Kredi Kartı Aidatına Son Verebilirsiniz

Kredi Kartı Aidatına Son Verebilirsiniz, Neredeyse her vatandaşın cebinde bulunan toplamı milyonları aşan kredi kartları bulunmaktadır. Cüzdan başına düşen kredi kartı ortalaması iki adet olmaktadır. Kredi Kartı kullananların en çok rahatsız olduğu konuların başında ise her yıl artan ve sürekli olarak alınan yıllık kart kullanım ücreti olmaktadır.

2014 Ekim ayın öncesi bankaların kart kullanıcılardan aldığı kart yıllık aidat meblağı, tüketici hakem heyeti yolu kullanarak geri alınabiliyordu. Fakat 2014 Ekim ayında sonra gelen yeni bir düzenleme ile kredi kartı aidatları yasal olarak kabul gördü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yıllık olarak alınan kredi kartı aidatlarını yasalaştırarak alınmasını öngördü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi kartı yıllık kullanım giderini yasalaştırırken, aynı zamanda tüketiciyi de koruyan kararlar almış bulunmaktadır.

Banka Tüketiciye Seçenekler Sunmakla Yükümlü Olmaktadır

Banka Tüketiciye Seçenekler Sunmakla Yükümlü Olmaktadır, Tüketici her yıl ödemek zorunda kaldığı kart aidatını ödememek için ilk tercih ettiği yol iptal etmek olmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun yönetmeliğine ilişkin olarak, kredi kartı çıkaran kuruluşların yıllık üyelik ücreti, yıllık kart kullanım ücreti ve benzeri isim verilen herhangi bir gideri bulunmayan kredi kartı türlerinin tüketiciye alternatif olarak sunma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca bankalar kart aidatı bulunmayan kredi kartlarını tüketiciye bildirmekle yükümlü olmaktadırlar.

Tüketici olarak aidatı bulunmayan kredi kartı için dilekçe ile başvuru yapmanız yeterli olmaktadır. Başvuru yaptığınız banka aidatı bulunmayan kredi kartı sunmadığı müddetçe var olan kredi kartlarına aidat talebi bulunmadan kullanıcıya sunmak orundadır. Yani normal kredi kartından herhangi bir aidat talep etmeden tüketiciye vermekle yükümlü olmaktadır.

Banka herhangi bir aidat talebinde bulunarak aidat alırsa, vatandaş dilekçesi ile birlikte hakem heyetine başvuruda bulunarak ödediği aidatın iadesini talep edebilmektedir. Ayrıca aidatsız kredi kartını vermeyen bankalardan 6,9 Milyon yaptırımı ağır olan para cezası kesilmektedir.

Kredi Kartı aidatları ile ilgili olarak bankanız ile pazarlık yapma şansınızı deneyebilirsiniz. Yaptığınız tüm pazarlığa rağmen bankanız aidat sürecinden vazgeçmez ise size sunduğu aidatsız kart kullanımını tercih edebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullananlar İçin Önemli

Kredi Kartı Kullananlar İçin Önemli, aşağıda kredi kartı kullanan vatandaşlarımız için son derece önemli maddeler bulunmaktadır. Bu maddeleri bir yere not etmeniz son derece önemli olmaktadır.

 • Önceden kredi kartı aidatı yansıtılmış ve kart 180 gün hiç hareket görmemiş ise banka 12 ay tahsil edemediği aidattan vazgeçer.
 • Her bankanın aidatı bulunmayan kredi kartı çıkarma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Kredi kartı sözleşmesi imzalamış olsanız bile kredi kartı kullanmadığınız müddetçe kredi kartı aidatı ödemezsiniz.
 • Kesintisiz olarak 180 gün boyunca hesap hareketi görmeyen kredi kartı, kullanılmayan kredi kartı olarak görülür ve kart aidatı ödenmez.
 • Aidatı olmayan kart başvurularını reddeden banka, bu başvuruya özel aidatlı kredi kartı veremez.
 • Aidatsız kredi kartının limiti, aidatlı kredi kartı kadar olmak zorundadır.
 • Ek kredi kartları için en fazla asıl kredi kartının yarısı kadar kart aidatı alınabilir.
 • Bir takvim yılı içinde bankalar herhangi bir nedenle iki defa kart yenileyen bankalar ek ücret ve kart aidatı talep edemezler.
 • İki ve daha fazla kart yenileme işlemi yapılan kartlar için banka sadece basım ücreti talep edebilmektedirler.
 • Kredi kartının borç bakiyesi ve taksit ödemeleri olsa dahi müşterinin talebi halinde bankalar, kartı iptal etmek zorundadır.
 • Aidat ödenen kredi kartı limiti aynı kalmak sureti ile aidatsız kredi kartı ile değiştirilebilmektedir.
 • Aidatlı olan kredi kartını, aidatsız kredi kartı ile değiştirmek isteyen müşterilere, bankalar herhangi bir ek şart getiremezler.
 • Tüketicilere sunulan sanal kredi kart kullanımları için herhangi bir aidat talep edilemez.
 • İptal edilen kartın borç ödemeleri devam etse de bankalar herhangi bir aidat talebinde bulunamazlar.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu