Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu (UAMİF) 10. Olağan Genel Kurulu’na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den önemli açıklamalar geldi. 700 bine yalında kamu çalışanı için 2023 toplu sözleşme maaş zam oranları konusunda detaylar aktarıldı.

Deprem nedenle askıya alınan çalışmalara yeniden hız verileceği aktarıldı. Toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolü çalışmasının başladığı ancak deprem nedeniyle ertelendiğini ifade eden Bakan Bilgin, hiçbir hak kaybının yaşanmayacağını dile getirdi. Kamu işçisinin zam görüşmeleri hakkında detayları aktaran Bakan Bilgin, farklı konularda da değindi.

DEPREM NEDENİYLE ASKIYA ALINMIŞTI!

700 bine yakın kamu çalışanının yakından takip ettiği toplu iş sözleşmesi hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katıldığı bir etkinlikte konuya ilişkin detayları aktardı.

Deprem nedeniyle bir süre askıya alındığını söyleyen Bakan Bilgin, hiçbir hak kaybı yaşanmayacağını dile getirdi. Çalışma hayatında atılan adımları aktaran Bakan Bilgin, toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolünün çalışmasının yeniden hız kazanacağını söyledi.

KAMUDA GEÇİCİ İŞÇİLERİN SORUNU ÇÖZÜLECEK!

Konuşmasının dikkat çeken başlıklarından bir diğer ise kamuda geçici işlemlerin sorunlarının çözümü oldu. Geçici işçiler ile ilgili önemli bir adım atıldığını söyleyen Bakan Bilgin, konunun Meclis’e intikal ettiğini söyledi. Toplu iş sözleşmesinde ise deprem nedeniyle yaşanan gecikenin herhangi bir hak kaybına neden olmayacağı ifade edildi.

TAŞERON İŞÇİLERİN DURUMU HAKKINDA AÇIKLAMA!

TÜRK – İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay tarafından geçici işçilerin kadroya alınması ile ilgili yasal sürecin başlamasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Çalışma hayatına ilişkin taleplerinin büyük bölümünün hallolduğunu ifade eden Atalay, KİT’lerdeki teşeronlar ile kamuda kapsam dışında kalan taşeron işçilerin kadro beklentilerinin de devam ettiği aktarıldı.

DEPREM BÖLGESİ İÇİN KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DEVREDE!

Ücretlilerin ve emekçilerin korunması için sosyal politika tedbirleri ortaya koymanın birincil görevleri olduğunu söyleyen Bakan Bilgin, deprem sonrasında da kısa çalışma ödeneği gibi destekleri devreye soktuklarını söyledi. Bu şartları sağlamayanlara ise nakdi ücret desteği imkanı verildiği aktarıldı.

Editör: TE Bilisim