KPSS B Grubu Kadroları Hangileridir?

KPSS B Grubu Kadroları Hangileridir? Kamu Personel Seçme Sınavı B grubu kadroları lisans mezunu olan ve KPSS’ye girenlerin değerlendirildiği grup olmaktadır. Kamu Personel Seçme Sınavı B grubu kadroları 2 yılda bir yapılan, çift yıllara den gelen zamanlarda gerçekleştirilen bir sınav olmaktadır. Belirtilenlere göre en yakın gerçekleştirilecek Kamu Personel Seçme Sınavı 2020 yılı içerisinde olacaktır.

Memur sınıfında B Grubu kadroları tüm lisans mezunu olan ya da olabilecek durumda olan bireylerin Kamu Personel Seçme Sınavına girerek değerlendirildiği sınav türü olmaktadır. Kamu Personel Seçme Sınavı ile genel kültür ve genel yetenek sorularını cevaplayacak sınava giren bireyler genelde sınavlara çift yıllarda giriş yapmaktadırlar.

Yani B Grubu sınavına girecek olan adaylar genel olarak çift yıllarda sınava tabi tutulmaktadır. Bu şekilde olmasının en büyük sebebi ise düzenlenen sınavın 1 yıl yapılıp, 1 yıl yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Hal bu şekilde olunca sınav en son olarak geçtiğimiz yıl yani 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Sınava girecek olan adaylar önümüzdeki yıl yani 2020 yılı içerisinde sınava katılım sağlayabilirler.

Buna karşın tek yıllara gelen zamanlarda gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavına katılım sağlayabilecek kişiler ise sadece 4 yıllık lisans mezunu olan bireyler katılım sağlayabilmektedir. Öte yandan çift yıllarda gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavına Lise Mezunu, Ön Lisans Mezunu ve Lisans Mezunu olanlar katılı sağlayabilmektedirler. 2020 yılına girmemize çok az kaldığı şu günlerde sınava katılım sağlayacak olan bireyler tarafından en çok merak edilen konu B gurubu kadroları olarak merak tavan yapmış durumdadır.

KPSS B Grubu Kadroları

KPSS B Grubu Kadroları, Kadrolar 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde ter alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla, bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeleri, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacak olan bireyler için olmaktadır.

Mimar, mühendis, veteriner, sosyolog, psikolog, ebe ve hemşire gibi meslekler de lisans programındaki kadrolar arasında olmaktadır. Memuriyet kadroları ile ilgili detaylı bilgilere ÖSYM’nin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu