Koronavirüs Salgını Mücadelede Asgari Ücret Desteği Ayrıntıları Belli Oldu!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde başlatılan koronavirüs salgını ile mücadelede ekonomik tedbirlerle ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından işverenlere sağlanan çalıştırdığı işçi başına aylık 75 TL tutarındaki asgari ücret desteğinden yararlanabilmek için, işçi sayısının geçen yılın en az işçi çalıştırılan ayından daha az olmaması gerekiyor. Ayrıca yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl kısa çalışma yaptırılması, ücretsiz izne çıkartılması sebebiyle işçilerin fiilen çalıştırılamaması, işverenlerin asgari ücret desteğini almalarını engellemeyeceği açıklandı. İşverenleri yakından ilgilendiren asgari ücret desteği ayrıntıları hakkında son gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2020 yılında işçi başına 75 lira olarak uygulanacak asgari ücret desteğine ilişkin ayrıntıları içeren genelgeyi yayınlayarak kamuoyunun bilgisine sundu. Söz konusu SGK genelgesinde bu yıl önceki yıllardan farklı olarak yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla önemli düzenlemeler yapıldığı dikkatlerden kaçmadı. Asgari ücret desteğinden, geçtiğimiz yıl uzun vadeli sigorta primi yatırılmış işçi çalıştıran işverenler yararlanacak. Destek verilecek işçi sayısı, brüt ücreti günlük 128 TL’nin altındaki işçi sayısını aşamayacak. Sendikalı iş yerlerinde günlük 256 TL altında, yeraltı madenlerinde ise günlük 341 TL’nin altında ücret alan işçi sayıları esas alınarak bu düzenlemeye dahil edilecek.

2020 Yılı Asgari Ücret Desteği Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından verilen destekten yararlanılabilmesi için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. İlk olarak işverenlerin 2020 yılına ait prim ve hizmet belgesi ile muhtasar ve prim hizmet beyannamesini yasal süresi içinde SGK’ya vermiş olmaları gerekiyor. Belgelerin ve beyannamelerin yasal süresi içinde verilmediği aylar için söz konusu asgari ücret desteğinden yararlanılması mümkün olmayacak. Öte yandan yasal süresi dışında verilen ve prim gün sayısını artırma özelliği bulunan ek prim ödeme gün sayıları da destekten yararlanılacak günün hesaplanmasında dikkate alınmayacak.

Prim Borcu Olanlar da Yararlanabilecek

2020 yılı öncesinde kurum bünyesine tescil edilmiş işyerlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na geçmiş ya da cari dönem prim borcu bulunsa dahi, işverenler yeni düzenleme ile birlikte asgari ücret desteği alabilecek. Örnek olarak 2020 Ocak ayına ait prim ödemesini Nisan ayına kadar yapmamış olan işveren, hem Ocak ayı için hem de sonraki aylar için SGK’dan asgari ücret desteği almaya devam edecek.

Kayıt Dışı İşçi Çalıştırana Destek Verilmeyecek

2020 yılında sigorta primine esas kazancı eksik bildirdiği ya da hiç bildirmediği SGK müfettişleri tarafından mahkeme kararı ile tespit edilen işverenler, 2020 yılında asgari ücret desteği alma hakkından faydalanamayacak. SGK’ya bildirimi yapılmamış kaçak işçi çalıştırdığı veya işçinin sigorta primini eksik yatırdığı, söz konusu asgari ücret desteğini aldıktan sonra tespit edilen işverenlere ödenmiş olan asgari ücret desteği gecikme zammı ve gecikme cezası ile birlikte geri alınacak.

Salgın Nedeniyle Az İşçi Çalışması Engel Olmayacak

Asgari ücret desteğinden yararlanabilmek için bu yılki işçi sayısının, geçen yıl ocak – kasım ayları arasında bildirilen en düşük işçi sayısından az olmaması gerekiyor. Örnek olarak, geçen yıl nisan ayında 9, diğer aylarda 10 işçisi olan işveren bu yıl 8 işçi çalıştırdığı aylar boyunca destekten yararlanamayacak. Ancak 9 ve daha fazla iş çalıştırdığı aylar için asgari ücret desteğinden yararlanabilecek. Bu konuda yapılan yeni düzenleme ile birlikte istisna getirildi. Koronavirüs salgını sebebiyle 18 – 21 – 27 – 28 ve 29 koduyla sigorta bildirimi yapılmış olan işçiler için destekten yararlanmada herhangi bir engel bulunmayacak.

Esnafın Yüzünü Güldüren Denizbank Nefes Kredisi Kampanyası

İş Bankası’ndan İhtiyaç Kredisinde Bayram Kampanyası!

ING Bank’tan Ayda 227 TL Geri Ödemeyle 10 Bin TL İhtiyaç Kredisi Kampanyası

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu