İTİBARİ HİZMET SÜRESİ NEDİR, KİMLER FAYDALANIR

İTİBARİ HİZMET SÜRESİ NEDİR? 

İTİBARİ HİZMET SÜRESİNİN MEMUR EMEKLİLİĞİNE KATKISI

5510 Sayılı Kanunun 49 uncu maddesine göre itibari hizmet süresi; Kanuna göre bağlanacak aylıkların ve yapılacak toptan ödemelerin hesabında dikkate alınan, ancak hiçbir şekilde Kanunla tanınan hakları kazanma bakımından gerekli prim ödeme gün sayısı, yaş ve emeklilik ikramiyesinin hesabında nazara alınmayacak süredir.

Yukarıdaki hükümden anlaşılacağı üzere itibari hizmet süreleri sigortalılık süresi ve prim gün sayısı hesabında dikkate alınmamakta fakat aylık ve toptan ödemeler hesaplanırken büyük önem arz etmektedir.

İtibari Hizmet Sürelerinin Sınırı Var mıdır, Ne Kadarı Aylık ve Toptan Ödeme Hesabında Dikkate Alınır?

Kamu idarelerinde pilot olan ve olmayan uçucu, denizaltıcı, dalgıç, kurbağa adam ve paraşütçüler için görevde bulundukları süreler için verilen itibari hizmet süresinde süre sınırlaması bulunmazken, diğer hallerde eklenecek itibari hizmet süreleri toplamı ise üç yılı geçmemektedir

5510 Sayılı Kanunun 4/C (Emekli Sandığı) Kapsamında Çalışanların İtibari Hizmet Sürelerinin Bildirimi Kim Tarafından, Nasıl Yapılır?

5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi(Emekli Sandığı) kapsamında ilk defa sigortalı olanlardan itibari hizmet süresine müstahak olanların bildirimlerinin “Yıllık İtibari Hizmet Süresi Prim Belgesi” ile kurumlarınca yapılması gerekmektedir.

5510 Sayılı Kanunun 4/A (SSK) Kapsamında Çalışanların İtibari Hizmet Sürelerinin Bildirimi Kim Tarafından, Nasıl Yapılır?

İtibari hizmet süresi, kamu idarelerinde Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine(SSKya) tabi olarak çalışan pilot olan ve olmayan uçucu, denizaltıcı, dalgıç, kurbağa adam ve paraşütçülere 2008 yılı Ekim ayı başından itibaren verilecektir.

5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine(SSK) tabi sigortalıların itibari hizmet süresine tabi işlerde çalışmaları halinde, Aralık ayında tam ya da kısmi çalışması olan sigortalılar için Aralık ayı aylık prim ve hizmet belgesinde 90 numaralı belge türü verilmek suretiyle Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi, prim tutarlarının da Aralık ayına ait primlerin ödeme süresi içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesi gerekmektedir.

İtibari hizmet süresine ilişkin yıllık prim tutarının hesaplanmasında, öncelikle Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgesi verilecek daha sonra 90 numaralı belgenin düzenlenmesi gerekmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 16 ocakta SGK kurumuna emeklilik başvurusu yaptım Bağkur da da 5 yıl hizmet sürem vardı SGK yazı göndermiş Bağkur kaç yıl sonra gönderecek bu evrakı… Elektronik ortamda olmuyor mu bu işler… neden bu kadar uzun sürüyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu