Kimler Yurt Dışına Çıkışlarda SGK Hizmet Dökümü Almalı?

15 Temmuz günü gerçekleşen darbe girişimi sonrası Hükümet acilen bir dizi önlem almaya başladı. Memurlara 18.07.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 2016/06 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile ikinci bir emre kadar izin verilmemesi ve izinde olanların da göreve çağrılması istendi.

Ayrıca kamu çalışanlarının da yurt dışı çıkışları yasaklandı. Kurumlarından özel izinli olan memurların haricindekilerin yurt dışına çıkışları yasak. Ayrıca yurt dışına çıkışlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak hizmet cetvelinin ibrazı zorunlu hale getirildi. Peki;

1-Kimler yurt dışına çıkışlarda SGK hizmet dökümü ibraz edecek?

2-Özel izinli memurlar yurt dışına çıkışlarda yanlarında hangi belgeleri bulundurmalı?

3-Memurların çocukları için de yurt dışına çıkış yasağı var mı? Herhangi bir belge istenecek mi?

4-Emekli memurlardan ya da diğer sigorta kolları kapsamında emekli olanlardan yurt dışına çıkışlarda belge istenecek mi?

5-Özel sektör çalışanlarının yurt dışına çıkışlarında hizmet dökümü istenecek mi?

6-Gurbetçiler yurt dışına çıkış için SGK’dan hizmet cetveli almalı mı?

İşte tüm bu soruların cevapları:

1-Kimler Yurt Dışına Çıkışlarda Yanında Hizmet Dökümü Bulundurmak Zorunda?

sgk emekli bağkur yurt dışına çıkış hizmet dökümü 2016

Türkiye’de ikamet eden, emekli olmayan tüm vatandaşların yurt dışına çıkışlarda yanlarında SGK hizmet dökümü bulundurması gerekmektedir.

Bu durumda Bağ-Kur’luların, SSK’lıların, işsizlerin, ,isteğe bağlı sigortalıların kısacası emekli olmayan herkesin alması gerekmektedir.

2-Kurumlarından Özel İzinli Memurlar Yurt Dışına Çıkış İçin Yanlarında Hangi Belgeleri Bulundurmalı?

Bu kişilerin;

  • Kurumlarından almış oldukları ve yurt dışına çıkışlarında herhangi bir engel olmadığına dair yazı,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan almış oldukları hizmet dökümü,

Almaları gerekmektedir.

3-Memurların Ailesi İçin Yurt Dışına Çıkış Yasağı Var mı?

Çıkış yasağı yok ancak. Memur ailesinin de SGK hizmet dökümü ve memur kişinin ailesinin yurt dışına çıkışında mani olmadığına dair bir yazı alınması gerekmektedir. Daha doğrusu memurun Kurumu’ndan ailesi için almış olduğu izin gereklidir.

4-Memur Emeklisi, SSK Emeklisi, Bağkur Emeklisi Yurt Dışına Çıkışlarda SGK Hizmet Dökümü Alacak mı?

Emeklilerin yurt dışına çıkış için engelleri bulunmamakta. Bu durumda yanlarında sadece emekli olduklarına dair belge bulundurmaları yeterli olacaktır. Bu belge en yakın Sosyal Güvenlik Merkezinden alınabilir.

5-Özel Sektör Çalışanlarının Yurt Dışına Çıkış İçin SGK Hizmet Dökümü Alması Gerekli mi?

Özel Sektör çalışanlarının da yurt dışına çıkışlarda SGK hizmet dökümünü yanlarında bulundurmalı zorunlu. Memur olup olmadığının tespiti için gerekli. Zira yukarıda da bahsettiğimiz üzere memurların yurt dışına çıkışı yasak.

6-Geçici Bulunma İle İzne Gelen Gurbetçiler Hizmet Dökümü Alacak mı?

Geçici süreyle Türkiye’ye izne gelen gurbetçilerin yurt dışına çıkışlarda hizmet dökümü ibraz etme zorunluluğu yok.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

110 Yorum

  1. Selam ben 2 senedir Calismiyorum 5 ulkeye gittim en sonu şen gen almistim simdi yutr disina cikmak istiyorum ssk yuk 5012 gun primim var

  2. Merhaba ben 22 yaşındayım ama özel bir şirkette çalışıyorum 1 haftalığına Paris’e tatile gitmek istiyorum bunun için iş verene herhangi bir belge goturmeme gerek varmı yada işveren tarafından herhangi bir belge almama gerek var mı ? Şimdiden teşekkürler

  3. İyi günler yeşil pasaportlu kamu çalışanıyım yurt duşuna çıkacak SGK hizmet dökümü istiyorlarmış e devletten olmayacakmış nerden alabiliriz bu evrakı

      1. Selam yurt dışına çıkmak için 6 aylık aktif sigortalımı olmak gerekiyo ben şuan çalışmıyorum ama 2 senelik sigortam var geçmişte yurt dışına çıkmak için engel olurmu şuan sigortam olmaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu