Malul Aylığı ve Sürekli İş Göremezlik Geliri İçin SGK’dan Yeni Hamle!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Kurulu’nun vermiş olduğu ara kararı sebebiyle kontrol muayenesi raporu gecikenler için kolaylık sağlandığını duyurdu. SGK tarafından başlatılan yeni düzenlemeye göre ara karar sebebiyle sağlık raporu geciktiği için malul aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri kesilenlerin aylık ve gelirlerinin tekrar bağlanabilmesi için, hak sahiplerinin ilk rapor tarihinin esas alınacağı açıklandı. Bu sayede ara karardan dolayı gecikmelerden doğan mağduriyetler önlenmiş olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yeni düzenlemesi ve kararına ilişkin merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere malullük, vazife malullüğü aylığı ya da sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hak sahibi vatandaşın çalışma gücündeki kayıp oranına bağlı olarak ödeme yapılıyor. Çalışma gücündeki kayıp oranı zamanla azalan, bir başka deyişle günden güne sağlık durumu iyileşen kişilerin aylık ve gelirleri SGK tarafından ya kesiliyor ya da bu iyileşme oranına göre miktarı düşürülebiliyor.

SGK İş Göremezlik ve Vazife Malullüğü Aylıklarında Yeni Karar

Çalışma güçlerinde zamanla iyileşme olanların aylıklarının düşürülmesinin yanı sıra çalışma gücündeki kayıp oranı zamanla artan vatandaşların gelir ve aylıkları da SGK tarafından yükseltiliyor. Bu sayede engelli raporu almış kişilere düzenli olarak kontrol muayenesi uygulanıyor. Çalışma gücünde yaşanan kayıp oranının arttığını düşünerek devletten aldığı aylık ve gelirinin yükseltmek isteyen vatandaş, kendisi kontrol muayenesi talebinde bulunabiliyor. Ayrıca gerekli görülen durumlarda SGK da vatandaşa sağlık kontrol muayenesi yapılmasını isteyebiliyor.

Herhangi geçerli bir sebep göstermediği Halide SGK’nın istediği tarihte belirtilen kontrol muayenesini yaptırmayan vatandaşların kurumdan aldıkları gelir ve aylıkları kesiliyor. SGK’nın talep ettiği kontrol muayenesini 3 aylık süre içinde yaptıran ve bu muayenelerde maluliyetinin devam ettiği tespit edilen vatandaşların kesilmiş olan aylıkları, kesintinin yapıldığı tarihten itibaren yeniden başlatılıyor. Ancak kontrol muayenesini 3 aylık süre geçtikten sonra yaptıran ve maluliyetinin devam ettiği tespit edilen vatandaşların aylıkları ise yeni rapor tarihinden sonraki ay başından başlanarak yeniden bağlanıyor.

Kontrol muayenesini hiç yaptırmayanların aylıkları ise kontrol muayenesi için SGK tarafından belirlenen tarihi takip eden ödeme dönemi itibarıyla kesiliyor. Vatandaşın mesleğinde iş gücü kaybı oranında artma, azalma veya düzelme meydana gelmişse vatandaşa ödenen sürekli iş göremezlik geliri değişiklikler yapılarak bu tarihe göre uygulanıyor. SGK’nın belirlemiş olduğu 3 aylık sürenin dışında alınan raporlarda malullük veya sürekli iş göremezlik durumunun devam ettiği tespit edilirse SGK Sağlık Kurulu kararına esas olan yeni rapor tarihini takip eden ay başı itibarıyla gelir ve aylık ödemesi başlatılıyor. Fakat aylığın kesildiği tarih ile yeni rapor tarihi arasındaki sürede aylıklar ödenmiyor. Bu tür durumlarla mağduriyet yaşayanlar için SGK yeni bir açıklama yayınlandı.

Ara Karar Sebebiyle Sağlık Raporu Gecikenlere Kolaylık Yapıldı

Hak sahibi vatandaşların hastaneden aldıkları sağlık raporları, SGK’nın Sağlık Kurulu tarafından inceleniyor. Çünkü bazı durumlarda kurul vatandaştan yeniden muayene olmasını isteyebiliyor. Sağlık Kurulu’nun ara kararı sebebiyle raporların temin edilmesinde süreç uzayabiliyor ve hatta kontrol muayene tarihinden sonraki 3 aylık süre aşılabiliyor.

SGK bu konudaki mağduriyetleri gidermek amacıyla genel bir yazı yayımladı. Buna göre kontrol muayenesine tabi tutulan sigortalı veya hak sahiplerinin süresinde SGK’ya müracaat etmesine rağmen, Sağlık Kurulu’nun ara kararı sebebiyle 3 aydan daha uzun sürede rapor alanlara kolaylık tanınacağı açıklandı. Ara karar yüzünden 3 aydan sonra rapor alanlar için malul aylığı ve sürekli iş göremezlik geliri ilk rapor tarihi esas alınarak yeniden bağlanacak.

Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır, Oranları Ne Kadar?

Malulen Emekli Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar ?

Engelli Maaşı Ne Kadar Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba 1995 den sigorta girişim var 2018de iş kazası geçirdim 2019da %60 1800 gün kuralin dan malulen emekli oldum prim gün sayısı 1982 maaş 33tl ek ödeme ile 702tl 2000 öncesi sigorta olanların daha yüksek aylık alması gerekmez mi en düşük emekli aylığı ne kadar benim aylık yanlış hesap olabilir mi saygılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu