İthal Edilen Telefonun Taksit Sayısı Azaltılıyor

İthal Edilen Telefonun Taksit Sayısı Azaltılıyor, Gelen habere göre BDDK fiyat tutarı 3.500TL’yi aşan ithal telefonlar için kullanılmakta olan taksitlendirme işlemi için uygulanan 6 ay taksit sayısını, 3 ay taksit sayısına indirmeye hazırlanıyor. Yapılan uygulamaya göre fiyatları 3.500TL’ye kadar olan ithal telefonların taksit sayısı 12 ay, fiyatları 3.500TL ve üzeri olan ithal telefonlar içinde taksit sayısı 3 ay olarak belirlenmiş bulunulmaktadır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu fiyatı 3.500TL’nin üzerinde olan telefonları almak için kullanılan kredilerin taksit sayılarını 6 aydan, 3 aya indirme kararı aldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu cep telefonlarının fiyatı 3.500TL’nin altı ve üstü olarak ithal telefonları ayırarak cihazların taksitlendirme sayılarına sınırlama getirmiş bulunmaktaydı. Buna göre ithal cep telefonu almak için kullanılan kredi tutarlarına taksit sayısını 12’ye çıkrama kararını 27 Kasım 2018 tarihinde almış bulunmaktadır.

Bankaların Kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişikliğe gidilerek, tutarı 3.500TL’ye kadar olan ithal cep telefonlarını almak için kullanılan kredilerin vade sayısını 6 aydan 12 aya çıkartıldı. Fiyatı 3.500TL ve üzeri olan ithal telefonlar için ise kullanılan kredinin vade sayısını da 6 ay olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Alınan yeni bir kararla bu duruma geçici bir düzenleme yapılarak tutarı 3.500TL’nin üzerinde olan telefonlar için 60 günlüğüne sınırlı olarak 31.01.2019 tarihine kadar taksit sayısı 12 olarak belirlenmiştir. Buna göre 2019 yılının Şubat ayı 3.500TL’nin üzerindeki telefonlar için bu cihazları satın almak için kullanılan kredi tutarının geri ödemesi için 12 taksit sayısı 2019 Nisan ayının sonuna kadar süre uzatılmış bulunmaktadır. Alınan son dakika kararı ile yine en son karar üzerinde değişikliğe gidilip 12 taksit seçeneğinden vazgeçilerek, 3.500TL ve üzeri fiyatlı ithal cep telefonları için taksit sayısının 6 ay olarak uygulanma kararı alındı.

Cep Telefon Alımında Taksit Seçeneği Düşüyor

Cep Telefon Alımında Taksit Seçeneği Düşüyor, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu aldığı yeni ve en son karar ile de tutarı 3.500TL ve üzeri ithal telefonların taksit sayısını 3’e düşürme kararı almış bulunmaktadır. İthal cep telefonu alımında, Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik taslağında yer alan içeriğe göre de “Fiyatı 3.500TL’ye kadar olan cep telefonlarını almak için kullandırılan kredilerin vadesi 12 ay, fiyatı 3.500TL ve üzeri olan cep telefonlarını almak için kullandırılan kredilerin vadesi 3 ayı aşamaz” ifadesi bulunmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu