedat gur
  merhabalar yaklaşık 6000 gunum var 4 yıldan beri diyabet hastalığım var inüsulun kullanıyorum bunun yanında panik atak rahatsızlıgım var 1974 dogumluyum malulen emekli olabilirmiyim saygılarımla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Talepte bulunup çıkan sonucu görmek lazım. Sağlık kuruluna girmeniz gerekir. Saygılarımızla

 16. Candoğan dedi ki:

  Merhaba.
  2005 işe girişliyim 1866 gün pirim günüm var. %56 raporla %40 vergi indirimim var. çalışmaya başladıktan sonra epilepsi hastalığım başladı geçen ay tekrar engelli raporu için heyete girdim ve %62 rapor verdiler. malulen emekli ola bilirmiyim.
  saygılar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Hastalığınız işe girişten sonra oluştuysa malulen emeklilik talebinde bulunup heyete girin.
   Saygılarımızla.

 17. Yaşar dedi ki:

  Merhaba 06 06 1972 doğumluyum 01.01.1997 de sigorta başlangıcım 11.07.2016 da ameliyatla sağ böbreğim alındı malulen emekli olabilirmiyim saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli OKurumuz;
   Talepte bulunup heyete girmelisiniz.
   Saygılarımızla.

 18. Şahit tokat dedi ki:

  24.07.1974 doğumluyum 01.04.1993 tarihi sigorta girisim var 5734 gun pirimim %40 astim hastaligindan dolayi raporum var malulen emekli olursam yada olabilirsem ne kadar maasim olur?
  Ayrıca vergi indirimi emeklisi olursam mi daha iyi olur? Saygılarımla cevabı mail olarak yollama şansınız olursa memmun olurum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Maalesef emekli maaşı hesabı yapamıyoruz. Engelli emeklilik yani vergi indirimine göre emekli olursanız normal emekliliğe göre aşağı yukarı aynı maaşı alırsınız
   Saygılarımızla

 19. Hasan dedi ki:

  Merhaba,
  Sgk da 3081 günüm var.girişim 1976.malunen emekli olmak için başvuru yaptım.eğer onaylanırsa ne kadar maaş alabilirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Maalesef emekli maaşı hesabı yapamıyoruz.
   Saygılarımızla.

 20. can dedi ki:

  merhabalar 04.26.1999 ilk işe giriş tarihim ½60 engelli raporum ve vergi indiririm ve 4774 pirim günüm var.. buna göre malulen emekli olsam ne kadar maaş alırım ilginize teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Maalesef emekli maaşı hesabı yapamıyoruz.
   Saygılarımızla

 21. Lütfi abidin dedi ki:

  Merhaba annem diyaliz ve kanser hastası ev hanımı hayatı boyunca hiç çalışmadı malulen emeklilik için başvurdu 3 ay önce %90 raporu var daha emekliliği çıkmadı ne zaman sonuclanir emekliliği eğer emekli olursa alacağı maaşa aşağa yukarı ne kadar olur tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Annenizin hiç çalışmadıysa ya da hiç sigortası yoksa nasıl malulen emekli olacak?

 22. Gönül acar dedi ki:

  Merhabalar ben 56 yaşındayım 1992 bagkur ödemeye başladım 1998 kadar ödedim ondan sonra ödeyemedim kanser ve diyaliz hastasiyim malulen emeklilik için başvurdum 3 ay önce %93 rapor aldım emekliligimi bekliyorum daha çıkmadı ne zaman sonuçlanır emekliligim alacağım maas nasil hesaplanır yada ne kadar maaş alabilirim cevap verirseniz cok sevinirim tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Maalesef emekli maaşı hesabı yapamıyoruz.
   Saygılarımızla.

 23. Mesut dedi ki:

  Merhaba hocam ben 15.07.1987 dogumluyum ○/○ 60 raporum var ve bunu yüksetile bilirim genetik rahatsizlik ve °/○ 70de vergi indirmim var rahatsizligim sgorta giris tarinden önce vardi sigorta girisim 30.04.2008 şuana kadar 1700 günüm var.ASIL SORUM ŞU: MALÜLEN EMEKLI OLDUKTAN SONRA EŞİM BAKICI MAAŞI ALABİLİRMİ. (NOT) Alabilmesi icin hangi şartlar gerekir. Şimdiden teşekür ediyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bakıcı maaşı için muhtaçlık kriteri var. Eğer o şartları sağlayabilirseniz alabilir.
   Saygılarımızla.

 24. Çigdem dedi ki:

  Merhabalar. Ben 35 yaşındayım. 2013 kasim ayinda 3. evre meme ca nedeniyle ameliyat,kemoterapi,herceptin,radyoterapi tedavisi gördüm. Tedavim 1,5 senedir bitti.Elimde yüzde 80 surekli engelli raporum var. Sigorta baslangicim 2008 Mart. Prim gunum 1800 un ustunde. Benim sormak istedigim 10. yılımi doldurdugumda emekli olma hakkım varmı? Kanser hastalarinda emeklilik sarti tedavinin devam etmesimidir. Surekli raporumun tedavi bittigi icin yenilenmesi istenebilir mi? Sgk ya gittigimde 9. yilinda gel dediler. Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim. Saygilar…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Malulen emeklilik hakkından faydalanabilmeniz için ilk sigorta başlangıcından itibaren en az 10 yıllık sürenin geçmiş olması gerekmektedir. Ayrıca bu 10 yıllık sürenin içerisinde de en az 1800 gün prim gereklidir. Bu şartı sağladığınızda SGK’ya talepte bulunabilirsiniz. SGK sizi maluliyet için sevk eder. %60 üzeri rapor gelirse emekli olabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 25. Nurettin dedi ki:

  Merhaba
  Kardesim gbm hastasi olumcul bir hastalik kisitli bir yasam suresi var ise donus imkani yok malulen emekli olmamizi mi onerirsin yoksa olum maasi baglanmasi mi esi icin daha avantajli olur

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Malulen emekli olabiliyorsa olsun. Sonrasında maaşı eşine kalır. farkeden birşey yok.
   Saygılarımızla.

 26. tülin adalı dedi ki:

  Merhabalar
  Ben meme kanseri tedavisi görüyorum. %65 malüliyet çıktı.Sgk dan 7344 gün primim var. Bende ne kadar maaş alabilirim acaba ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maalesef emekli maaş hesabı yapamıyoruz. Sistemden kendiniz hesap edebilirsiniz.

 27. Nuveyba dedi ki:

  Annem meme kanseri tedavisi goruyor 10 yillik sigarta ve 1800 kusur prim gunu var. Malulen ameklilik basvuru yaptik. Hastaneye sevkimiz oldu. Hastane raporu sgk ya gönderdi su an raporun sonucu bekliyoruz. Anemin tedavisi devam ediyor ama prim borcunu yapilandirmistik bir kismini odedik su an 2bine yakin borcu. Hastaneye gidiyor giris yapip muayane olabiliyor. Malulen emeklilik surecinde oldugu icin mi muayeneye gidebiliyor giris yapabiliyor. Eger böyleyse sonradan bize bir borc cikar mi. Annemin emekli olma durumda gelecek yillarda muayenee olmasina gerek var mi .Şimdiden tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   31.12.2016 tarihine kadar bağkur prim borçlularına devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor. Ondan dolayı ücretsiz faydalanıyor.

 28. Ümmügül dedi ki:

  Merhaba 38 yaşındayım bel fıtığı ameliyatı sonrası düşük ayak oldum %40 raporu var 1995 sigorta girişim 3000 prim günüm var acaba emekli nasıl olurum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SGK’ya giderek malulen emeklilik talebinde bulunun. Kurum duruma göre değerlendirme yapacaktır.

 29. İlhami dun dedi ki:

  Yüzde 40 engelim ve 4650 günüm 25 yildir sigorta girişim yapılmış ve maasim brüt 2100 net 1700 .su an malulen emekli olursam ortalama maas im ne kadar olur

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Emekli maaş hesabı yapamıyoruz maalesef.

 30. hasan basri dedi ki:

  merhaba herkeze hayırlı günler rica etsem bana bi yardımcı olurmusunuz konuyla ilgili ben 2001 yılında oto mekanikde çalıştım ama o yıllarda yaşım 17 di iş yeri beni 3 yıllık cıraklığa gönderdi 1.5 yıl okudum snr böbrek yetmezlği hastaşığı ortaya çıktı bende snr işi bırakmaz zorunda kaldım bir yıl diyalize girdim snr organ nakli oldum snr işe girdim 2004 yılında bugüne kadar aktif çalışıyorum iş günüm 4350 var ben malulen emekli olsam kaç para bağlarlar bana normal engelli emeklim için 6 yıl var birde 2001 yıllarda ben çıraklık okuyordum bu iş kazası olurmu bu hastalık bana bi faydası olurmu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maalesef emekli maaş hesabı yapamıyoruz.

 31. adem çelenoğlu dedi ki:

  merhabalar, annem 62 yaşında, 2007 yılında sigortaya girdi ve 30 gün prim ödendi. 2014 yılında kalp sorunu yaşadık ve %65 raporu var emekli olabilmesi için ne yapabiliriz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Annenizin toplam prim günü en az 1800 ise 2007 yılında sigorta başlangıç tarihinden itibaren 10 yıllık süreyi tamamladıktan sonra malulen emeklilik talebinde bulunabilir.

 32. burhan alkoç dedi ki:

  sevglili hocam malülen emekli olma hakkım var su an uzman öğretmenim 3300 tl maas alıyorum yeni maasım hakkında bilgi verebilirmisiniz tesekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Şu an aldığınız aylığın çok altında bir aylık alabileceğiniz kesin. Ama tam olarak bir hesap yapamayız. Saygılar.

 33. Nuray dedi ki:

  Merhabalar. Benim babam sigortasini kendi yatiriyor toplam 3600 günü var ama simdi bobrek rahatsızlığı çıktı ve diyalize giriyor malulen emekli olabilir mi. Olursa alacağı maaş normal emeklilik maaşı arasinda fark olur mu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maaşlar arasında çok fark olmaz. Malulen emekli olup olamayacağı heyete girdikten sonra netleşir.

 34. sanem dedi ki:

  Merhaba. Babam yabancı uyruklu, 5113 gun sayısı var 4a’ya baglı calisiyor ancak sozlesmeli, calistigi kurum sozlesmesini araliktan sonra yenilemeyecek. kendisi kanser hastasi, eger malulen emeklilige basvurursak bu hakki kullanabilir mi? kullanirsa aylik disinda tazminat (ikramiye) de alir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kurum çıkışını verdiği için zaten tazminat ödemeli. Ödemiyorlar mı?

 35. ensar özcan dedi ki:

  merhaba yüzde 80 ağır engelli raporum var sürekli .malulen emekli olabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sigorta ilk giriş tarihiniz ne zaman? Rahatsızlığınız doğuştan mı yoksa ilk sigorta başlangıcından sonra mı oluştu?

 36. erkan dedi ki:

  Mrb 2001 sgk girisim var ve 2012 de damar tlkanlkllgl olusdu bacaklarlmda daha sonradabacak damarlma2 tane stent taklldl 1550 gun primim var malulen emekli olabilirmiyim 1800 gun icin askerlik sayllrml yardlmcl olabilirmisiniz 1984 dogumluyum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Malulen emeklilik talebinde bulunun. Eğer iş gücü kayıp oranınız en az %60 üzeri çıkarsa emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması ile prim gününüzü 1800 güne tamamlayabilirsiniz.

 37. muhammet dedi ki:

  Merhabalar,
  ssk girişim 2005 toplam primim 2180 askerden önce ssk girişim oldu askerde 2 ay hava değişimi alıp izin kullandım daha sonra gidip vatani görevimi tamamladım ve geldikten sonra bir fabrikada çalıştım 1,5 yıl şuan 4 yıl oldu özel bir şirkette çalışıyorum 04/11/2016 da çıkışım yapıldı ailemde olan bir hastalık bende de baş gösterdi hastaneye nakil istemedim henüz abim ms hastası muhtemelen benimde aynı şuan çok ciddi sağlık sorunum var çalışma hayatında çok sıkıntı yaşadığım için çıkışım verildi emekli olma ihtimalim var mı şimdiden çok teşekkür ederim…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer en az 1800 prim gününüz varsa malulen emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

 38. Abdurrahman dedi ki:

  Hocam 2011 yılında polis okuluna girdim 2013 yılında mesleğe başladım kanser tedavisi gördüğüm için malülen emekliliğe sevk edecekler doktorlarım %90 ve başkasının bakımına muhtaç olur die rapor vercek ne kadar maaş bağlanır?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Emekli maaş hesabı yapamıyoruz maalesef.

 39. Yunus dedi ki:

  Merhabalar ben 1985 dogumluyum 2006 yılı sıgorta başlangıcım var 2006 yılında askerlıkten muafım toplam 3600 gün prımım var Nasıl emeklı olabılırım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   7000 gün 60 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 40. Sebo dedi ki:

  Tsk’da gorevli sivil memurum. 25 temmuz 1991 yilinda memuriyete basladım. 25 yıl 6 ay hizmetim var. TSK saglik yonetmeligi hukumlerine gore tsk’da görev yapamaz raporu alirsam normal emekli olan emsallerime gore hak kaybim olur mu? Tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Emekli maaşı olarak hak kaybınız olmaz.

 41. Sebo dedi ki:

  Guzel bir site. Bilgilendirici ve doyurucu

 42. Yurdagül dedi ki:

  Merhaba eşim mamulen emeklilik için başvuruda bulundu %69engelli raporu var 3058 pirim gün sayısı var fakat sgk dan red cevabı geldi 5510 25.mad.geregi gerekçe gösterildi eşim 1987 girişli işitme kaybı %34 adrenalkortikal yetmezlik %40 şeker %20 rahatsızlığının oranlardır yanlız eşim 1997 yılında adrenalkortikal yetmezlik rahatsızlından dolayı çalışamamaktadır neden red cevabı geldiğini açıklarsanız nasıl bir yol izleyeceğimizi söylerseniz sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Neden ret cevabı geldiğinin gerekçesi size gelen yazıda yazıyordur zaten. SGK’ya itirazda bulunabilirsiniz.

 43. gül keskin dedi ki:

  Öncelikle iyi akşamlar sorum size şu şekil olacak eşim malul emekli oldu ve kurumunda bize göndermiş oldukları yazıda kontrol muanne yoktür süreklidir diye bu ne anlama geliyor bizi tam olarak aydınlatırsanız cok duacı oluruz şimdiden cok teşekürler .

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Hastalığının kalıcı bir hastalık olduğu ve kontrole tabi olmadan maaşını sürekli alacağı anlamına geliyor. Şöyle ki hastalığı tedavi ile geçebilecek olanlara kontrolü derler. Kontrolde hastalığının geçtiği anlaşılırsa malul maaşı kesilir. Ama sizinki Kontrole tabi olmadığı için böyle bir durum yok.

 44. Dursun dedi ki:

  Sevgili sgk uzmanı.24 yıldır imam-hatip olarak görev yapıyorum.2001 yılından beri vergi indirimi alıyorum geçirdiğim kanser hastalığından dolayı.2001 yılında 100/100 özürlü raporu verildi.malülen emekli olabilirmiyim.şuanda ses teli felci var görevimi yapamıyorum.bir öneri verirseniz sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bunun için sağlık kuruluna girmeniz gerekir. İlgili yere başvurunuzu yapıp süreci başlatabilirsiniz.

 45. Salim dedi ki:

  SLM; YORUMLARDA HİC MALÜL AYLİĞİ HESAPLAMASİNİ YAPAMİYORUZ ANLADİGİM KADARİYLA..YALNİZ BEKLENİLEN ŞU Kİ?EN AZİNDAN ASG.UCRET LİLER İCİN YAKLASİK BİR MALUL AYLİGİ HESABİ YAPABİLİYORMUSUNUZ? SGK DA BOYLE BİR HESAPLATMA SERVİSİ VARMİ? SAYGİLARİMLA…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Şimdi bugünün kazancı üzerinden değil ortalama kazanç üzerindenmaaş hesabı yapılabilmekte. Şu kadarını söyleyim o zaman 800 ile 1000 TL arasında olabilir en fazla.

 46. taylan dedi ki:

  Sayın uzman konudaki ilk yorumu atan kişi olarak gelinen son durumu açıklarsam birçok kişiye yardımcı olacağına eminim böbrek nakli sebebi ile malulen emekli oldum devlet malulen emekli olmak için % 60 ve üzeri iş kabına bakıyor fakat sizi emekli yapmamak için elinden geleni de yapıyor önünüze birçok engel çıkartıyor sgk sağlık kurulları gerçekten bizlerle empati kuramayan kişiler tarafından yönetiliyor ocak ayında başvurdum temmuz ayında emekli olabildim bütün evraklarım tam olmasına rağmen .şu an için 849 lira maaş almaktayım ve malesef ki benden daha az maaş alanlarda var bu devirde bu maaşla nasıl geçinirsiniz orası imkansız eğer malulen emekliler bu konuda bulundukları yerlerdeki siyasilere baskı yaparlarsa bu miktar en azından asgari maaşa denk gelebilir bütün arkadaşlara sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileğiyle

 47. şifa dedi ki:

  Ben lupus hastasiyim 2 yildir tedavi görüyorum olumlu bişey yok malumen emekli olabilirmiyim isteye bagli sigortam var

 48. Hüsniye dedi ki:

  2000 yılında kronik hastalığa yakalandım. Sigorta başlangıç 2002 malulen emeklilik için başvurdum aralık ayının sonunda heyete giricem. Burdaki yorumlarda sigorta başlangıç tarihinden sonra hasta olmak gibi şartları okudum. Eğer öyle ise boşuna mı uğraştım. Malulen emekli olma ihtimalim yok mu acaba?

 49. burhan dedi ki:

  merhaba şuan % 52 daimi raporluyum ve 3150 günüm var ilk sgk giriş tarihim 1999 bu şartlarda ne zaman malülen emekli olabilirim beni aydınlatırsanız çok seviniriim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   4080 günü tamamlamanız halinde %52 rapor ile emekli olabilirsiniz. Yaş beklemenize gerek kalmaz.

 50. Murat EFE dedi ki:

  merhabalar,
  Temmuz 1991 yılından beri sgk lı olarak çalışmaktayım.Toplam 8616 günüm var.Yaşım 48….
  Bu sene 3 tane anjiyo ameliyatı geçirdim ve neticesinde kendimi çok yorgun ve bitkin bulmakta ve artık çalışamayacağım modunda hissediyorum.
  Yeni öğrendiğim malulen emeklilik uygulamasına göre ;öncelikle rapor almam gerektiğini biliyorum.
  emekli olursam,emeklilik maaşımın normal emeklilik maaşına göre ne oranda değişeceğini öğrenmek istiyorum.
  son 15 yılımın maaşı asgari ücret gösterildiğinden normal maaşım ne kadar olur.

  yardımlarınız ve verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler….

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Emekli maaş hesabı yapamıyoruz maalesef. ama malulen emeklilik ile normal emeklilik arasındaki maaş hesabında çok bir fark yok.

 51. ÖZKAN SABANCI dedi ki:

  ÖZKAN SABANCI MERHABA Kasım 1998 den beri sigortalıyım yüzde 55 raporum var ne zakan emekli olurum ve ne kadar maaş bağlanır.Ayrıyaten bir sorum var hesaplarıma göre kasım ayında emeklilik görünüyor emeklilik dilekçesini 2017 den sonra versem maaşımda düşüklülük olurmu onuda söylerseniz sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   %55 raporla 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4080 gün şartı ile emekli olabilirsiniz. Eğer emeklilik hakkını Ocak itibariyle elde ediyorsanız en geç 31.12.2016 tarihine kadar dilekçe verin. Bu durumda 100 TL seyyanen zamdan faydalanırsınız.

 52. mehmet dedi ki:

  selamlar kolay gelsin ben engelli olarak özel sektörde çalışıyorum ve 6110 gön ssk var yüzde 50 vergi indirimi aldım ankara onaylı ve yüzde 69 da ötv aldım ve 1969 doğumluyum ssk girişim 10.02.1989 girişli maaş bodrularım 2650 üzerinden yatıyor buna emekli olsam maaşım nekadar olur bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekürler kolay gelsin

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Maalesef emekli maaş hesabı yapamıyoruz.

 53. mehmet altun dedi ki:

  Iyi gunler % 60 ortapedik engelliyim ilk ise giris tarihim 06/2009 suan 2450 gun pirimim var yasim 33 hangi sartlarda ne zaman emekli olurum ve tahminen ne kadar maas alirim yardimci olursaniz sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Malulen emekli olabilmeniz için sigorta ilk giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl geçmesi ve bu 10 yılın içinde de en az 1800 prim günü olması gerekir. Ayrıca sgk sağlık kurulu tarafından iş gücü kayıp oranınızın en az yüzde 60 ve üzeri olması gerekir.

 54. hidayet dedi ki:

  Merhaba; 1997 ssk girişliyim 6.700 gün pirim var santral operatörlüğü yaptım uzun 20 yıl dolacak kulağımda /50 kayıp var halen de işe devam etmekteyim acaba malulen emeklikten yararlanabilir miyim. Bu raporu almak için önce nereye başvurmak gerek göztepe ssk ya bağlıyım il sağlık müdürlüğü mü sevk ediyor hastaneye ssk mı birde önce vergi indirimi yaptır dediler yüksekten yattığı için pirim yoksa düşük maaş almamak için. nasıl bir yol izlemem gerek yardımınızı rica eder şimdiden teşekkür ederim saygılarımla…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. İkamet ettiğiniz yerdeki vergi dairesinden sevk ettirin kendinizi. Vergi indirimi için deyin. Daha sonra çıkartılacak raporda çalışma gücünüzün en az %40 ve üzeri kayıp olduğu tespit edilirse emekli olabilirsiniz. Vakit kaybetmeden vergi dairesine uğrayın.

 55. mesut köseoğlu dedi ki:

  merhaba babam için bir sorum olucak babamın ssk girişi 1978 yılı ve buzama kadar olan ssk pirimi ise 1121 gün 1800 e tamamlamak için askerlik olan 20 ayı eklersek malulen emeklilkten yararlanabilirmiyiz acaba?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Malulen emekli olabilmesi için iş gücü kaybının da en az %60 ve üzeri olması gerekir. Prim gününü 1800 güne tamamlayarak malulen emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

 56. Nihat Gökay dedi ki:

  Merhaba,
  14.09.2007 tarihinden itibaren harp okuluna baslamamla sigorta girisim yapildi. 30.08.2011 tarihinde mezun olarak bilfiil göreve başladım. GATA’da Sağlık Kurul karariyla TSK’da görev yapamaz raporu aldım. Yaklasik olarak Nisan 2017 gibi ilişkim kesilmiş olacak. Bu durumda ne kadarlik adi malulluk maaşı alırım ? Teşekkürler.

 57. Lale dedi ki:

  merhaba 2011 den beri kanser hastasıyım (pek çok ameliyat geçirdim, mastektomi vs.lenfler). 2015 de Akcigerde metastaz yaşadım. Halen tedavim devam etmekte. Malulen emekliliğe başvurdum.9 ay ugraştıktan sonra 2019 a kadar geçici emekli olabileceğim söylendi.2000 yılında sigortalı olarak çalışmaya başladım.10-11 yıl sigortalı çalıştım.(rahatsızlık nedeniyle bazı yıllar çalışmadım). Ne zaman ne kadar maaş alacağımı bidiricez dediler, haftalardır halen bekliyorum.ne kadar maaş bağlanacağını kimse bilmiyor? Ne kadar maaş bağlarlar???? bu neye göre belirleniyor.? tesekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba . Emekli maaşı ortama prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanıyor. Biz ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda bir hesap yapamıyoruz.

 58. İmren ıgın dedi ki:

  Merhabalar 1999 yılında SSK girişim var %85 ağır engelliyim.1800 günle malulen emekli olsam kaç TL maaş alırım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   merhaba. Maalesef emekli maaş hesabı yapamıyoruz.

 59. Ahmet Bildik dedi ki:

  Merhaba 1989 yilindan itibaren sigortaliyim %57 is goremez raporu aldim 2017 ocak 15 de 3600 gunu dolduruyorum ne zaman dikekce vermeliyim ne kadar maas alabilirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. 16 ocak 2017 tarihinden önce emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

 60. ünal dedi ki:

  15.02.1982 doğumluyum 01.08.1996 da ssk girişim var ve toplamda6015 gün primim var kalp hastasıyım nasıl emekli olurum tşklr…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. SGK’ya malulen emeklilik talebinde bulunun lütfen.

 61. Gökhan çelik dedi ki:

  İşkazası sonucu sol kolumu dirsek üstü kaybettim vergidairesi sağlık raporum 0/0 59 Sgk nın sürekli işgörmezlik icin istediği rapor0/0 62 malulen emeklilik başvurusu yaparken tekrar hastaneye gitmem isteniyor rapor için gitmem mecburmu saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. eğer gitmeniz isteniyorsa gideceksiniz tabi ki.

 62. Murat isik dedi ki:

  Merhaba ben 5 yil once kadar is kazasi gecirdim sag. Ve sol elimde orta ve yuzuk parmaklarim ilk bogumdan koptu oran icin hastaneye basvurdum %34 rapor cikti malulluk icin hastane sevki ile basvurdum %17 ile is gucu kaybi maasi baglandi ben malulen emekli olmak icin Tekrar basvurmak tekrar parmaklar ve olaydan sonra duzelemeyen psikoloji den heyete girmek istiyorum boyle bi hakkim varmi2003 ten itibaren sigortaliyim 2500 gunum var sizce. Nasil bir yol izlemeliyim oran ne olur malulluk kazanabilirmiyim..

  1. Merhaba. Tabi ki rapor oranı iş kazasında dolayı attıysa daha doğrusu rahatsızlıklarınız arttıysa yeniden sevk isteyebilirsiniz

 63. Şerife dedi ki:

  Merhaba,

  Ben 1992 tarihinde bu yana sgk lı olarak halen çalışmaktayım 6753 pirim günüm var.
  İki dizimde sıvı kaybı ve şeker hastasıyım ayrıca huzursuz bacak sendromum var. Malulen emekli olabilirmiyim olabiliyorsam ne yapmalıyım ltf bilgi verirmisiniz şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba. SGK’ya malulen emeklilik talebinde bulunup heyete girmelisiniz. Kararı heyet verir.

 64. ÇETİN ARSLAN dedi ki:

  Berhaba ben işitme engeliyim sol kulak amelyatlı içi boş hiç duymuryor sağ kulakta %85 duymuyor %60 şın üstünden rapur veriyorlar ssk girişim 1995 toplam günüm 2875 1977 doğumluyom askeri borçlaması 540 gün yatırırsam emekli olabilirmiyim 18 ay askerlik yaptım çürük teskere almadım şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. %60 üzeriyse 1800 prim günü yeterli olur emeklilik için . Talepte bulunup heyete girmeniz gerekir.

 65. atilla dedi ki:

  1993 ten beri bağkurluyum 2016 mart ayında kanser teşhisi yapıldı. mayıs ayında ameliyat oldum. açık prostat kanser ameliyatı yapıldı. malulen emeklilik kapsamına girermi. biopsi sonuçlarında kanser olduğu tespit edildi.

  1. Merhaba.Talepte bulunup heyete girmeniz gerekir. Bunun kararını heyet verir.

 66. SADIK dedi ki:

  Merhaba ilk SGK lı olarak 22-05-1992 yılında işe başladım. 23-05-2002 yılında şirket kurarak Bağkurlu oldum. 30-11-2012 yılına kadar bağkur primlerimi yatırdım.Sonra 02-07-2015 yılından beri sgk lı olarak çalışıyorum . kalp krizi geçirdim ünüversite araştırma hastanesinde heyete girerek rapor aldım %60 SÜREKLİ. VERGİ DAİRESİNDEN yazı aldım%60 sürekli çalışma iş gücü kaybı.Bağkurdan malülenmi SGK dan 1261 günü çalışıpmı emekli olurum. SGK günüm 3221-Bağkur günüm 4389-Askerlik borç. 540 gündür.Şimdiden çok teşekkürler ederim.

  1. Merhaba. Son 7 yıla ait hizmetinizin 3,5 yıldan fazlası bağkur olduğu için emeklilik şartlarınız bağkura göre değerlendirilir.

 67. SADIK dedi ki:

  Merhaba.01-01-1970 doğumlu. ilk SGK lı olarak 22-05-1992 yılında işe başladım. 23-05-2002 yılında şirket kurarak Bağkurlu oldum. 30-11-2012 yılına kadar bağkur primlerimi yatırdım.Sonra 02-07-2015 yılından beri sgk lı olarak çalışıyorum . kalp krizi geçirdim ünüversite araştırma hastanesinde heyete girerek rapor aldım %60 SÜREKLİ. VERGİ DAİRESİNDEN yazı aldım%60 sürekli çalışma iş gücü kaybı.Bağkurdan malülenmi SGK dan 1261 günü çalışıpmı emekli olurum. SGK günüm 3221-Bağkur günüm 4389-Askerlik borç. 540 gündür.Şimdiden çok teşekkürler ederim.

 68. cem dedi ki:

  merhaba ben 11.09.1981 doğumluyum 11.09.1999 da ilk girişi yani 18 yaşından sayıyorum yoksa daha önceden başladım. yurtdışında ikamet ediyorum yaklaşık 4850 gün borçlanma yapacağım ve 4 yıldır çalışamıyorum 12 senedir şizofren tedavisi görüyorum 4 yıldır ağırlaştı ama yurtdışında yardım alamıyorum kimse oralı olmak istemiyor acaba türkiyede bi hakkım olabilirmi şu anda ailemden destek görüyorum bana yazarsanız sevinirim .

  1. Merhaba. Türkiye’de borçlanma yaptıktan sonra heyete girmeniz gerekir. Malulen emekli olup olamayacağınızın kararını onlar verir

 69. hasan çavuşoğlu dedi ki:

  Merhaba

  Malülen emeklilikle ilgili bir konuyu danışa bilirmiyim.

  Yazım uzun gözüksede içerik oldukça kısadır.

  Anlaşılır olması için boşluk bırakarak satır satır yazdım.

  Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  27 yaşındayım.

  2006 yılı ekim ayında stajyer olarak sgk girişim yapıldı.9 ay stajyer olarak çalıştım.sgk işe giriş tarihi 2006 ekim olarak gözüküyor.

  2008 yılı 01 nisan ayında akut böbrek yetmezliği tanısıyla hastahaneye yatırıldım. 1 ay tedavi gördüm.

  2008 nisan 30 tarihinde sigortalı olarak işe girdim. 02.05.2008 tarihinde işten çıkış işlemim oldu.2 gün pirim yatırdım.

  2009 ocak ayında böbrek nakli oldum.

  2009 nisan ayında % 40 engelli raporu aldım.aslı bende mevcut.

  2009 mayıs ayında engelli raporuyla iş hayatına başladım.%40 olarak engelli indirm belgem vardır.

  2013 yılında böbrek nakilli hastalara % 70 oran verildiği için yeni rapor aldım diğer hastalıklarla beraber % 78 olarak elimde mevcut.Vergi indirimi başvurusunda bulunmadım.

  Bugün itibariyle 2.630 sigorta pirim günüm mevcut.

  2.630 gün için işveren sigrotaya benim adıma toplam 300.000 tl yatırdı.ortalama 8 yıllık bürütüm 3.200 tl civarında.

  Yukarıdaki şartlar altında malülen emekli olabilirmiyim.

  Sigortalı çalışma başlangıcım stajyer girişim olan 2006 yılımı sayılıyor yoksa ilk sigorta girişi olan 2008 nisan ayımı.

  Ben böbrek nakli olduğum 2009 yılında %40 engelli raporu veriliyordu.Sgk böbrek nakillileri malül saymıyordu.?

  2013 yılındaki yasayla böbrek nakli olanlarıda malül olarak saymaya başladı. ?

  Benim ilk böbrek yetmezliği teşhisim 2008 nisan 1 olduğu için sgk malüllük başvurusu yaptığımda bana sen ilk sigorta girişinden önce böbrek yetmezliği tanısı konmuş bu yüzden olamazsın dermi.?

  2008 nisan 1 günü teşhis konulduğunu görmesi için yazılan reçeteler veya akut böbrek yetmezliği için diyalize girerken sistemde yazılan raporları ve reçeteleri incelmesi gerekiyor.?

  Sgk benim başvurumu redettiğinde benim itirazım aşağıdaki konuları vurgulayarak olursa kabul ederlermi. ?

  2008 nisan 1 tarihinde teşhis konulduğu doğrudur fakat sonrasında 2009 ocak ayında böbrek nakli olarak 2009 yılındaki mavzuata göre böbrek nakli olan kişiler malül sayılmıyordur.bu durumda malüllük 2009 ocak tarihi itibariyle düşmüş olmaktadır.fakat 2013 tarihinde yürürlüğe giren yasa çerçevesinde böbrek nakli olan hastalar malül sayılmaktadır.diye bir dilekçeyle kabul ederlermi ?

  Sgk malülen emekliğimi kabul ettiğinde maaş bağlanma oranım ne olacaktır.kimi yerde % 40 kimi yerde % 50 kimi yerde % 60 olarak geçmekte.

  Konuyu çok uzattım biliyorum ama en önemli kısmıda sormak istiyorum. J

  Diyelimki 2018 nisan ayında malülen emeklilik şartlarım oluştu sgk başvurdum kabul etti.

  Sonrasında hiç biryerde çalışamıyorum.bildiğim kadarıyla.

  ı okuduğum bir yazıda başkur’lu olarak malülen emekli olanlar 4a kapsamında sigortalı olarak çalışabilir destek pirimi öderler denmişti.

  2018 nisan ayından 2 ay önce işten ayrılıp isteğe başlı bağkur ödediğimde bağkurlu olarak malülen emeklilik başvurusu yapabilirmiyim.

  Okumuş olduğum bir yazıda bağkurlu olarak malülen emeklilikte maaş bağlanma oranı % 50 olarak uygulanmaktadır. Yazmakta.?

  Bu durumda bağkurlu olarak malülen başvuruda bulunup emekli olursam sgk lı olarak başka bir yerde çalışabilirmiyim.

  Yukarıdaki şartlara göre bağkur’lu olarak emekli olduğumda kaç tl maaş sgk olarak emekli olduğumda kaç tl maaş alabilirim.?

  Hangisi benim için avantajlıdır.

  Yukarıdaki soruları sormamın asıl sebebi aşağıdaki gibidir.

  Engelli ( özürlü emeklisi olmam için 2023 yılını beklemem gerekiyor.)

  2023 yılında özürlü emeklisi olduğumda okuduklarımdan anladığım kadarıyla çalışmış olduğum her 365 gün için %2 oranında maaş bağlanıyor.

  2023 yılına kadar 2555 gün daha sigorta pirimi ödeyeceğim.

  Toplam pirim gün sayım 5.185 gün olacak. 5.185 / 365 = 14,20 yıl olarak çıkmakta 14,20 X 2 = 28,41

  2023 yılında özürlü emeklisi olduğumda maaş bağlanma oranı m 28,41 olacak.

  7 yıl içinde ortalama aylık bürüt kazancım 6.000 tl olacağını düşünüyorum.

  2023 yılında kadar sgk’ya ilave olarak 504.000 tl ödeyeceğim.

  2023 yılında sgk toplam tahminen 804.000 tl ödemiş olacağım.

  804.000 tl üzerinden maaş hesaplanmadığını biliyorum.senelik çarpanlar vs gibi bir sürü etkenleri var.ortalama olarak tahminen 804.000 tl’nin % 20 fazlasının üzerinden maaş hesaplması yapılır diye düşünüyorum.

  %20 oranının fazlasıyla yapıldığında çıkan rakam 964.800 tl olacak.

  964.800 tl günlüklük kazancımı hesapladğımda ise 964.800/5.185 =187 tl olarak çıkmaktadır.

  Aylık kazancım ise 187×30 = 5.610 tl olacaktır.

  5.610 tl’nin % 28,41 ise ortalama 1.600 tl çıkmaktadır.

  Hesaplamarım yanlış değil ise 2023 yılının parasıyla alacağım rakam aylık 1.600 tl olacak.

  Fakat malülen emekli olduğumda hesaplamalarım doğru ise aşağıdaki tablo çıkmaktadır.

  Sgk lı olarak maaş bağlanma oranını % 60 olarak kabul edersek ;

  Toplam kazancım 300.000 tl % 20 fazlası 360.000 tl çıkmaktadır.

  Şuan itibariyle ödemiş olduğum gün sayısı 2.630 gündür.

  360.000 tl / 2630 = 137 tl günlük kazanca tekabül etmektedir.

  137×30 4.110 tl olmaktadır.

  4.110 tl’nin % 60 oranı ise 2.460 tl tekabül etkmektedir.

  Bağkur maaş bağlanma oranını hesap ederdek ortalama 2.050 tl çıkmaktadır.

  Özet olarak ;

  2023 yılında emekli olursam : 1.600 tl emekli maaşı

  2018 yılında sgk emekli olursam : 2.460 tl

  2018 yılında bağkur emeklisi olursam : 2.050 tl

  işte yukardaki hesaplar benim gözümü korkutmakta ve malülen emekliği düşünmekteyim.

  Birde şöyle bir durum var

  2018 yılında emekli olduğumda

  2023 yılına kadar ortalama % 7 oranında alacağım zamlarla maaş farkı çok daha açılacaktır.

  2018 yılında sgk’lı olarak emekli olduğumda 2023 yılına kadar maaşım 3.450 tl olacak.

  2018 yılında bağkurlu emeklisi olduğumda ise 2.875 tl olacak.

  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  Konuyu çok uzattım.

  Hakkınızı helal edin .

  İlginiz için çok teşekkür ederim..

  1. Merhaba.
   Sigortalı çalışma tarihiniz staj girişi olarak esas alınmaz.
   2008/Nisan olarak esas alınır.
   Malulen emekli olanlar hiç bir şekilde uzun vade kapsamında çalışamaz.
   Yazınız biraz uzun olmuş fakat benim cevabım kısa olacak. 2018/Nisan ayında Malulen emeklilik talebinde bulunun bence.
   Emekli maaş hesabı kısmen dediğiniz gibi ama farklılıklar fazla olur.
   Saygılar

 70. Tuğba dedi ki:

  Adli Tıp Kurumundan alınan 05/05/2014 tarihli rapora göre çalışma gücünün en az %60 ını kaybetmiş malul birinin aynı zamanda Türkiye kamu Hastaneleri Kurumundan %90 özürü ile ağır özürlü raporu vardır. Bu durumda bu kişinin emekli aylığı ile aynı derece malul ve sadece özürlü olan birinin emekli aylığı arasında fark olur mu?

 71. Ayşen dedi ki:

  Merhabalar ben 09.04.2004 tarihinde bir iş kazası geçirdim ve iş göremezlik maaşı bağladılar ben 08.04.2004 tarihinden itibaren çalışıyorum malülen emeklilikten ne zaman faydalana bilirim çok araştırdım kimseden bi cevap çıkmadı teşekkür ederim %57 raporum var sürekli 1988 doğumluyum

 72. sakarya345426 dedi ki:

  merhaba
  1.12.1989 yılında ssk girişim var
  son 5 yıl toplamı 260. bin tl brüt , toplam prim ödeme günüm 5627 , %87 sürekli engelli raporum var emekli olursam ne kadar maaş bağlanır. teşekkür ederim.

 73. ramazan dedi ki:

  merhaba 2004 ocak ayında iş kazası geçrdim sağ bileğimi kabettim özür durumum yüzde 56 dır. sigorta başlancıcım 03,03,1997 ve şu an 3900 gün primim var ne zaman emekli olabilirim

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Emeklilik hesapmalanızı aşağıdaki seçenekleri kullanarak yapabilirsiniz.
   Bağkur Emeklilik hesaplama
   SSK emeklilik hesaplama

 74. ramazan dedi ki:

  merhaba 2004 ocak ayında iş kazası geçrdim sağ bileğimi kabettim özür durumum yüzde 56 dır. sigorta başlancıcım 03,03,1997 ve şu an 3900 gün primim var ne zaman emekli olabilirim

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Emeklilik hesapmalanızı aşağıdaki seçenekleri kullanarak yapabilirsiniz.
   Bağkur Emeklilik hesaplama
   SSK emeklilik hesaplama

 75. EMRE dedi ki:

  Merhaba, malulen emeklilik için sgk ya başvuru yaptım, heyete girdim, sonuç bekliyorum. Hem 4a hem 4b çalışmam var. Soracağım malulluk aylığı hesaplamasında 4a, 4b farkı var mıdır? Teşekkürler.

 76. Yaşar dedi ki:

  1991 ssk oldum ve suan hala devam ediyor
  2 kere beyin kanaması geçirdim sol tarafımdan felç oldum ve yüksek tansiyon hastasıyım açana malulen emekli olabilirmiyim toplam günüm 5860 günüm var 1974 2 ayı doğum tarihi

 77. gökhan dedi ki:

  merhabalar Tescil Tarihi 15.12.2009 Toplam Gün Sayısı 2567 4b den sigorta yatırıyorum %95 engelli raporum var ne zaman emekli olurum ve ortalama ne maaş alırım son yıllara yaklaşırken ssk dan mı prim ödemeliyim yardımcı olurmusunuz. şimdiden görüş ve önerileriniz için tşk ederim.

 78. feridun dedi ki:

  slm
  ben yaklasık20 senedır ayalarımın bılegınde her ıkısındede yara acıyor ic varısten dolayı hiç mudehale yapamadılar olmaz dıyo drlarreklı doplerımde var terlıkle gezıyorum ıtal yara bandlar veuzun kilotvaıs gıyoeum yaralarım buyuk 15sene bagkur 4,5 sene skk var acaba malulen emeklı olabılırmıyım

 79. Kadir altan dedi ki:

  Merhba SGK lıyım 4a 10/05/1998başlangıç 7261gün var1971doğumluyum sağ gözüm protez emekli ederlermi

 80. halil çakır dedi ki:

  Merhaba ben akciyer kanseriyim mesleyim kaynakcıyım ve bu mesleyime geri dönemiyorum 8400 firimim var. 29 yıl hizmet sürem var ben malülen emekli olabilirmiyim lüt ven cevap bekliyorum

  1. Merhaba. SGK’ya başvurarak heyete girmeniz gerekir. Bunun kararını onlar verir. Prim ve sigortalılık süresi olarak gerekli şartları sağlıyorsunuz

 81. ŞEREF dedi ki:

  Merhaba ben bugün SGK ya gittim mesleki kazanım kaybı tespiti için sevk istedim bizde boyle bir uygulama yok denildi.kurumun sevketsin denildi.kurumum sevkederse TSK da görev yapar raporu veriyor.4C Lİ emekli sandığı yardımcı sınıf bir subayım.saglik yönetmeliğine göre 5 adet ciddi rahatsizligim tekrar yardımcı sınıfta görev yapmama musade ediyor,maluliyet hakkı tanınmıyor,normalde %70 mesleki kazanım kaybim var rahatsizliklarima göre,%52 engelli raporu aldım.maluliyet için baltazara göre değilde en büyük rahatsızlığın %60 olması ile maluliyet verileceği söyleniyor,kafam çok karışık özürlü veya malulen emekli olabilmek için gerçek doğru bilgiye nasıl ulaşabilirim.4a ve 4b lilere nazaran 4Clilerin işi biraz daha karışık.

  1. Merhaba. Sgknın da dediği gibi sevkinizin kurum tarafından yapılması gerekiyor. Kararı da sağlık kurulu verir.

 82. emin dedi ki:

  01.06.1990 sgk girişli 5023 prim ödeme gün sayısı olan babamın geçmiş dönemden diyabet rahatsızlığından ötürü %25 engel raporu vardı yaklasık 2 ay önce kendisine devlet hastahanesinde genel cerrahların tetkikleri sonucunda kolon kanseri teshişi konuldu ve amelıyat edildi kolon kanserine verilecek oran geçmiş zamanda diyabetten verilen yüzde 25 e mi eklenmektedir ? ve sizce babamın bu şartlar dahilinde maluletem emekli olma durumu sizce nedir ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,Malulen emeklilik kararına alacağınız rapora istinaden Kurum Sağlık Kurulu karar vermektedir

 83. alattin dedi ki:

  Merhaba benim %70 engeli raporum var ve 1950 gün ssk var malulen emeklilik baş vuru yapsam emekli olurum

 84. Grk blt dedi ki:

  Merhaba 2013 yilinda agir kalp krizi gecirdim ana damarda stend var grizim tam 45 dakika surmus su an 6 tane ilac kulaniyorum buda beni halsiz birakiyor stend doktorum mun soyledigi kalbim %50 islev görmüyor kolestrol ve seker takibi sonucu yuksek cikiyor rapor olarak %80 görünüyor suan calisiyorum ama kalp sikinti çıkarıyor ve maasim 2755 tl nekadar maas alirim sgk girisim 1985 3500 gunum var

  1. Merhaba. Ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda bir hesap yapabilmek çok zor.

 85. Zarer adem dedi ki:

  Slm %50 ortapatik yürüyemez raporum var 20-03-2002 sgk girişim 5100 gün prim var malülen emekli olabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 86. Mevlüt dedi ki:

  iyi günler ben malulen amakli olmaya çalışıyorum ms hastasıyım 5927 gün pirimim var malulen emekli olsam kaç tl maaş alırım ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maalesef maaş hesabı yapamıyoruz.

 87. yüksel eker dedi ki:

  merhaba 02.06.1991 bağkur girişliyim 15.10.1971 doğumluyum 5800 gün primim var 25 şubat 2017 tarihi itibari ile yüzde 80 malülüyet verildi ne kadar emekli maaaşı alabilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; maalesef emekli maaşı hesabı yapamıyoruz.

 88. Okan dedi ki:

  Ben is kazasi gecirdim meslegim elektrik teknikerligi isten cikardilar maasim 1500tl aliyordum sag elim isaret ve bas parmak kaldi tam calismiyorkendi meslegim artik yapamam. Doktor calisabilir raporu verdi ssk ya ne olarak basvurmaliyim. malulen emeklilik olunca calisabilirmiyim 950tl maasla nasil gecinecegim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;malûlen emekli olduktan sonra çalışmaya başlarsanız maaşınız kesilir.

 89. asya dedi ki:

  merhabalar benim babam 1967 doğumlu 1991 yılında bir yıllık tarım siğortası var.daha sonra ise 17/03/1998 yılında bağkur başlangıcı var bağkırdan dolayı 15 yıl 6 ay 14 günü var kendisi ise %52 engelli malulen emekli olabilir mi.olursa maaş oranın normal maaş dan ne kadar farklı olur.
  teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba . Emekli maaşı ortama prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanıyor. Biz ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda bir hesap yapamıyoruz.

 90. asya dedi ki:

  Merhabalar benim babam 1967 doğumlu 1991 yılında 1 yıllık tarın sigortası var daha sonra ise 19/03/1998 de bağkur başlangıcı var bağkurdan dolayı 15 yıl 6 ay 14 günü var kendisinin ise %52 raporu var malülen emeklilik olabilir mi normal emekli maaşı ile malulen emeklilik arasında fark olur mu…
  teşekkürler….

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.Emekli maaşı ortama prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanıyor. Biz ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda bir hesap yapamıyoruz.

 91. emin yaşar dedi ki:

  Selamunaleykum, şimdiye kadar yaşamıs oldugumuz seruvenı anlatıp ne yapmamız husunda sızden yardım ıstıyorum ? öncelikli olarak babam 5025 gün doldurmus olmakla beraber 10/06/1990 sgk girişi bulunmaktadır yaklaşık 1,5 ay önce kolon kanseri teshişi sebebiyle amelıyat oldu buna bınayen bıraz toparlanınca bızde solugu SGK ya giderek maluluyet uzerınden emeklı olabılmesı işlemini baslatmaya gittik oradan bizi vergi dairesine yönlendirdiler vergi indirimine tabi olduğumuzdan ötürü bizde bir baska gun vergı dairesine gittik konuyla alakalı hastahaneye sevk almamız gerektıgı gereklı oldugundan dolayı gittik fakat vergi dairesi geçmiş dönemde babamın dosyasının acılmıs oldugu ve % 20 bir iş kaybı oldugundan dolayı sevk veremeyeceğini bildirerek bizi ilçe sağlık müdürlüğüne yönlendirdi 2012 senesinde alınmıs olan %20 lik rapora itirazda bulunmamız gerekiyormus internet üzerinden arastırmalar neticesinde devlet hastahanelerinin randevu verdiği ve bu radveuyla heyete girebilme durumu olduğuyla alakalı yazılara denk geldiğimden ötürü gitmiş olduğumuz hastahane bize sevkimiz olmadığından ötürü sağlık heyetine yönlendirmedi buna binayen iett için sağlık kuruluna yönlendirdi bizde sevk alamadığımızdan ötürü başladığımız yere geri döndük şuan yukarına anlatmıs oldugum olaylar silsilesinden yola cıkarak konuyla alaklalı ALLAH rızası için yardımcı olabılecek fikir verebılecek bırılerı varsa muhakak yardımcı olmaya çalışırsa sevinirim iyi günler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 92. Mert yılmaz dedi ki:

  Merhaba %57 rapor ve 4875 prim gün var, vergi dairesinden sevk edildim, sgk ya form doldurup teslim ettim, bu durumda emekliliğim onay olur mu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vergi indiriminden mi emekli olacaksınız malûlen emeklilik talebinde mi bulundunuz.

 93. Adnan Türk dedi ki:

  28 YIL HİZ. VAR, YAŞ 47 , MEMURUM 2 yıl önce trafik kazası oldu, diz altı her iki bacak ve kol omuz kırk var, ayrıca bel ve boyunda ankilozan var, malülen emeklilik için ne yapmalıyım, ayaklarım yürürken agırıyor, boynum eğilmiş,yardımcı olun bir yol gösterin lütfen

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 94. Adnan Türk dedi ki:

  ben memurum, vergi dairesinden sevk alıp vergi indirim raporu ile emeklilik mi yoksa sgk müdürlüğünden sevk alıp malül raporu ile emeklilik, hangisini tercih edeyim, 27 yıl hizmetim var, kaza yaptım çalışamıyorum, yaş 46, lütfen benim için avantajlı olanı nedir,yardımınızı istiyorum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vergi indirimiyle emekli olanlar emekli olduktan sonra tekrar çalışabilir; ancak malulen emekli olanların çalıştıkları zaman aylıkları kesilir.Vergi indirimiyle emekli olmak daha avantajlı bizce.

   1. Adnan Türk dedi ki:

    teşekkürler Ahmet bey, vergi indirimi %40 civarı rapor çıkarsa maaş normal emekli olma maaş arasında çok fark olur mu, ayrıca raporu çalıştığım kurum üst yazıyla mı sgk gönderecek, yoksa ben mi posta ile gönderecem, prosüdör nasıl işliyor bilmiyorum, bu konuda da yardımınızı isteyecektim,çok sağolun

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;devlet memurları derece kademe ek gösterge parametrelerine bağlı olarak emekli maaşı alır. İşlemler için insan kaynakları biriminizden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

 95. safinaz dedi ki:

  Merhaba 11 yıl 3 ay hizmet sürem 657 devlet memuruyum genetik romatizmal hastalığım boyun bel fıtığı iki dizde kıkırdak erimesi var sağlık raporu alıp malulen emekli olmaya başvurabilirmiyim teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 96. cemalıye yalçın dedi ki:

  30-09-2006 ssk başlangıcı 3700 iş günüm var yas 61 malkulen ne zaman emeklı olurum
  % 37 ıs göremez raporluyum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 97. omer karaca dedi ki:

  Selam 2007 yılından ise girişim var sigortacılık süren 1800 günün üzerinde şizofren tedavisi görüyorum kamu sektöründe isciyim malulen emekli olabilir miyim emekli olursam ne kadar maaş alırım tesekurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.Emekli maaşı ortama prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanıyor.

 98. Muhammet dedi ki:

  Merhaba,
  Malulen emeklilik için SGK Müdürlüğünü başvuru yaptım araştırma hastanesine sev kim yapıldı heyet sadece tanı koydu miyopati kas hastasidir diye 2185 gün primim var ssk girişim 2005 on yıldan fazla fakat burda bulun hastane biz raporu hazırlıyoruz kararı ve oranı Trabzon daki kurul veriyor dedi Trabzon red verdi sonuca itiraz ettim YSK incelemiş orası da red vermiş şaşkın durumdayım durumum çok sıkıntılı hiç bir işimi refakatçi olmadan yapamıyorum diyorlar 6 ay bekleyip yeniden başvuru yapın bu durumda ne yapmalıyım yardımlarını zı rica ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tek şansınız kalmış dava açmak.

 99. pınar dedi ki:

  merhaba babam 22 yıl 10 ay öğretmen olarak ve 6 yıl da sigortalı işçi olarak çalışmıştır . toplamda 28 yıl 10 ay görev yaptı ve iki hizmet birbirine eklenmiş olarak gelen emekli ikramiyesi 57 bin idi . babam %88 engelliidi ve vergi indiriminden yararlanıyordu ve zaten felç geçirdiği için malulen emekli oldu . emekli aylığı ise 1950 tl bağlanmış . ilk emekli maaşını çekemeden o ay vefat etti . sizce emekli ikramiyesi ve maaşında bir hata mevcut mu ? herkes çok az gelmiş nasıl olur diyor . şimdiden teşekkürler ..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;derece kademe bilgilerini belirtmemişsiniz ama ikramiye ve maaş doğru hesaplanmış görünüyor.Yine de bir dilekçe ile itiraz edebilirsiniz.

 100. KERİM dedi ki:

  Merhabalar.13,08,1981 doğumluyum. 01,04,1997 tarihinde sgk girişliyim.
  Bu tarihten sonra 3475 gün SSK,
  1704 gün BAĞKUR ( 12. basamak ) ve
  nisan 2014 sonrası itibarı ile 1148 gün emekli sandığı primi olarak toplam 6327 gün ödenmiş primim bulunmaktadır.
  uyku apnesi , böbrek taşı ve göz problemim var. henüz rapor oranı araştırmadım ama tahminen % 40 ile % 49 arası rapor alabilirim.
  şu an ( 10 /1 derece ) memur olarak çalışıyorum. malulen emekli olabilir miyim. emekli olabilirsem, maaşım çok düşük olur mu. bunları öğrenmek istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. çok teşekkür ediyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.