İşverenler İşyerinde İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Defteri Tutmak Zorunda mı?

Bilindiği üzere işyerindeki sigortalı sayısı ve işyerinin tehlike sınıfına göre ve 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa istinaden işverenlerin iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunlulukları bulunmaktadır. Peki işyerinde yürütülen İş Sağlığı ve Güvenliği işlemleri ilgili işverenler defter tutmak zorunda mıdır?

İş Sağlığı ve Güvenliği İçin İşverenlerin Defter Tutma Zorunluluğu

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinin 7 nci maddesi uyarınca işverenler işyerlerinde onaylı iş sağlığı ve güvenliği (İSG) tespit ve öneri defteri tutmak zorundadırlar.

İSG Defteri Nasıl Tutulmalı, Defterde Nelere Dikkat Edilmeli?

-Defter her işyeri için ayrı ayrı tutulmalı,

-Defterde işyeri hekim ve iş güvenliği uzmanı tarafından tespit edilen eksiklikler ve tavsiyelerin yer alması gerekmektedir.

-Defterin seri numaralı olması, sayfalarının bir asıl iki kopya şeklinde düzenlenmesi gerekmektedir.Asıl sureti işverende kalacak. Birer kopya da iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminde kalacaktır.

-Defterin her bir nüshasının Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri veya noterce mühürlenmek suretiyle onaylanması gerekmektedir.

-Defterde yapılan işlemlerle ilgili iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve işverenin ayrı ayrı imzasının bulunması gerekmektedir.

-Defterin düzenli tutulmasından işveren sorumludur. İş Müfettişleri tarafından istendiğinde işveren tarafından ibraz edilme zorunluluğu vardır.

İSG Defterine Yazılan Eksiklikler ve Tavsiyeler İşverene Tebliğ Edilmiş Sayılır mı?

İşgüvenliği uzmanı ve işyeri hekim tarafından tespit edilen, düzenlenmesi istenen  ve deftere yazılan eksiklikler işverene tebliğ edilmiş sayılır. İşveren bu eksiklikleri gidermediğinde gerçekleşebilecek kazalardan sorumlu olacaktır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu