Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Emekliye Yüzde 6 ile 20 Arasında Zam Yapılacak!

Tüm dünyada hızlı bir şekilde yayıldıktan sonra ülkemizde de etkisini göstermeye başlayan koronavirüs salgını ile ilgili gelişmeler yakından takip edilirken emekli vatandaşlar için de güzel haberler gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda SGK ve Bağkur’lu emekli vatandaşların yüzünü güldüren müjdeli haber geçtiğimiz gün açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’nde düzenlenen toplantı sonrası yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında en düşüklü emekli maaşının bin 500 TL seviyesine çıkarılacağını söyledi. Ekonomik İstikrar Paketi’nin ayrıntıları hakkında merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Koronavirüs salgınına karşı hükümetin aldığı tedbirler arasında emekli vatandaşları memnun eden maddeler de yer alıyor. Bu kapsamda emekli maaşlarına yüzde 6 ile yüzde 20 oranları arasında zam yapılacak. Bu düzenlemeden hangi emekliler faydalanabilecek? Emekli maaş zamları ne zaman için geçerli olacak? Tüm bu soruların yanıtları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çankaya Köşkü’nde düzenlenen toplantı sonrası yapmış olduğu ulusa sesleniş konuşmasında verilmiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli maaşlarında müjdeli haberi verdi. Yaptığı konuşmasında en düşük emekli maaşının bin 500 TL seviyesine çıkarılacağını söyleyen Erdoğan, bu koşullara göre pakette yer alan ve binlerce emekliyi yakından ilgilendiren emekli maaşlarının bin 500 TL’ye yükseltilmesine ilişkin düzenlemeden kimlerin yararlanacağını da belirlemiş oldu. Yeni düzenlemeden SSK ve Bağkur’dan emeli olan ve maaşları bin 500 TL’nin altında olan vatandaşların yararlanacağı açıklandı.

Zam Oranı Yüzde 20’ye Kadar Çıkıyor!

Açıklamalardan sonra yapılan hesaplamalara göre mevcut durumda bin 263 TL seviyesinde olan en düşük SSK emekli maaşı bin 500 TL’ye çıkarılacağı için bu maaş tutarına yüzde 20 oranında zam yapılmış olacak. Öte yandan en düşük Bağkur emekli maaşı ise bin 418 TL’den yüzde 6 oranında zam alarak yine bin 500 TL’ye çıkarılmış olacak. Emekli vatandaşları yakından ilgilendiren gelişme kapsamında hangi emeklilere ne kadar zam yapıldığı şu şekilde açıklandı:

  • Emekli maaşı bin TL olan emeklilere zam tutarı 500 TL (zam oranı %50)
  • Emekli maaşı bin 100 TL olan emeklilere zam tutarı 400 TL (zam oranı %36.36)
  • Emekli maaşı bin 200 TL olan emeklilere zam tutarı 300 TL (zam oranı %25)
  • Emekli maaşı bin 300 TL olan emeklilere zam tutarı 200 TL (zam oranı %15.38)
  • Emekli maaşı bin 400 TL olan emeklilere zam tutarı 100 TL (zam oranı %7.14)

Maaşı Bin 500 TL Üzerinde Olan Emeklilere Zam Var Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından emekli vatandaşların gündemine zam oranları yansıdı. Hangi emeklilerin en kadar zam aldığını merak eden vatandaşlar araştırma yapmaya başladı. Maaşı bin 500 TL ve üzerinde olan emekli vatandaşlar, maaşlarında herhangi bir düzenleme ve zam gelip gelmeyeceğini merak ediyordu. Fakat bu düzenleme sadece maaşı bin 500 TL’nin altında olanları kapsadığı için bu oranın üzerinde maaşa sahip olan emekliler müjdeli haberden faydalanamadı. Ayrıca memur emeklilerinin maaşlarının da bin 500 TL’nin altında olmadığı için onların da ek zam almayacağı açıklandı.

Yaklaşık 12 milyon emekli vatandaşa verilecek olan Ramazan Bayramı ikramiyesinin daha erken bir tarihe alındığı da açıklandı. Ramazan Bayramı 24 – 26 Mayıs tarihlerinde kutlanacak. Ancak emeklilere ikramiye ödemleri nisan ayı başında gerçekleştirilecek. Böylelikle emekli ikramiyelerinin ödemeleri yaklaşık 2 ay erken yapılmış olacak.

Milyonlarca Emekliyi İlgilendiriyor! Emekli Maaşını Bankaya Taşıma Şartları

Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı! Ev Kadınları Nasıl Emekli Olabilir?

Emeklilere Promosyon Ödemeleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu