Kadın Çalışana Emeklilikte Avantaj Sağlanıyor

Kadın Çalışana Emeklilikte Avantaj Sağlanıyor, Sigortalı olarak çalışan kadınlar emeklilik zamanı için birçok avantaj tanınmaktadır. Özellikle çocuğa bağlı borçlanma ve staj dönemi gibi detaylar çalışan kadınların daha erken emekli olmasını sağlayabiliyor. Sürekli olarak bakıma muhtaç engelli çocuğu bulunan kadın çalışanların erken emeklilik hakkı bulunmaktadır. Bakıma muhtaç çocuğu bulunan sigortalı çalışan kadınlarımızın 1 Ekim 2008 yılından sonraki çalıştıkları her gün 1,25 gün olarak değerlendirilerek erken emekli olmalarının önü açılmaktadır. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı olarak çalıştıkları her gün 1,25 gün olarak sigortalı prim günlerine eklenmektedir.

Engelli Çocuğu Bulunan Tüm Sigorta Süreçlerinde Çalışan Kadınlara Erken Emeklilik

Engelli Çocuğu Bulunan Tüm Sigorta Süreçlerinde Çalışan Kadınlara Erken Emeklilik, engelli çocuğu bulunan ve hangi sigortalılık sürecinde çalışırsa çalışsın tüm kadınların 1 Ekim 2008 yılından sonrası için tüm çalışılan günler 1,25 gün olarak hesaplanmaktadır. Engelli çocuğu olan kadınların 1 Ekim 2008 sonrasında çalıştıkları zamanın 4/1 oranında emeklilik yaş indirimine gidiliyor. Engelli çocuğu olan kadınlar bu haktan faydalanabilmek için SGK, Bağ-Kur, Tarım SSK, Tarım Bağ-Kur ve Emekli sandığı çalışanları faydalanabilmektedir.  Engelli çocuğu bulunan kadınların sigortalı olarak çalıştıkları tüm saydığımız sigorta kurumlarınca erken emeklilik hakkı tanınmaktadır.

Sadece biyolojik annelere tanınan bir hak olamamakla birlikte evlat edinen annelerinde doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Sigortalı olarak çalışan ve evlat edindikleri çocuk 2 yaşının altında olan her kadın doğum borçlanma işlemini yapabilmektedir. Doğum borçlanması evlat edinilen tarihten itibaren geçerli olmaktadır. Diğer yandan ise doğurduğu çocuğunu evlatlık veren annede doğum borçlanması işlemini yapabilmektedir.

Sigortalı olduktan sonra doğum yapan anneler 3 çocuğa kadar borçlanma gerçekleştirebiliyorlar. Her canlı olarak yaptıkları çocuk için 720 gün ve toplamda 3 çocuk için 2.160 gün doğum borçlanması yapabiliyorlar.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 1995 çalışmaya başlayan eşim 95 tarih öncesi sigorta numarası var. Bankacılık sektörün de çalışmak da ve eyt li, 6 yıl var emekli olmasına. 2003 ve 2009 2 çocuk doğum tarihi. Emekli olma süresine de azalma olabilirim veya nasıl olabilir. Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu