Kayıt Dışı Sigortalı Çalıştıran İşverenlerin Sigorta Prim Teşvik Yasağı Kaldırılıyor 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yeni torba kanun ile kayıt dışı sigortalı çalıştırdığı tespit edilen işverenlerin sigorta prim teşviklerinden faydalanma yasağı kaldırılıyor ve faydalanma süresi ile kısaltılıyor. Mevcut uygulamada kaçak sigortalı çalıştırdığı tespit edilen işverenlerin bir yıl süreyle sigorta prim teşviklerinden faydalanması yasaklanıyordu. Peki yeni torba kanun ile işverenler sigorta prim teşviğinden faydalanma yasak süresi ne kadara indirilecek? İşte konu ile ilgili detaylar;

Sigorta prim indiriminden faydalanma yasağının süresi kısaltılıyor

Torba kanun ile kaçak sigortalı çalıştırdığı tespit edilen işverenlere uygulanan 12 aylık sigorta primi teşvik yasağı suresi 1 aya indirilecek. Torba kanun ile getirilecek düzenleme ile birlikte iş yerinde kayıt işi sigortalı çalıştırdığı tespit edilen ve sigorta prim indirimlerinden faydalanma yasağı olan işverenlerin bu yasakları kaldırılacak ve sigorta prim indiriminden faydalanmaları da sağlanmış olacak.

Torba Kanun yasalaşması ile birlikte artık kayıt dışı çalıştıran işverenlere uzun süreli teşvik yasağı cezası uygulanmayacak.  Bu süre 1 ay olarak uygulanacak.

3 Yıl İçinde Yeniden Kayıtdışı Çalıştırdığı Tespit Edilen İşverenlerin sigorta Prim indirim yasağı 1 Yıl Olacak

Ancak işverenin 3 yıl içerisinde yeniden kayıt dışı sigortalı çalıştırdığı tespit edilirse tespit edilen her bir durum için yeniden bir yıllık teşvik yasağı getirilecek. Aftan yararlanmanın yani sigorta prim indirim yasağının bir aya indirilebilmesi için de bazı şartların sağlanması gerekiyor.

Buna göre kayıt dışı çalıştırılan sigortasız işçi sayısının 5 kişiden fazla olmaması ya da işyerindeki toplam sigortalı sayısının yüzde 1’ini geçmemesi gerekmektedir.

İşverenlerin sigorta prim yasağı ne zaman kaldırılacak?

Söz konusu torba kanunun 2017 Mart ayında yürürlüğe girmesi ve 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle de uygulanmasını beklemekteyiz. Dolayısıyla 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle işverenlerin sigorta prim teşvik yasakları kaldırılmış olacak. Daha doğrusu 1 ay dolduranların kaldırılmış olacak. Bundan sonra da kayıt dışı çalıştırdığı tespit edilen işverenlere sigorta prim indiriminden faydalanma yasağı 1 ay olarak uygulanacak.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu