Kıdem Tazminatı Fonu Ne Zaman Yasalaşacak, Kimleri Kapsıyor?

Kıdem tazminatında ilerleyen dönemlerde yeni ve önemli bir uygulamaya geçilecek. Fon sistemi denilen yeni sistem hakkında yazımızda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Yasa ne zaman çıkacak?

Fon sistemi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi. En geç 2017 yılı sonuna kadar ya da daha erken yasalaşmasını bekliyoruz. Yasa taslağı hazırlandı ve bu hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor.

Hangi çalışanlar kıdem tazminatı fon sistemine dahil edilecek?

Yeni sisteme yeni başlayan çalışanlar dahil edilecek. Eski çalışanlar da talepleri halinde yeni sisteme dahil edilebilecek.

Yeni sistemde tazminat alma şartları nasıl olacak?

 • Kıdem tazminatı fon sisteminde istifa eden çalışanlar da tazminat alabilecek.
 • Şirketler iflas ettiğinde çalışanların kıdem tazminatı hakkı kaybolmayacak. Tazminat hakları aynen devam edecek.
 • İşten ayrılıp başka işyerine başlayan çalışanların tazminat hesabı devam edecek. Yeni işyeri de çalışanın aynı hesabına tazminatını yatırmaya devam edecek.
 • Çalışan tazminat hesabının ne durumda olduğunu kontrol edebilecek.
 • Yeni uygulama ile çalışanların işverenler tarafından düşük tazminat tutarı ile işten çıkarılması engellenmiş olacak.
 • Sistem bir nevi Bireysel Emeklilik Sistemi gibi olacak. Bireysel Kıdem Fonu olacak. Adınıza bu fona yatan tazminat tutarları fonlarda değerlenecek.
 • Sistem işverenler açısından da avantaj sağlayacak. İşveren tazminatı her ay çalışanın hesabına düzenli olarak ödeyeceğinden toplu olarak cebinden para çıkmamış olacak.
 • Sistemin işverenler açısından avantajları olduğu gibi dezavantajları da olacak. Çalışanın tazminatını fon hesabına düzenli aktarmayan işverenler vergi desteklerinden ve sigorta prim teşviklerinden yararlanamayacak.

Kıdem tazminatı fon sisteminde çalışan adına her ay ne kadar para ödenecek?

Yeni sistemde çalışan adına ödenecek aylık kıdem tazminatı tutarı brüt ücretin %8,33’ü olacak. Bu da yıllık olarak bir brüt tutarında tazminata eşdeğer oluyor. Yani eski sistemde olduğu gibi çalışan adına 1 yıllık brüt ücreti tutarında tazminat ödenmiş olacak.

Eski çalışanlar yeni sisteme geçebilecek mi?

İşveren ve çalışanların aralarında anlaşmaları halinde eski çalışanlar da yeni fon sistemine geçebilecek.

Değerlendirme

Kıdem tazminatında fon sistemine geçilmesi ile birlikte artık çalışanlar rahat bir nefes alabilecek. Tazminat alamama korkusuyla yıllarca çalışmak zorunda kalan çalışanlar artık işyerinden istifa edip ayrılsa bile tazminatını alabilecek. Sisteme düzenli olarak tazminatı ödeneceğinden çalışanın tazminat kaybı olmayacak.

Sistem işveren açısından da cebinden toplu para çıkmamasını sağlayacak.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. selam ben 30 yıldır kamuda çalışıyorum emekli olsam kıdem tazminatımı toplu alabilirmiyim

 2. Bu düzen çok iyi şöyle bir düşün İYİ PATRON İYİ İŞÇİ — kötü patron kötü işçi
  ben çok iyi işimi bilen biriyim ama patronum çok kötü ben işimi bırakmak istiyorum
  ama kıdem tazminatından dolayı bırakamıyorum . Bu yeni düzen iyi patronlar iyi işçi bularak yaptıkları işi daha büyük bir hale getirerek devlet için daha büyük vergi geliri sağlayabilir.
  Kötü patron kötü işçi ile bu piyasada silinip gidecekler

 3. yeni çıkan tazminat yasası emekli sandıgı çalışanlaını kapsıyormu. ben 1976 yılında işe girdim 4.şubat 2016 da emekli oldum aydınlatırsanız sevinirim şimdide teşekkür ederim.

  1. Merhaba;emekli sandığı çalışanları zaten emekli ikramiyesi aldığı için bu kanun kapsamında sayılmaları mümkün değil.

 4. Mrb benim işten çıkmam için geçeri bi nedenim var boşandim çocuğuma baknak zorundayım tazminatı mi nasıl alabilirim ayrıca erkek ler dul massi ala bilirmi eşim çalışmıyor du ben çalışıyorum

 5. Merhaba ben 13 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum sırf tazminat hakkım ölmesin diye işten ayrilamiyorum fonu bekliyordum ama sanırım bana fonun bir etkisi olmayacak çünkü bizim patron asla bunu kabul etmez keşke eski çalışanlar içinde bi etki olsa yanlış anlamıyorum değilmi eski çalışan patronla anlaşma yapabilse zaten ben şimdiye kadar işi bırakırdım

 6. Vallahi bu sistem çok iyi olur bence bir an önce geçirilmeli işverenler çok işçinin kıdem tazminatlarını vermiyorlar işçi resmen köle hayatı yaşıyor tazminatı bırakıpda gidemiyor elimizi kolumuzu bağlıyor ama yeni sisteme gecilirse hiç eyvallah etmem bırakır giderim işçinin değeri artar çok güzel olur

 7. mrb ben 4 yildir ayni yerde calisiyorum isten ayrilmak istiyorum ama tazminat fonuna gecmemi patronum asla kabul etmez ben tazminatimi nasil alabilirim

 8. Kıdem tazminat fon tasarısı çok güzel, hem çalışan,hemde çalıştıran için.
  işveren çalıştırdığı işçi her ne şekilde çıkarırsa çıkarsın kıdem tazminatını ödemek zorunda gibi görünüyor. (art niyetli olan işçiler için ) işyerinde huzursuzluk yapan, işe geç gelenler, haber vermeden işe gelmiyen ve tutum davranışta olanlar , işi aksatanlar için herhangi bir yaptırım olup olmayacağı açıklığa kavuşacak olursa işçilerin mağduriyeti giderildiği gibi işverenlerinde mağduriyeti giderilmiş olacaktır. Çıkarılacak kanun her iki tarafın haklarını koruma niteliğinde adeletli olmalı diye düşünüyorum.

 9. merhaba guzel bır tasarıya benzıyor fakat hıc ıhbar tazmınatımız ne olacak söyleyen yok artı 15 yıl cekemzsınız yada 10 yıl çekılemez gıbı bır sure getırılırse bu calısanları mahveder anca devlete yararı olur alıp parayı işletir olan yıne ıscıye olur işveren ile uzlasma dıyorsunuz hıcbır patron ile uzlasılmaz malesef ayrıca secım hakkı fılan da ne gecmişe dönük tazmınatları bır seferlıgıne mahsus versin işveren hesaplara yatırsın sonra hangı fona gecıyorsak gecelim yıllardır emegımız var bırkerede doğru bırsey yapın zaten gecmişe dönük tazmınatlar fona devredilirse bu işçi için intahar olur işveren cok rahat işten cıkarır tazmınat yükü kalmadıgı ıçın kölelikmi istiyor bu devlet bu işçi nezaman gülecek mıllet vekıllerıne kat kat memura yıne zam emekliye zam asgari ücretli napsın hepten berbat bı haldeyız artık yeter 1400 asgarı ucret ev kırası 900 pekı gerı kalan parayı ne yapmalı 500 lıra ıle elektrık su mu ödesek çoluk cocuğa kıyafetmı mutfak ıhtıyacımı eğitim masraflarımı meyvemı sebzemı alsak hanı bunun yol masrafı hiç kontörü sosyal hayatı falan saymıyorum yazıklar olsun sızın adaletınıze ! ,

 10. Peki bu durumda eski çalışan patronuyla anlaşamazsa patron fona toplu para yatırmak istemezse ne olacak çalışan bu durumda ne yapması gerekir şuan ben böyle bir durum içindeyim hadi bakalım sosyal çalışma bakanlığı buna bir cevap versin ne olacak çalışan işçinin Hakkı ben söyleyeyim sonu mahkemelik olacak

 11. Yıllardır tazminatım yanmasın diye katlanıyorum zor şartlara, çalışma koşullarım zor, düşük ücret alıyorum, SGK primim asgari ücretten yani daha düşükten yatıyor. Bu yasa yürürlüğe girdiğinde istifa edersem tazminatımı alabilecek miyim? Yoksa yeni işe başlayan çalışanlar mı istifa edip tazminat alabilecek, tam anlayamadım, Cevaplarsanız sevinirim…

  1. Merhaba;Yeni sisteme yeni başlayan çalışanlar dahil edilecek. Eski çalışanlar da talepleri halinde yeni sisteme dahil edilebilecek.

  2. Direk istifa edip şuan tazminatını alabilirsin işverenim beni aldıgım maaştan daha düşük gösteriyo sgkya diye istifa edip tazminatını alabilirsin çünkü bu haklı fesih sebebidir işveren seni aldıgın ücretten sgk primini ödemek zorundadır

 12. kıdem tazminatı zaten işçinin hakkıdır ne yazık ki şimdiye kadar %10 bir çalışan kesimi bundan faydalanabiliyordu. mağduriyet çok büyüktü bu alanda. bu yasa iş mahkemelerinin yükünü de hfifletecek büyük oranda.
  güvenlik, temizlik ve taşeron vb. işlerde çalışanlar için çok çok iyi olacak bu yasa gerektiği gibi çıkarsa.

 13. Merhaba sistem güzel olabilir..Fakat kendi İşçi işten çıkar ise tazmınat vermek saçma bana göre …Ayrıca işçinin kusuru varsa işyerine zarar veriyorsa işçiyi ödüllendirmiş oluyoruz…İşverenin hakkı denilen bir şey kalmadı…Sevgili devleti yönetenler vergiyi işveren ödüyor birazda işvereni düşünmeniz gerekiyor …

  1. üzeyir şahinoğlu sistemin güzel olduğunu yazıyorsunda neden 10 yıl yada daha fazla çalışıp sırf kıdem tazminatı vermemek için işçiye işi bırakması için baskı yaptıklarını düşünmüyorsun böyle oluota işten çıkan ve kıdem tazminatı alamayan çok işçi var.

  2. birazda işçi düşünmek gerek işverenlerin tü işcilere işyasasında beirtilen hakları gas etmekte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu