Jandarmaya En Az Lise Mezunu 4000 Subay, Astsubay Alınacak

Jandarma Genel Komutanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımladığı bildiriye göre kurum bünyesinde en az lise mezunu adaylar arasından 4000 subay, astsubay ve askeri öğrenci alımı yapılacağı açıklandı. Subay ve astsubay olarak Jandarma Genel Komutanlığı’nda görev yapmak isteyen adaylarda aranan başvuru şartları da ilan detaylarında yer aldı. Lise, ön lisans ve lisans mezunu adaylar arasından yapılan kolluk kuvveti personel alımı ilanına başvuruların devam ettiği bildirildi. Jandarma Genel Komutanlığı subay, astsubay ve askeri öğrenci personel alımı ilanı hakkında merak edilen tüm detayları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Jandarma Genel Komutanlığı Resmi Gazete’de ve kurumsal internet sitesi üzerinden yeni personel alımı ilanını duyurdu. En az ön lisans mezunu adaylar arasından yapılacak personel alımında başvuruları kabul edilen adayların astsubay olarak istihdam edileceği belirtildi. Astsubay alımında belirlenen kontenjan sayısının 3 bin 550 olduğu açıklandı. Jandarma Genel Komutanlığı’nın 3 bin 550 ön lisans mezunu astsubay alımı ilanına başvuruların 21 Şubat 2020 tarihinde sona ereceği belirtildi.

Jandarma Genel Komutanlığı Personel Alımı Hangi Branşlara Yapılacak

Kadın ve erkek adayların başvuruda bulunabileceği Jandarma Genel Komutanlığı subay, astsubay ve askeri öğrenci alımı ilanlarında adayların hangi kadro ve branşlara yerleştirileceği belirtildi. Buna göre Jandarma Genel Komutanlığı’nın personel alımı yaptığı branşlar şu şekilde sıralandı:

 • Jandarma branşına 2 bin 427 erkek, 342 kadın personel alımı yapılacak.
 • Personel branşına 103 erkek, 23 kadın personel alımı yapılacak.
 • İkmal branşına 63 erkek, 9 kadın personel alımı yapılacak.
 • Maliye branşına 11 erkek, 2 kadın personel alımı yapılacak.
 • Uçak helikopter teknisyeni branşına 420 erkek personel alımı yapılacak.
 • İstihkam branşına 52 erkek personel alımı yapılacak.
 • Bakım branşına 119 erkek, 1 kadın personel alımı yapılacak.
 • Muhabere branşına 120 erkek personel alımı yapılacak.
 • Sağlık (Muvazzaf) branşına 57 erkek, 3 kadın personel alımı yapılacak.

Toplam kontenjan sayıları ve branşlara yapılacak olan alımlarla ilgili kaynak bölümler Jandarma Genel Komutanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden duyuruldu. Bu açıklamalar arasında lisans bölümlerinin ve ön lisans bölümlerinin ayrı ayrı açıklandığı görüldü. Lisans ve ön lisans bölümlerinin tamamının “Jandarma” branşına müracaat edebileceği belirtildi.

Jandarmaya Lise Mezunu Personel Alınacak

Jandarma Genel Komutanlığı subay ve astsubay personel alımı ilanları arasında 2020 yılı YKS puan sıralamasına göre askeri öğrenci alımı yapacağını da duyurdu. Komutanlığın resmi internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulan askeri öğrenci alımı ilanında adaylarda aranan başvuru şartları şu şekilde sıralandı:

 • Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girmiş olmak
 • MYO için Temel Yeterlilik Testi (TYT) girmiş olmak
 • Fakülte için Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testi (AYT) girmiş olmak
 • Bu sınavlara katılıp tespit edilen taban puanı veya üzerinde not almış olmak
 • Şehit ve gazi eş ve çocukları için belirlenen taban puanın en az yüzde 80’ini almış olmak

Jandarma Sahil Güvenlik Fakültesi (JSGF) ve JAMYO alımlarına başvuruda bulunmak isteyen adayların ilk olarak YKS’ye başvuru yapmaları gerektiği hatırlatıldı. 2020 yılı YKS sınavının son başvuru tarihinin kaçırılmaması ve sınavlara girerek belirtilen taban puanı ya da üzerinde bir puanın alınması gerektiği belirtildi. Lise, ön lisans ve lisans mezunu adayların birbirinden farklı kadrolara başvuruda bulunabileceği Jandarma Genel Komutanlığı personel alımı ilanlarına başvuruların devam ettiği belirtildi.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu