SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Kredi çekmek, teşviklerden yararlanabilmek, ihaleye girmek ve daha birçok iş için sizden sgk borcu yoktur yazısı istenebilir. Bu yazının nasıl alınabileceği konusunda bilgi yazımızda.

İnternetten sgk borcu yoktur belgesi alma, kimler alabilir?

Sigorta borcu yoktur yazısını e sgk borcu yoktur uygulamasından da alabilirsiniz. Ancak bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyanızın olması gerekir. Tescilli işyeri dosyasından kasıt yanınızda çalışan sigortalı olması ve bu sigortalı adına açmış olduğunuz bir işyeri dosyasının SGK’da olması. Eğer tescilli işyeri dosyanız yoksa yani yanınızda çalışan yoksa sgk borcu yoktur uygulamasından borcu yoktur yazısı alamazsınız. E sgk borcu yoktur yazısı alabilmeniz için SGK E borcu yoktur sistemi için aktivasyon almanız gerekir. Bunun için e-sgk borcu yoktur başvuru formları ve belgeleri ile birlikte işveren dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru esnasında kimlik fotokopinizi, imza sürkünüzü, vergi levhası fotokopinizi, şirket iseniz ticaret sicil gazetesinin bir örneğini yanınızda bulundurmanız gerekir. Başvuru formunu ilgili SGK ünitesinden temin edebilirsiniz. Başvuru işleminden sonra SGK aktivasyon işlemini tamamlar ve sistemden sgk borcu yoktur için giriş yapabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından e borcu yoktur aktivasyonu tamamlandıktan sonra borcu yoktur yazısını SGK Borcu yoktur sisteminden alabilirsiniz. Dediğimiz gibi yanınızda çalışan yoksa ve tescilli dosyanız yoksa bu durumda online ssk borcu yoktur yazısı alamazsınız. Bu durumda size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayıp sgk borcu yok yazısını almanız gerekir.

SGK borcu yoktur dilekçesi örneği

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sgk borcu yok yazısı alabilmeniz için aşağıdaki örnekteki gibi bir dilekçe yazabilirsiniz.

….…….Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzun …………………………….. T.C. Kimlik no/Vergi numaralı mükellefiyim. …………………………. Kurumuna ………………………………….. işleminde kullanılmak üzere tarafıma SGK borcu yoktur yazısı verilmesini ,

Arz ederim. 

SGK borcu yoktur sorgulaması nasıl yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda borcunuzun olmadığını çeşitli yollarla sorgulayabilirsiniz. 4b bağkur prim borcunuzu E devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. Eğer yanınızda çalışan varsa bunlardan dolayı kaynaklanan SSK prim borcunuzu SSK e bildirge sisteminden görüntüleyebilirsiniz.

KOSGEB kredisi başvurusu için Bağkur borcu yoktur yazısı nasıl ve nereden alınır?

KOSGEB kredisi için başvuru sonuçları ve takip edilecek yol konusunda KOSGEB başvuru sonucu sorgulama ve izlenecek yol konulu yazımızda ayrıntılı bilgi vermiştik.KOSGEB kredisinden faydalanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Bağkur borcu vardır yada yoktur,  İşveren SSK prim borcu vardır yada yoktur yazılarının alınması gerekmektedir. KOSGEB kredisi için SGK borcu yoktur yazısı nasıl ve nereden alınır konusunda bu yazımızda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

KOSGEB kredisi çıkan binlerce işletmeden bankalar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan borcunun olup olmadığına dair yazı istemektedir. 4B Bağkur prim borcu bulunan kişilere bankalar tarafından onay verilmediği bilgileri de tarafımıza iletilmektedir. 4B Bağkur borcu olan ya da olmayan kişilerin borcu vardır ya da borcu yoktur şeklinde yazıları en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak dilekçe karşılığında almaları gerekmektedir.

Kosgeb kredisi içi 4b bağkur borcu vardır ya da yoktur yazısının internet üzerinden alınması mümkün bulunmamaktadır.

KOSGEB kredisi için işveren 4A SSK prim borcu vardır yada yoktur yazısı nasıl alınır?

KOSGEB kredisi başvurusu için bankaya verilmek üzere işveren 4a ssk borcu yoktur yazısı SGK E-borcu yokturs istemi üzerinden işveren e-Bildirge şifresi ve Kullanıcı adı ile alınabilmektedir. Borcu olmayan işletmeler borcu yoktur yazısını internet ortamında alabilirler.

Ancak 4A SSK kapsamında sigortalı çalıştıran işveren borcu olması halinde borcu vardır yazısını en yakın Sosyal Güvenlik merkezinden almalıdır.

SSK ya da Bağkur Prim borçlarını yapılandıran işverenler KOSGEB kredisinden faydalanabilir mi

4B Bağkur ya da 4A SSK prim borcunu yapılandırılmış olan ve yapılandırma taksitlerini düzenli ödeyen ve yapılandırma harici de prim borcu bulunmayan işletmeler KOSGEB kredisinden faydalanabilecekler.

4b Bağkur Borcum Var Kosgeb Kredisi İçin Sildirebilir miyim ya da dondurabilir miyim?

Maalesef bağkur borcunu dondurma ya da sildirme ya da yapılandırma gibi bir hakkınız yok şu an.

2017 Yılında ertelenmiş işveren 4a ssk prim borçları borcu yoktur yazısında çıkar mı?

Bilindiği üzere işveren ssk 2016/Aralık, 2017 Ocak ve 2017 Şubat ayları primleri 9 ay süre ile ertelenmiştir.Bu konuda bilgiye SGK primlerinin 9 ay süre ile ertelenmesi konulu yazımızda yer vermiştik. Ertelenen işveren ssk primleri borcu yoktur yazısı için engel değildir.

Kredi Garanti Fonuna verilmek üzere sgk borcu yoktur yazısı nasıl alınır?

Borç sorgulaması Türkiye Genelinde yapılır. SGK’ya olan tüm borçlarınıza bakılır. Bildiğiniz gibi kredi garanti fonu düşük faizlerle işletmelere kredi tahsis etmekte. Krediden yararlanabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan borcunuzun olmadığına dair bir belge almanız gerekir. Eğer SGK E borcu yoktur aktivasyon sisteminde kaydınız varsa online olarak bu yazıyı alabilirsiniz. Yoksa en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek dilekçe ile başvuru yaparak belgeyi almanız gerekir. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmemiş ve son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz varsa sgk borç yoktur yazısına yazılır. Yapılandırma yapmanız ya da prim borcunuzu taksitlendirmeniz halinde sgk borcu yok yazısında bu belirtilir ve bu borçlar kredi almanıza engel teşkil etmez.

İhalelere katılmak için sgk borcu yoktur yazısı nasıl alınır?

Bu konuda daha önce ihale için ssk borcu yoktur yazısı nasıl alınır başlıklı yazımızda detaylı bilgi vermiştik. Bu yazımızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Kısaca belirtmek gerekirse ihale tarihi itibariyle Türkiye Geneli Borç sorgulaması yapılır. 4a ssk prim borçları için brüt asgari ücretin tavan tutarının 3 katına kadar olan kısım ihale borcu yoktur yazısında dikkate alınmaz.

Genç çiftçi projesi için sgk borcu yoktur nasıl alınır?

Genç çiftçi hibesinden yararlanabilmeniz için de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan borcu yoktur yazısı almanız gerekir. Bu borcu yokturu internetten alamazsınız. Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vermeniz gerekir. Yukarıda yazdığımız gibi iki satır bir dilekçe ile borcu yoktur başvurusu yapabilirsiniz. Eğer bağkur prim borcunuz varsa bunu yapılandırın ya da taksitlendirin. Kredi almanıza engel teşkil etmesin.

Hakediş borcu yoktur nasıl alınır?

İhaleli iş hakediş bedeli için SGK’dan hakediş borcu  yoktur yazısı almanız gerekir. Hakedişte ihale dosyasının borcuna bakılır. Geçmiş prim borcu yoksa verilir. Eğer gerçek kişi iseniz bağkur prim borcunuza da bakılır. e sgk borcu yoktur sisteminden hakediş borcu yoktur için yazı alınamıyor. Elden dosyanın bulunduğu SGK’ya müraacat ederek almanız gerekiyor hakediş ssk borcu yoktur yazısını.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

31 Yorum

 1. merhaba,
  bir kamu kurumundan müteahhit olarak iş alan bir şahıs o dosyaya konu borcu için yapılandırma yapmış, ancak bina tamamlanmış ve yapı kullanma izin belgesi düzenlenmesi için sgk dan borcu yoktur yazısı talep edilmekte. kurum borç taksitlendirildiği için şahısa borcu yoktur yazısı vermiyor, ancak güncel borcu da görünmüyor. Kurumun borcu yoktur yazısı vermemesi iskan belgesi düzenlenmesine engel olur mu?

 2. Merhaba Bağkur borcum yok. Borcu yoktur yazısı çıkardığımız daha önceden 16tl GSS borcu çıkıyo ve bunu yatırmak istediğimde hiç bir yerde görünmüyor ve odeyemiyorum. Ssk ya gidip sorduğumda yapılandırma olmuş ve daha günü gelmediği için sistemlerde görünmez dedi ve ödeyemezsiniz gibi bi cevap aldım. 2 Mayıs ta düşer diyor 1 Mayıs ta KOSGEB hakkım bitiyor böyle bi durum da ne yapılmalı

  1. Merhaba;GSS borçları şu an sistemde görünmüyor,o yüzden yapılacak bir şey yok,borcu siz göremezseniz KOSGEB’te göremez ödeyemeseniz dahi başvurun.

 3. merhaba benım 15 bın bagkur borcum var 1600 lira yatır gel dedıler bu mıktar neye gore belırlenıyor daha az yatırsam taksıtlendırme yaparlar mı? teşekkurler

  1. Merhaba;taksitlendirme peşinatı olarak istenen tutar; normal şartlarda bir aylık prim bedeli alınması gerekir.En düşükten prim ödüyorsanız bu tutar 613.00 TL dir.

 4. 2014 Şubat ayından bu yana vergi mükellefiyim, ancak vergi kaydım açıldığından resen bağkur başlamamış. Ben de başlatmadım. 3 yıldır ara ara bazı şirketler tarafından SSK primim yatırıldı. Şimdi Kosgeb için başvuru sürecinde mecburen SGK ya işyeri tescili yaptım, ancak bu kez de beni geri dönük borçlandırıyorlar doğal olarak. Buna göre;
  1. Borçlar geriye dönük olduğu için geçtiğimiz aylardaki yapılandırmaya tabi tutulabilir mi?
  2. Eğer o yapılandırmaya tabi tutulamazsa, SGK tarağından özel olarak taksitlendirilebilir mi?
  3. Yapılandırma yada taksitlendirme olmaz ise, banka çıkan borcum ne kadarını keser, yada kesmeme insiyatifi oluşabilir mi?

  1. Merhaba;yapılandırma şu an için yok ancak;6183 sayılı Kanun 48.madde kapsamında 36 ay taksit yaptırabilirsiniz.Kosgebe de başvurabilirsiniz.Ancak ilk taksidi ödeyeceksiniz.

 5. Ramazan bey ben bagkur borcumu taksitlendirme yaptim banka yine butun borcu sgk alır kalanını veririz diyor

 6. taksitlendirme işlemi sırasında ödeme istiyorlarmı yoksa hemen taksitlendirme pusulasını düzenleyip veriyorlarmı teşekkürler

 7. kosgeb kredisi kullanmam için sgk borcu yoktur yazısı istiyorlar.bağkur yapılandırılmış borcum var taksitlerini kaçırmadan ödüyorum. her ay bağkur pirimlerimi düzenli şekilde ödüyorum.yapılandırılmış olan borç bana bankada sorun çıkarır mı.

 8. Mrb. KOSGEB den 20000 lira kredi çıktı.14000 lira Bağ-Kur borcum var. Bunun bir kısmı mı yoksa tamamı mı mahsup edilir. Bankacilarda bişey bilmiyor. Bağ-Kur un hala yapılandırilma şansı varmı. Teşekkürler

  1. Merhaba. Bildiğimiz ve söylenen kadarıyla bir kısmının kesileceği. tamamı kesilmeyecek sanırım. Ama bağkur borcunuzu 6183/48. madde kapsamında taksitlendirirseniz hiç kesilmez.

 9. Mrb
  Sgk prim borcum yok
  Bagkur borcum var fakat kesinleşmiş alacak olarak bagkur değil sgk prim borcu esas alınır deniliyor bagkur hiç ödemedim
  Sgk borç yoktur u alsak yeterlimi acaba

 10. Merhaba
  Ben işyerimi yeni açtım. Yanımda çalışanım yok tek çalışıyorum. Bağkur borcum da yok
  İllaki SGK da tescil olmak zorundamıyım. Bağkurdan aldığım kaşeli imzalı borcu yok yazısını kabul etmiyorlar. İnternet çıktısı istiyorlar. Ne yapmalıyım

 11. Merhaba benim 12.153.00 TL 23 aylik bagkur borcum mevcut bu borcu taksitlendirme yapsam taksitlendirilmiş borcu vardır yazısı veriyor sgk bu şekilde banka kabul edecek mi bankacı ya söyledim kem küm yapıyor kendi de bi b… bilmiyor ama istiyor :))

 12. benim adımda 340 kişi varmış cogunun guncellemesi yokmus.kisinin borcu varmıs benim borcum yok fakat yazıyı alamıyorum

 13. merhaba bagkur borcum yok fakat borcu yoktur yazısı alamıyorum.sacma bir sistemle beni 1 haftadır oyalıyorlar.bu yazıyı internetten nasıl alabilirim.kullanıcı adı sıfre nasıl olusturabilirim.

 14. merhaba benim bakurborcum var ama yapılandırmısım taksıtlerını odüyorum onaylanmıs kredim var banka borcu yoktur yazısı istiyor bakur borcumu komplemi kaptmam lazım yoksa bu sekıl bir sorun olurmu
  krediyi alabilirmiyimm

 15. Merhaba,
  Limited olan şirketimiz ortaklarının Bağ-Kur borcu bulunmakta fakat çalışanlara ait sigorta borcu bulunmamaktadır. Kosgeb kredisi önce ortakların Bağ-Kur ödemelerini yapıp kalan tutarı mı hesabımıza aktaracak? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Kosgeb bağkur borçlarını krediden düşüyor. Eğer düşmemesini istiyorsanız bağkur borçlarını 6183/48. madde kapsamında taksitlendirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu