Lavanta yetiştiriciliği hem dünyada hem de ülkemizde farklı koşullarda yapılabilmektedir. Oldukça geniş koşullarda yetiştirilebilen lavanta bitkisinden birden fazla sektör yararlandığı için, kazançlı olabilecek bir alandır. Lavanta’nın en çok yetiştirildiği alan Akdeniz ikliminin hakim olduğu alanlar olarak bilinmektedir. Ülkemizin Akdeniz şeridinde, İspanya, Yunanistan ve İtalya’nın belirli bir kısmında yaygın olarak Lavanta bahçeleri bulunmaktadır. Lavanta, güzel kokusu ve güzel görüntüsü ile birlikte yetiştirildiği bölgeye renk katmaktadır. Özellikle lavanta yetiştiriciliğinin yapıldığı bahçelerde sunulan güzel görüntü fotoğraf çekimleri için de alternatif bir mekan olarak bilinmektedir. Ülkemizde Lavanta yetiştiriciliği ile ünlü olan şehrimiz Isparta olarak bilinmektedir. Lavanta Kokulu Köy olarak bilinen bölgede geniş lavanta tarlalarının kokusu tüm köyü kaplayacak derecede hissedilebilmektedir. Bu güzel kokulu ve görüntülü lavantaların yetiştirilmesi hakkında detaylı bilgiler için yazımızın devamını okuyabilir, lavanta yetiştiriciliğinde devlet desteğinin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Lavanta Yetiştiriciliği Hangi Koşullarda Yapılır?

Lavanta yetiştiriciliğinin yapıldığı koşullar, sıcak ve ılıman bir iklimi zorunlu kılmaktadır. Kuru ve kireçli topraklarda en yüksek verimin alınması nedeniyle daha çok yetiştiricilik yapılmaktadır. Bu nedenle Akdeniz Bölgesi lavanta yetiştiriciliğine oldukça uygun bir bölge olarak bilinir. Lavanta bitkisinin en önemli koşullarından birisi de soğuk havalara karşı dirençli olmamasıdır. Bu nedenle sıcak bölgelerin tercih edilmesi gerekmektedir. Kış mevsiminin hafif soğukluğuna dayanabilecek lavanta türleri olsa da genel olarak ılıman iklime uygun bir bitki türüdür. Kuru toprakları seven lavantalar için aynı zamanda derin bölgelerde rutubet bulundurabiliyor olması gerekli görülmektedir. Aksi durumda istenen verim elde edilememekte ve daha az lavanta elde edilmektedir.

Lavanta Yetiştiriciliğine Yönelik Eğitim Programları

Lavanta yetiştiriciliğine yönelik ülkemizde oldukça önemli eğitim ve destek programları bulunmaktadır. Eğitim programları kapsamında Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde lavanta yetiştiriciliğine yönelik kurslar bulunmaktadır. Halk Eğitim Merkezleri içerisinde lavanta yetiştirmeye yönelik; bitkinin özellikleri, yetişme koşulları, arazi özellikleri ya da hangi durumda ne kadar lavanta yetiştirebileceğine dair içeriklerle eğitim verilmektedir. Eğitim sonrasında ise sertifikalandırma yapılabilmektedir. Lavanta yetiştiriciliğine yönelik yapılmakta olan eğitim programları mevcut durumda özellikle Marmara Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi içerisinde açılmaktadır. Fakat bununla birlikte 12 kişilik bir grup talebinde bulunulması ile birlikte farklı bölgelerde de kurs açılmasına izin verilmektedir. Halk Eğitim Merkezlerinin yanı sıra özel eğitim kurumları içerisinde de açılmakta olan lavanta yetiştiriciliği kursu bulunmaktadır. Fakat bu kursa ek olarak daha geniş bir başlık olan tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesine ilişkin eğitimler de planlanmaktadır.

Lavanta Yetiştiriciliğine Yönelik Devlet Destekleri Var Mıdır?

Lavanta yetiştiriciliğine yönelik belirli şart ve koşullarda devlet desteği verilmektedir. Devlet desteklerinin lavanta yetiştiriciliğinin kapsayanları şu şekildedir:
 • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen Aromatik Bitki Desteği
 • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmekte olan Orman Köylüsüne Destek Projesi
 • KOSGEB tararından verilen Girişimci destekleri
Bu kapsamda farklı ödenekler ile destek sağlanmaktadır. Sizin için en uygun koşulları sunmakta olan projeye dahil olarak lavanta yetiştiriciliği yapabilirsiniz.

Devlet Tarafından Lavanta Yetiştiriciliği Desteği Şartları

Devlet tarafından farklı kurumlar aracılığıyla verilmekte olan lavanta yetiştiriciliği desteği, şu koşulların sağlanması sayesinde herkese verilmektedir:
 • 18 yaşını doldurmuş ve bir T.C kimlik numarasına sahip olan kişiler
 • Çiftçi Kayıt Sistemi üzerinde kayıtlı olan kişiler,
 • Daha önce lavanta yetiştiriciliğine yönelik herhangi bir destek almamış olan kişiler,
 • Lavanta yetiştiriciliğine yönelik yapılan harcamaların faturalandırılmış olması

TKDK Tarafından Verilen Aromatik Bitki Desteği Projesi Nedir?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen Aromatik Bitki Desteği, yalnızca lavanta bitkisi için değil, beraberinde şu bitkiler için de geçerli olmaktadır:
 • Adaçayı
 • Anason
 • Gül
 • Nane
 • Şevketi Bostan
 • Gül Soğanı
Bu ürünlerin ülkemizde yetiştirilmesine yönelik yapılan destek aynı zamanda ürünlerin ithal edilmesine yönelik de teşvik sunmaktadır. Dekar başına 35.000 TL’den 100.000 TL tutarına kadar sağlanan destekler üç grupta verilmektedir.

Organik tarım ürünleri anlamında verilmekte olan destekler, 40.000 TL tutarından başlamaktadır. Maksimum 100.000 TL tutarına varmakta olan bir destek gurubudur. İkinci grup ise danışma desteği başlığı altında 35.000 TL olarak belirlenmektedir. Bu destek projesi kapsamında üçüncü grup desteği, girişimciler için verilmekle beraber dekar başına 100.000 TL olacak şekilde belirlenmektedir. Bu destek, iyi tarım grubu olarak bilinmekte olup en yüksek oranlı destek projesidir.

Tarım Bakanlığı Tarafından Sunulan Orman Köylüsüne Destek Projesi Nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmekte olan Orman Köylüsüne Destek Projesi, köylülerin gelir durumunun daha kaliteli bir hale getirilmesi için ortaya çıkarılmış bir proje olarak bilinmektedir. Orman Genel Müdürlüğü tarafından hibe edilmek üzere bu proje kapsamında ortalama 37.152 TL olarak belirlenmektedir. Bunun yanı sıra faizsiz kredi desteği almak isteyenlere yönelik 148.864 TL olacak şekilde bir bütçe ayrılmıştır. Köylülerin herhangi bir orman yatırımı yapması halinde ya da gelir getirici bir işe dahil olmaları halinde bu bütçe içerisinden önemli ölçüde destek sağlanabilmektedir. İş durumuna göre hibe ya da kredi şeklinde destek sağlanmaktadır. Hibe desteği almak isteyen bir köylü girişimci için verilecek miktar 2.650 TL olarak bu hibenin herhangi bir geri ödemesi bulunmamaktadır. Bununla birlikte faizsiz kredi almak isteyenlerin ise 12.600 TL ödeme almaları mümkün olmaktadır.

KOSGEB Tarafından Sunulan Girişimcilik Desteği Nedir?

KOSGEB tarafından sunulmakta olan girişimcilik desteği yalnızca lavanta yetiştiriciliğinden değil bununla birlikte pek çok farklı alana yönelik de alınabilmesi söz konusudur. Yalnızca alınacak girişimcilik desteğine yönelik bir eğitim programı şartı bulunabilmektedir. KOSGEB tarafından hem hibe hem de faizsiz kredi desteği alınabilmektedir. Hibe desteğinin tutarı 50.000 TL olurken, faizsiz destek kredisi tutarı 100.000 TL olarak belirlenmektedir. Bu desteklerin alınabilmesi için KOSGEB tarafından verilen şartların sağlanması gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilmekte olan destek programına yönelik kursun başarılı bir şekilde tamamlanması şart olarak belirlenmektedir. Bununla birlikte KOSGEB’e sunulan projenin de onaylanması gerekmektedir. Girişimci olarak başvuran kişinin, mutlaka işletme dahilinde hak sahibi olması gerekmektedir. Hak oranlarının %30 oranlarında olması şart olarak belirlenmekte olup daha yüksek oranlarda hak sahibi olunması da geçerli olmaktadır. Girişimcilik desteği alınırken faturalandırma oldukça önemlidir. Faturası olmayan ödemeler için destek alınmamaktadır. Eğer işletmeye yönelik yapılmakta olan ödemelerin faturaların beyan edilmesi mümkün değilse destek alınamamaktadır.

Lavanta Yetiştiriciliği İçin Ne Kadar Sermayeye İhtiyaç Duyulur?

Lavanta yetiştiriciliğine yönelik çalışma yapmak isteyenlerin, ekim yapacakları alanın büyüklüğüne bağlı olarak farklı tutarlarda sermayeye ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Hem arsanın büyüklüğü hem de lavanta tohumunun miktarı sermaye için oldukça önemlidir. Ortalama 300 adet lavanta tohumu almak isteyenlerin 50 TL kadar bir bütçe ayırmaları gerekmektedir. 1000 metre karelik arsa içerisinde ortalama 1200 adet tohum ekilebileceği göz önünde bulundurularak hesaplama yapılabilmektedir. Lavanta yetiştiriciliği için bir arsa da edinmek gerekmektedir. 1000 metre kare büyüklüğünde bir arsanın 180.000 TL maliyeti olduğu bilinmektedir. Arsanın büyüklüğü girişimcinin projesine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Lavanta yetiştiriciliğinin 1 dönüm üzerinden hesaplama yapıldığında 300 kilo kadar ürün elde edilmesi nedeniyle kar sağlayan bir sektör olduğu bilinmektedir. Verilen desteklerle birlikte her girişimci için uygun bir yatırım alanı olduğu söylenebilir.
Editör: TE Bilisim