Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor? Yavaş da olsa hava sıcaklıkları düşmeye başladığı şu günlerde sürücüler için de kış lastiği uygulaması zamanı yaklaşmaktadır. Kış lastiği uygulamasının 1 Aralık 2019 başlayacağı haberi yetkililer tarafından bildirilmiş olmaktadır. Başkan Fevzi Apaydın kış lastikleri ile ilgili yaptığı açıklamada, kış lastik uygulamasında tarihin önemli olmadığını daha çok hava durumunun önemli olduğunu konuşmasında vurguladı. Başkan’ın konuşmasından kış lastiğine geçmek için 1 Aralık 2019 tarihini beklemeye gerek olmadığı açıkça anlaşılmaktadır. Başkan bu hususta hava durumunun önemini vurgulamaktadır.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkan’ı Fevzi Apaydın 1 Aralık 2019 tarihinde kış lastiğini uygulamasına geçmeyen şoförler için 885TL para cezası kesileceğini bildirdi. Ülke genelinde şehirlerarası karayollarında yolculuk yapan tüm otobüs, minibüs, kamyon, çekici, kamyonet, tanker ve ticari otomobillerin ülke genelinde alınan karara göre 1 Aralık 2019 – 1 Nisan 2020 tarihleri arasında kış lastiği takması zorunlu olmaktadır. Aksi durumda 885TL para cezası bulunmaktadır. Kış lastiği takılı olması geren süre 4 ay olmaktadır.

Kış Lastiği Uygulamasına Zam Gelecek mi?

Kış Lastiği Uygulamasına Zam Gelecek mi? Kış lastiği uygulamasına 1 Aralık 2019 gününden itibaren geçilmesi planlanırken, kış lastiği takma zorunluluğu olduğu halde takmayan araçlar için 885TL para cezası uygulanacağı belirtildi. Ayrıca 885TL para cezasının sadece 31.12.2019 tarihine kadar olduğu, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren kış lastiği takma zorunluluğu olan araçların tespit edilmesi halinde zamlı tarifeden ceza kesileceği belirtildi. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren kış lastiği uygulamasına geçmeyen araçlara kesilecek para cezasına % 22 oranında zam uygulanacaktır. Yapılacak olan zammın ardından kesilecek olan kış lastiği uygulaması para cezası 1084TL oranına çıkması beklenmektedir.

Kış lastiği uygulaması her ne kadar ticari vasfını taşıt-yan araçlar için uygulansa da aslında hususi olan araçlarında ticari araçlar kadar risk taşıdığı vurgulanmaktadır. Ülkemizde kış şartlarının tüm araçları etkilediği ve tüm araçların kış lastiği uygulamasına geçmesi gerektiği belirtilmektedir. Başkan Apaydın gizli buzlanma, yağışlar, yolların kayganlaşması gibi faktörler tüm araçları etkilediğini sözlerine eklemektedir. İstatistik kurumunun yaptığı araştırmalara göre kış mevsiminde hava muhalefeti nedeni ile araçların kaza yapma ihtimali normal zamanlara göre 6 kat fazla olduğu belirlenmiştir. Bu sebeple tüm araçların kış lastiği uygulamasına geçmesi gerekli olmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu