Kaplıca Tedavi Giderlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Karşılanma Şartları

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı kaplıca tesislerinde tedavi görecek olan kişilerin bu tedavilere ait giderleri belli şartların sağlanması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Kaplıca tedavilerine ait giderlerin karşılanma koşulları nelerdir, kaplıca tedavi giderlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan tahsil edebilmek için nasıl bir yol izlenmelidir? Kaplıca tedavi giderlerinin karşılanması ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

SGK İLE ANLAŞMALI GÜNCEL KAPLICA LİSTESİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Kaplıca tedavisi için sağlık kurulu raporu

Kaplıca tedavileri için, resmi sağlık kurumlarınca en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzman hekiminin yer aldığı sağlık kurulları tarafından sağlık kurulu raporunun düzenlenmesi gerekmektedir.

Sağlık raporunda tanı, önerilen tedavi, seans ve gün sayısı bilgilerinin yer alması zorunludur.

Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde tedaviye başlanamaması halinde yeniden sağlık kurulu raporu düzenlenmesi gerekmektedir.

SGK ile anlaşmalı olmayan kaplıcalarda alınan tedavi giderleri karşılanır mı?

Kaplıca tedavisine gerek görülenler, Sağlık Bakanlığınca işletme izni verilen kaplıca tesislerine müracaat edebilirler. Sağlık Bakanlığınca işletme izni verilmeyen kaplıcalarda tedavi görenlerin, kaplıca tedavilerine ait bedeller Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaz.

Kaplıca tedavisi görülen her gün için ne kadar ödeme yapılır?

Sağlık Bakanlığınca işletme izni verilen kaplıca tesisleri ile sözleşme yapılıncaya kadar kaplıca tedavilerine ait giderler, hasta tarafından karşılanacak olup tedaviye ilişkin fatura ve sağlık raporuna dayanılarak her bir gün için bir adet olmak üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği eki EK-2/B Listesinde “702.020” kodu ile yer alan “banyo-kaplıca” bedeli hastaya ödenmektedir. Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer alan diğer işlemler faturalandırılsa dahi bedelleri karşılanmamaktadır.

Kaplıca tedavilerine ait yol, gündelik ve refakatçi ödemelerine ait giderler de Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nin 2.6 maddesine göre ödenmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu