İŞVERENİN YANINDA ÇALIŞTIRDIĞI SSKLIDAN DOLAYI ARTIK PRİMİ YÜKSELMEYECEK

Bilindiği gibi 01.10.2008 tarihinden sonra 4/b sigortalıların yani Bağkurluların prime esas kazançları; “5510 sayılı Kanunun 82””nci maddesine göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında kalmak şartı ile kendileri tarafından beyan edilecek günlük kazancın otuz katıdır. Ancak, sigortalı aynı zamanda işveren ise aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalıların prime esas günlük kazancının en yükseğinin otuz katından az olamaz. Aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalının otuz günlük prime esas kazancından düşük olduğu tespit edilen sigortalıların aylık prime esas kazançları, tespit edilen kazanç düzeyine çıkartılarak aradaki farkın primi, 89 uncu madde hükümlerine göre gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmak suretiyle tahsil edilir.” şeklinde hüküm altına alınmıştı.

5510 Sayılı Kanunun yürürlülük tarihinden itibaren bir çok işveren yanında yüksek brüt ücretlerde SSK’lı sigortalı çalıştırmış ve normal primlerini ödemeye devam etmiştir.Fakat bu durum uzun sürmemiş Sosyal Güvenlik Kurumu işveren sistemi ile bağkur sistemini entegre etmiş ve 2008’den bu yana asgari ücret üzerinde yanında çalıştırdığı sigortalıları yüksekten bildiren işverenlere bir sürü borç çıkmıştır.Bu borçların geçmişe dönük de silinme ihtimali olmadığından çoğu kişi ödeme yapmış bir çok kişi de itiraz etmiş ve mahkeme yoluna başvurmuştur.

SSKLI SİGORTALI SGKLI İŞÇİDEN DOLAYI BAĞKUR PRİMİ YÜKSELMESİ

Artık Bağkur Primleri Yükselmeyecek

Nihayet bu konuya kökten çözüm bulunmuş ve 23.04.2015 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 6645 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 46 ıncı maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 80 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

Böylelikle işverenler bundan sonra yanında asgari ücret üzerinde ssklı çalıştırsalar bile kendi bağkur primleri yükselmeyecek ve işverenler yüksek bağkur primi ile karşılaşmayacak.

5510 Sayılı Kanunun yürürlükten kaldırılan hükmü şu şekilde “Sigortalı aynı zamanda işveren ise aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalıların prime esas günlük kazancının en yükseğinin otuz katından az olamaz. Aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalının otuz günlük prime esas kazancından düşük olduğu tespit edilen sigortalıların aylık prime esas kazançları, tespit edilen kazanç düzeyine çıkartılarak aradaki farkın primi, 89 uncu madde hükümlerine göre gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmak suretiyle tahsil edilir. “..

SSKLI İŞÇİDEN DOLAYI ÇIKAN BORCU ÖDEYEN İŞVERENLERE PARALARI İADE EDİLDİ

Primleri resen yükselen işverenlerden ödeyenlerin paraları bağkur hesabına iade edilirken ödemeyenlerin ise kayıtları düzeltildi ve bu durumdakiler borçtan kurtulmuş oldu.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu