İşverene 100,00 T.L. Sigorta Prim Desteği ile İlgili Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Açıklama

İşverene 100,00 T.L. sigorta prim indirimi sistemi açıldı mı? 6661 Sayılı Teşvikten faydalanamıyorum? SGK bildirge ekranı 6661 Sayılı teşvik? 100,00 T.L. sigorta ssk indiriminden nasıl faydalanırız?

Bilindiği üzere 4/a  yani SSK kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlere gerekli şartları sağlamaları halinde sigorta primleri üzerinden 100,00 T.L. destek uygulanacak. Destek uygulanacak uygulanmasına ama henüz bildirge ekranında bununla ilgili bir işlem yapılamıyor. Peki 6661 Sayılı Torba kanun gereği 100,00 T.L. tutarındaki sigorta prim indirimi nasıl uygulanacak. Sosyal Güvenlik Kurumu konuyla ilgili resmi açıklama yaptı. İşte detaylar:

6661 Sayılı Kanun 100,00 T.L. Sigorta Prim Desteği Nasıl Uygulanacak

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 100,00 T.L. tutarındaki sigorta prim indirimi ile ilgili açıklama şu şekilde:

“Bilindiği üzere, 6661 sayılı Kanunla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen geçici 68 inci maddede, haklarında uzun vadeli sigorta kolu hükümleri uygulanan sigortalılardan dolayı işverenlerimize 2016/Ocak ila 2016/Aralık aylarına münhasır olmak üzere Hazine desteği verilmesine imkan sağlanmıştır.

Bu Kanunda öngörülen asgari ücret desteğinden yararlanmak için işverenlerden başvuru şartı aranmayacak olup, usul ve esası genelgede açıklanacak olan şartları taşıyan işverenlerimiz, Kanun hükümlerinden herhangi bir işlem yapmaksızın yararlanacaklardır.

Anılan madde uyarınca verilecek destek tutarı takip eden ayda tahakkuk edecek prim borçlarına mahsup edileceğinden, 2016/Ocak ayında çalıştırılan sigortalılardan dolayı verilecek olan Hazine desteği de 2016/Şubat ayına ilişkin prim borçlarından mahsup edilecektir.Dolayısıyla mahsuplaşma işlemi 2016/Mart ayında yapılacaktır.

Konuyla ilgili uygulamanın usul ve esasları hazırlanmış olup, Kanunda belirtilen ilgili kamu kuruluşlarının görüşlerine sunulmuştur. İlgili kamu kuruluşlarının görüşleri alındıktan sonra genelge yayınlanacak olmakla birlikte, anılan madde uyarınca 2016/Ocak ayına ait aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi ve muhteviyatı primlerin ödenme şeklinde herhangi bir değişiklik olmayacağından, 2016/Ocak ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi ve muhteviyatı primlerin ödenmesi ile ilgili işlemler mevcut uygulamalar çerçevesinde yürütülecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Değerli okurumuz;
   100.00 tl tutarındaki sigorta prim indirimi otomatik olarak indirilecek. Bunun için vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması ve aylık prim ve hizmet belgesini de zamanında göndermeniz gerekmektedir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 1. Işveren ssk ndirimi 100 tl ek 5 tarim primlerindede 100 tl indirim soz konusu olacak mi hocam.

  1. Değerli okurumuz;
   100 TL tutarındaki sigorta prim indirimi sadece sigortalı çalıştıran işverenler için geçerli .
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu