KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARIN SAĞLIKTAN FAYDALANMA ŞARTLARI

Bilindiği üzere 5510 sayılı Kanun’dan önce 506, 1479, 5434 sayılı Kanunlara göre kız çocukları evlenene kadar veya boşandıktan sonra ölene kadar anne veya babaları üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanmaktaydılar.Erkek çocukları ise 506, 1479 ve 5434 sayılı Kanuna göre yaş ve eğitim durumuna bağlı olarak 657 sayılı Kanunun 209 uncu maddesine göre ise 25 yaşına kadar eğitim şartı aranmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanmakta idi.

5510 Sayılı Kanunla kız ve erkek çocukların sağlık hizmetlerinden faydalanması ile ilgili hangi değişiklikler yapıldı?

5510 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin 10 numaralı alt bendi ile;

“18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, Yüksek Öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirdiği kurum sağlık kurulu tarafından tespit edilen evli olmayan çocukları,” şartı getirilmiştir.

Kız çocukları evlenene kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi?

Kız çocukları hakkında, 5510 Sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce (1/10/2008) ilgili kanunlara göre bakmakla yükümlü olunan kız çocukları, durumlarında değişiklik oluncaya kadar yani işe girmedikleri veya evlenmedikleri sürece sağlık yardımları anne ve babaları üzerinden verilir, evlendikleri ve işe girmeleri halinde bu kanun hükümlerine tabi olur şeklindeki uygulama 6111 sayılı yasa ile Mart/2011 tarihinden itibaren 5510 Sayılı Kanunun geçici 12 inci maddesinde değişiklik yaparak durum değişikliklerinin sona ermesi yani boşanmaları veya işten çıkmaları halinde tekrar anne ve babaları üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmaları şeklinde düzenlenerek mağduriyetler ortadan kaldırılmıştır.

Kız ya da erkek çocuğu isteği halinde anne ya da babasının sağlık güvencesinden faydalabilir mi?

Çocuğun ebeveynlerinden biri üzerinden bakmakla yükümlü olunan kapsamında sağlık aktivasyonu yapılmış ise, SGK ünitelerine müracaat ve yazılı talep halinde bu kayıt değiştirilerek diğer ebeveyni üzerinden çocuğun hak sahipliği açılabilir.

Okuyan öğrenciler sağlık aktivasyonlarının devam etmesi için öğrenci belgesi vermek zorunda mı?

KIZ ERKEK ÇOCUKLARI SAĞLIKTAN NASIL FAYDALANIR

Eğitim durumuna bağlı olarak sağlık yardımları 20 ve 25 yaşına kadar uzatılacak çocukların aktivasyonlarının devam etmesi için, her öğrenim dönemi başında öğrenci belgelerinin Sosyal Güvenlik Kurum ünitelerine ibrazı ve yazılı talepleri gerekmekteydi.

Fakat son düzenleme ile Yüksek Öğretim Kurumu ve Sosyal Güvenlik Kurumu sistemleri entegre edilmiş okuyan kız ve erkek çocuklarının kayıtları SGK sistemine otomatik olarak alınmıştır.Dolayısıyla anne ya da babasının sağlık güvencesi devam eden kız ve erkek çocuklarının sağlıktan faydalanmasının devam etmesi için öğrenci belgesi vermelerine gerek yoktur.

Memur çocuklarının sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için öğrenci belgesi vermelerine gerek var mıdır?

Eski kanunlara tabi emeklilerin kız çocukları ile 5434 sayılı Kanuna tabi erkek çocuklarında öğrenci belgesi gerekmediğinden, bunların aktivasyonları otomatik olarak açılmaktadır. Öğrencilik kavramına yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerin girdiğini de bu noktada belirtmek gerekir. Bu kişiler de öğrenim gördükleri sürece 25 yaşına kadar sağlık hak sahipliğinden yararlanmaktadırlar.

5434 sayılı Kanuna tabi sigortalının 25 yaşını doldurmamış erkek çocuklarından durum değişikliği (evlenme, işe girme, 5434 sayılı Kanuna tabi ebeveynin emekli olması) olup daha sonra durum değişikliği ortadan kalkanlar da, ancak öğrenci olmaları halinde anne/babaları üzerinden sağlığa müstahak olmaktadırlar. Bu halde öğrenci belgelerinin Sosyal Güvenlik ünitelerine ibrazı ve yazılı talep gerekmektedir. Aynı Kanuna tabi kız çocukları için ise sadece SGK ünitelerine yazılı müracaat yeterli olmaktadır. Eski kanunlara tabi diğer erkek çocukları için yine öğrenci belgelerinin ünitelerimize ibrazı ve yazılı talep gerekmektedir. Eski sosyal güvenlik kanunlarına tabi diğer kız çocukları için ise yazılı talep yeterlidir.

Yüksek lisans ya da doktora yapan kız ya da erkek öğrenciler kaç yaşına kadar sağlık hizmetlerinden faydalanır?

Öğrencilik kavramına yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler de girmektedir.. Bu kişiler de öğrenim gördükleri sürece 25 yaşına kadar sağlık hak sahipliğinden yararlanmaktadırlar.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

59 Yorum

 1. Merhaba 5 Ocak 1997 doğumluyum lise mezunuyum üniversite okumadım babam 1993-1994 arası işe başlamış ben ne zaman a kadar babamın sağlık sigortasından yararlanabilirim

 2. Merhabalar kadınım, 25 yaşımi geçtim 24 yaşında tıp fakültesine başladım. Yani hala okuyorum. Babam 2013 yilinda sgkdan emekli oldu. Ben ilk universitemde part time calismistim 2016 yilinda sigorta girisim yapilmis. Ama durumum calismiyor olarak gozukuyor. 2019 yilindan itibaren gss primi işletilmis ve borcum birikmis. Sgkya gitsem borcumu silerler mi? Yanlislik mi olmus sizce?

   1. Kız çocukları öğrenci olmasa da babaları üzerinden faydalanamiyor mu? Babamin 2008den once sigorta girişi var. Sgkya gittigimde nasil bir yol izlemem gerekli yardimci olursaniz cok sevinirim..

    1. Merhaba
     Herhangi bir sosyal güvenceniz olmadığı zaman ve evlenmediğiniz zaman babanızın ssk’sından faydalanabilirsiniz.

     1. Tekrardan merhabalar, bu konuyla ilgili son sorumu soracağım m şimdiden teşekkürler..
      Bu yanlışlığı düzeltmek icin sgkya ben mi basvurmaliyim babam mi? Alo 170ten halledebilir miyiz?

     2. Merhaba
      SGK’ya İkinizin birlikte gitmesi daha doğru olur.

     3. Merhaba çocuğum 19 yaşında iki yıllık ünüversiteye gidiyor. Okulu bu yıl Haziran ayında bitiyor. Mezun olduktan sonra SGK dan yararlana bilecekmi.

 3. Merhabalar;
  1987 beri ve halen devlet memuru olarak görev yapmaktayım.
  Bakmakla yükümlü olduğum oğlum benim üzerimden kaç yaşına kadar sağlık yardımından yararlanabilir
  Cevaplandırırsanız sevimirim

  1. Merhaba
   Normal şartlarda 18 yaşına kadar, üniversiteye devam ederse de 25 yaşına kadar.

 4. Merhaba ben kamuda sürekli işçi olarak çalışıyorum eşimde özel de çalışıyor çocuklarımı n benim üstümde ggözükmesini istiyorum eşim muhasebeden çocukları üstünden düşürdüyünü söyledi direk benim sigortamdan yararlanmaya başlarlarmı yoksa başka birşey yapmam gereklimi teşekürler

  1. Merhaba
   Çocuklar 18 yaşına kadar devlet tarafından sağlanan sağlıktan ücretsiz olarak faydalanmaktadırlar.

 5. Babamın Üzerine. Bakınan Kardeşim Babam Kardeşimin Üzerinden Bakınmasını. İstemiyor Bunu. Nasıl Yapabiliriz Yerdımcıı Olurmusunuz

  1. Merhaba
   Belirtilen durum için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

  2. Merhaba babam şehit abisi olması nedeniyle 61 yaşında işe aldılar sadece 4 yıl calisabildi ve yaşından dolayı emekliye ayırdılar fakat primi dolmadigi için maaş baglamadilar acaba primleri kendimiz tek seferde odeyebiliyormuyuz ödemek istesek ne kadar ödememiz gerekiyor bunun için defalarca SGK ya gitmeme rağmen yeterli bilgi veren olmadı her gittigim başkasına yönlendirip başından savdi. Teşekkürler

   1. Merhaba
    Babanızın herhangi başka bir alanda çalışılmış günü mevcut mu acaba? Var ise ödenmiş ssk günü başlangıcı, askerlik ne zaman yapılmış ve doğum tarihi gibi bilgileri göndermeniz gerekmektedir.

    1. Cevabınız için çok teşekkür ederim babam 1955 doğumlu ve başka hiçbir yerde sigorta girişi yok bu işe de 28 Mart 2015 te girdi 2020 Nisan ayında çıkışını yaptılar askerlik tarihini tam olarak hatirlamiyor sadece tam zamanında yaptığını biliyor

     1. Merhaba
      Vergiğiniz bilgilere göre askerlik ödemesi yapılsa dahi emekli olmaya yetmiyor. Geriye dönük bir ödeme sadece askerlik için yapılanilir. Diğer eksik kalan günleri isteğe bağlı olarak 3600 güne tamamlayarak ödeme yapabilirsiniz.

 6. merhaba ben 19 yaşındayım liseyi bitirdim şimdi bende babamın sigortasını kullana biliyor muyum

 7. Merhaba,
  Babam bağkur emeklisiydi vefat ettikten sonra annem babamın maaşını almaya başladı şimdi annem bağkur sigortasından faydalanıyor ancak ben sadece sgk prim günümü doldurdum ve emeklilik isteği sgk ya bildirildi ancak emekli maaşımı almama daha 5 sene var ve bu arada çalışmıyorum herhangi bir gelirim yok ve evli değilim boşandım yaşım da 46 bu durumda babamın sağlık sigortasından faydalanabilir miyim ve bunun için ne yapmam gerekir şimdiden teşekkürler

 8. sigortalı kızım işten ayrıldı 100 günü geçtikten sonra bir sigorta hastahanesinde ameliyat olacak tabii babası olarak benim sigortamdan faydalanacak ben emekliyim bana bir masraf çıkar mı emekli maaşım kesintiye uğrar mı ?

   1. merhaba,ben bir hemofili hastasıyım ve 20 yi geçtiğim için aileden sigortam kesildi geçen ay işe girdim fakat sigortanın sisteme düşmesi ayın 23ünü bulur dediler fakat ben ayın 23 üne kadar ilaçsız dayanamam (sakatlığa hatta ölüme kadar gidebilir)ne yapabilirim?

    1. Merhaba,30 günü doldurduğunuzda işveren ile görüşün Kuruma 30 günlük primi hemen bildirsin sağlığınız hemen açılır

 9. sizce 20 yaşındaki bir lise öğrencisi eğer babasının sgk’sından yararlandırılmıyo ise neden gelir testine girdiği zaman babasının mal varlığından sorumlu tutuluyo sizce mantık bunun neresinde

  sayın SGK UZMANLARI ?

 10. Merhaba, ben üniversite ogrencisiyim 18 yaşındayım. staj için belli aşılar olmam gerekiyor devlet hastanesine aşılar için kan vermeye gittiğimde SGK nizda sorun var dediler ve ben kan veremedim nedeni nedir ve birikmiş borç olduğu için islemiyo olabilir mi

 11. merhaba kızım ünüversite öğrencisi ve bekar.öğretimine mali destek olmak için sigortalı bir işe girdi ve çıktı.bu arada hastahaneden her türlü benim sağlık sigortamdan yaralanan kızım şimdi yararlanamıyor.neden

 12. merhaba
  Eş durumundan ssk’Lı kişi eşinden boşandıktan sonra gss den nasıl faydalanabilir? Boşanmanın üzerinden geçen zaman da gss’ye başvurmadığı için gss cezası var mıdır?

 13. Merahaba ; Babam Çifçi Bagukuru Babamın Üzerinden Yararlanıyorum. Çalşımayı Düşünüyorum İşe Girip Çıkma Durmunda Tekarar Babamda Yaralanabilirmiyim?

   1. bende 1999 doğumluyum ve liseyi bitirdim 19 yaşındayım sağlıktan yaralana biliyor muyum

 14. merhabalar Ahmet bey benim evladım yurt dısında üniv.yeni bitirdi. Aynı yerde yüksek lisans yapacak ama kesinlik kazanmadığı için okuduğu üniversite önümüzdeki eğitim dönemi için belge vermedi. Bildiğim kadarı ile memur erkek çocukları 25 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden babası üzerinden faydalanıyor.Ancak sgk kurumu evladımdan denklik belgesi istemiş bir denklik belgesi en az 8 ay en çok 1 yıl civarında çıkabilmekte. bu dönemde benim evladım üzerimden sağlık hizmeti alamayacak mı ve sgk nın bu belgeyi hemen isteme yetkisi kanunen var mı tşk ederim.

  1. Merhaba;yurtdışında üniversite okuyanlar sağlık hizmetleri için denklik belgesini Kuruma ibraz etmek zorunda,bunun dışında yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.

 15. Merhaba, 24 yaşındayım. Yeni tezsiz yüksek lisansa kayıt oldum. Şuanda sigoratalıyım çalışıyorum ancak ayrılınca öğrenci belgesiyle sgkya gitsem 25 yaşını doldurana kadar babamın bağkurundan yararlanabilir miyim?

 16. merhaba,1991 doğumluyum açıköğretim ünv.okuyorum sigortam olmadı babam 2009 yılında emekli oldu babamın sağlık sigortasından yararlanıyorum öğrenciler için sağlık dan yararlanma 25 yaş kriterine takılıyor muyum? sağlık sigortasından yararlanmam nezamana kadar devam eder

 17. benim ilk cocugum oldu sadece nufustan kayit yaptirdim ben asgari ucretle calisan isciyim benim sigortamdan faydalabilirmi cocugun

 18. Merhaba..Ben 96 doğumluyum sigortam babamn üzerinden oluyor.. Nişanlım şuan marmara üni. öğrenci o okurken evleneceğiz.Sigortalı bi işi olmayacak..Ben çalışmıyorum sigorta durumum ne olacak ? Teşekkürler şimdiden 🙂

 19. Merhaba ben Mayıs 1990 doğumluyum üniversiteyi bitirdim geçici olarak da 11aylığına bir sigortam oldu ama işten 30 Eylül’de çıkarıldım babam emekli sandığı emeklisi şimdi onun sağlık güvencesinden yararlanabilir miyim

 20. Slm benim kızım 2 ay oldu resmî nikahı oldu ama henüz düğün olmadı ve kızım bir kaza geçirdi suan yoğun bakımda uyutuluyor damat çalışmıyor suan kızımın sağlık hizmeti nasıl oluyor ben babası olarak ssk.var benden istifade edebilirmi

 21. 27 yaşında uzaktan eğitim yüksek lisans yapıyorum öğrenci belgesi vererek sigortalı olabilirmiyim

 22. Kızım agustos 1989 doğumlu doktora ögrencisi, Azerbaycan uyrukluyuz.Devlet işinde çalışıyorum, 2013 yılı temmuz ayından….sığortamdan faydalana bilir mi..

 23. Merhaba,
  Annemden dolayı Emekli sandığından yetim aylığı alıyorum.Babam özel bir bankadan emekli.Şimdiye kadar babamın üzerinden sağlık yardımından yararlandım.Annem öldükten sonra sağlık yardımımı banka kesiyor.Dayanağı ise “Sosyal güvenliği olan başka bir işte çalışıyor veya 18 yaşını doldurmuş olup da çalışamayacak durumda malul oldukları sağlık kurulu raporu ile belgelenmiş olmasına rağmen,herhangi bir sosyal güvenlik müessesinden aylık alıyor veya hak ediyor ise bu durumda sağlık yardımlarından yararlanamazlar”.
  Bu durum çalışıyor olmak ve malüllüğü kapsıyor,şuan çalışmıyorum ve herhangi bir mallüğüm yok.

 24. Merhaba, yukaridaki yoruma evlenene kadar demissiniz ama evlenene kadar mi 25 yasina kadar mi yeni duzenlemeyle? (Kiz cocuklari icin)

  Ben de 24 yasindayim ve babamin sgksindan yararlaniyorum, 25 yasindan sonra yararlanamayacak miyim acaba? Tesekkurler

 25. Merhaba,
  Lisans mezunuyum. 25 yaşımı geçmedim. Ailemden emekli sandığından yararlanıyorum. Günlük iş yapıyorum ara ara ve sigorta girdi çıktıları oluyor. Bu sigorta yapılması emekli sandığından yararlanmama engel olur mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu