Jandarma Genel Komutanlığı 3550 Personel Alımı Yapacak

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yayınlanan personel alımında, 3550 personelin istihdam edileceği belirtildi. Jandarma sözleşmeli astsubay alımı başvuruları bugün itibarıyla resmen başladı. Jandarma astsubay alımı ilanına kadın ve erkek adaylar başvuruda bulunabilecek. İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yayınlanan personel alımı ilanında bu ilana başvuruda bulunmak isteyen kadın ve erkek adaylarda aranan başvuru şartları ve başvuru detayları da yer aldı. Jandarma Genel Komutanlığı 3550 personel alımı ilanı hakkında merak edilen tüm detayları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı personel alımı ilanı yayınlandı. Başvurular 4 Şubat 2020 Salı (bugün) itibarıyla resmen başladı. Toplamda kadın ve erkek 3550 personel alımı gerçekleştirileceği açıklandı. Bu ilanlara başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, jandarma sözleşmeli astsubay alımı ilanı başvuru şartları ve başvuru yöntemleri hakkında merak ettiklerini haberimizde bulabilirler. Jandarmanın hangi kadrolara ne kadar aday istihdam edileceği de yayınlandı. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde sözleşmeli astsubay olarak görev yapmak isteyen kadın ve erkek adaylarda aranan başvuru şartlarına uyulması gerektiği duyuruldu.

Jandarma Genel Komutanlığı 3550 Sözleşmeli Astsubay Alımı

Jandarma Genel Komutanlığı yayınladığı personel alımı ilanı ile komutanlık bünyesinde 3550 kadın ve erkek sözleşmeli astsubay alımı gerçekleşeceğini duyurdu. Branşlarda Jandarma astsubay kadrosuna 362 kadın aday istihdam edilecek, Toplamda 2947 personelin istihdam edileceği kadrolar şu şekilde açıklandı:

 • 126 personel jandarma,
 • 72 personel ikmal,
 • 13 personel maliye,
 • 40 personel uçak helikopter teknisyeni,
 • 52 personel istihkam,
 • 120 personel bakım,
 • 120 personel muhabere

Öte yandan Jandarma Genel Komutanlığı tarafından duyurulan yeni astsubay alımı ilanında sağlık muvazzaf kadrosunda ise 60 olmak üzere toplam kadro 3550 olarak açıklandı. Bu ilana başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranan genel ve özel şartlar da ilan metninde yer aldı.

Jandarma Genel Komutanlığı Astsubay Alımı İlanı Başvuru Şartları

 • C. vatandaşı olmak,
 • Temini yapılacak 1. maddedeki tabloda belirtilen öğrenim programlarından mezun olmak ya da geçici kayıt tarihine kadar mezun olabilecek durumda olmak (Geçici kayıt tarihi 4 Ağustos 2020)
 • Öğrenimlerini yurt dışında bitiren diplomalarının yurt içinde geçerli olduğu belirten Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK) onaylanmış denklik belgeleri bulunmak ve bunu sisteme yüklemek,
 • Temini yapılacak branşlar için kaynak gösterilen bölümlere denk bölümlerden mezun olanlar için YÖK tarafından verilen denklik belgesini almış olmak ve bunu sisteme yüklemek
 • Lisans mezunları veya geçici kayıt tarihine kadar mezun olabilecek adaylar için 2019 tarihinde yapılan KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) Genel Kültür ve Genel Yetenek (P3) puan türünden en az 60 puan almış olmak,
 • Ön lisans mezunları veya geçici kayıt tarihine kadar mezun olabilecek adaylar için 2018 yılında yapılan KPSS ‘nin Genel Kültür ve Genel Yetenek puan türünden en az 60 puan almış olmak
 • Şehit ve vazife malulü eş ve çocukları için bu puanların en az %80’ini almış olmak
 • 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla 27 yaşını bitirmemiş olmak (1 Ocak 1993 ve sonra doğanlar)
 • Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için 32 yaşını bitirmemiş olmak

Jandarma Astsubay Alımı Başvuruları Nereden Yapılacak?

Jandarma astsubay alımı başvuruları yalnızca e-Devlet Kapısı üzerinden Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Personel Temin Sistemi üzerinden yapılacaktır. İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu