Kişisel Verilerinizi Sildirebilirsiniz

Kişisel Verilerinizi Sildirebilirsiniz, Kişisel Verileri Koruma Kurumu’ndan gelen açıklamaya göre eğer vatandaşlar talep ederlerse, veri sorumlusuna başvuru yaparak kendilerinin kişisel verilerinin silinmesini talep edebilirler. Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun yaptığı yazılı açıklama içerisinde Anayasa ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile kişisel verileri işlenen kişiler için birçok hak tanındığı belirtildi.

Anayasa ile kişiler için “kendisiyle ilgili kişisel bilgilerin korunmasını isteme hakkı” tanınarak, vatandaşların veri sorumlularına başvuru yaparak kendileri ile ilgili kişisel verilerin düzeltilmesini, silinmesini ve hatta yok edilmesi talebinin olduğunu belirtmiştir. Ayrıca verilerin otomatik sistem analiziyle kişinin aleyhine sonucuna itiraz etme veri işlemeden dolayı herhangi bir zarara uğraması halinde, zararın giderilmesini talep etme hakları bulunduğu bildirilmiştir.

Veri Sorumlusuna Başvuru Zorunlu

Veri Sorumlusuna Başvuru Zorunlu, Verilerin otomatik sistemle analiz edilerek oluşturulan profil içeriğinde kişisel veri bulunduğu belirtilen açıklamada, profilleme sistemiyle elde edilen sonuçların kişiler için bazen aleyhine bazen de lehine sonuçlanabildiği belirtildi. Kanun kişinin aleyhine sonuçlar doğurması halinde kişinin itiraz hakkının ortaya çıktığı belirtildi.

Kişinin haberi dahi olmadan belirli bir kategoriye ilave edilmesi kişi hakkında varsayımlara dayanarak karar verilmesi kişilik hakkıyla bağdaşmayabilmektedir. Bu sebeptendir ki veri sorumlusu ilgili şahsın talebiyle yapılan işlem hakkında bilgi aktarmak durumundadır. Kişiler hakları ile ilgili bilgiler için veri sorumlusuna başvuru yapmak zorundadırlar. Öyle ki kanuna göre veri sorumlusuna başvuru yöntemi tüketilmeden Kurula şikayet yoluna gidilemez. Veri sorumlusu kişinin başvurusunu mümkün olan en kısa sürede ve en geç olarak da 30 gün içerisinde sonuçlandırarak ilgili kişiye gerekçesini de açıklayarak bildirim yapmak zorundadır. Yapılan başvurunun 30 gününde herhangi bir açıklama gelmemesi durumunda Kurula şikayet hakkı doğmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu