15 Temmuz günü gerçekleşen darbe girişimi sonrası Hükümet acilen bir dizi önlem almaya başladı. Memurlara 18.07.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 2016/06 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile ikinci bir emre kadar izin verilmemesi ve izinde olanların da göreve çağrılması istendi.

Ayrıca kamu çalışanlarının da yurt dışı çıkışları yasaklandı. Kurumlarından özel izinli olan memurların haricindekilerin yurt dışına çıkışları yasak. Ayrıca yurt dışına çıkışlar için Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınacak hizmet cetvelinin ibrazı zorunlu hale getirildi. Peki;

1-Kimler yurt dışına çıkışlarda SGK hizmet dökümü ibraz edecek?

2-Özel izinli memurlar yurt dışına çıkışlarda yanlarında hangi belgeleri bulundurmalı?

3-Memurların çocukları için de yurt dışına çıkış yasağı var mı? Herhangi bir belge istenecek mi?

4-Emekli memurlardan ya da diğer sigorta kolları kapsamında emekli olanlardan yurt dışına çıkışlarda belge istenecek mi?

5-Özel sektör çalışanlarının yurt dışına çıkışlarında hizmet dökümü istenecek mi?

6-Gurbetçiler yurt dışına çıkış için SGK'dan hizmet cetveli almalı mı?

İşte tüm bu soruların cevapları:

1-Kimler Yurt Dışına Çıkışlarda Yanında Hizmet Dökümü Bulundurmak Zorunda?

[caption id="attachment_7398" align="alignleft" width="300"] sgk emekli bağkur yurt dışına çıkış hizmet dökümü 2016[/caption] Türkiye'de ikamet eden, emekli olmayan tüm vatandaşların yurt dışına çıkışlarda yanlarında SGK hizmet dökümü bulundurması gerekmektedir. Bu durumda Bağ-Kur'luların, SSK'lıların, işsizlerin, ,isteğe bağlı sigortalıların kısacası emekli olmayan herkesin alması gerekmektedir.

2-Kurumlarından Özel İzinli Memurlar Yurt Dışına Çıkış İçin Yanlarında Hangi Belgeleri Bulundurmalı?

Bu kişilerin;

  • Kurumlarından almış oldukları ve yurt dışına çıkışlarında herhangi bir engel olmadığına dair yazı,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan almış oldukları hizmet dökümü,
Almaları gerekmektedir. 3-Memurların Ailesi İçin Yurt Dışına Çıkış Yasağı Var mı? Çıkış yasağı yok ancak. Memur ailesinin de SGK hizmet dökümü ve memur kişinin ailesinin yurt dışına çıkışında mani olmadığına dair bir yazı alınması gerekmektedir. Daha doğrusu memurun Kurumu'ndan ailesi için almış olduğu izin gereklidir. 4-Memur Emeklisi, SSK Emeklisi, Bağkur Emeklisi Yurt Dışına Çıkışlarda SGK Hizmet Dökümü Alacak mı?

Emeklilerin yurt dışına çıkış için engelleri bulunmamakta. Bu durumda yanlarında sadece emekli olduklarına dair belge bulundurmaları yeterli olacaktır. Bu belge en yakın Sosyal Güvenlik Merkezinden alınabilir.

5-Özel Sektör Çalışanlarının Yurt Dışına Çıkış İçin SGK Hizmet Dökümü Alması Gerekli mi? Özel Sektör çalışanlarının da yurt dışına çıkışlarda SGK hizmet dökümünü yanlarında bulundurmalı zorunlu. Memur olup olmadığının tespiti için gerekli. Zira yukarıda da bahsettiğimiz üzere memurların yurt dışına çıkışı yasak. 6-Geçici Bulunma İle İzne Gelen Gurbetçiler Hizmet Dökümü Alacak mı? Geçici süreyle Türkiye'ye izne gelen gurbetçilerin yurt dışına çıkışlarda hizmet dökümü ibraz etme zorunluluğu yok.

Editör: TE Bilisim