LGS 2020 Sınav Tarihi Ne Zaman?

LGS 2020 Sınav Tarihi Ne Zaman? Her yıl belirli tarihte gerçekleştirilen sınav için önümüzdeki yıl yapılması beklenen tarih netleşmiş durumda. ÖSYM her yıl yapılan sınavın tarihinin açıklamasını önceden açıklamasını yapmaktadır. Sınava girecek öğrencilerin merakla beklediği tarih LGS 2020 belirlenmiş durumda.

Kendini sınav tarihine göre hazırlamak isteyen öğrenciler daha şimdiden LGS 2020 yılı için sınav tarihi araştırmasına çoktan başlamış durumda. Öğrencilerin son sürat olarak hazırlanmaya başladığı LGS 2020 sınav tarihi 7 Haziran olarak açıklandı. Ortaöğretim son sınıf yani 8. Sınıf öğrencilerinin Lise Geçiş Sınavı için başvuru yapması gerekmektedir.

Daha birkaç yıl öncesine kadar TEOG olarak adlandırılan sisteme artık LGS adı verilmiş olmaktadır. Bu sınava Ortaöğretim 8.sınıf öğrencileri katılım sağlamaktadır. Sınavın amacı ise öğrenciler arasında düzeyi belirlemek ve öğrenci dağılımını bu düzeye göre belirlemektir.

LGS sınavına girecek olan 8. Sınıf öğrencilerinin okullara yerleştirme şekli girdikleri sınavın, % 70 sınav puanı ve % 30 diploma notu ile gerçekleştirilecektir. Gelecek yıldan itibaren gerçekleştirilmesi beklenen sistem ile LGS ile merkezi sistem kaldırılacaktır.

İl Milli Eğitim Müdürlükleri kendi sınavlarını kendileri düzenleyerek, sınavda sorulacak olan sorularında Bakanlığın soru havuzundan seçileceği belirtildi. LGS sınavı ile iki çeşit öğrenci yerleştirme şekli mevcut olmaktadır. Bunlardan birincisi sınav ile okullara öğrenci yerleştirme, ikincisi ise sınavsız adrese dayalı yerleştirme şeklidir.

LGS Sınavında Hangi Dersten Ne Kadar Soru Çıkacak?

LGS Sınavında Hangi Dersten Ne Kadar Soru Çıkacak? LGS sınavına girecek olan 8. Sınıf öğrencileri lise öğrencisi olmak için girecekleri sınavda 6 dersten sorumlu olmaktadır. Bu derslerden sorumlu olarak girdikleri LGS sınavında aldığı puanların ortalamaları alınarak puanların yettiği yere yani liselere tercihte bulunarak eğitimlerine devam etmektedirler. LGS sınavında çıkacak soruların ağırlıklı olduğu dersler aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Türkçe
  • Matematik
  • Fen Bilgisi
  • Yabancı Dil
  • Din Kültürü
  • C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

LGS Sınavında Hangi Dersten Ne Kadar Soru Çıkacak? 2019 – 2020 yılı Eğitim ve Öğretim yılında 8. Sınıf öğrencileri için düzenlenecek olan LGS sınavında öğrenciler için sorumlu olacakları soru miktarı toplam olarak 90 adet olmakta ve geçen yıl ile aynı olarak belirlenmiş olmaktadır. 7 Haziran’da yapılacak ve aynı gün 2 oturum olarak çoktan seçmeli şeklinde gerçekleştirilecektir.

  1. Bölüm 50 soru ve sözel olarak hazırlanmaktadır ve süre olarak 75 Dakika olmaktadır.

Bölüm 40 soru ve sayısal olarak hazırlanmakta ve süre olarak da 80 Dakika olmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu