Kültür ve Turizm Bakanlığı Yeni Mezun Personel Alımı Yapacağını Duyurdu!

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen özellikle yeni mezun gençleri yakından ilgilendiren personel alımı ilanları yayınlanmaya devam ediyor. Son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından farklı bölümlerden mezun personel alımı yapılacağı açıklandı. Kurum bünyesinde istihdam edilmek üzere işe alımı yapılacak personelin stajyer kontrolör pozisyonunda görevlendirileceği bildirildi. Bakanlık bünyesinde çalışmak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren yeni personel alımı ilanına başvuru şartları ve tarihi hakkında detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kurumsal internet sitesi üzerinden yeni bir personel alımı ilanı yapılacağı duyuruldu. Bakanlık bünyesinde boş bulunan 20 adet stajyer kontrolör kadrosuna alım yapılacağı bildirildi. Bu ilana başvuruda bulunmak isteyen adayların sosyal bilimler alanında 13 kişi, mimarlık dalında 7 kişi olacak şekilde eğitim görmüş adaylar arasında yer alması gerektiği açıklandı. Bu bölümlerden mezun olmuş olan adayların personel alımı sürecinde stajyer kontrolörlük giriş sınavına tabi tutulacakları açıklandı. Adaylarda ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan (KPSS) en az 70 puan alma şartını sağlamaları gerektiği de bildirildi. 20 Nisan 2020 tarihinden – 15 Mayıs 2020 tarihine kadar başvuruların tamamlanması gerektiği açıklandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartları

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinin birinci fıkrasında yer alan niteliklere sahip olmak
  • 2020 yılının Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (1 Ocak 1985 ve daha sonra doğanlar başvuruda bulunabilecektir.)
  • En az dört yıllık lisans eğitimi veren Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ve Mimarlık Fakültelerinin Mimarlık bölümleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak
  • 2018 ve 2019 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarına göre sosyal bilimler dalında KPSSP18, KPSSP23, KPSSP28 ve KPSSP48 puan türlerinden herhangi birinden en az 70 puan almış olmak
  • 2018 ve 2019 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarına göre mimarlık dalında PSSP2 ve KPSSP3 puan türlerinden herhangi birinden en az 70 puan almış olmak
  • Sağlık durumu itibarıyla iklim değişikliklerine ve her türlü yolculuk koşullarına elverişli olmak
  • Mesleğini devamlı yapmasına engel teşkil edebilecek daimi bedensel veya zihinsel ya da vücut sağlığı ile ilgili engeli bulunmamak
  • Yapılacak inceleme sonucunda sicili, tutumu ve davranışları yönünden Stajyer Kontrolörlüğe engel bir durumu olmamak
  • Stajyer Kontrolörlük sınavına daha önce iki defadan fazla katılmamış olmak

Sosyal bilimler alanından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu ilanına başvuruda bulunan adaylardan puan sıralamasına göre en yüksek puandan başlamak üzere belirlenen boş kadro sayısının 6 katı olan 78 aday sınava davet edileceği açıklandı. Aynı şekilde mimarlık alanından başvuruda bulunacak adaylardan puan sıralamasına göre en yüksek puandan başlamak üzere belirlenen boş kadro sayısının 6 katı olan 42 aday sınava davet edileceği duyuruldu. Ancak, sınava katılmaya hak kazanan son adayın almış olduğu puanı alan müracaatta bulunmuş diğer adaylar da sınava çağrılacağı bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Alımı Başvuru İşlemleri

Başvuru şartlarını taşıyan adayların giriş sınavı müracaatlarının elektronik ortamda alınacağı açıklandı. Sınava katılmak isteyen adayların Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sayfasında yer alan  “Sınav Başvuru Sistemi” başlıklı linke tıklayarak “Stajyer Kontrolörlük Giriş Sınavı Başvuru Formu”nu doldurmak suretiyle başvurularını gerçekleştirmesi gerektiği hatırlatıldı. Başvurular e-Devlet şifresi ile yapılacağından, adayların www.turkiye.gov.tr hesabının bulunmasının zorunlu olduğu açıklandı.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu